امروز  

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

پدیده تروریزم و افراط گرایی امروزه یکی از بزرگترین چالشها و دغدغه های دنیای اسلام و جهان به شمار می آید. پدیده ای که همواره از طرفی انگشت اهانت ها را به سوی اسلام نشانه گرفته است و باعث کینه توزی دشمنان اسلام شده است و از طرفی استکبار جهانی و صهیونیزم بین المللی درتبانی همدیگر و براساس یک توطئه و دسیسه بزرگ برای تأمین اهداف خویش این گروهها را بوجود آورده اند و باعث شده تا مکتب نورانی اسلام همواره از این ناحیه دچار صدمه و آسیب گردد وهمچنین کشور درد آشنای ما افغانستان نیز از این گزند  مهلک در امان نمانده است و بر همگان واضح می باشد که کشور عزیز ما سالیان متمادی خود قربانی تروریزم و افراط گرایی گردیده است.

اما فرجام این وضعیت به کجا خواهد کشید؟  و این که منشا تروریزم و افراط گرایی درکجا می باشد؟ کشور عزیز ما افغانستان که خود قربانی افراط گرایی و تروریزم شده است پس چرا متهم به صادرات افراط گرایی و تروریزم می باشد؟ وآیا افراط گرایی همسو با استکبار جهانی پدید آمده است؟ و آیا تروریزم و صهیونیزم دارای اهداف مشترک می باشند؟

لهذا با توجه به سوالات فوق الذکر نهضت اسلامی افغانستان بر آن شده است تا کنفرانس علمی-تحقیقی را تحت عنوان «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در راستای انجام رسالت دینی و میهنی برای غلبه ومبارزه علیه این بحران خطرناک برگزارنماید.

این کنفرانس یک روزه در هتل بزرگ استقلال شهر هرات ساعت 9 صبح مورخ پنجشنبه 28/8/1394 برگزار گردید.

دراین کنفرانس عده زیادی از اراکین دولتی از جمله معاون مقام ولایت هرات,ریاست محترم شورای عالی صلح  و ریاست محترم معارف ولایت هرات و تعدادی از نمایندگان مردم در شوای ولایتی، روحانیون، متنفذین قومی، نخبگان علمی، اساتید دانشگاه ها، مسئولین انجمن ها و مدارس دینی، دانشجویان ونمایندگان رسانه های صوتی و تصویری اعم از ذکور و اناث اشتراک نمودند.

این کنفرانس ابتدا با قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط یک تن از خواهران و با پخش سرود ملی کشور ج.ا.افغانستان رسما به کار خویش آغاز نمود.

استاد عبدالرحیم صالحی تیموری نماینده مردم در شورای ولایتی هرات و عضو ارشد نهضت اسلامی افغانستان

استاد عبدالرحیم صالحی تیموری نماینده مردم در شورای ولایتی هرات و عضو ارشد نهضت اسلامی افغانستان اولین سخنران این کنفرانس بود، وی ضمن خوش آمد گویی به حاضرین، اهداف این کنفرانس را تشریح نموده و بیان نمودند: هدف از برگزاری این کنفرانس را بررسی راهبردها و راهکار های جامع و فراگیر ومبارزه علیه تروریزم و افراط گرایی عنوان نمود.

استاد عبدالمجید صمیم استاد دانشگاه

سپس استاد عبدالمجید صمیم استاد دانشگاه با ارائه مقاله علمی نسبت، میان اقدامات تجاوز کارانه رژیم صهیونیستی و تروریزم را به بحث گرفت. وی بیان نمود: اکثر نقاط جهان مخصوصا شرق میانه بسیاری از اعمال تروریستی و تخریب کارانه توسط رژیم اسرائیل سازماندهی شده وسپس متاسفانه به نام اسلام تمام میشود.

آقای اصیل الدین جامی معاون محترم مقام ولایت هرات

آقای اصیل الدین جامی معاون محترم مقام ولایت هرات یکی دیگر از سخنرانان این کنفرانس بود آقای جامی ضمن قدردانی از اهتمام دلسوزانه نهضت اسلامی افغانستان در جهت برگزاری این کنفرانس مهم، این کنفرانس را در شرایط کنونی یک نیاز مبرم دانسته و آرزو نمود ند که برگزاری این کنفرانس ها با این عنوان ، چراغ راهی باشد برای  مبارزه علیه پدیده شوم تروریزم وافراط گرایی در کشور.

پوهنوال فضل الرحمن فقیهی استاد دانشگاه هرات 

پوهنوال فضل الرحمن فقیهی استاد دانشگاه هرات نیز با ارائه مقاله علمی تفاوت شیوه تقنین و تعیین زعامت در نظام اسلام ونظام دموکراسی را بررسی نموده و با استناد به آیات قرآن مجید و احادیث نبوی تفاوت این دو را تشریح نمودند.

استاد محمد طارق نبی، استاد دانشگاه

سپس مقاله علمی و تحقیقی دیگری توسط  پژوهشگر محترم آقای محمد طارق نبی، استاد دانشگاه با عنوان انگیزه وعوامل ظهور و گسترش افراط گرایی قرائت گردیده و عوامل گسترش این پدیده شوم به طور مفصل تحلیل گردید.

