×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false

بازدید: 44

نهضت اسلامی؛ طلایه دار پیروزی جهاد مردم افغانستان

چکیده:

 • نهضت اسلامی افغانستان که در سال ۱۳۴۸ به خاطر دفاع از ارزش‌های اسلامی تحت قیادت مرحوم پوهاند غلام محمد نیازی و مجموعه از استادان دانشگاه های کابل و سایر مبارزان راه اسلام در افغانستان اساس گذاشته شد، توانست به عنوان جبهه مقاوم و دژ مستحکم در برابر رژیم وقت اعلام موضع نماید و با هجوم ارتش سرخ به افغانستان در بسیج مردم مسلمان افغانستان به سنگرهای داغ جهاد علیه اشغالگران روسی و حامیان داخلی آن نقش اساسی را ایفا نماید.
 • پس از پیروزی جهاد مردم افغانستان متأسفانه عده‎یی به این فکر بودند که دیگر تاریخ نهضت اسلامی به پایان رسیده و باید طومار آن را پیچید و به دنبال جریان‎های سیاسی جدید به زعم خود شان –دموکراتیک- شدند؛ اما رهروان راستین نهضت اسلامی افغانستان نگذاشتند این خیال باطل آن‎ها جامه عمل بپوشد، از همین رو در اوایل دهه هشتاد در پی احیای مجدد نهضت اسلامی افغانستان شدند که مورد استقبال گرم مردم مسلمان و جهاد پرور افغانستان قرار گرفت و این امر باعث خشم عده‌یی از زمامداران و حامیان خارجی آن‎ها گردید.
 • در این میان عده‌یی دیگر نیز به این باور بودند که، افغانستان امروز با افغانستانی که از زاویه شخصیت‌های نهضت اولیه نگریسته می‌شد، تفاوت چشمگیر دارد، چون مرحوم غلام محمد نیازی و همفکرانش با رشد سرسام آور کمونیزم دست و پنجه نرم می‌کردند، در آن زمان اسلام تنها امید دنیا بود که می‌توانست در برابر سیل کمونیزم به سان سدی استوار باقی بماند، جامعه هرچند که رشد نیافته بود؛ اما جنگ را نیز تجربه نکرده بود، کمتر کسی در آن زمان با دنیای بیرون از افغانستان تماس داشت و همه به زندگی در کشور قانع بودند. در چنین فضایی پوهاند نیازی و سایر رهبران گرامی نهضت اسلامی اولیه راه و مبارزه خود را خوب‌تر تشخیص می‌دادند، اما در شرایط کنونی همه آنچه به آن اشاره رفت از تهداب تغییر بنیادی یافته است. شعور و فهم سیاسی مردم افغانستان رشد قابل ملاحظه‌ای نموده و هم در این راه نسل نوی پا به عرصه فعالیت جامعه گذاشته است که از بسا جهات با جامعه چهل سال قبل افغانستان متفاوت است. رسانه‌های غول آسای شبکه‌های بیرونی و درونی چنان تحولی را به وجود آورده اند که در یک سخن همه جوانان ما در تور شبکه انترنتی گیر افتاده اند که خود از یک تغییر اساسی حکایت می‌کند.
 • با چنین بینش و تحلیل اوضاع بسیاری از کسانی که خود را دارای سابقه‌یی در صف جهاد می‌پنداشتند، با تحولات جدید دهه اخیر راه‌های فرار از گذشته را برای خود جستجو نموده و در هر فرصتی جهت اطمینان دادن به سران غرب، تبری و بیزاری خود از گذشته را اظهار می‌نمودند. در این مقطع چیزی که احساس می‌شد همانا خالی شدن جایگاه تشکل دینی – سیاسی جریان جهاد و ارزش‌های وابسته به آن بود که دیگر سنگرهایش رها شده بودند.

نهضت اسلامی در دهه هشتاد:

