امروز  

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

جلسه با حضور داشت هیئت رهبری نهضت اسلامی علمای کرام ،مجاهدین سابق جوانان و دانشجویان  در مقر ریاست جوانان جمعیت اسلامی افغانستان پیرامون معرفت و شناخت نهضت اسلامی افغانستان  و همچنان افتتاح دفتر نمایندگی نهضت اسلامی در زون شمال شهر مزار شریف دایر گردید.

این محفل با تلاوتی چند از کلام الله مجید توسط محترم قاری محمد شفیع مسؤول نهضت اسلامی افغانستان در ولایت فاریاب آغاز  بعداً تاریخچه نهضت اسلامی افغانستان توسط محترم حسیب الله «حاجتی» عضوی ارشد جوانان نهضت اسلامی افغانستان با چنین شرحی قرائت گردید.

نهضت اسلامی افغانستان در سال 1336 هجری شمسی آنگاه که بستر نامیمون جهالت خوانش را در خانه خانه ئی مردمان افغانستان پهن مینمود ظهور حماسه آفرین پیدا کرد این ظهور مقدس نه تنها در آن شرایط بلکه تاهنوز که 60 سال یا 6 دهه میگذرد هنوز سرخوان محافل سیاسی و اجتماعی است این نهضت نه تنها در بخش سیاست بلکه در سال های بعد از ایجادش در عرصه نظامی نیز فعالیت نمود که فرمانده هان مجرب و فعال در عرصه مبارزات حق طلبانه داشت مانند شهید احمد شاه مسعود در پنجشیر استاد ذبیح الله شهید در بلخ ، صفی الله افضلی در هرات. هرچند این نهضت در نخستین سال های فعالیتش سهم گسترده در سیاست افغانستان نداشته است اما فعالیت های بنیادین ،فرهنگی و اعتقادیش چنان بساط عرصه را برای احزاب چپ گرا تنگ ساخته بود که هر روز بعد از روز دیگر زنجیر استبداد را در هم می شکست. رهبری نهضت اسلامی افغانستان را در سال 1336 هـ .ش پوهاند استاد غلام محمد نیازی با جمعی از پیشتازان این نهضت  چون انجینیر حبیب الرحمن شهید ،مولوی حبیب الرحمن شهید، استاد غلام ربانی " عطش" شهید ، استاد عبدالرحیم "نیازی" شهید ، داکتر محمد عمر شهید ،سیف الدین "نصرتیار" شهید ،حفیظ الله "افضلی" شهید ،خواجه محفوظ شهید و دیگران به عهده داشتند . نا ملایمت های سیاسی در آن زمان  و نبود قانون احزاب و تشکلات سیاسی این نهضت نتوانست ثبت و راجستر دولت شاهی وقت گردد بعد از اعلام حکومت مشروطه و صدارت های غیر خانوادگی در سال 1342 هـ . ش این نهضت با چهره نوین با به عرصه فعالیت گذاشت که در این فعالیت جمع کثیری از استادان با استعداد مومن و خدا شناس چون استاد پروفیسور برهان الدین "ربانی" شهید رهبر جهاد مقدس ومقاومت رهائی بخش مردم افغانستان استاد ذبیح الله شهید در بلخ ،صفی الله "افضلی در زون غرب ، آمر صاحب مسعود شهید در پنجشیر و دیگران فعالیت های چشمگیر داشت و این نهضت به شکل رسمی کار خود را آغاز کرد این فعالیت نه تنها دولت شاهی وقت را دست و پاچه ساخت بلکه هراس در دل بزرگترین قطب سیاسی شرق (روسیه بزرگ وقت) انداخت اما دیری از این فعالیت نگذشت که چهره نظامی- سیاسی فعال خود را به نمایش گذاشت . این فعالیت همراه بود با زندانی شدن 135 تن از اعضای پر افتخار این نهضت به شمول رهبر نهضت اسلامی افغانستان استاد غلام محمد "نیازی" شهید .

زندانی شدن اعضای نهضت اسلامی نه تنها فعالیت نهضت را غیر فعال نساخت بلکه با قوت هرچه بیشتر از پیش به پیش رفت . دیری از زندانی شدن آنها نگذشت که انقلاب نا میمون 7 ثور بوقوع پیوست و حکومت شوم کمونیستی دست به جنایت نا بخشودنی زد و این زندانیان محکوم به اعدام را به رگبار مسلسل های شوم خود بست و استاد غلام محمد "نیازی" بشمول 135 تن از یارانش را به شهادت رسانید .

این نهضت هیچ گاهی فعالیتش را متوقف نکرد اما با مخالفت با گروهای چپی ضرورت احساس شد تا به شاخه های هفت گانه چون جمعیت اسلامی افغانستان ، حزب اسلامی افغانستان، و غیره تقسیم شود.

نهضت اسلامی افغانستان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1371 هـ . ش توانست با فعالیت های چشمگیر خود کار و پیکار خود را در شمال کشور آغاز نماید .

با آغاز فعالیت جوانان نهضت اسلامی افغانستان در شمال در راه پیشبرد اهداف و آرمان های دیرینه نهضت کار های با ثمری صورت گرفت . بعد از پیروزی دولت جدید در سال 1381 نهضت اسلامی خواست فعالیتهای بیشتر و گسترده ای  داشته باشد و در سال 1385 هـ .ش  فعالیت رسمی خود را با اخذ مجوز رسمی از وزارت عدلیه آغاز کرد اما در سال 1391 با به میان آمدن قانون تشکیل و صلاحیت های احزاب دو باره ثبت و راجستر گردید و تا اکنون فعالیت دارد.

