امروز  

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

«استعمارستیزی و مبارزه علیه غربی ها یکی از اهداف نهضت اسلامی است»

جلسه اول (گفتگوی با نخبگان در شهر جلال آباد) 1395/1/7

در ابتدای جلسه استاد احمد گل واثق استاد حقوق دانشگاه ننگرهار و مسئول دفتر نهضت اسلامی افغانستان در زون شرق، با ابراز خوش آمدگویی به میهمانان، در باره اهداف و برنامه های نهضت اسلامی افغانستان، به صورت مشروح و مفصل توضیح داده و اظهار امیدواری نمود که بتوانیم از این جلسه استفاده مفید و لازم را ببریم.

گزیده ای از صحبت های استاد احمد گل واثق:

«مهمانان عزیز، استادان محترم، محصلین گرامی و بزرگوار حضور همه شما عزیزان را به جلسۀ امروزی مان خیر مقدم گفته ، می خواهم از این فرصت به دست آمده، اهداف جلسه امروز ما و اینکه ما از دایر نمودن این جلسه بتوانیم در مورد اهداف نهضت اسلامی افغانستان موضوعاتی را با شما در میان گذاشته و همچنین حرفهای راجع به جوانان و مشکلات شان خواهیم داشت که با شما شریک میسازیم و ان شاالله بتوانیم تا حدودی شما عزیزان را از اینکه نهضت اسلامی برای حل مشکلات و بحران های موجود در کشور و همچنین جهان اسلام چه برنامه های داشته و چه کاری انجام داده و چه برنامه های خواهد داشت توضیح خواهم داد.

محصلین عزیز واستادان عالیقدر! عده ای از استادان که در جریان فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان هستند و تعداد دیگری از میهمانان عزیز که مطمین هستم طی ختم جلسه برای آنان نیز اهداف و فعالیت های نهضت اسلامی روشن خواهد شد واینکه نهضت اسلامی افغانستان با توجه به مسئولیت های خطیری که در قبال سرنوشت ملت مسلمان افغانستان و جهان اسلام احساس می کند و خود را مکلف به انجام تلاش در جهت کاستن از آلام و مصیبت های فراوان که دامنگیر مردم ما و ملل مسلمان جهان می باشد می داند، بدین منظور و جهت مبارزه فراگیر و قاطعانه با این پدیده ها، اقدام به برگزاری سلسله جلسات و کنفرانس های علمی و تحقیقی در ولایات مختلف نموده اند.

در این سمینارها و کنفرانس های علمی و تحقیقی از اندیشمندان، صاحب نظران عرصه های سیاسی و فرهنگی و نخبه گان علمی دعوت نموده و تلاش کرده است تا راهکارهای جامع و فراگیر را جستجو نماید.

 در ادامه فعالیت ها و توسعه خدمات نهضت اسلامی، خوشبختانه امروز همه ما در ولایت ننگرهار که سرزمین تدین و جهاد و گهواره علم و فرهنگ است از دو سال به این طرف شاهد فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان هستیم.

دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در زون شرق از شروع دفتر ولایتی تا کنون در دو بخش فعالیت های خویش را ادامه داده است؛ بخش نخست آگاهی دهی، برگزاری سمینارها، کنفرانس ها و بزرگداشت از روزهای دینی، ملی و تاریخی مانند سالروز خروج ارتش سرخ از کشور، سالروز پیروزی مجاهدین، روز جهانی قدس، تجلیل از عاشورا، برگزاری جلسات هفته وحدت و.... و بخش دوم فعالیت های فرهنگی و آموزشی مخصوصا برای جوانان که بیشتر به صورت خیر خواهانه و رایگان بوده است و قرار بر این است که در آینده نیز فعالیت های خویش را گسترش دهد مانند:

  • دوره های آموزشی علوم قرآنی و حدیث
  • کلاس های آموزش کمپیوتر به صورت اساسی
  • کلاس های آموزش زبان انگلیسی
  • کلاس های برای آمادگی کانکور
  • دوره های آموزشی کوتاه مدت آگاهی عامه، اداره و مدیریت

مسلما از این دوره ها جوانانیکه مستعد و دارای شایستگی بوده ولی بضاعت مالی مناسب ندارند بیشترین استفاده را خواهند نمود.

