×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
قدس محور وحدت امت مسلمه (مولوی محمد مختار مفلح )

بازدیدها: 20

۱۳۹۷/۱۰/۱۵

اخیرا باجمعی از هیأت بلندپایه افغانستان، درکنفرانس وحدت اسلامی به تهران دعوت شده بودم.
اشتراک کنندگان ازافغانستان که طیفی وسیعی از رهبران و اعضای حکومت بودند، همانند حامد کرزی رئیس جمهور پیشین ،آیت الله العظمی محسنی، آقای محمدمحقق وزیر ارشاد،حج و اوقاف آقای عثمانی مولوی حبیب الله حسام رئیس شورای اخوت اسلامی استادعبدالرءوف توانا مسئول بنیاد توانای شهید دکتور عبدالطیف نظری استاد دانشگاه مولوی محمد عمرخطابی،استاد عبدالجبار تقوا والی پیشین کابل وتخار ،عبدالکریم خرم رئیس دفتر حامد کرزی و همچنان همراهان حامد کرزی آقای هادی هادی آیت الله العظمی صالحی مولوی عبدالرحمن رحمانی عضو مجلس نمایندگان وبقیه که ظاهرا بیشترین مهمانان این کنفرانس درسال جاری از افغانستان بودند ودرمجموع تقریبا ازهشتاد کشور
۳۵۰ تن از مهمانان خارجی دعوت شده بودند که این کنفرانس درعالی ترین سطح دولتی برگزار گردید.
امسال کنفرانس یاد شده دردومحورکارنمود.
محور حمایت از هویت اسلامی بیت المقدس و دفاع از داعیه فلسطین و محور دیگر هم تاکید بر وحدت امت اسلامی بود. قطع نظر از بحث شکلی این کنفرانس، ازلحاظ ماهوی ومحتوایی این کنفرانس یکی از مهمترین مباحث را بر انگیخت که آن در سخنان رئیس جمهور اسلامی ایران منعکس گردیده بود.
با توجه به روابط پر تنش ایران وعربستان سعودی، رئیس جمهور ایران آقای روحانی به زبانی جدی ونیمه کنایه، خطاب به سعودی ها گفت که جمهوری اسلامی ایران آماده است تا ازآن کشور دربرابر تروریسم حمایت به عمل بیاورد. این درست نقط مهمی را هدف قرار داده بود. زیرا سالانه امریکایی ها با مترسک ساختن ایران، ملیاردها دالر ازسعودی ها به بهانه فروش تسلیحات نظامی پول می ربایند و اخیرا تحقیری را هم از سوی ترامپ نثار سعودی ها نمودند. آقای روحانی با تمسک به همین باریکی به سعودی ها وعده حمایت رایگان خالی ازتحقیر راداد. ظاهرا رئیس جمهور ایران دراین مقطع باتشخیص درست وضعیت چراغ سبزی به سعودی هانشان داد. زیرا سعودی های بیچاره که با کشتن خاشقجی رسوایی چنانی ای را به جان خریدند باید چنان مستاصل باشند که دیگر روحانی با لحن استرحام با آنان صحبت کند واز سویی آقای روحانی به آنان گفت که شما سعودی ها که باتشکیل ائتلاف تان از پس حوثی های یمن بیرون نشده اید، دیگر گرم نمودن بازار اسلحه امریکا به چه درد تان می خورد؟… یک گروه پراکنده که چندین سال است در برابر همه زور آزمایی های تان دریمن در برابر تان مقاومت دارد
البته ازنقاط بارز این همایش یکی هم تشکیل چند کمیسیون مشخصی بود که روی محور های چالش های جهان اسلام،و استکبارجهانی، بود که در آن بنده سخنرانی کوتاهی داشتم که از سوی اشتراک کنندگان استماع گردید.
برازنده ترین بحث این کنفرانس همانا سخنرانی ویدیویی خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس بود که به به پهلو های مختلف قضیه فلسطین روشنی انداخت و حق ملت بزرگ فلسطین در اعاده زمین از دست رفته شان را برجسته ساخت و نیز از اشتراک کننده گان برگزارکنندگان این کنفرانس تقدیر به عمل آورد.
خالد مشعل به ضرورت مبارزه با رژیم اشغال گر قدس تاکید نمود و دسایس این رژیم در بلعیدن این سرزمین را برملا ساخت. او به صراحت گفت که صهیونیزم بین المللی با حمایت های همه جانبه استکبارجهانی همه روزه در صدد انحراف جهانیان از قضیه قدس شریف بوده و هر آن درصدد ربودن و غصب سرزمین های بیشتر است.
سخنرانی خالدمشعل با استقبال همه جانبه اشتراک کنندگان روبه روشد. زیرا به نظر اکثر تحلیل گران مشکلات عمده ای که هم اکنون جهان اسلام درگیر آن است به نحوی ربط وریشه در بحران فلسطین دارد که عمدا وقصدا از سوی صهیونیزم بین المللی طرح می گردد.
کنفرانس وحدت امت مسلمه که به هدف تقریب مذاهب اسلامی به راه انداخته شده است، امسال ازشکوه خاصی برخورداربود ونگاه مدیران آن کنفرانس بیشتر به واقعیت های امروز جهان اسلام معطوف بود که همه روزه درسراسر جهان اسلام قربانی می گیرد و رنگ خون مسلمان که به بی بها ترین رنگ مبدل گردیده است

false
true
true
true

false