امروز  

رویکرد جدید ترکیه؛ مبارزه با داعش یا تعقیب شبه نظامیان کرد؟

رویکرد تازه ترکیه در قبال داعش و به عبارت بهتر رودر رو شدن ناگهانی آن با این گروه گرچه به بهانه انفجار اخیر در یک شهر ترکیه توجیه می شود، اما دلایل مهم تر و واقعی تری را به همراه دارد.

اگرچه آنکارا تلاش دارد چرخش ناگهانی موضع در قبال داعش را به دخالت این گروه در انفجار اخیر در شهر سوروچ مرتبط بداند، اما در پشت پرده دلایل عمیق تر و واقعی تری برای این تغییر موضع وجود دارد.

برملا شدن دلایل واقعی چرخش موضع ترکیه

چند روز پس از چرخش مواضع ترکیه در قبال داعش و حمله به آن، کم کم اهداف و دلایل واقعی این تغییر موضع در حال روشن شدن است، به ویژه اینکه تا پیش از این ترکیه مدتها داعش را تحت حمایت قرار داده و تسهیلاتی را برای آن فراهم می کرد و علاوه بر این سایر گروههای تروریستی را زیر چتر حمایتی خود گرفته بود.

ترکیه تا پیش از این حامی و پشتیبان داعش بود و نه تنها از اقدامات آن چشم پوشی می کرد، بلکه تسهیلاتی را نیز برای آن فراهم می آورد، اما از چند روز پیش نشانه های چرخش موضع آن در قبال داعش نمایان شد به گونه ای که  رو درروی این گروه قرار گرفت.

جالب اینکه اولین دلیلی که ترکیه در این خصوص ارائه خواهد کرد، انفجار در شهر سوروچ است، زیرا در آن انگشت اتهام خود را به سمت داعش نشانه رفته است. اما نگاهی به برخی تحولات، پاسخ هایی در مورد پشت پرده واقعی این رویکرد تازه ترکیه یا همان رویارویی با داعش در اختیار ما قرار می دهد.

رویارویی ترکیه با داعش تا کجا پیش می رود؟

با این حال تا این لحظه معلوم نیست که حد و مرز تغییر موضع ترکیه و رودر رو شدن آن  با داعش تا کجا پیش خواهد رفت و آیا این موضع محدود است یا خیر؟

نگاهی به پشت پرده این چرخش موضع نشان می دهد که نشانه هایی برای توجیه آن در رسانه ها نمود یافته است، زیرا ترکیه – پس از حدود دو سال حمایت از داعش و مخالفت با پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه آن-  اکنون در تلاش است در سطح رسانه ها این چرخش موضع را توجیه کند و در همین خصوص رسانه های آمریکا از عبارت «معامله» استفاده می کنند.

نکته قابل ملاحظه اینکه هر چند معلوم نیست این معامله با چه کسی انجام گرفته است، شبکه سی.ان. ان آمریکا نیز به معامله در این خصوص اشاره کرده و« فیلیپ مد» کارشناس مسائل مبارزه با تروریسم در گفت وگو با این شبکه اظهار داشت: ترکیه به عنوان بخشی از این معامله تعقیب اعضای داعش و مخالفان تندرو در سوریه، شبه نظامیان کُرد را مورد حمله قرار داده است.

مد در مورد اینکه چه انگیزه هایی موجب شد ترکیه رویکرد خود را تغییر دهد؟ تصریح کرد: آنچه روند امور را تغییر داد، حمله تروریستی هفته گذشته در ترکیه بود و در واقع  آن زمان بود که ترکیه اعلام کرد دیگر کافی است و داعشی ها را تحت تعقیب قرار خواهد داد.

تهدید روند صلح از سوی ترکیه

در همین ارتباط «استوارت ویلیامز» در خبرگزاری فرانسه گزارشی را با عنوان « ترکیه از فرصت حمله به داعش برای حمله به حزب کارگران کردستان استفاده خواهد کرد» نوشت: بعد از چند ماه تردید، ترکیه حمله به داعش را آغاز کرد اما در عین حال این فرصت را برای حمله به کُردها نیز مغتنم شمرد که این اقدام می تواند روند متزلزل صلح را در معرض تهدید قرار دهد».

وی افزود: پس از نشانه رفتن انگشت اتهام به سمت داعش در انفجار انتحاری شهر سوروچ و جان باختن 32 نفر و نیز تحت تاثیر فشار آمریکا بر آنکارا به منظور موضع گیری جدی تر در قبال «جهادی ها» ترکیه از روز جمعه مواضع وابسته به داعش را در خاک سوریه هدف حمله قرار داده است.

ویلیامز ادامه داد: اما ترکیه حملات نظامی خود در نقاط مرزی را علیه عناصر حزب کارگران کردستان در شمال عراق گسترش داد تا جایی که این حملات گسترده ترین حملات هوایی ترکیه  از سال 2011  و پس از حملات خونین که عامل آن را عناصر کرد دانست، به شمار می آید.

در این گزارش به نقل از کارشناسان آمده است، حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه در پی عملکرد ناامید کننده در انتخابات پارلمانی چندی پیش به دنبال افزایش تعداد نامزدها و نیز جلوگیری از تلاش کُردها برای ایجاد جایگاه قوی در سوریه  است.

به هر حال آنکارا در تکاپوی توجیه حمله به داعش و حزب کردستان است و در همین راستا  «ابراهیم کالین» سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی مطبوعاتی گفت: هر چند داعش و حزب کارگران کردستان انگیزه های متفاوتی ارند اما شیوه و اهداف این دو گروه شبیه هم است.

