×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
بیانیه نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به میلاد پیامبر اسلام (ص) و هفته وحدت

بازدیدها: 19

دین مقدس اسلام با پپام توحید و یکتا پرستی و آرمان تشکیل امت واحده اسلامی و جوهر حق محوری و عدالتخواهانه اش، مرزهای شبه جزیره عربستان را در نوردید، و طی سده های مختلف در جریان کشمکش ها و تحولات جهانی به دین عالمگیر مبدل شد به طوری که امروز در جغرافیای جهان اسلام و در بیرون از این دایره، بیش از یک میلیارد مسلمان زندگی می کنند.
این جمعیت کثیر با زبان ها و لهجه های متفاوت، با رنگ ها و فرهنگ های متنوع، با نشانه ها و نژادهای گوناگون، و در اقلیم ها و قاره های مختلف یک خدا را می پرستند، به سوی یک قبله نماز می خوانند، به یک قرآن ایمان دارند و حضرت محمد(ص) پیامبر، قائد، پیشوا و محبوب القلوب همه آنهاست.
وجود اقوام، ملل، فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف در طول تاریخ حاکی از این امر است که اختلاف امری تکوینی است. انسان عاقل به واسطه عقل و آنچه پیرامون اوست تفکر، اعتقاد فرهنگ و اعتقاد خود را سامان‌ می‌دهد. این اختلاف وسیله شناخته شدن و تفکیک و تمایز آنها از یکدیگر است.
انسان‌ها از نظر تفکر، شرایط محیطی، تربیت و رشد با هم اختلاف دارند و طبعاً مختلف فکر می‌کنند و توقع اینکه همه یک جور فکر ‌کنند همانند ملائکه، توقعی بی‌‌جا است و با فلسفه خلقت انسان سازگار نیست. قلم آفرینش انسان را با این خصوصیات مختلف خواسته است.۳ بنابراین همانگونه که ذکر شد اختلاف میان انسان‌ها امری تکوینی و طبیعی است. پیشرفت علمی نیز حاصل تضارب آراء و اندیشه‌ها و در پی این اختلافات است.
یکی از مشکلات اساسی امت اسلامی خودباختگی و عدم اعتماد به نفس به نحوی که مسلمین امروزه، نقطه اصلی اتکای خود را گم کرده اند و ضمن مواجه شدن با پدیده ای به نام مدرنیسم، در دایره هستی احساس سرگردانی می کنند.
اما منظور از اختلاف این نیست که هیچ وجه مشترکی میان مذاهب اسلامی وجود ندارد. مسائل اصولی و اساسی دین، وجه اشتراک مذاهب اسلامی به حساب می‌آید. آنچه که همه مسلمانان بدان اعتقاد دارند هیچ مسلمانی نیست که آن را انکار کند، به گونه‌ای که اعتقاد یا عدم اتقاد به آنها مرز ایمان و کفر محسوب می‌گردد. آری مسائل اساسی و اعتقادی، حقایقی هستند که خداوند از آن خبر داده بر ما واجب کرده که به آنها معتقد شویم؛ اصولی که با دگرگونی‌ها و اختلاف مصالح و یا اجتهاد مجتهدین تغییرپذیر نیست.
فرهنگ اسلامی پر از آموزه‌هایی است که انسان‌ها را به وحدت فرا می‌خواند و از پراکندگی نهی می‌کند.
اکنون، بر ماست که در این برهه حساس از زمان که جهان اسلام در کل و کشور عزیز ما افغانستان به خصوص، بیش از گذشته نیازمند وحدت، الفت و اخوت است، با شناخت دقیق این عوامل و موانع و آگاه نمودن هر چه بیشتر امت اسلامی از آنها در جهت تحقق “امت واحده اسلامی” گام های عملی برداریم و ضمن توسل و تمسک به شخص رسول الله (ص) و سیره و سلوک آن بزرگوار به رهنمودهای آن و سیره حقیقی ایشان عمل نموده و با دوری از نفاق و تفرقه به ریسمان محکم الهی چنگ زنیم.

هیئت رهبری نهضت اسلامی
افغانستان
۱۳۹۸/۹/۱۵
هرات/افغانستان

false
true
true
true

false