×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
جهان، تصمیم ترامپ را رد کردند

بازدید: 3

۱۳۹۶/۹/۱۶

روحانی: تجاوز به مقدسات اسلامی تحمل نخواهد شد

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در تهران گفت: “امروز دشمنان توطئه جدیدی را در برابر مسلمانان به راه انداختند و هدف بزرگ آزادی قدس شریف را نشانه گیری کرده اند.”

“قدس شریف متعلق به مسلمانان و فلسطین است و جایی نیست که کسی بخواهد در آن، در برابر افکار و احساسات مردم ایستادگی کند و این ماجراجویی جدید استکبار جهانی در منطقه است.”

او افزود: “جمهوری اسلامی ایران اگر چه به حمایت از ملت‌ها بپا خواسته و خواهان حل مشکلات از طریق مذاکره است و هرگز با جابجایی مرزها در منطقه موافق نبوده، اما در برابر تجاوز استکبار نسبت به مقدسات اسلامی تحمل نخواهد داشت.”

درخواست جلسه اضطراری در شورای امنیت

هشت کشور از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار نشست فوری آن در مورد تصمیم آمریکا تا پایان هفته شده اند.

به گفته دیپلمات ها فرانسه، بولیوی، مصر، ایتالیا، سنگال، سوئد، بریتانیا و اروگوئه خواستار این جلسه و گزارش دبیر کل سازمان ملل به شورا شده اند.

مرکل از تصمیم ترامپ حمایت نمی کند

سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان می گوید که او از تصمیم رئیس جهور آمریکا “حمایت نمی کند.”

استفان سیبرت گفت: “دولت آلمان از این موضع پشتیبانی نمی کند چون موقعیت اورشلیم فقط می تواند در چارچوب راه حل دو کشوری تعیین شود.”

“نگرانی جدی” موگرینی

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم “نگرانی جدی” خود را نسبت به این تصمیم ابراز کرده است.

او گفت: “آرزوهای دو طرف باید برآورده شود و باید راهی از طریق مذاکرات برای حل موقعیت اورشلیم به عنوان پایتخت آینده هر دو کشور پیدا شود.”

او افزود که اتحادیه اروپا به علاوه نگران “عواقب منفی این تصمیم برای چشم انداز صلح است.”

ناخشنودی ترزا می

ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم به جمع کسانی که از تصمیم آقای ترامپ ناراضی هستند پیوسته است.

یک سخنگوی او گفت: “ما در مورد تصمیم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل پیش از توافق در مورد موقیت نهایی آن، با آمریکا اختلاف نظر داریم.”

“به عقیده ما این حرکت کمکی به چشم انداز صلح در منطقه نمی کند.”

تظاهرات در ترکیه

رسان رمزی خبرنگار مستقر در ترکیه تصویری را در توییتر به اشتراک گذاشته که جمعیت تظاهرکنندگان در مقابل سفارت آمریکا در آنکارا، پایتخت، را نشان می دهد.

“ناقض قوانین بین المللی”

اردن می گوید که تصمیم روز چهارشنبه آقای ترامپ ناقض قوانین بین المللی است.

محمد مومنی سخنگوی دولت اردن گفت: “تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر ناقض تدابیر استوار بر قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد است.”

تشدید اعتراضات فلسطینی ها در نوار غزه

تصاویر منتشر شده از نوار غزه، از تشدید تظاهرات اعتراض آمیز فلسطینی ها در واکنش به تصمیم جدید رئیس جمهور آمریکا حکایت دارند.

اسماعیا ردوان یکی از رهبران حماس، در گردهم آیی معترضان خشمگین گفت فلسطینی ها هرگزتبدیل شدن بیت المقدس به “پایتخت یکپارچه اشغاالگران” را نخواهند پذیرفت.

هشدار امنیتی آمریکا به اتباع خود در آلمان و بریتانیا

دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا از اتباع این کشور در آلمان خواست مراقب امنیت خود و “آنچه در اطرافشان می گذرد” باشند.

همزمان، هشدار مشابهی نیز به اتباع ایالات متحده در بریتانیا داده شده است.