تشکر از شما عزیزان

فشرده ای از سخنان استاد بادام نیازی استاد پوهنتون جلال آباد و همچنین مسئول اداری دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق

قبل از همه تشریف آوری استادان گرامی، محصلین عزیز، جوانان و سایر میهمانان حاضر در این جلسه را خیر مقدم و خوش آمدید عرض نموده و سپاس فراوان از استاد احمد گل واثق که در باره اهداف و فعالیت های نهضت اسلامی صبحت نموده و فشرده کارکردهای دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در زون شرق را برای شما بازگو کردند.

طوریکه همۀ ما آگاه هستیم  جهان اسلام امروز بدتر از هر وقت دیگر در دریای از بحران ها و طوفان های مخوف و فاجعه بار که عمدتاً از طرف دشمنان اسلام زمینه سازی گردیده است، دست و پا می زند و مانند گذشته ها قربانی توطئه ها و دسیسه های پنهان و آشکار دشمنان اسلام قرار گرفته  است. در این وضعیت اسفبار و پرآشوب، ملیونها انسان بی گناه ساکن این قلمرو پهناور به نام جهان اسلام زجر می کشند، عذاب می بینند، زندگی خود را از دست می دهند، از نعمت رفاه و آسایش زندگی محروم می شوند.

از آنجایکه دین مبین اسلام  به عنوان آخرین دین الهی و پیام آسمانی همیشه جاوید که برای هدایت انسان ها و سامان دادن به زندگی بشریت آمده است و مسلمانان به عنوان پیروان این دین الهی، هر روز در این گیرودار به پرتگاه فتنه و آشوب کشیده می شوند ولی دشمنان اسلام باید بدانند که بدون حضور اسلام  و مسلمانان در معادلات جهانی، بشریت روی خوشی را نخواهد دید و چراغ امیدی بر فراز راه فردای انسان ها وجود نخواهد داشت.

از آنجایکه اسلام دین آرامش وآسایش است، در نگاه اول باید دانست که آرامش در زندگی از بهترین نعمت‌های الهی است که خداوند متعال به انسانها ارزانی نموده است زیرا انسانی که در زندگی آرامش دارد هرگز نگران نیست و زندگی روز مره خویش را به نحو نیکو انجام میدهد در غیر این یعنی در صورت نداشتن دین. در ظاهر اکثر خانواده ‌ها از یک نوع آسایش نسبی برخوردارند ولی وقتی به زندگی آنها دقیق میشویم، به نظر می آید که زندگی آنان از آرامش خاصی برخوردار نیست و بیشتر افراد آن خانواده مضطرب هستند و دچار استرس و افسردگی روزمرّه می شوند.

امروز، بشر در بُعد معرفتی دچار تحیّر علمی و نسبیت گرایی و عدم ثبات در آرا و عقاید است و در بُعد روانی، دچار تردید عملی، افسردگی و اضطراب، فقدان آرامش و اطمینان خاطر و از خود بیگانگی شده است و از جهت اخلاقی نیز دچار از هم پاشیدگی خانوادگی شده است، یکی از علل و عوامل این همه ناهنجاریها تهاجم بی رویه فرهنگی غرب ایت که بالای جهان اسلام سایه افگنده است. بر این اساس است که مرحوم استاد بزرگوار شهید مطهری در این زمینه نگاهی بسیار اندیشمندانه دارند؛ ایشان می‌فرمایند: انسان فطرتاً جویای سعادت و خوشبختی است؛ اگر بخواهیم خوشبختی در سایه آرامش را مثال بزنیم می گوئیم که موفقیت یک دانش‌آموز معلول دو چیز است: سعی و تلاش خودش، دیگر مساعدت و آمادگی محیط مدرسه و تشویق و ترغیب و تقدیر اولیای مدرسه است.

علت اصلی و اساسی مشکلات روانی و افسردگی بسیاری از جوامع انسانی حذف نام و یاد خداوند متعال از زندگی خویش می باشد.

از  تشریف آوری همه شما عزیزان سپاسگزارم.

