×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
اختلافات قومی و مذهبی در افغانستان نتیجه کار مزدوران امریکاست

بازدید: 26

به نقل از خبرگزاری آوا، هرات: عالمان دین و آگاهان امور سیاسی در مراسم بزرگداشت از میلاد با سعادت پیامبر مکرم اسلام(ص) ضمن تاکید بر تقویت هرچه بیشتر وحدت میان مسلمانان، ایحاد اختلافات قومی و مذهبی در افغانستان را نتیجه کار مزدوران امریکا خواندند.

در این مراسم علمای دین از همگان خواستند تا در راستای تقویت وحدت ملی تلاش نموده و وجیبه دینی خود را ادا نمایند، همچنین آنان حمایت از قدس را وظیفه هر فرد مسلمان دانسته از دست دادن قدس را به مثابه از دست دادن کابل برای افغان‌ها عنوان نمودند.

این مراسم به مناسبت فرارسیدن سالروز میلاد باسعادت منجی عالم بشریت حضرت محمد مصطفی (ص) و هفته وحدت، تحت عنوان “طلوع محمد (ص)، آغاز فرخنده حیات طیبه انسان” از سوی نهضت اسلامی افغانستان با حضور اساتید دانشگاه، علماء و روحانیون، دانشجویان و فعالان فرهنگی در برج صدف ولایت هرات در غرب کشور برگزار گردید.

در این نشست، مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان با بیان اینکه وحدت اسلامی برای امت اسلامی همان حلقه مفقودی است که مدار همه‌ی هستی ما مسلمانان به آن گره خورده است تاکید کرد: تا زمانی که این حلقه، محکم و استوار بود، ما همه چیز داشتیم و همه چیز ما برای خود ما بود، امروز چقدر نفت کشورهای اسلامی را امریکا می برد؟

مولوی مفلح با اشاره به این که ما در گذشته با چنگ زدن به دستگیره الهی یا عروه الوثقی همه چیز از جمله آبرو و عزت داشتیم بیان کرد: با فراموش کردن حلقه وحدت، عزت و آبرویمان به حراج گذاشته شد و این جا بود که نان و نام ما هردو از میان رفت.

این عالم و آگاه امور دینی از دست داشتن مزدوران امریکایی در ایجاد فرقه ها و اختلافات شدید قومی، مذهبی، لسانی و منطقوی در بین مسلمانان یاد نموده و تاکید کرد که امروزه مردم با نام های عرب با عجم، شیعه با سنی، پشتون با تاجیک و هزاره  درگیر و دست به گریبان هستند و از این طریق دشمن سود می برد.

رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان همچنان با اشاره به اختلافات موجود میان سران حکومت وحدت ملی خاطر نشان ساخت که این دو “غنی و عبدالله” برای به دست آوردن چوکی ریاست جمهوری در مقابل امریکایی ها از خود اخلاص نشان داده و یکی از دیگری در حال پیشی گرفتن هستند.

به گفته او، خداوند (ج) فرموده «واعتصمو بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» ولی ما بر عکس این آیه عمل کردیم؛ الفت رفت، عداوت آمد، وحدت رفت، اختلاف آمد و ما در بیراهه شقاق و نفاق ماندیم..

مولوی مفلح در ادامه سخنانش به موضوع قدس شریف با اشاره به این که سی و سومین کنفرانس هفته وحدت در تهران به نام قدس مسمی شده است گفت: ما وحدت را مساوی به حراست از سرزمین های اسلامی می دانیم چون کسی که به صبح برساند شبی را در حالیکه به امور مسلمین اهتمام نورزد، مسلمان نیست.

به باور وی نمی توان یک موضوع دینی را از پیکره یک منظومه اعتقادی قطع نمود، فکر نکنیم که قدس یک پدیده بیرونی ست؛ قبله اول ما مسلمانان؛ قدس یعنی گره گاه باورهای منظومه فکری منبعث از منابع وحدانی قرآن کریم.