واکنش معاون اول رئیس جمهور ایران

سرخوردگی های ناشی از شکست های پیاپی در جبهه #استکبار، آنان را به رفتارهایی سست برای ترمیم روحیه یاران خود واداشته غافل از اینکه به رسمیت شناختن #بیت_المقدس بعنوان پایتخت #رژیم_صهیونیستی هم با#شکستی_مفتضحانه_تر روبرو خواهد شد

عفو بین الملل موضع آمریکا را ناقض قوانین بین‌المللی دانست

سازمان عفو بین الملل تصمیم رئیس جمهور آمریکا در انتقال سفارت واشنگتن به بیت المقدس را “نقض تعهدات قانونی بین المللی” دانست.

مدیر بخش خاورمیانه عفو بین الملل تاکید کرد که هیچ کشوری در دنیا ضمیمه شدن بیت المقدس شرقی به اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و تصمیم اخیر آمریکا “عمیقا مساله ساز” است.

وی “زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی” از سوی آمریکا را به معنی “نادیده گرفتن کامل نقض گسترده حقوق فلسطینی‌ها” در نتیجه اقدام اسرائیل به ضمیمه کردن بیت المقدس شرقی دانست.

محمود عباس اظهارات ترامپ را محکوم کرد

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که فلسطینیان تصمیم آمریکا را محکوم می‌کنند و آن را نخواهند پذیرفت و در مقابل آن مقاومت خواهند کرد.

واکنش مصر به تصمیم ترامپ

مصر تصمیم ایالات متحده در مورد انتقال سفارتخانه خود به بیت المقدس را مردود دانست.

وزارت امور خارجه مصر با انتشار بیانیه کوتاهی تاکید کرد که این تصمیم را غیرقابل قبول می داند.

برغوتی: سخنرانی ترامپ روند صلح را نابود کرد

مصطفی برغوتی، عضو شورای فلسطین گفت که سخنرانی ترامپ یک سخنرانی “صهیونیستی” بود و او می تواند به عضویت حزب لیکود اسرائیل در آید. او گفت که حالا تصویر روشن تر شده است و مشخص است که رئیس جمهور آمریکا طرف اسرائیل را گرفته است. آقای برغوتی گفت که رهبران عرب جرئت نخواهند کرد از اقدامات آقای ترامپ حمایت کنند. آقای برغوتی گفت که تصمیم آمریکا نقطه پایانی بر روند صلح بود.

کوربین: دولت بریتانیا باید محکوم کند

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا (حزب اصلی مخالف دولت) به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را تهدیدی برای صلح توصیف کرد و گفت که دولت بریتانیا باید این “اقدام خطرناک” را محکوم کند.

ترکیه تصمیم آمریکا را “غیر مسئولانه” خواند

وزارت امور خارجه ترکیه اقدام رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کرد و آن را “غیر مسئولانه” خواند. ترکیه از آمریکا خواسته در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

وزارت خارجه ایران اقدام رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرد

وزارت امور خارجه ایران تصمیم دولت آمریکا در انتقال سفارتخانه خود از تل آویو به بیت المقدس را “به شدت” محکوم کرد و آن را “نقض آشکار قطعنامه های بین‌المللی” دانست.

در بیانیه وزارت خارجه آمده که این تصمیم “باعث تحریک مسلمانان و شعله ور شدن انتفاضه جدید و تشدید تندروی و رفتارهای خشم آلود و خشونت آمیز بیشتر خواهد شد”.

این بیانیه مسئولیت ایجاد چنین تنش هایی را متوجه دولت اسرائیل دانسته است.

حماس: دروازه‌های دوزخ بروی آمریکایی‌ها در منطقه باز می‌شود

گروه فلسطینی حماس اعلام کرد که اقدام رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، “دروازه‌های دوزخ” را به روی منافع آمریکا در منطقه باز خواهد کرد.

ابراز تاسف رئیس جمهور فرانسه از تصمیم ترامپ

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس ابراز تاسف کرد.

آقای ماکرون تصمیم رئیس جمهور آمریکا را تفرقه برانگیز توصیف کرد.

وی در عین حال از طرفین مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها خواست آرامش خود را حفظ کنند.

به آتش کشیدن عکس های ترامپ در نوار غزه

در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ رای انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس، فلسطینیان خشمگین در رفخ واقع در جنوب نوار غزه دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات کنندگان، عکس های آقای ترامپ و بنیامین نتانیاهو و نیز پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند.