توفیق الله زرغون، یک تن از محصلین ارشد پوهنتون ننگرهار

بنده به نمایندگی از محصلان دانشگاه ننگرهار، از تمامی مسئولین دفتر نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق سپاسگزاری مینمایم که همچو برنامه های مفید و آموزنده ای را برای ما در نظر گرفته اند و به ما نوبت میدهند  و این زمینه را فراهم می کنند تا در مورد مشکلات خویش حرفها و خواسته های خویش را بیان نماییم، و اینکه نهضت اسلامی  افغانستان در جهت تقویت روحیه اسلام واقعی و برادری دینی تلاش می کند خیلی خورسندم.

این برنامه دقیقا جهت تقویه و پیشبرد سطح آگاهی  و دانش محصلین و آموزگاران براه انداخته شده است.

استادان عزیز و محصیلن بزرگوار همه شما میدانید که جهان اسلام در این روز ها گرفتار بحران های شدیدی شده است که غالب این مشکلات و بحران ها ناشی از تقابل دنیای مسیحیت با اسلام است. نهضت اسلامی افغانستان به این باور است که رجوع به گذشته و باز خوانی عواملی که در شکل گیری تراژیدی های دامن گیر جهان اسلام نقش داشته است شرط اساسی دست یابی به راهکار حل معضله های جهان اسلام می باشد.

از اینرو نهضت اسلامی افغانستان باید در زمینه روشنگری نسل جوان و تحصیکرده مساعی بیشتری به خرج داده و از توطئه های دشمنان اسلام مردم افغانستان را آگاه سازند.

موضوع دوم چون در اکثریت ولایات افغانستان جوانان بنابر مشکلات مختلف چون نبود امنیت، تهدید های مخالفان دولت، آتش زدن مکاتب که جوانان از آموزش و پرورش بازمانده اند. این ها همه حرف های است که عده یی از جوانان مطرح کرده اند که از جمله مشکلات اساسی جوانان می باشد.

بناءًا پیشنهاد می کنم که باید نهضت اسلامی افغانستان تلاش نماید تا به بخشی از این مشکلات توجه شود و به دولت افغانستان فشار بیاورد که مشکلات ما را درک نماید.

------------------------------------

«اتکا به غرب جنایت است»

 جلسه دوم (استفاده از ظرفیت های جوانان تحصیلکرده سرلوحه کار ماست) 1395/2/2

این جلسه بیشتر روی نحوه همکاری جوانان با دفتر نهضت اسلامی افغانستان در جلال آباد صورت گرفت و سعی شد تا از ظرفیت و تواناییهای آن عده از جوانان که دارای تحصیلات عالی به درجه لیسانس و ماستری هستند در جهت تعامل و همیاری با برنامه های نهضت اسلامی در حوزه شرق استفاده شود. بدین منظور این جلسه به بحث و تبادل نظر روی خیلی از مشکلات موجود پرداخته شد.

در ابتدای جلسه استاد بادام نیازی سخنرانی خویش را اینگونه آغاز کردند:

جوانان در کشور در هر جامعه نقش اساسی و تعین کننده ای دارند. در هر جوامع انسانی از جوانان به عنوان ستون فقرات جامعه، نیروی ذخیره آینده، چرخ اقتصاد یک کشور، نیروی فعال و گنجینه ملی جامعه یاد کرده اند.

به همین دلیل است که بیشتر جوامع انسانی مشتاق به سرمایه گذاری بالای این قشر می باشند که چنین چیزی در جامعه ما کمرنگ بوده و یا هیچ به آن پرداخته نشده است. از آنجایی که مبرهن است جنگ های داخلی خانمانسوز سه دهه اخیر قسمت اعظم سرمایه های ملی، بخش های مهم صنعتی، اقتصادی و تولیدی کشور را به کلی از بین برده و یا هم از کار باز مانده اند که همین امر باعث شد کشور ما از کاروان پیشرفت و ترقی سالها عقب بماند.

در اینجا به بخشی از نظرات این جوانان که در این جلسه ارائه کردند نگاهی کوتاه می افگنیم:

احمد صمیم عزیزی فارغ التحصیل رشتۀ اقتصاد پوهنتون ننگرهار

«اصلاحات در رده های بالای حکومت زمینه ساز برای رشد و بالندگی جوانان فعال در همه عرصه های می باشد.»

