امروز  

دید بین المللی نهضت اسلامی افغانستان

دید بین المللی نهضت اسلامی افغانستان

 

دستور کار نهضت اسلامی افغانستان در شرایط متحول معاصر از شفافیت لازم برخوردار است. نهضت افغانستان در قضیایای بین المللی با بینش محتاط اما فعال برخورد می کند ، نهضت اسلامی افغانستان راجع با قضایای بین المللی اصل تعهد برعدم مداخله را محترم شمرده و در راستای دست نخورده ماندن این اصل کوشش می کند. از دید نهضت اسلامی افغانستان زمانی که یک کشور مورد تهاجم قرار می گیرد باید با درنظر داشت تمام کنوانسیون های پذیرفته شده بین المللی آن که مظلوم قرار گرفته باید به گونه های مختلف مورد حمایت کشور های صلح دوست وعدالت پسند جهان قرار گیرد. البته دراین زمینه نهضت اسلامی افغانستان روح اخلاقی را در روابط همه کشور ها محترم می شمارد.

اما این که کشور هایی به ناروا از سوی مجامع تحت تسلط کشور های غربی مورد تاخت وتاز قرار می گیرند این روند به هیچ گونه مورد حمایت وپشتیبانی نهضت اسلامی نیست . به تعبیر دیگر این پالیسی یک با م ودو هوا  که توانسته است از مجامع بین المللی به سود وبه نفع کشور های زورمند استفاده ببرد نه تنها ازدید نهضت اسلامی افغانستان گره از کار مسایل بغرنج بین المللی نمی گشاید بلکه به تیرگی های بیشتر در سطح روابط بین المللی می افزاید.

نمونه  ها تلخ و تاریکی را ما شاهد بودیم که استفاده های ابزاری از مجامع بین المللی ساختار سیاسی واقتصادی وحتا اقتصادی کشور ها را زیر ورو نموده ا ست ، پس مادامی که اداره جهان با مدیریت کنونی آن پیش برود و یک نوع  تغییر های اساسی در آن رونمانگردد به مشکل می تواند باورنمود که جهان روز و روی خوش را ببیند.

نهضت اسلامی افغانستان برای صلح و آرامشی که بتواند حیات آبرومند ملت ها را تضمین نماید دید گاه های خاص خود را دارد. از جمله یکی اینکه برای ریشه کن نمودن بی عدالتی در قدم نخست باید به همه قضایای که تا اکنون توانسته اند در ایجاد فضای اعتماد سنگ های سنگینی را قرار دهد رسیدگی لازم صورت بگیرد. بسا از قضایایی وجود دارد که اگر آنان لاینحل باقی بمانند گمان می رود که نه تنها امید به آرامش نسبی کشور های منطقه وجهان برده نمی شود بلکه خود خطر اشتعال را درهرلحظه ای دارا می باشد. البته از دید نهضت اسلامی افغانستان قضیه ی مهم چون فلسطین اشغالی درراس این همه اولویت ها می باشد، چه این قضیه میان بیش ازیک ونیم ملیارد انسان مسلمان ومیان آنانی که به نحوی در سرکوب ملت فلسطین سهیم اند فاصله ایجادنموده است. زیرا به هیچ صورت منطقی نیست که ما از صلح سخن بزنیم اما روزانه انسان های زیادی جان خود ، حق زندگی در وطن خود ودر فرجام حق هرچیزی را ازدست بدهند. نه تنها اینکه این حقوق را ازدست بدهند بلکه پیوسته با ارعاب وشکنجه و نیز با دشواری های زیادی عمر به سرکنند. از نظر نهضت اسلامی افغانستان درعرصه بین المللی تا بر سر این گونه مشکلات فایق نیاییم نمی توانیم تا برمشکلات خود پیروز گردیم. نمونه فلسطین مشابهات زیادی دیگری در عرصه عالم با خود دارد، در بالکان قضایای لاینحل زیادی وجود دارد در افریقا مشکلات زیادی هست ، نهضت اسلامی افغانستان باورمند به این است که یک مدیریت سالم می تواند این گونه دشورای هارا تا میزان زیادی کاهش بدهد.

بگونه مثال در جنگ های سال 1994 کشور روندا یک نسل کشی سازمان یافته ای به عمل آمد . در آن زمان محور های قدرت مهر به لب سکوت کردند اما اکنون با بهره برداری های سیاسی از آن قضایا یادی می کنند و امثال آن . اما این کاملا مقدوربود که از آن جنایت جلوگیری به عمل می آمد. این بی تفاوتی که امروز دیده می شود کاملا تابع برای ذوق ها وسلیقه ها در میان حلقات قدرت در کشورهای غربی است. تیمور شرقی که مدتی تحت قیمومیت اندونیزیا بود با ایجاد سروصد ا دهمان دهه نودمیلادی با حمایت همه جانبه غربی ها کمک شد و به سطح یک دولت ارتقا داده شد. اما در همان دهه نودمیلادی افغانستان از سوی کشور های غربی به فراموشی سپرده شد وهیچ نوع همکاری ای که لازم بودتا جنگ را متوقف بسازد از سوی مراکز قدرت غربی ها به عمل نیامد.

پس دید گاه نهضت اسلامی برای آرامش کشور ها درمحور عدالت خواهی واخلاق مداری متمرکز است. زمانی ما دست به آرامش پیدا می کنیم که معیار های دوگانه را کنار بگذاریم و از دورنگی و سیاست یک بام ودوهوا اجتناب کنیم. این است چیزی که نهضت اسلامی افغانستان راجع به قضایای بین المللی به آن باوردارد ودر راستای به کرسی نشستن ارزش های مطرح شده دراین طرح از مجاری مشروع وقانونی تلاش می ورزد.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 1018
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر صفحات

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

مرامنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

اعضای موسسین نهضت اسلامی افغانستان

نهضت اسلامي افغانستان پيوندي از افتخار ديروز و اميد فردا

نهضت اسلامی؛ طلایه دار پیروزی جهاد مردم افغانستان

آشنایی کوتاهی با نهضت اسلامی افغانستان

برنامه عمل نهضت اسلامی افغانستان

فشرده از فعالیت های نهضت اسلامی تا سال 1393 به صورت فهرست وار

مکثی بر نهضت اسلامی افغانستان

نهضت اسلامي ‌افغانستان طلایه دار کیان امت اسلامی

ساختار اجتماعی از دیدگاه نهضت اسلامی افغانستان

مختصری تاریخچه نهضت اسلامی افغانستان

راه نهضت اسلامی افغانستان

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

ترامپ بدون تائید کنگره، ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...