واکنش دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت که با هر اقدام یکطرفه ای مخالف بوده و هست و موضوع بیت المقدس امری بسیار مهم و حساس است و باید بین فلسطینی ها و اسرائیل حل و فصل شود. او بر راه حل دو کشوری به عنوان تنها راه حل اختلافات اعراب و اسرائیل تأکید کرد و گفت بیت المقدس باید پایتخت هر دو کشور باشد. او گفت که هر کمکی از دستش بر آید به دو طرف خواهد کرد که به میز مذاکره برگردند.

عشروای: تصمیم ترامپ فاجعه بار است

حنان عشروای، سیاستمدار سرشناس فلسطینی گفت که اقدام آقای ترامپ در اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تصمیمی فاجعه بار و غیر قانونی است و خشم شدید فلسطینیان را بر می‌انگیزد.

مولود چاوش اغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که این تصمیم “غیرمسئولانه است.”

او در توییتر نوشت که “این تصمیم برخلاف قوانین بین المللی و قطعنامه های مرتبط سازمان ملل است.”

یک روز پیشتر ملک سلمان پادشاه عربستان در تماسی تلفنی به  ترامپ گفته بود که این اقدام “تحریک فاحش مسلمانان در همه جای جهان است.”

عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر هم اخطار داد که این اقدام اوضاع در منطقه را پیچیده تر و شانس صلح در خاورمیانه را “تضعیف” می کند.

اتحادیه عرب گفت که “این قدمی خطرناک است که پیامدهایی منفی” در سراسر منطقه خواهد داشت و نقش آمریکا به عنوان “میانجیگر قابل اعتماد” در مذاکرات صلح آینده را زیر سوال خواهد برد.

ایران گفت که این تصمیم باعث “انتفاضه تازه ای” خواهد شد. وزارت خارجه ایران گفت که آمریکا آشکارا قطعنامه های بین المللی را نقض کرده است.

ملک عبدالله پادشاه اردن خواستار تلاشی مشترک برای “مقابله با پیامدهای این تصمیم” شد و سخنگوی دولت اردن گفت آقای ترامپ با این تصمیم قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل را زیر پا می گذارد.

میشل عون رئیس جمهور لبنان گفت که فرآیند صلح چند دهه عقب خواهد افتاد و وزیر خارجه قطر گفت که این حرکت “حکم اعدام برای همه کسانی است که در پی صلح هستند.”

جامعه جهانی

پاپ فرانسیس گفت: “من نمی توانم نگرانی عمیقم از وضعیتی که در چند روز اخیر پیش آمده را پنهان کنم. در عین حال، قویا از همه می خواهم براساس قطعنامه های سازمان ملل موقعیت کنونی شهر را محترم بشمارند.”

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت که بیانیه آقای ترامپ “چشم انداز صلح برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها را خراب می کند.”

آقای گوترش گفت موقعیت بیت المقدس “باید در جریان مذاکرات مستقیم میان دو طرف حل و فصل شود.”

او گفت این مذاکرات باید “نگرانی های مشروع فلسطینی ها و اسرائیلی ها هر دو را مد نظر قرار دهد.”

اتحادیه اروپا خواستار “از سرگیری فرآیند صلحی موثر در جهت یافتن راه حل دو کشور برای دو ملت” شد و گفت که “آرزوهای دو طرف باید برآورده شود و باید راهی از طریق مذاکرات برای حل موقعیت اورشلیم به عنوان پایتخت آینده هر دو کشور پیدا شود.”

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که تصمیم آقای ترامپ برای شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل “قابل تاسف است.”

او خواستار تلاش ها “برای پرهیز از خشونت به هر قیمت شد.”

چین و روسیه هم این نگرانی را بیان کردند که تصمیم تازه ممکن است باعث تنش بیشتر در منطقه شود.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم به جمع کسانی که از تصمیم آقای ترامپ ناراضی هستند پیوست.

یک سخنگوی او گفت: “ما در مورد تصمیم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل پیش از توافق در مورد موقیت نهایی آن، با آمریکا اختلاف نظر داریم. به عقیده ما این حرکت کمکی به چشم انداز صلح در منطقه نمی کند.”

سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هم گفت که او از تصمیم رئیس جهور آمریکا “حمایت نمی کند.”

استفان سیبرت گفت: “دولت آلمان از این موضع پشتیبانی نمی کند چون موقعیت اورشلیم فقط می تواند در چارچوب راه حل دو کشوری تعیین شود.”

false
true
true
true

false