در این جلسه معارفه محترم  مولوی محمد مختار" مفلح" رهبر نهضت اسلامی افغانستان پیرامون چگونگی و روی کار آمدن دوباره نهضت اسلامی افغانستان و کارکرد های نهضت اسلامی افغانستان در تاریخ تقریباً 60 ساله آن به ایراد سخن پرداخته فرمودند:

نهضت اسلامی افغانستان از سالهای 1336 تا اکنون رهبرانی چون مهندس حبیب الرحمن شهید، استاد ربانی "عطش"، استاد فقید پروفیسور برهان الدین "ربانی" شهید صلح احمد شاه مسعود شهید و استاد عبدالقادر ذبیح الله شهید را در دامن خود پرورانید و همچنان فرمودند:

نهضت اسلامی افغانستان تنها جریانی بود که در برابر حکومت شاهی وقت و حکومت های شوم کمونیستی ایستاده گی نمود . درست در حالی که استعمار به رنگ زمین دام های زیادی در راه دعوت گران مسلمان تنیده بود. اما نهضت اسلامی توانست با ایمان و اعتقاد راسخ از این همه آزمون بزرگ موفق وکامیاب بدر آید.

آقای مفلح از مرحله های نوین نهضت اسلامی افغانستان صحبت نموده فرمودند :

ما نمی خواهیم در تقویم گذشته یادداشت کنیم ما باید با برنامه های جدید روی صحنه بیائیم و خود را با تکنولوژی جدید عیار بسازیم زیرا تربیت  نسل  جدیدمسلمان اهمیت به سزای در پیشبرد امورات اسلامی در جامعه دارد و ما باید جوانانی چون استاد نیازی شهید ، انجینیر حبیب الرحمن شهید ،تربیت نمائیم در غیر آن اگر ما اسلام سیاسی را سرلوحه کارخود قرار دهیم سرنوشت جامعه ما به صوب نامعلومی کشیده خواهد شد .

آقای مفلح به جایگاه علمای کرام اشاره نموده فرمودند: علما مشعل داران راه حقیقت اند بیائید با وسایل امروزی وارد کارزار سیاسی شده برای مردم بفهمانیم که علما وارثین انبیاء اند  نگذاریم جوانان ما در راهی بروند که نه به نفع خودشان و نه هم به نفع مردم و ملت ما باشند . و همچنان ایشان اشاره نمودند که برنامه ما در شعار نه بلکه ما میخواهیم وارد کارزار های سیاسی شده برنامه های خود را به صحنه عمل پیاده کنیم .

آقای مفلح در بخشی از سخنان شان در مورد اهداف نهضت اسلامی صحبت نموده جوانان را به بیداری اسلامی تشویق نمودند و بی عدالتی های را که در طول 13 سال حکومت جدید در مقابل جوانان و علمای کرام صورت گرفته بود (فاصله جوانان وعلما از قدرت ) را بیان نمودند

آقای مفلح در اخیر سخنان شان فرمودند : ما قدرتی را نمیخواهیم که دیگران به ما به گدایی بدهند و در عوض تاریخ و ارزش ها را از ما بگیرند بلکه میخواهیم با قدرت مردمی فرهنگ اسلام ستیزی را از افغانستان ریشه کن ساخته نگذاریم دشمنان اسلام دین اسلام را به مسخره بگیرند زیرا مردم افغانستان دین شان را از جان شان بیشتر دوست دارند

بعداً شیر احمد "فیض" مسؤل جوانان ولایت بلخ به نمایندگی از جوانان زون شمال جمعیت اسلامی افغانستان حمایت و پشتیبانی خود را از نهضت اسلامی افغانستان اعلان نموده در مورد کدر سازی جوانان صحبت های نمود

بعداً فریدون "صدیقی" رئیس فدراسیون فول رزم (UFC) افغانستان و عضو ارشد نهضت اسلامی افغانستان در بلخ ابراز نظر نموده ورزش را یک رکن اساسی جامعه دانسته فرمودند:

تیم های ورزشی افغانستان در این اواخر توانستند دستآورد های خوبی را در عرصه ورزش کسب نمایند و همچنان فرمودند: این تشویق شما وعلمای کرام مردم افغانستان و جوانان بود که ما در این راستا دست آورد های داشتیم و کوشش خواهیم کرد در راستای ورزش خدمات بهتر را برای مردم افعانستان انجام بدهیم .

بعداً سر پرست  نهضت اسلامی افغانستان در شهر مزار شریف محترم مولوی عبدالسلام "ربانی" به ایراد سخن پرداخته فرمودند: علمای کرام رهبران روحانی جامعه اند و از طریق این رهبران واقعی میتوانیم به یک نهضت اسلامی جهانی مبدل شویم همچنان که اخوان المسلمین به یک حرکت اسلامی در شرق مبدل شد .

مولوی عبدالسلام "ربانی" از علمای کرام و جوانان همکاری همه جانبه را مطالبه نمودند و از جانب آنها پذیرفته شد.

جلسه با دعائیه خیر خاتمه یافت.

گزارش: احمد مبارز مسوول نهضت اسلامی در زون شمال

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 990
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

فضای پاکستان به روی پروازهای غیر ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...