 • در اوایل دهه هشتاد خورشیدی کم کسی باور می‌نمود که در همچو شرایطی کسی پیدا شود و یکبار دیگر صدای نهضت اسلامی را بلند نماید و حاضر به پذیرش چنان ریسکی باشد. اما برخلاف همه گمانه زنی‌ها عده‌یی از جوانان مومن نهضت اسلامی به سان نهاد پیشتاز پا به میدان گذاشتند و علم نهضت اسلامی افغانستان را که در دهه نخست قرن روان برافراشته شده بود را، یک بار دیگر با به رسمیت بخشیدن به آن برافراشته نگهداشتند. از این رو این نهضت اسلامی در داغ ترین شرایط وارد چنان صحنه ای گردید که علی الظاهر همه شرایط در مسیر خلاف آن جریان قرار داشت.
 • نهضت اسلامی به میدان آمد و از ادای نماز جنازه غایبانه در کابل بر شیخ احمد یاسین رمضان رهبر روحانی فلسطینی ها شروع تا چندین اعتراض بر تهاجم غزه، لبنان، قرآن سوزی‌ها، کشتار انسان‌های بیگناه و در فرجام برگزاری چندین مناسبت به خاطر گرامی داشت از روز جهانی قدس و ده‌ها مناسبت دیگر و نیز چاپ چندین جلد کتاب و ده‌ها شماره مجله و جریده و هفته نامه و اشتراک در ده‌ها کنفرانس های منطقوی و بین‌المللی در مناسبت‌های اسلامی… را انجام داد. برعلاوه اینها نهضت اسلامی افغانستان هیچگاهی در این مدت دست از تکاپو بر نداشته است.
 • نهضت اسلامی افغانستان پیوسته دارای نشانی مشخص بوده است و یکی از ثمرات مهم و جدی این نهضت همانا تاسیس نهاد اساسی و خوبی زیر نام شورای فرهنگی حامیان قدس شریف می‌باشد که این شورا در سال ۱۳۸۸ رسما تاسیس شد و این شورا توانست تا با حمایت همه جانبه مردم کشور، در عرصه جهان اسلام سبب خیر زیادی گردیده که نشریه وابسته به این شورا در شمارگان مختلف و همچنان پایگاه شورای قدس قابل ملاحظه می‌باشند.

نهضت اسلامی در میان مردم:

 • خوشبختانه نهضت اسلامی افغانستان، نه تنها با طیف وسیعی از جوانان دانشگاهی و غیر دانشگاهی ارتباطات وسیعی برقرار نمود و در هر مناسبتی همکاری و حضور گسترده جوانان را با خود داشته است. بلکه اغلب مردم از اصناف و گروه‌های مختلف، دوشا دوش این جوانان همواره صفوف نهضت اسلامی را پر نگه داشته اند. از این لحاظ نهضت اسلامی افغانستان این توانایی را داشته است که در موقعیت‌های خوبی ارباب باطل را به چالش بکشد.
 • اما در میان صفوف ارباب رده‌های بالایی سیاست، نظر به این که این رده دارای مناسبت‌های مختلفی با جهت‌های بیرونی بوده اند، نهضت اسلامی دشواری‌هایی را نیز تجربه نموده است. زیرا در این زمینه شکی نیست که با بسیج سازمان‌های اسلامی و ارزشگرا بسان نهضت اسلامی در کشور با توده‌ها و اقشار مختلف جامعه بسا از منافع معامله گران با غرب تهی تر خواهد گردید. بنا براین به سوی برخی از نیروها که به عنوان خودی می‌شد نگاه نمود، اما خود در بسا از اوقات برای نهضت اسلامی مسئله ساز شدند. ولی روش نهضت اسلامی با این طیف بر مبنای مدارا بوده و براساس روابط مواسات استوار بوده است.

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف:

 • مسلم است که فعالیت‌های جدی و موثر دو سازمان یادشده بدون واکنش‌هایی در جامعه نمی‌توانست باشد. زیرا در کشوری که نیروهای استکباری و در رأس ایالات متحده آمریکا حضور داشته باشد و در پیش دیدگان آن در ملأعام در برابر بزرگ ترین کانون علمی افغانستان، عروسک بوش و بلیر و اولمرت آتش زده شود بدون شک که یک چنین حرکتی نمی‌تواند از سوی حلقات استکباری بی پاسخ بماند. از این رو ما در حیات نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف شاهد گشایش صفحه نوی می‌باشیم. زمانی در یک کشور ده‌ها نهاد وابسته به دالر و سرمایه سنگین غرب فعالیت نماید در واقع برداشتن علم مبارزه به مثابه پاگذاردن به کشتزاری از مین خواهد بود که هرآنی احتمال بروز حادثه را دارد.
 • نخستین بار دستگاه‌های مرتبط با حلقات با ایجاد مزاحمت‌های متعدد در راه شورای فرهنگی حامیان قدس شریف و نیز در مسیر نهضت اسلامی افغانستان موانع زیادی ایجاد نمودند. از جمله می‌توان به بازداشت شخص بنده به تاریخ ۱۵/۵/۱۳۸۵ توسط نیروهای امنیتی کشور که در صدد راه اندازی تظاهرات عظیم در کابل برای محکومیت تجاوز اسرائیل برلبنان بودیم اشاره نمود. تهدیدهای مضاعف امنیتی که در پی آن آمد یکی دیگر از ابعاد ایجاد مزاحمت‌های مضاعف بود. البته در همه این دوره‌ها حملات جدی و تبلیغات زهر آگین نسبت به شورای فرهنگی و نهضت اسلامی توسط نهادهایی که از غرب تمویل می‌شدند را نباید فراموش نمود.

