امروز  

نهضت اسلامی؛ طلایه دار پیروزی جهاد مردم افغانستان

چکیده:

  • نهضت اسلامی افغانستان که در سال 1348 به خاطر دفاع از ارزش‌های اسلامی تحت قیادت مرحوم غلام محمد نیازی و مجموعه از استادان دانشگاههای کابل و سایر مبارزان راه اسلام در افغانستان اساس گذاشته شد، توانست به عنوان جبهه مقاوم و دژ مستحکم در برابر رژیم وقت اعلام موضع نماید و با هجوم ارتش سرخ به افغانستان در بسیج مردم مسلمان افغانستان به سنگرهای داغ جهاد علیه اشغالگران روسی و حامیان داخلی آن نقش اساسی را ایفا نماید.

پس از پیروزی جهاد اسلامی مردم افغانستان متأسفانه عده‎یی به این فکر بودند که دیگر تاریخ نهضت اسلامی به پایان رسیده و باید طومار آن را پیچید و به دنبال جریان‎های سیاسی جدید به زعم خود شان –دموکراتیک- شدند؛ اما رهروان راستین نهضت اسلامی افغانستان نگذاشتند این خیال باطل آن‎ها جامه عمل بپوشد، از همین رو در اوایل دهه هشتاد در پی احیای مجدد نهضت اسلامی افغانستان شدند که مورد استقبال گرم مردم مسلمان و جهاد پرور افغانستان قرار گرفت و این امر باعث خشم عده‌یی از زمامداران و حامیان خارجی آن‎ها گردید.

  • در این میان عده‌یی دیگر نیز به این باور بودند که، افغانستان امروز با افغانستانی که از زاویه شخصیت‌های نهضت اولیه نگریسته می‌شد، تفاوت چشمگیر دارد، چون مرحوم غلام محمد نیازی و همفکرانش با رشد سرسام آور کمونیزم دست و پنجه نرم می‌کردند، در آن زمان اسلام تنها امید دنیا بود که می‌توانست در برابر سیل کمونیزم به سان سدی استوار باقی بماند، جامعه هرچند که رشد نیافته بود؛ اما جنگ را نیز تجربه نکرده بود، کمتر کسی در آن زمان با دنیای بیرون از افغانستان تماس داشت و همه به زندگی در کشور قانع بودند. در چنین فضایی پوهاند نیازی و سایر رهبران گرامی نهضت اسلامی اولیه راه و مبارزه خود را خوب‌تر تشخیص می‌دادند، اما در شرایط کنونی همه آنچه به آن اشاره رفت از تهداب تغییر بنیادی یافته است. شعور و فهم سیاسی مردم افغانستان رشد قابل ملاحظه‌ای نموده و هم در این راه نسل نوی پا به عرصه فعالیت جامعه گذاشته است که از بسا جهات با جامعه چهل سال قبل افغانستان متفاوت است. رسانه‌های غول آسای شبکه‌های بیرونی و درونی چنان تحولی را به وجود آورده اند که در یک سخن همه جوانان ما در تور شبکه انترنتی گیر افتاده اند که خود از یک تغییر اساسی حکایت می‌کند.
  • با چنین بینش و تحلیل اوضاع بسیاری از کسانی که خود را دارای سابقه‌یی در صف جهاد می‌پنداشتند، با تحولات جدید دهه اخیر راه‌های فرار از گذشته را برای خود جستجو نموده و در هر فرصتی جهت اطمینان دادن به سران غرب، تبری و بیزاری خود از گذشته را اظهار می‌نمودند. در این مقطع چیزی که احساس می‌شد همانا خالی شدن جایگاه تشکل دینی – سیاسی جریان جهاد و ارزش‌های وابسته به آن بود که دیگر سنگرهایش رها شده بودند.

