×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
انتقاد جمهوری‌خواهان از طرح خروج سربازان آمریکایی از آلمان

بازدیدها: 3

دونالد ترامپ یک هفته پیش از برنامه خود برای کاهش حضور نظامی آمریکا در آلمان رونمایی کرد. این برنامه با انتقادهای زیادی روبرو شد که اکنون به نیروهای خودی در حزب جمهوری‌خواه نیز کشیده شده است.

“تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان بامداد چهارشنبه، چهارم تیر (۲۴ ژوئن) گزارش داد شش چهره شاخص حزب جمهوری‌خواه در کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا کارآمدی سیاست جدید ترامپ را زیر سوال برده و از جمله معتقدند خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از آلمان به تضعیف توان بازدارندگی نیروی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) منجر می‌شود.

این نمایندگان در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایالات متحده نسبت به پیامدهای تصمیم اخیر او ابراز نگرانی کردند. آنها می‌گویند حضور نظامیان آمریکایی در آلمان سنگ بنای توان بازدارندگی ناتو علیه تجاوز روسیه است.

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۱۲، ایالات متحده هزاران سرباز خود را از آلمان خارج کرد و دو سال بعد نظامیان روسیه با تجاوز به خاک اوکراین، شبه جزیره کریمه را اشغال کردند.

شش عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان با اشاره به این واقعه هشدار می‌دهند در حال حاضر اعتبار قابلیت بازدارندگی نیروهای ناتو و تعهد ایالات متحده به امنیت مشترک کشورهای عضو این پیمان نباید زیر سوال برود.

دونالد ترامپ سه‌شنبه گذشته اعلام کرد تعداد نظامیان آمریکایی مستقر در آلمان از ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر به ۲۵ هزار نفر کاهش می‌یابد. علت این اقدام عدم افزایش بودجه نظامی آلمان به میزان لازم عنوان می‌شود.

پیمان آتلانتیک شمالی مقرر کرده کشورهای عضو دو درصد از تولید ناخالص ملی را به هزینه‌های نظامی اختصاص دهند. ترامپ تهدید کرده تا زمانی که آلمان بودجه نظامی خود را به این میزان ارتقاء ندهد کاهش شمار سربازان آمریکایی در این کشور ادامه خواهد داشت.

آلمان به عنوان پایگاه عملیات فرااروپایی آمریکا

شش عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان در نامه خود نوشته‌اند حضور نظامی ایالات متحده در آلمان در خدمت منافع راهبردی آمریکا فراتر از مرزهای اروپا قرار دارد. آنها می‌گویند این حضور نظامی عملیات نظامیان آمریکا در خاورمیانه، آفریقا، جنوب آسیا و مبارزه علیه تروریسم را ممکن می‌کند.

این نمایندگان در نامه خود تاکید می‌کنند این درست است که آلمان به تعهدات خود برای افزایش بودجه نظامی مطابق توافق ناتو عمل نکرده اما این نگرانی وجود دارد که خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از این کشور، برلین را برای افزایش بودجه نظامی قانع نکند و در عین حال منافع راهبردی ایالات متحده به خطر بیفتد.

دونالد ترامپ به جز عدم افزایش بودجه نظامی، از سیاست‌های برلین در زمینه تجارت خارجی نیز ناخشنود است و بارها دولت آلمان را متهم کرده که در داد و ستد با شرکت‌های آمریکایی “بسیار بد” رفتار می‌کند.

مخالفت با برنامه‌های دولت ترامپ در مورد کاهش حضور نظامی در آلمان از ابتدای ماه ژوئن که خبرهایی در این زمینه منتشر شد آغاز شده و فقط به رقیبان او در حزب دموکرات محدود نبوده است.

حدود دو هفته پیش ۲۲ عضو جمهوری‌خواه کمیسیون نظامی مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی به دونالد ترامپ هشدار دادند که کاهش حضور نظامیان آمریکایی در آلمان به امنیت ایالات متحده لطمه می‌زند.

در همین حال نمایندگان دموکرات مجلس آمریکا پیش‌نویس طرحی را آماده کرده‌اند که در صورت تصویب نهایی مانع به اجرا درآمدن برنامه‌های ترامپ برای خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از آلمان می‌شود.

false
true
true
true

false