این تهدید تا سرحد به زندان کشیدن شخص من در ماه حوت سال ۱۳۸۶ به یکی از زندان‌های امنیت ملی نیز انجام یافت، اما این لطف و عنایت خداوند متعال شامل حال گردید و این کرب و نکبت به خیر فرجام یافت.

مراحل جدی ارعاب:

 • تب شهر کابل در فضای مقدمه سازی برای امضای آنچه که نام آن پیمان استراتیژیک میان کابل و واشنگتن است بالا گرفته بود. رسالت و مسؤولیت نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف ایجاب می‌کرد و می‌کند که در برابر این گونه مسایل نباید خاموش بنشیند و به ادای دین خود در برابر اسلام و مسلمین همت بورزد. در چنین موقعی نهضت اسلامی افغانستان تلاش ورزید تاحد اکثر و ممکن آگاهی دهی برای ابراز نظر دین و مردم افغانستان را دریغ ندارد. افزون براین نهضت اسلامی افغانستان با مشارکت در برنامه‌های مختلف رسانه‌ای دیدگاه خود را ابراز نموده است.

در کنار این فعالیت‌ها، نهضت اسلامی افغانستان کتابی خاص که در این رابطه نوشته شده باشد را، تدارک دید که نام آن پیمان با آمریکا امتداد فاجعه نامیده شد. این کتاب از آن دست کتاب‌های مهمی بود که شامل بحث‌ها و مقالات مختلفی بر محوریت خطرناک بودن حضور امریکا در افغانستان است. این کتاب را صراحت لهجه آن نیز رنگ و معنی بخشیده است. نهضت اسلامی افغانستان به عجله دست به کار شد تا این کتاب را به دست نشر بسپارد.

در روزی که این کتاب قرار بود پس از چاپ به دسترس مردم افغانستان قرار گیرد از سوی امنیت ملی باز داشت گردید. تلاش‌ها و اضحاً دیگر ثمری نداشت. وعده‌های پی در پی امنیت ملی در راستای باز گرداندن این کتاب تحقق نیافت و به جای آن وعیدها و تخویف‌های آنان نیز افزایش یافت.

آن گاه جهت ثبت و راجستر شدن نهضت اسلامی افغانستان به وزارت عدلیه تماس گرفتیم، این امنیت ملی بود که با دوسیه ای عریض و طویل سر و کله خود را نشان داد و در راه ثبت مجدد این سازمان سیاسی سنگ‌های زیادی را گذاشت.

گذار از تهدید به هجوم: 

 • گمان می‌رفت که شاید راه‌ها به همین جا خاتمه خواهد یافت اما چنین نشد، در شبانگاه ۱۸/ ۱۲/ ۱۳۹۰ خانه و حریم شخص من واقع در ناحیه ۱۵ شهر کابل موارد هجوم قرار گرفت. در این هجوم که به صورت مسلحانه انجام یافت چیزی که از بدست این مهاجمان افتاد سرمایه‌ای مادی و مالی نبود – اگر می‌بود از گرفتن آن هم دریغ نمی‌کردند – آنچه که آنان انجام دادند عبارت بود از مورد ضرب و شتم قرار دادن و ارعاب بنده و توهین‌ و تهدید به مرگ با کشیدن کارد و اسلحه. دزدی که همه تسلط خود را بر خانه تامین نموده باشد ولی از بردن اثاثه خانه ابا ورزد و کلید موتر را هم به دست بیاورد و از بردن آن سرباز زند. برای چه کاری حدس زده می‌شود که آمده باشد؟ با آنکه مقامات امنیتی کشور نیز در جریان این واقعه و حادثه قرار گرفتند متأسفانه اندک ترین فعالیتی از آنان در این مورد صورت نگرفت. چون چاره‌ای دیگر نبود، رفتم به سوی مطبوعات این دشواری را از طریق مطبوعات با مردم و مسؤولان شریک ساختم اما بازهم چیزی ساخته نشد.

