امروز  

راه نهضت اسلامی افغانستان

نهضت اسلامی افغانستان به یقین که نه تنها در میان قشر متوسط و اهل مطالعه و سیاست در افغانستان بلکه برای همه کسانی که در رده سنی نسل معاصر عمر می‌کنند یک نام آشنا است و این نام با فراز و فرودهای زیادی در تاریخ معاصر کشور ما گره خورده است، درست نهضت اسلامی تداعی گر بسا از تحولاتی است که در واقع در جامعه ما اتفاق افتاده است. نهضت اسلامی افغانستان در امر باز گشت هویت اسلامی برای جغرافیایی به پهنای قاره آسیا کار تاریخی و بزرگی را انجام داده است. همو نهضت اسلامی افغانستان بود که در راستای خاتمه بخشیدن به جنگ سرد میان ابر قدرت‌ها نقش مهم و جهانی خود را ایفا نمود.

اما بعد از فراز و فرودهای زیاد نهضت اسلامی در لباس جدید آن که یکی از نیازمندی‌های زمان و اولویت‌های مقطع تاریخی کشور به شمار می‌رفت. درست بر همین مبنا بود که داعیه احیای نهضت اسلامی افغانستان با رهیافت‌های نوین یکی از مکلفیت‌ها و راه نسل نوی که خود هم از پاسداران و وارثان آن به شمار می‌رفت قرار گرفت.

با درک همین ضرورت، هشت سال قبل از امروز کوشش‌هایی به عمل آمد تا برای نهضت اسلامی در لباس نو آن، عملاً  کارهایی صورت بگیرد، بحث‌ها و مطالعات زیادی با اهل خبره و آنانی که خود در پای آرمان های نهضت اسلامی اولیه رزمیده بودند، انجام یافت. درست این تصمیم در زمانی اتخاذ می‌شد که بیشتر از همه، آرمان‌های نهضت اسلامی یتیم شده بودند و همه کس درگیر مسایل نو مصروف روزمرگی شدیدی گردیده بودند.

در نخست بحث‌ها به نتایج دشواری منتهی می‌شد، مثلاً اکنون از عمر نهضت اسلامی اولیه سالیانی سپری شده و در چنین اوضاع و احوالی ممکن جاذبه‌های نوی را برای علاقه‌مندان ایجاد، اما این بحث‌هایی که ارزش‌های نهضت اسلامی را به سان یگانه عناصر استهلاک ناپذیر برای نجات کشور می‌دانست از استدلال خوبی برخوردار بود. این استدلال‌ها کار را به جایی کشانید که عملاً باید نهضت اسلامی افغانستان به یمن و تبرک همان نام اولیه و همان ارزش‌های ثابت پا به میدان سیاست گذارد. شروع کار برمبنای این اراده و تصمیم آغاز یافت.

آنگونه که قبلاً اشاره شد، افغانستان امروز با افغانستانی که از زاویه شخصیت‌های نهضت اولیه نگریسته می‌شد، تفاوت چشمگیری داشت، مرحوم پوهاند غلام محمد نیازی با رشد سرسام آور کمونیزم دست و پنجه نرم می‌کرد، در آن زمان اسلام تنها امید دنیا بود که می‌توانست در برابر سیل کمونیزم به سان سدی استوار باقی بماند، جامعه هرچند که رشد نیافته بود؛ اما جنگ را نیز تجربه نکرده بود، کمتر کسی بود که با جهان خارج از افغانستان تماس می‌داشت و همه به زندگی در افغانستان بسنده بودند. در چنین فضایی پوهاند نیازی و سایر رهبران گرامی نهضت اسلامی اولیه راه و مبارزه خود را خود خوب‌تر تشخیص می‌دادند، اما در شرایط کنونی همه آنچه به آن اشاره کردیم از تهداب تغییر فاحشی را تجربه کرده است. شعور و فهم سیاسی مردم افغانستان رشد قابل ملاحظه‌ای نموده است و هم در این راه نسل نوی پا به عرصه فعالیت جامعه گذاشته است که از بسا جهات با جامعه چهل سال قبل افغانستان متفاوت است. رسانه‌های غول آسای شبکه‌های بیرونی و درونی چنان تحولی را به وجود آورده اند که در یک سخن همه جوانان ما در تور شبکه انترنتی گیر افتاده اند که خود از یک تغییر اساسی حکایت می‌کند.