 مولوی غلام سرور بارکزی رئیس شورای عالی صلح در هرات

در ادامه کنفرانس مولوی غلام سرور بارکزی یک تن از متنفذین هرات و ریاست محترم شورای عالی صلح این ولایت صحبت نموده و بیان نمودند دین مقدس اسلام به هیچ عنوان به ما اجازه گرایش به افراطیت را نمی دهد.

سامعه کوهستانی ریاست محترم کمیته امور زنان انجمن تعهد

سپس خانم سامعه کوهستانی ریاست محترم کمیته امور زنان انجمن تعهد، به نمایندگی از قشر جوان بیان نمودند: نسل جوان امروز از بینش باز بروز وقوه تفکر و نیروی جسمی کافی برخوردار بوده و اگر این قشر  از حمایت بزرگان جامعه بهره مند شود، می توان به آینده جامعه و میهن امیدوار بود واما اگر امروز این قشر مورد بی توجهی و تبعیض قرار گیرد خطر گرایش شان به افراطیت بسیار وجدی خواهد بود.

استاد توکلی یک تن از علمای برجسته هرات

استاد توکلی یک تن از علمای برجسته هرات، درجریان صحبت خود به اعتدال و میانه روی اشاره نموده و دین اسلام را، دین اعتدال و میانه روی عنوان نمود.آقای توکلی افزودند: جهل ، نادانی و نا آگاهی  از دین علت اساسی گرایش به افراط گرایی می باشد.

مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان

سپس مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان، ضمن تقدیر و تشکر از تشریف آوری مهمانان بیان نمودند: از آنجایی که پیدا نمودن راه حل برای از میان برداشتن چالشها از فرا روی دین و میهن برای همه ما واجب می باشد لهذا با درک شرایط موجود، بر خود واجب دانستیم تا با برگزاری این کنفرانس، قدمی را در راستای احقاق هدف فوق الذکر بر داشته باشیم.

به دنبال آن پوهیالی استاد عبدالرزاق احمدی ریاست محترم معارف ولایت هرات  با ارائه مقاله علمی به بیان ضررها وعواقب گرایش به افراطیت پرداختند.

پوهیالی استاد عبدالرزاق احمدی ریاست محترم معارف ولایت هرات

آقای احمدی همچنان برگزاری این کنفرانس مهم را در شرایط کنونی یک نیاز مبرم دانسته ودور بودن از علم و آگاهی را در بر خی از جوامع دلیل گرایش آن جوامع به افراطیت دانست.

در ادامه بحث آقای احمدی افزودند: در شرایطی که تروریزم و افراط گرایی از هر سو بر جهان اسلام و بویژه بر سرزمین زخمی ما غلبه نموده وبحران آفرین گردیده است برگزاری چنین جلسات و کنفراس ها در واقع یک نیاز جدی و اساسی پنداشته می شود.

استاد محمد سلیم شاه مروی مسئول نهضت اسلامی افغانستان در هرات

سپس استاد محمد سلیم شاه مروی مسئول نهضت اسلامی افغانستان در هرات، به ایراد بیانیه پایانی کنفرانس پرداختند.

سرانجام، کنفرانس توسط آقای سید مصطفی قتالی ریاست محترم شورای سادات ولایت هرات جمع بندی و با دعای آقای  سید عظیم کبرزانی نماینده مردم هرات در شورای ولایتی به پایان رسید.

آقای سید مصطفی قتالی ریاست محترم شورای سادات ولایت هرات

بنابرصحبت برخی از سخنرانان این کنفرانس دراکثر جوامع دوری از علم وآگاهی علت اساسی گرایش به افراطیت می باشد و می توان بیان نمود ریشه افراطیت فقط جهل و نا آگاهی می باشد و اسلام دینی میانه رو می باشد.

برگزاری این کنفرانس نخستین فعالیت علمی و تحقیقی می باشد که از آدرس نهضت اسلامی افغانستان صورت گرفته است تا برای همه هموطنان مومن و متدین و برای همه امت اسلامی گوشزد نماید که در صورت عدم مقابله باپدیده تروریزم وافراط گرایی جامعه اسلامی وبه خصوص کشور عزیز ما افغانستان دچار چالش خواهد شد.

شایان ذکر است که مقالات علمی و تحقیقی ارائه شده در این کنفرانس در آینده نزدیک، چاپ و نشر خواهد گردیدتا به عنوان الگو و چراغ راهنمای پژوهشگران قرار گیرد. 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   1
   Arezo:
1395/1/26

     افراط گرایی از کجا شروع می شود ؟ از خانه من و تو شروع می شود که حال دانگیر جامعه شده است. ما جوانان همه باید دست به دست یکدیگر دهیم و صد راه این پدیده شوم شویم، باید قبول نماییم که قربانی دهیم و کوشش به این نماییم که سطح آگاهی مردم جامعه را به گونه ای درست بالا ببریم . جامعه ما یک جامعه مذهبی است و مشکل اساسی اینجاست که ما عالمان دین درستی نداریم و اگر داریم هم خود را به گوشه کشانیده اند و جامعه پر شده از عالمانی که حتی به درستی قرآن مبارک را تلاوت نموده نمی توانند. بس است تا کی این همه کهنه فکری جوامع دیگر به کجا رسیده اند و ما تا هنوز در به این فکر هستیم که اگر دختری به مکتب برود کافر می شود . و من خود قربانی این افراط گرایی هستم ....


ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 2667
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...