رویترز نیز در خصوص تغییر موضع ترکیه در قبال داعش اعلام کرد: ترکیه به طورناگهانی در هفته جاری موضع خود را تغییر داد و در حالی که در قبال ائتلاف آمریکایی علیه داعش تا مدت ها دستخوش شک و تردید بود، اکنون پایگاههای نظامی هوایی خود را به روی نیروهای ائتلاف گشوده است و علاوه بر این به نوبه خود داعش و حزب کارگران کردستان را هدف حمله قرار داده است و در کنار آن در برخی شهرها نیز موجی از حملات گسترده علیه افراد مظنون به وابستگی به این گروهها را آغازکرده است.

ترکیه از فعالیت و تحرکات داعش با خبر است

عملا نیز از زمان آغاز حمله علیه داعش مسئولان ترکیه در دو روز گذشته صدها نفر را دستگیر کردند که این دلیل دیگری بر اطلاع ترکیه از فعالیت و تکاپوی داعشی ها است.

بنابر اعلام رویترز موج دستگیری ها کُردها را نیز در برگرفته است.

به موازات این اقدامات جنگنده های ترکیه پناهگاه عناصر حزب کارگران کردستان در کوه های «قندیل» واقع در شمال عراق را هدف قرار داده و همزمان آن را زیر آتش توپخانه گرفتند.

این حملات و دستگیری ها در حالی است که کُردها به آتش بس اعلام شده با آنکارا در سال 2013 پایبند ماندند، اما حملات ترکیه موجب شد این حزب به طور رسمی پایان آتش بس را اعلام کند.

در خاک سوریه نیز مواضع داعش و کُردها در چند نقطه هدف حمله قرار گرفت و تانک های ترکیه روستای « زور مغار» از توابع عین العرب را  که تحت کنترل نیروهای دفاع مردمی کُرد است، مورد حمله قرار دادند.

در این میان یگان های حمایت مردمی کُرد در سوریه اعلام کردند که ارتش ترکیه مواضع آنان را در نزدیکی شهرک «جرابلس» که تحت اشغال داعش است، هدف حملات توپخانه ای قرار دادند.

توافق از پیش انجام شده آمریکا و ترکیه برای حمله به کُردها

صحه گذاشتن آمریکا بر حملات ترکیه علیه حزب کارگران کردستان از توافق از پیش انجام شده بین دو طرف حکایت دارد .

در این میان رویترز به نقل از یکی از مسئولان دولت آمریکا اعلام کرد: ترکیه برای دفاع از خود حق دارد شورشیان کُرد را هدف قرار دهد.

این شبکه همچنین از آنچه آن را « افزایش تمرکز و تلاش ترکیه برای مقابله با داعش» برشمرد، استقبال کرد.

به این ترتیب به نظر می رسد آمریکا در پرتو تحولات منطقه ای در تلاش است تسهیلات ترکیه به داعش را متوقف کرده و آن را به ائتلاف بین المللی علیه این گروه ملحق سازد و همزمان به دنبال یافتن برون رفتی مشخص برای چرخش موضع ترکیه بوده و تلاش دارد زمینه ای را برای حمله جدید  ترکیه علیه کُردها فراهم کند.

در این میان ترکیه از طریق شدت بخشیدن به اقدامات خود علیه افراد مظنون و نیز حملات هوایی به دنبال کاهش هرگونه واکنش داعش در مرزهای خود است و در این چارچوب موضوع تلاش ترکیه برای ایجاد منطقه امن در مرزها مطرح می‌شود.

به هر حال ترکیه نقش خود را در تسهیل ورود افراد مسلح به سوریه ایفا کرد و اکنون در مرحله جدید با توجه به محاسبات آمریکا و نیز محاسبات داخلی خود در تلاش برای کاهش ناامنی در مرزها است به ویژه اینکه حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی اخیر با ناکامی روبه روشد و اکنون از حمله به کُردها به عنوان برگ برنده استفاده می کند.

 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 992
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی‌شناسد

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت اسلامی بنگلادش

توافق اندونزی و سنگاپور برای همکاری علیه داعش

آمارهای سازمان ملل نشان می دهد بیش از 23 هزار تن در یمن کشته و یا مجروح شده اند

مصر و عمان بر پرهیز از تفرقه گرایی مذهبی در منطقه تاکید کردند

وزیر خارجه مصر در دیدار با صائب عریقات؛ بر حفظ چهره عربی-اسلامی قدس شرقی تاکید کرد

برگزاری نشست اضطراری اتحادیه عرب برای بررسی اوضاع قدس

الازهر مداخله جامعه جهانی برای حمایت از مسجدالاقصی را خواستار شد

احتمال کودتا علیه السیسی

درگذشت یکی از رهبران اخوان المسلمین در زندان مصر

سازمان عفو بین‌الملل: ارجاع حکم اعدام مرسی به مفتی اعظم مصر نمایشی باطل است

تظاهرات میلیونی چچنی‌ ها در اعتراض به اهانت به ساحت پیامبر اسلام

هزاران نفر از شهروندان کابل، نشر کاريکاتور حضرت محمد(ص) را محکوم کردند

حمایت قاطع ترکیه از کشور مستقل فلسطین به پایتختی بیت المقدس و مرزهای قبل از 1967

حملات با چاقو به اسرائیلی های غاصب و نگرانی این رژیم از آغاز انتفاضه‌ای جدید

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

گزارش تصویری تظاهرات و ادای نماز ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...