باور براین بود که شاید جانب مقابل به این نقطه بسنده کند و اگر منظور ارعاب و تخویف بود همین مرام برای شان حاصل شده باشد. اما چیزی دیگری که در این عرصه ظهور نمود تهدیدهای ممتد و طولانی دیگری بود که این بار خودم نه بلکه خانواده ام را مورد تهدید قرار داد. به استخدام کشیدن فرد یا افرادی در سلک اجنت‌های خطرناک  با دام گذاری در راه  اعضای خانواده ام به ویژه اطفال معصومم مرحله دیگری بود که به سان آزمونی دشوار دم رویم قد برافراشت.

نهضت اسلامی و کاروان جهانی الی بیت المقدس:

 • افغانستان در افکار مردم دنیا به مثابه کشوری شناخته می‌شود که همواره درگیر جنگ و ناامنی بوده است. شخص بنده با هیآت رهبری نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف در اخیر سال ۱۳۹۰ غرض معرفی چهره واقعی افغانستان به عنوان یک کشور اسلامی هم رکاب کاروان جهانی الی بیت المقدس گردیدیم. در این سفر (کاروان جهانی الی بیت المقدس) دیدگاه مردم افغانستان در قبال قضیه فلسطین برای مردم دنیا توضیح گردید و نیز سعی شد تا چهره واقعی افغانستان که چهره ای مبتنی بر احترام دیگران و باورمندی به کرامت انسانی است، ازطریق اشتراک کنندگان برای مردم دنیا درست تفهیم گردد. البته رسانه‌های زیادی بودند که با هیئت افغانستان به بسیار علاقمندی در این سفرخواهان مصاحبه بودند و اینکه برای اولین بار هیئت افغانستان راجع به قدس شریف در سوریه از ملت افغانستان نمایندگی می‌نمود و این فرصت را یافته بود تا در لبنان نیز صدای ملت افغانستان در راستای حمایت از مردم سلحشور لبنان در مبارزات شان با حکومت غاصب صهیونیستی را بلند نماید، نیز مورد توجه و دلچسپی قرار گرفت.

به گونه مثال در یکی از تلویزیون های مشهور عربی زبان به نام فلسطین الیوم که در همه کشور های عربی مخاطب خود را دارد به صراحت در حالی که بالای سر ما بیرق دولت افغانستان با شکوهی خاص می درخشید اهداف خود رابرای مردم جهان اسلام و همه دنیا به زبان عربی چنین بیان نمودیم: «ما این جا برای این آمده ایم تا برای قدس باور مان را بیان کنیم و ازانقلاب ملت فلسطین واز رستاخیز آنان در برابر جنایات رژیم صهیونیستی حمایت خود را اعلان نماییم».

«این سفر برای اعتماد سازی و اطمینان دهی از حفظ هویت اسلامی کشور ما انجام یافته است. از این لحاظ که همواره از کشور ومردم ما دربیرون توسط دست های مغرض و محیل منطقه تبلیغات زهر آگین انجام گرفته ومی گیرد، لازم است تا از این گونه فعالیت ها هم حمایت شود وهم به شکل گسترده تری انجام پذیرد. زیرا با تبیین چهره اسلامی کشور مان می توانیم به خوبی در جهان به سان یک کشور دارای محدودیت های خاص تبارز کنیم و در این راستا اجازه ندهیم تا از کشور ما و مردم ما یک مشت عناصر فرصت طلب برای جنگ و مبارزه برای اهداف خود استفاده به عمل آورند. ازاین رو دست آورد این سفر مرتبط به صلح است و درراستای تامین امنیت وصلح می توان آن را معرفی نمود.»

دورنما و دیدگاه برای آینده نهضت اسلامی:

 • سرنوشت این ملت این است که در درون موریانه‌های فقر و سایر مظاهر عقب ماندگی آنرا خورده است و در بیرون نیز یکی از کشورهایی است که ننگین ترین برچسب های نفرت آلود به آن زده شده است. افغانستان امروز در عقب این همه رشادت ها و از خود گذری ها آنچه از این سفره نصیب شده است این است که حکومت به سوی کمک ها و اعانه های کشورهای غربی دست نیاز دراز کرده است. این سرنوشت چیزی نیست که وجدان عمومی مردم افغانستان به آن رضایت داشته باشد و گویا این سر نوشت محتوم مردم افغانستان باشد؛ درست در هر وهله از حیات، مردم افغانستان شایستگی و لیاقت خود را به اثبات رسانیده اند. مردم افغانستان یکی از اقوام دیرپای تاریخ بوده اند که در وظایف انسانی خود هرگز کوتاهی ای نکرده اند؛ اما اینکه امروز کشور شان به یکی از پرمسئله ترین کشورهای جهان تبدیل شده است، در جای خود بحث‌های (ماله و ما علیه های) زیادی دارد، اما مردم افغانستان که اکنون در مرحله ای به سر می‌برند که کارد به استخوان رسیده است؛ واقعیت این است که وضعیت کنونی هر یک از مردم دلسوز این کشور را در باب حل این مسائل حساس‌تر، بی باک تر و جسورتر ساخته است.

روی کار آمدن صفحه جدید در افغانستان ما را برآن داشت تا با ثبت مجدد نهضت اسلامی به عنوان یک سازمان اسلامی در وزارت عدلیه کشور، داعیه دفاع از ارزش‌های اسلامی را در افغانستان در تبانی و همسویی با مردم مسلمان و مجاهد پرور خویش زنده نگهداریم و نگذاریم تا دست‌آوردهای جهاد و مقاومت مردم افغانستان از سوی بیگانگان و حامیان داخلی آن به فراموشی سپرده شود.

ما چه می‌خواهیم؟

 • نهضت اسلامی افغانستان که رونده راه نهضت اولیه، محقق کننده اهداف و آرمان‌های  والای جهادگران، پاسدار خون شهدا و ارزش‌های جهاد و مقاومت مردم افغانستان است؛ با مروری بر کارکردها و عملکردهای گذشته این سازمان اسلامی در چهار دهه گذشته به ویژه دهه هشتاد خورشیدی، تحلیل اوضاع و شرایط افغانستان، منطقه و جهان اسلام و بالآخره با توجه به مسئولیت‌های دینی مان در برابر اسلام و مسلمانان در کشور خودمان و سایر بلاد اسلامی با تهیه و تدوین طرح‌ها و راهکارهای معقول و موثر با درنظرداشت عصر حاضر در وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان ثبت مجدد گردیده و جواز رسمی فعالیت را به دست آورد.

باید گفت، نهضت اسلامی افغانستان پیرامون همه پدیدارهای حیات در شرایط کنونی دیدگاه خاص خود را دارد که همه به محور خدا شناسی و خدمت گزاری به خلق‌الله می‌چرخد. این دیدگاه عنصر اصلی و شاخصه مهم نهضت اسلامی در شرایط معاصر است که باور می‌کند تنها این اسلام است که برای مرد و زن، کارگر و کارفرما، پیشوا و رعیت و… باوری یکسان را ارایه داشته و هر یکی را از گزند تعدی دیگری امان بخشیده است.

بر همگان معلوم است که نهضت اسلامی در لباس جدید آن کوشیده است تا در همه مواردی که از نظر دینی و سیاسی لازم دانسته دیدگاه خود را ارائه و از حق مردم افغانستان در حد توان پاسداری نماید.

—  بنابر این همزمانی اخذ جواز فعالیت نهضت اسلامی با میلاد پیامبر عظیم‌الشأن اسلام یک تصادف نیست، بلکه این موضوع بیانگر حقانیت راه و روشی است که نهضت اسلامی برای پیمودن آن کمر بسته است. هرچند می‌دانیم که این راه خالی از خار و خس نیست و نهضت‌های انبیای الهی نیز با دشواری‌ها و چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم کرده اند و سرانجام به منزل مقصود رسیده اند. ما نیز با الگوگیری از نهضت‌های انبیاء علیهم‌السلام و اتکا به قرآنکریم که می‌فرماید: (والذین جاهدوا فینالنهدینهم سبلنا… الآیه) آگاهانه و هدفمندانه نهضت اسلامی را برگزیده ایم و تا آخرین لحظه حیات به خاطر اعلای کلمه الله به پیش خواهیم رفت.

فراموش نکنیم که در مسیر این مبارزه، نهضت اسلامی خط مشی خود را با الهام گیری از حرکت‌های اسلامی‌ای برگزیده است که فرهیختگانی چون سید جمال‌الدین اسلامی و سایر جانبازان اسلام برای اسلام کار کرده اند.

از دید نهضت اسلامی افغانستان ما زمانی به یک جامعه‌ای که از امنیت، صلح، آرامش و ثبات برخوردار باشد، می‌رسیم که نخست به فیصله خدا تسلیم و گردن نهیم و کتاب او و شریعت پیامبر او را در امور زندگی خود حکم انتخاب کنیم.