رهبر نهضت اسلامی افغانستان در اخیرهمچنان تأکید کرد که کوتاهی در مسئله قدس را یکی از چشم بستن هایی می دانیم که در اثر آن از همان حلقه وحدت و عزت جدا شدیم و قدس را اگر از دست بدهیم یعنی کابل را از دست داده ایم.

از سوی دیگر، پوهاند عبدالمجید صمیم استاد دانشگاه هرات، روز میلاد رسول گرامی اسلام را روز میلاد اسلام خواند و گفت: اسلام حاوی دو پیام است؛ پیام ایمان به خدا و پیام احسان به خلق خدا و محصول این دو، تولد انسانیت است.

وی در ادامه افزود: ما امت اختلاف، شقاق و نفاق نیستیم، در رأس احسان به خلق، وحدت و برادری است و خداوند امت اسلامی را امت واحده و یگانه قرار داده است؛ بنابراین هرکس که می خواهد در کاروان امت اسلامی قرار بگیرد باید به فکر وحدت امت باشد، به هیچ وجه مجاز نیست که مسلمان ها به سبب برداشتی که از نصوص دارند -چون نصوص دینی نصوص ادبی هستند و نصوص ادبی تأویل پذیر و تفسیر پذیر هستند- محکوم و از رده بیرون شوند..

به گفتۀ این استاد دانشگاه در هرات، باید از مناسبت هفته وحدت استفاده کنیم، بین ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول که بنابر اختلاف روایات میلاد رسول اکرم (ص) است، فرصت خوبی است که بیاییم در راستای تأمین وحدت در جامعه اسلامی گام برداریم و حرکت کنیم.

آقای صمیم بر این باور است که باید بر سر مشترکات کار کنیم و آنچه که مارا بهم وصل می کند روی آنها تمرکز نموده و برجسته بسازیم و آنچه که مایه فصل و جدایی ما است، آن ها را از خود دور نمائیم. 

بنا بر اظهارات وی، امروزه یکی از بزرگترین طاعات و عبادات این است که ما در راستای وحدت و اخوت کار کنیم و بزرگ ترین گناه کبیره ایجاد اختلاف و شکاف در بین امت اسلامی است.

همچنین، مولوی غلام محمد مصؤون یک تن از چهره های برجسته جهاد و عالم دین در هرات، در این محفل اظهار داشت: به سبب این که فریقین در روز میلاد رسول گرامی اسلام (ص) اختلاف دارند، ایام بین ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول بنام هفته وحدت و رحمت اللعالمین نام گذاری شده است..

به گفته او، به همان اندازه که دشمنان اسلام امروزه در راستای تفرقه بین امت اسلامی تلاش دارند به همان اندازه و بیشتر از آن ما نیاز داریم که منسجم، متحد و متشکل شویم.

در ادامه این کنفرانس، محمد اقبال عاصم مشاور دینی والی هرات در این کنفرانس طی سخنانی گفت: آغاز هفته وحدت است؛ در حوزه وحدت، محور باید دین خدا باشد.

وی خطاب به کسانی که با تجلیل از میلاد پیامبر مخالفت می کنند بیان کرد: روز زن، هفته فهم قرآن کریم، هفته سیرت النبی، ایستاد شدن در زمان پخش سرود ملی هیچ کدام در قرآن کریم امر نشده است، چرا با این روز ها مخالفت نمی کنید که با تجلیل از میلاد مبارک رسول گرامی اسلام مخالفید؟

در اخیر این نشست بیانیه ای از سوی اشتراک کنندگان صادر گردید که در آن بر اهمیت وحدت بیشتر میان مسلمانان و مردم افغانستان تاکید نموده وحدت و اخوت اسلامی را مایه مودت و رحمت الهی در جوامع اسلامی عنوان نمودند.

false
true
true
true

false