امروز  

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، فراتر از يك كانون و فربه تراز يك شعار

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ، در واقع پاسخي است براي يك خلاء دردناك كه جامعه اسلامي ما از آن رنج مي برد. سكوت یک كشور اسلامي در برابر قضيه اي مهم كه هويت اسلامي يك كشور به آن سخت گره خورده است، خود در برابر آن كشور سواليه هاي زيادي كشيده بود، اين سكوت و در مواقعي حركت هايي درجهت مقابل آن هم در كشوری روي دهد ، که قانون اساسی آن به اساس دین مبین اسلام استوار است. خود در چهره ي اسلامي كشور خدشه هاي عميقي ايجاد نموده بود.

اين چيزي است كه اكنون ازلحاظ عرف بين المللي نيز دردنيا به سان پيش شرط هاي واضحي براي بيان هويت اسلامي كشور هاي اسلامي به رسميت شناخته شده است. در محافل بين المللي هيچ عيبي نيست كه جهتي دولتي ويا سازماني بين الملي براي يك سلسله تعاملات خود پيش شرط هايي كشيده باشند. پس واضح است كه اكنون دربسا از مواقع كشور هاي اسلامي براي اقناع افكار عمومي شهروندان خود به مسئله فلسطين فصل وباب مشخصي در سياست هاي خود گشوده اند وهم دراين باب فعال اند. اين فعاليت را ميتوان در بسا از اقدامات آنان باز خواني نمود.

اما كشور عزيز ما افغانستان در نيمه نخست قرن هجري جاري درعرصه حمايت از داعیه مردم فلسطین فعال بود، اما اين آغاز تحولات عميق دروني قضيه فلسطين را با فراز ها و فرود هاي زيادي روبه رو ساخت، اما اين دهه اخير بود كه براي برخي ها قضيه فلسطين را از ميان مردم افغانستان به سان پرونده مختومه وانمود مي ساخت. در جهت مقابل طيف وسيعي از مردم افغانستان با اين طرز ديد موافق نبودند، آنان هنوز هم به فلسطين به مثابه يك بخشي از عقايد ثابت وتحول ناپذير در باور هاي آنان عمر مي نمايد می نگرند ونیز اين توالي وتعاقب الي نقطه اي كه براي آن انجامي نمي توان يافت ادامه نيز خواهد داشت. اما براي اين باور انسجامي لازم احساس شده ويك نشاني نظام مند نيز براي آن به مثابه ضرورتي مبرم ديده مي شد. به همين مبنا بود كه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف آغاز به تاسيس نمود.

مسلما با اهل خبره در سطوح مختلف شور و بحث لازم انجام يافت ، زنجيره اي از رايزني هاي ممتدي به وجود آمد كه همه برمدار ساختن يك ساختار نظام مند و اصولي بارويكردي عقل گرايانه مي چرخيد. آرشيف شورا غني ترين منبعي است كه ديد گاه هاي متنوعي را دراين راستا در دل خود جاي داده است، سرانجام آن روز موعود فرارسيد واين شورا به تاريخ 25/6/1388 گواهينامه فعاليت خود را از وزارت محترم عدليه بدست آورد و رسما به فعاليت آغازنمود. اين شورا توانست تا در عمر كم خود با فعاليت هاي با كميت وكيفيت قابل ملاحظه اي بدرخشد، اين شورا توانسته است تا از....... محفل حمايت فرهنگي نمايد و به شماره گان .... نشست وميز گرد را گردانندگي كند وبه تعداد ..... مجله دو هفتگي قدس را منتشر نمايد. شورا داراي اساسنامه و مرامنامه است وهم اكنون روي آيين نامه هاي ديگر نيز كارجاري است تا آن را تدوين نمايد.

شورا با نام وآرم خود يك سازمان كشوري است ، اما در كشوربه صورتي پويا در حال فعاليت است، اين حالت پويايي را تا تعميق فهم عمومي به منافع ملي كشور از راه ترسيخ آموزه هاي اسلامي به پیش رفته و در شرايط كنوني تنوير اذهان عمومي نسبت به سرنوشت كشور هاي اسلامي و به ويژه فسلطين اشغال شده وپرده برداري از روي جنايات صهيونيزم از شاخصه هاي كاري اين شورا به شمار مي رود . تا اكنون اين شورا بادرنظر داشت همه ظرافت هاي جاري ، با قضاياي كشور برخورد معقول و هدفمندانه اي داشته و هراز گاهي وضعيت را با تحليل و ارزيابي درست ودقيق خود ديد گاه هاي خود را با اهل خرد  وانديشه ونيز خرد جمعي جامعه شريك مي سازد. پس جامعه اسلامي ما امروز اگر با شورا كنار آمده اندو حرف آنر ا سخن خود دانسته اند نظر به اين است كه مردم با اين شورا از نزديك در شفافيت كامل آن را يافته اند.

اين شورا داراي نشراتي است كه شما مي توانيد از نشاني هاي اینترنتي موجود در سايت  به آن دست رسي پيدا نماييد. اكنون اين شورا در كابل با آدرسي مشخص فعاليت دارد و پيوسته در قضاياي جاري كشور ، به وي‍ژه در امور فرهنگي فعال است وهم دراين راستا مجدانه مي كوشد. شما دراين سايت در حلقه هاي ديگر از اين شورا را بيشتر خواهيد خواند و با اين شورا بيشتر آشنا خواهيد گرديد. به يقين كه قلم و بيان شما ما را در اين راستا يار و ياور خواهد بود. 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 2065
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

مخالفت دیوان عالی آمریکا با حذف ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...