با این درک، کار انتخاب راه و تدوین یک راهبرد معقول که در قدم نخست از آدرس اسلام خدمتی برای مردم افغانستان نماید گرچند ممتنع نبود، اما خالی از اشکال هم نبود. برهمین مبنا اساسنامه و مرامنامه‌ای ایجاب می‌کرد که برای رسیدن به اهداف والای رسیدن به جامعه‌ای ارزش سالار و مرفه راه کوتاه‌تری را نشان بدهد. همین بود که نهضت اسلامی در قدم نخست دست به تدوین چنان اساسنامه و مرامنامه‌ای زد که این انتظار را پاسخ می‌داد.

شاه باب‌ها و سر فصل‌های اساسنامه جدید نهضت اسلامی بر اصول ثابتی تمسک می‌کند که نهضت اولیه آن را گرامی می‌داشت، حل دشواری‌های یک جامعه به تمام معنای کلمه، از تمامی جهات با رویکردی اسلامی. پس در این جمله کوتاه، راه نهضت از راه سایر جریان‌هایی که به هرحال با دید عرفی به قضایا نگریسته و نیز در پی جانشین سازی لیبرالیزم به جای هر راه و چاره‌ دیگری اند، را از راه نهضت اسلامی جدا می‌ساخت. یعنی نهضت اسلامی باور به این دارد که هر نسخه‌ای به جز نسخه‌ای که اسلام تجویز نموده است، نمی‌تواند به همه دردهای مردم افغانستان رسیدگی نماید یا دست کم برخی از مشکلات آن را کاهش دهد.

نهضت اسلامی افغانستان درباب همه پدیدارهای حیات در شرایط کنونی دیدگاه خاص خود را دارد که همه به محور خدا شناسی، متعهد به خدمت گزاری به خلق‌الله می‌چرخد. این دیدگاه عنصر اصلی و شاخصه مهم نهضت اسلامی در شرایط معاصر است که باور می‌کند تنها این اسلام است که برای مرد و زن، کارگر و کارفرما، پیشوا و رعیت و... باوری یکسان را ارایه داشته و هر یکی را از گزند تعدی دیگری امان بخشیده است. نهضت اسلامی در لباس جدید آن که در طی این هشت سال با ثبت و راجستر آن در وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان کوشیده است در همه مواردی که مناسب بوده است از نظر دینی و سیاسی دیدگاه خود را داشته باشد و از حق مردم افغانستان درحد توان خود پاسداری نماید.

فراموش نکنیم که در مسیر این مبارزه، نهضت اسلامی خط مشی خود را با الهام از حرکت‌های اسلامی‌ای برگزیده است که فرهیختگانی چون سید جمال‌الدین افغانی و سایر جانبازان اسلام برای اسلام کار کرده اند.

از دید نهضت اسلامی افغانستان ما زمانی به یک جامعه‌ای که از امنیت، صلح، آرامش و ثبات برخوردار باشد، می‌رسیم که نخست به فیصله خدا تسلیم و گردن نهیم و کتاب او و شریعت پیامبر او را در امور زندگی خود حکم انتخاب کنیم، این همان چیزی است که از آن چنین تعبیر می‌گردد: اسلام یگانه راه حل است!

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 828
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر صفحات

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

مرامنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

اعضای موسسین نهضت اسلامی افغانستان

نهضت اسلامي افغانستان پيوندي از افتخار ديروز و اميد فردا

نهضت اسلامی؛ طلایه دار پیروزی جهاد مردم افغانستان

آشنایی کوتاهی با نهضت اسلامی افغانستان

دید بین المللی نهضت اسلامی افغانستان

برنامه عمل نهضت اسلامی افغانستان

فشرده از فعالیت های نهضت اسلامی تا سال 1393 به صورت فهرست وار

مکثی بر نهضت اسلامی افغانستان

نهضت اسلامي ‌افغانستان طلایه دار کیان امت اسلامی

ساختار اجتماعی از دیدگاه نهضت اسلامی افغانستان

مختصری تاریخچه نهضت اسلامی افغانستان

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...