×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
هشدار ایران در خصوص ‘تحرکات نظامی’ آمریکا در عراق

بازدید: 5عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هشدار داد که “تحرکات نظامی آمریکا در عراق می‌تواند منطقه را به بی‌ثباتی و شرایطی فاجعه‌بار سوق دهد”.

او این اقدامات را “خلاف خواسته رسمی و اعلام شده دولت، پارلمان و مردم عراق خواند.”

دو روز پیش آمریکا اعلام کرد برای محافظت از نیروهای خود در برابر حملات احتمالی ایران و متحدانش، در برخی پایگاه‌های عراق سامانه ضدموشکی پاتریوت مستقر کرده است.

خبرگزاری فرانسه می گوید یک سامانه پاتریوت هم به پایگاهی در اربیل مرکز کردستان عراق فرستاده شده و دو سامانه دیگر قرار است از کویت به عراق برده شود.

اما حالا سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از نیروهای آمریکایی خواسته تا “به مطالبات دولت و مردم عراق مبنی بر خروج از این کشور احترام گذاشته و از تشنج آفرینی در منطقه پرهیز کنند”.

اخیرا نیز عادل عبدالمهدی نخست وزیر موقت عراق علیه هرگونه اقدام نظامی تهاجمی از خاک عراق بدون اجازه دولت این کشور هشدار داد.

موشک

ظرف یک ماه گذشته، تنش‌ها میان آمریکا و کتائب حزب‌الله بالا گرفت.

در چند روز گذشته نیز چندین گزارش در رسانه‌های آمریکا منتشر شده بود که از آماده شدن آمریکا برای حمله به نیروهای نظامی نظامی عراق خبر می‌داد.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا اخیرا گزارش داده بود که پنتاگون در حال تهیه طرح نابودی کتائب حزب‌الله است. بنا بر این گزارش،‌ ژنرال رابرت پی. رایت، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق پس از دریافت دستوری برای تهیه نقشه چنین عملیاتی در نامه‌ای به واشنگتن هشدار داد که این طرح ممکن است به جنگ تمام عیار با ایران بینجامد و همچنین به لحاظ لجستیکی، آمریکا باید چند هزار سرباز دیگر را تنها به همین منظور به عراق اعزام کند.

۲۲ حوت، یک روز بعد از کشته شدن دو نظامی آمریکایی و یک بریتانیایی عضو ائتلاف ضد داعش در حمله موشکی به پایگاه تاجی عراق، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ارتش این کشور به تاسیسات گروه شبه‌نظامی کتائب حزب الله در عراق حمله کرده است.false
true
true
true

false