یکی از راه های بوجود آوردن اصلاحات در رده های بالا و پایین حکومت فعال ساختن و نقش دادن جوانان نه به شکل نمایشی بلکه به شکل عملی در تمام سطوح  می باشد. مشکلات جوانان نظر به یک دهه قبل یعنی نظر به دوران سلطه طالبان در همه بخش های زندگی بهتر شده اما نه به شکلیکه امید می رفت. مثلا در بخش تحصیلی اعم از پسران و دختران می توانند به راحتی  دروس خویش ادامه دهند که چنین فضای آموزشی یک دهه قبل میسر نبود اما مشکلات که امروز جوانان کشور به آن دست و پنجه نرم می کنند  این است که کشور ما از لحاظ اقتصادی یک کشور مصرف کننده بوده که میتوان گفت اکثر خانواده ها زیر خط فقر زندگی می کنند در واقع بیشتر وارثان این خانواده ها همین جوانان فقیر هستند که با مشکلات جدی رو برو بوده و همین فقر و تنگدستی باعث می شود که رو به هر کاری بیاورند و به خاطر به دست آوردن پول نا چیزی برای گذارندن زندگی خویش از هیچ کاری دریغ نورزند.

جوانان با استعداد وجود دارند که به خاطر به دست آوردن عواید ماهوار برای ادامه زندگی خود و خانواده خود مجبور اند که از ادامه تحصیل باز مانند و ناگزیر به کار های سخت و طاقت فرسا در مقابل مزد کم رو آورند که گراف چنین کارها هم بلند رفته است و هستند بسیار جوانان که برای بدست آوردن کار به شکل غیر قانونی به کشور های خارجی بویژه کشور های همسایه مسافرت می کنند و زندگی خود را به خطر می اندازند که این خود برای آینده کشور نگران کننده است. شخصا خودم از اوایل دوره تحصیل به خوبی به خاطر دارم که حتی کرایه راه نداشتم تا بتوانم به مکتب بروم و بیاموزم بعد از مکتب من کراچی رانی میکردم تا دست مزدی به دست بیاورم و خدمتی برای فامیلم نموده باشم.

عبدالرقیب ابدالی فارغ التحصیل رشته حقوق و علوم سیاسی

«جوانان خودشان دست به کار شوند و از اتکا به غرب بپرهیزند»

 آزادی که شامل مفاهیم پایه‌ای خودمختاری و استقلال از یک سو و توانایی کلی در انجام کارها، داشتن انتخاب‌های مختلف و نیل به هدف‌ از سوی دیگر می‌باشد. داشتن انتخاب‌های مختلف در مورد انجام یک کار به این معنی است که اگر شخصی بخواهد آن را انجام دهد، هیچ چیز نباید او را از انجام آن باز دارد و اگر نخواهد آن را انجام دهد، هیچ چیز نباید او را مجبور به انجام آن کند که در کشور ما یکی دیگر از مشکلات جوانان عدم آزادی و نبود ظرفیت در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ... است که شاید این مشکل در اکثر جوامع وجود داشته باشد اما درکشور ما حادتر است. در پانزده سال گذشته نه تنها فرصت های شغلی از طرف حکومت فراهم نشد بلکه فرصت ها را به چالش تبدیل کرده اند. یک جوان بیکار که سرنوشت رقت بار و غم انگیزی دارد این وضعیت او را وادار می کند که به گروه های مخالف صلح و امنیت، مواد مخدر و ..  بپیوندد و به انتحار رو آورد.

در فرجام به نظر من اگر جوانان خود دست به کار نشوند فردای بدتر از امروز و توأم با مشکلات بیشتری را خواهند داشت کشوری که سه دهه جنگ خانمانسوز را تجربه کرده باشد فقط با اراده و تصمیم استوار نسل جوان ساخته می شود و بس و این گام های استوار جوانان است که جامعه را از بدبختی و بی ثباتی نجات داده و به سوی فردای روشن هدایت می کند.

