×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ارتش عراق: نیروهای آمریکایی نمی‌توانند در خاک عراق بمانند

بازدید: 1

ارتش عراق روز سه‌شنبه ۲۲ اکتبر (۳۰ میزان) اعلام کرد نیروهای آمریکایی که از سوریه به آن کشور منتقل شده‌اند، “برای ماندن در سرزمین عراق مجوز ندارند”.

در اطلاعیه‌ای که خبرگزاری رسمی عراق منتشر کرده گفته می‌شود که نیروهای آمریکایی برای ورود به قلمرو خودمختار کردستان مجوز دریافت کرده، اما پس از آن باید خاک عراق را ترک کنند.

به نظر می‌رسد این موضع ارتش عراق به دنبال اظهارنظر مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، اتخاذ شده باشد. اسپر گفته بود تمام نیروهای آمریکایی پس از خروج از سوریه در غرب عراق مستقر می‌شوند تا در این منطقه به مبارزه با تروریست‌های داعش ادامه دهند.

مارک اسپر در واکنش به بیانیه ارتش عراق گفت هدف نیروهای آمریکایی این نیست که مدت نامحدودی در عراق بمانند بلکه آنها قصد دارند به “خانه” برگردند.

مارک اسپر همچنین گفت قصد دارد چهارشنبه درباره جزئیات انتقال این نیروها با خالد عبیدی، وزیر دفاع عراق، دیدار کند.

“خیانت” به کردها

نیروهای آمریکایی با عقب‌نشینی از سوریه راه را برای ارتش ترکیه هموار کردند تا بتواند بدون مانع برای سرکوب نیروهای کرد “یگان‌های مدافع خلق” وارد عملیات شود. این عملیات حدود دو هفته پیش آغاز شد. دولت ترکیه این گروه را نیرویی تروریستی ارزیابی کرده است.

ارتشیان آمریکایی پایگاه‌های خود در کوبانی و منبج را تخلیه کرده و به صورت کاروانی از خودروهای ارتشی به طرف دهوک در شمال عراق روان شده‌اند. از نظر کردهای شمال سوریه، حرکت آمریکایی‌ها نوعی “خیانت” محسوب می‌شود.

در جریان عملیات نبرد آمریکا با صدام حسین بیش از ۱۶۰ هزار سرباز آمریکایی به عراق اعزام شدند. از سال ۲۰۱۱ آمریکا خروج سربازان خود از عراق را آغاز کرد.

هم‌اکنون، طبق قراردادی میان دو کشور، بین پنج تا شش هزار نفر از نیروهای آمریکایی در عراق حضور دارند. 

false
true
true
true

false