نهضت اسلامی در دهة هشتاد:

  • در اوایل دهه هشتاد خورشیدی کم کسی باور می‌نمود که در همچو شرایطی کسی پیدا شود و یکبار دیگر صدای نهضت اسلامی را بلند نماید و حاضر به پذیرش چنان ریسکی باشد. اما برخلاف همه گمانه زنی‌ها عده‌یی از جوانان مومن نهضت اسلامی به سان نهاد پیشتاز پا به میدان گذاشتند و علم نهضت اسلامی افغانستان را که در دهه نخست قرن روان برافراشته شده بود را یک بار دیگر با به رسمیت بخشیدن به آن برافراشته نگهداشتند. از این رو این نهضت اسلامی در داغ ترین شرایط وارد چنان صحنه ای گردید که علی الظاهر همه شرایط در مسیر خلاف آن جریان قرار داشت.
  • نهضت اسلامی به میدان آمد و از ادای نماز جنازه غایبانه در کابل بر شیخ احمد یاسین رمضان رهبر روحانی فسطینی ها شروع تا چندین اعتراض بر تهاجم غزه، لبنان، قرآن سوزی‌ها، کشتار انسان‌های بیگناه و در فرجام برگزاری چندین مناسبت به خاطر گرامی داشت از روز جهانی قدس و ده‌ها مناسبت دیگر و نیز چاپ چندین جلد کتاب و ده‌ها شماره مجله و جریده و هفته نامه و اشتراک در ده‌ها کنفرانس های منطقوی و بین‌المللی در مناسبت‌های اسلامی... را انجام داد. برعلاوه اینها نهضت اسلامی افغانستان هیچگاهی در این مدت دست از تکاپو بر نداشته است.
  • نهضت اسلامی افغانستان پیوسته دارای نشانی مشخص بوده است و یکی از ثمرات مهم و جدی این نهضت همانا تاسیس نهاد اساسی و خوبی زیر نام شورای فرهنگی حامیان قدس شریف می‌باشد که این شورا در سال 1388 رسما تاسیس شد و این شورا توانست تا با حمایت همه جانبه مردم کشور، در عرصه جهان اسلام سبب خیر زیادی گردیده که نشریه وابسته به این شورا در شمارگان مختلف و همچنان پایگاه شورای قدس قابل ملاحظه می‌باشند.

نهضت اسلامی در میان مردم:

خوشبختانه نهضت اسلامی افغانستان، نه تنها با طیف وسیعی از جوانان دانشگاهی و غیر دانشگاهی ارتباطات وسیعی برقرار نمود و در هر مناسبتی همکاری و حضور گسترده جوانان را با خود داشته است. بلکه اغلب مردم از اصناف و گروه‌های مختلف دوشا دوش این جوانان همواره صفوف نهضت اسلامی را پر نگه داشته اند. از این لحاظ نهضت اسلامی افغانستان این توانایی را داشته است که در موقعیت‌های خوبی ارباب باطل را به چالش بکشد. اما در میان صفوف ارباب رده‌های بالایی سیاست، نظر به این که این رده دارای مناسبت‌های مختلفی با جهت‌های بیرونی بوده اند، نهضت اسلامی دشواری‌هایی را نیز تجربه نموده است. زیرا در این زمینه شکی نیست که با بسیج سازمان‌های اسلامی و ارزشگرا بسان نهضت اسلامی در کشور با توده‌ها و اقشار مختلف جامعه بسا از منافع معامله گران با غرب تهی تر خواهد گردید. بنا براین به سوی برخی از نیروها که به عنوان خودی می‌شد نگاه نمود، اما خود در بسا از اوقات برای نهضت اسلامی مسئله ساز شدند. ولی روش نهضت اسلامی با این طیف بر مبنای مدارا بوده و براساس روابط مواسات استوار بوده است. 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 1192
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر صفحات

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

مرامنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

اعضای موسسین نهضت اسلامی افغانستان

نهضت اسلامي افغانستان پيوندي از افتخار ديروز و اميد فردا

آشنایی کوتاهی با نهضت اسلامی افغانستان

دید بین المللی نهضت اسلامی افغانستان

برنامه عمل نهضت اسلامی افغانستان

فشرده از فعالیت های نهضت اسلامی تا سال 1393 به صورت فهرست وار

مکثی بر نهضت اسلامی افغانستان

نهضت اسلامي ‌افغانستان طلایه دار کیان امت اسلامی

ساختار اجتماعی از دیدگاه نهضت اسلامی افغانستان

مختصری تاریخچه نهضت اسلامی افغانستان

راه نهضت اسلامی افغانستان

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

گزارش تصویری تظاهرات و ادای نماز ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...