×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
هشدار سازمان ملل به میانمار درباره وضعیت مسلمانان آراکان

بازدید: 4

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد طی سخنانی در سی و پنجمین نشست سران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در خصوص فراهم کردن شرایط بازگشت امن مسلمانان آراکان به وطن شان به آنگ سان سو چی رهبر میانمار هشدار داد.

وی در این نشست که در بانکوک، پایتخت تایلند برگزار شد با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت مسلمانان آراکان، گفت: میانمار مسئولیت دارد شرایط بازگشت امن، شرافتمندانه، داوطلبانه و پایدار آوارگان آراکانی به سرزمین شان را فراهم کند.

گوترش بر لزوم امکان کمک رسانی به آنان تاکید کرد و افزود: دولت میانمار لازم است امکان دسترسی آزادانه و جامع اعضای نهادهای کمک رسانی به مناطقی که پناهجویان به آنجا بازخواهند گشت را تضمین کند.

نکته قابل توجه این است که رهبر میانمار هنگام سخنرانی گوترش حضور داشت و نسبت به سخنان وی هیچگونه واکنشی نشان نداد. این در حالی است که یکی از موضوعات نشست امسال سران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا یافتن راه حلی برای بحران آراکان است.

لین جوک هوی، دبیر کل اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا پیشنهاد داده بود جهت بازگشت پناهجویان آراکانی “تیم ویژه تمام وقت” تشکیل شود. سیف الدین عبدالله وزیر امور خارجه مالزی از تصمیم او حمایت کرد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی نیز که امروز با گوترش دیدار کرد متعهد شد در این زمینه از اقدامات سازمان ملل متحد حمایت کند.

گفتنی است سی و پنجمین نشست سران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا فردا به کار خود پایان می‌دهد.

false
true
true
true

false