زرغونه پشتون فارغ التحصیل رشته ادبیات زبان پشتو از دانشگاه ننگرهار

«در مقابل تهاجم فرهنگی غرب و بی بندوباری ها و فرهنگ برهنگی باید مبارزه نماییم تا برمشکلات فایق آییم»

طوریکه همه ما شاهد هستیم در افغانستان و جامعه ما در طول تاریخ بانوان با مشکلات و خشونتهای گوناگونی روبرو بوده اند و این بیانگر بدبختی و عقب ماندگی مان می باشد. ما جوانان نیاز اشد به همچو برنامه ها و جلسات علمی بالخصوص جلسات و کنفرانسهای که در چهار چوب و با بینش اسلامی تزیین و آراسته باشد داریم. من قلبا از دفتر نهضت اسلامی سپاسگزاری مینمایم که توجه نمودند و صدای جوانان خود را بازتاب میدهند.  افغانستان اگر از هرجهت چه نظامي و اقتصادي غني باشد ولی در مقابل تجاوز هاي فكري كشور هاي سلطه گر و استعماری ناتوان است زيرا  تنها پول و قدرت نمی تواند جلو این تجاوزات را بگیرد. آنچه مسلم است و ما را در برابر این تهاجم ها مصئون نگه می دارد  داشتن جامعه ای با علم و فرهنگ است.  تا زمانيكه افغانستان يك جامعه با سواد نداشته باشد به پيروزيي نايل نخواهد آمد.

با در نظرداشت بررسي اوضاع فعلي جوانان واندیشه هاي كه اين نسل براي خدمت به کشور دارند به صراحت ميتوانم بگویم كه اين نسل جديد داراي ضمیر و اندیشه ای  خاصي است. و اگر اين نسل تعليم درست شود، زمينه تحصيل براي شان در داخل خارج از كشور مهيا شود ، و بالاي اين نسل تلاش شود. نتيجه خوبي خواهد داشت زيرا موفقيت و پيروزي فرداي افغانستان از حالا در جبين اين نسل هويدا و آشكار است.

---------------------------------------------------------------------------

«حضور آمریکا و غرب در کشور ما حلقه ای دیگری از بردگی است»

جلسه سوم (پاسداری از ارزشهای جهاد و مقاومت) 1395/2/9

هشتم ثور روز به بار نشستن درختي است که ملت مسلمان و مجاهد افغانستان طي يک دهه با عرق ريزي، جانفشاني و آبياري آن با خون فرزندان خويش پرورش داد. و اين روز تاريخي را به عنوان روز ملي و پر افتخار در تاريخ کشور خويش حک نمود که مي تواند، روز شادي و جشن سرور براي ملتي باشد که با عزم و اراده آهنين تصميم به نه گفتن در مقابل استعمار جهاني گرفت و با مشت آهنين نه تنها يکبار بلکه چند بار به دهن متجاوزان کوفت و آنان را خجالت زده و شرمسار از قلمرو خويش بيرون انداخت.

به بیان دیگر مجاهدین قهرمان افغانستان با بیش از یک دهه مبارزة نابرابر در مقابل ارتش سرخ شوروی نه تنها کشور خود را از شر کمونیزم نجات دادند، بلکه کشورهای آسیای میانه را که سالها زیر یوغ استعماری شوروی قرار داشتند به آزادی کشانید و حتا دیوار برلین از برکت جهاد این مردم فرو ریخت. پس می سزد که جهت گرامیداشت از خون شهدایی که در راه آزادی میهن و دفاع از رزش های دینی خود جان های شان را فدا کرده اند، یا آنانی که اعضای بدن شان را در این راه قربانی نموده و روزی را در تاریخ ورق زده اند، به نیکی یاد گردد، تا از یکسو درس عبرتی برای متجاوزان باشد و از جانب دیگر روحیه آزادی و آزادگی را در تارو پود نسل های بعدی این سرزمین زنده نگهدارد.

اما با دریغ و درد! که در سالیان پسین دارد این روز تاریخی آهسته، آهسته به باد فراموشی سپرده می شود، با آنکه رهبران جهادی که روزی خود را تیکه داران جهاد و مقاومت می خواندند و در نظام کنونی از جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردار اند، چنان به سکوت مرگبار فرو رفته اند که گویی در هشتم ثور آب از آب تکان نخورده است!