 • درست در عرفه روزی که امت اسلامی به شادی جشن مولود مسعود معمار انسانیت، وبه شمیدن عطر ساحت مقدس خاتم رسالت می رفتند ، به یمن این روز گرامی، ودر پرتو انفاس گشایش غنچه حقیقت محمدیه ، بذری دیگر – در کویر اسباب و وسایل – که افتخار نسبت به بستان رسول الله (ص) را دارد ، دوباره به جوانه زدن آغاز نمود.

درست ، درختی که پیش ازنیم قرن ، درکویر سوزان اندیشه وعمل کشور، به دست باغبانان مهربانی چون شهدای گرانسنگ ؛ پروفیسور نیازی ، دکتر عمر ، انجنیر حبیب الرحمن و استاد ربانی و… غرس وتربیت شده بود ، دوباره سر برکشید و نگذاشت که درفش اسلام از اهتزاز باز بماند.

نهضت اسلامی افغانستان ، به تایید انوار ملکوتی ، در سحرگاه تولد پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم تولد دوباره یافت و این نام جاوید به اراده خداوند حنان ، در صفحه روز گار ماندگار ماند.

 • شرایطی را که اخیرا وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان پیش پای احزاب سیاسی افغانستان گذاشته است ، برای یک عده احزاب ، گذشتن از آن به سان طی نمودن هفتخوان رستم می ماند. این کار آزمونی بود برای آنانی که داعیه داشتن بیشترین هوا خواهان در کشور را داشتند. بنا برهمین ملحوظ بود که بسا ازاحزاب دیگر دراین عقبه گیر افتادند واز ثبت مجدد بازماندند.
 • از یکسال قبل نهضت اسلامی افغانستان به این نظر رسید که برای نگهداشتن داعیه پیشتازان نخستین نهضت اسلامی افغانستان، این حرکت اسلامی وسیاسی می باید مجددا ثبت در وزارت عدلیه گردد. چه برای نسل جوان کشور این خیلی مهم است که نشانی مشخصی از آن نشانی را داشته باشند که سرچشمه شناخت تاریخ مبارزات ومجاهدت های رهایی بخش گردیده بود.

عقباتی که باید دراین مسیر پیموده می شد کم نبود ، اما این تایید الهی که در پشتیبانی مردم مومن وخدا پرست ما تجسم یافته بود، از همان ابتدا این نوید را می بخشید که این آزمون به یاری حضرت باری تعالی موفقانه سپری خواهد گردید .

 • اکنون ، که نهضت اسلامی افغانستان که خود از جریان یک حزب سیاسی معمول به بستری نهادینه شده در کشور، تحول وتطور را پشت سر نهاده است ، در واقع جایگاه مطمئن نسل جوان را میسر ساخته است که جوانان خدا پرست و مومن با همکاری وهمیاری بتوانند ،‌ از این بستر با اعتماد سر برآورند و راهی را که به پشتکار پیشگامان نهضت هموار گردیده است را ادامه دهند.
 • نهضت اسلامی افغانستان به ارشاد قرآن کریم وسنت نبوی ، حرکتی عمل گراست و میزان فعالیت این مرحله خود کار و نتایج مرتبه برآن قرار داده است. دراین دور از حیات نهضت اسلامی افغانستان ، روی حقایق ووضعیت کشور کارصورت خواهد گرفت. در مدتی که نهضت اسلامی به تجدد فعالیت خود در این ده سال اخیر آغاز به کار نمود، همواره از لحاظ نظر وتیوری با دید گاه هایی که به واقعیت های افغانستان سطحی می نگریستند واز ظرافت های کشور اسلامی ما چشم می پوشیدند یک دیالوگ منطقی داشت، اما اکنون این حقیقت به اثبات رسیده است که آنچه را نهضت اسلامی در ده سال قبل می گفت ، امروز صحت یافته است و اکنون فرصت این است که در دور این نهضت افراد متعهد و مجموعه های مومنی صف کشیده و جامعه را به راه عزت واعتلا رهنمون گردند.

در فرجام امیدواریم تا با اتکا به توفیق الهی، همیاری و همکاری مردم غیور افغانستان گام‌های مهم و اساسی را در راستای آنچه شایسته این مردم است برداریم تا آنان خود به سرنوشت خویش حاکم گردیده و آینده را خود به دست گیرند.

و من الله التوفیق

true

false