×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
غنی و عبدالله: پومپئو، با آن‌ها در مورد پیشرفت در مذاکرات با طالبان اطمینان داده است

بازدید: 2

اشرف غنی، طی گفتگوی تلفنی با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: مذاکرات آمریکا-طالبان پیشرفت زیاد داشته و هدف اصلی ما توقف خونریزی در کشورمان است.

بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری افغانستان، غنی همچنین گفته است:

«اکثریت مطلق افغان‌ها خواستار صلح در کشورشان هستند. ما برای رسیدن به صلح دائمی، تدبیر، رهبری و مدیریت در داخل افغانستان داریم. گام‌های بعدی این روند توسط دولت افغانستان مدیریت خواهد شد».پمپئو نیز غنی را در جریان روند مذاکرات مذکور قرار داده و اعلام کرده است: پیشرفت در این مذاکرات زمینه را برای امضای توافق‌نامه با طالبان، کاهش خشونت و دستیابی به آتش‌بس دایمی در افغانستان فراهم خواهد کرد.

دفتر ریاست اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد: دکتر عبدالله عبدالله با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره مذاکرات این کشور با طالبان به‌صورت تلفنی به تبادل نظر پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان، پمپئو ضمن تقدیر از همکاری و حمایت عبدالله از گفتگوهای قطر از روند مذاکرات مذکور ابراز خشنودی کرده است.

به گفته پمپئو، پیشرفت در این مذاکرات زمینه را برای امضای توافق‌نامه دوجانبه، آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و دستیابی به صلح دایمی در افغانستان را فراهم خواهد کرد.

دکتر عبدالله نیز در این تماس تلفنی صلح را از اولویت‌های دولت و مردم افغانستان دانسته و از تاثیر پیشرفت در مذاکرات آمریکا و طالبان بر کاهش خشونت در کشورش استقبال کرده است.

گفتنی است که مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا ساعاتی پیش با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز به‌صورت تلفنی گفتگو کرده بود.

پمپئو
پمپئو به غنی و عبدالله: در مذاکرات با طالبان پیشرفت قابل ملاحظه‌ای به میان آمده است

هفته گذشته وزیر خارجه آمریکا گفت که توافق با طالبان نزدیک است.

او در یک نشست خبری در تاشکند، پایتخت ازبکستان گفت: “از طالبان می‌خواهیم که نشانه‌های واضح از اراده و ظرفیت خود را در کاهش خشونت نشان دهند، دست از تهدید بردارند تا گفتگوهای بین الافغانی در فضای کمتر خشونت‌بار برگزار شود”.

پیش از آن اما زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان گفته بود که به “پیشرفت قابل ملاحظه” در گفتگو با طالبان نرسیده است.

تاکنون چندین دور گفتگو میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان برگزار شده اما به نتیجه نهایی منتهی نشده است.

در یکی از این گفتگوها زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از رسیدن به توافقی “در اصول” با طالبان خبر داد و گفت این توافقنامه برای اجرایی شدن نیازمند تایید آقای ترامپ است.

اما یک هفته پس از آن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفتگو با طالبان را منتفی اعلام کرد. آقای ترامپ پس از آن این تصمیم را گرفت که یک حمله طالبان در کابل به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی هم انجامید.

آخرین دور مذاکرات آمریکا و طالبان نیز ۱۶ آذر/قوس آغاز و تا تاریخ ۲۲ ادامه یافت. موضوع اصلی این دور کاهش خشونت و آتش بس اعلام شده بود.

false
true
true
true

false