اما دست اندرکاران نهضت اسلامی افغانستان که خود را جزئی از پیکر جهاد و مقاومت مردم مسلمان افغانستان می دانند، و در این راه رنج های فراوانی را متحمل گردیده اند، نه تنها سکوت سرمداران و رهبران جهادی را به نکوهش می گیرند، بلکه هرآن آماده اند به خاطر پاسداری از ارزشهای جهاد و مقاومت و گرامیداشت از شهدای عزیز مان که توانستند درخت آزادی و آزادگی را با خون خویش آبیاری نمایند، یادبود و قدردانی نمایند. به همین منظور نهم ثور 1395 جلال آباد یکبار دیگر شاهد محفل با شکوهی از سوی دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد بود که با سر احساسات گرم وطن دوستی و بیگانه ستیزی گرد هم آمده بودند تا یاد و خاطرة شهدای انقلاب اسلامی افغانستان و سالروز پیروزی مجاهدین را گرامی بدارند.

محفل با تلاوت آیات ملکوتی قرآن عظیم الشأن توسط قاری عرفان الله همدرد  آغاز وسخنرانان هر یک مولوی ضیاالله حکیمی خطیب مسجد جامع سلطان شهر جلال آباد، استاد احمد گل واثق، استاد نقیب الله ثاقب عضو نهضت اسلامی افغانستان و رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ننگرهار ، استاد محمد شریف رحمانی استاد دانشکده شرعیات دانشگاه ننگرهار  و دیگران بالنوبه به ایراد سخن پرداخته ضمن تقدیر و گرامی داشت از سالروز پیروزی جهاد و مقاومت مردم مسلمان افغانستان، پایگاه سازی امریکا در افغانستان را محکوم کرده و تحولات اخیر در جهان اسلام و خاورمیانه را به بررسی گرفتند.

مولوی ضیاالله حکیمی ضمن تقدیر از شهکاری های مجاهدین قهرمان افغانستان در برابر ارتش سرخ شوروی، سکوت مرگبار رهبران جهادی و دولت را در سهل انگاری از هشم ثور به نکوهش گرفت.

همچنان مولوی ضیاالله حکیمی ، حضور امریکا و غرب را در افغانستان حلقه دیگری از غلامی بیگانگان برای کشور دانسته و تاکید کرد که به هیچ صورت مردم افغانستان حاصر نیستند تا امریکایی ها و غربی ها را به خاک خود خود تحمل نماید.

------------------------------

«اشغال فلسطین و مسجدالاقصای شریف را قربانی توطئه شوم آمریکا است»

 جلسه چهارم (نشستی با علما و استفاده از تجربیات علمی آنها) 1395/2/17 

این جلسه با حضور ده ها تن از علما، متنفذین، امامان مساجد، بزرگان و جوانان از ولایات ننگرهار، کنر  و لغمان در دفتر نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق برگزار گردید.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآنکریم که توسط استاد نیاز محمد صافی قرائت شد آغاز گردید؛ سپس مولوی عبدالرحمان رحمانی پیرامون «چالش های دموکراسی در جهان اسلام» سخنرانی کرد.

بخش های از سخنان استاد رحمانی:

نسبت دین ودموکراسی وسنجش رابطه این دو، موضوع بحثی است که امروزه در محافل علمی در بُعد نظری مورد بحث قرار گرفته است . این موضوع در جهان اسلام و در محافل روشنفکری مدتها است که به عنوان یک بحث تازه و چالش بر انگیز شکل گرفته و نظریه پردازان سیاسی پیرامون آن نظریات مختلفی را ارائه نموده اند.

بعضی ها معتقدند که دین می تواند دموکراسی را بر تابد و هیچ ناهمگونی و عدم توازن در رابطه این دو نیست. عده ای بر این باورند که دموکراسی نه یک روش بلکه یک ایدئولوژی است و نمی تواند با دین که برنامه قدسی و ماورایی می باشد، سنخیت پیدا کند.  آنچه روشن است اینست که دموکراسی یک پدیده غربی است و در دامن فرهنگ غرب با الزامات آن ، نضج گرفته ، به بالندگی رسیده ، و به عنوان یک محصول عقل غربی به جوامع دیگر از جمله به شرق و کشور های اسلامی تحمیل شده است. تطبیق وتدقیق یک فراورده بشری و باز تولیدش در محیط جغرافیای خارج از شکل گیری آن ، بدون در نظر داشت شرایط وبستر تولید آن، کار عاقلانه ومنطقی به نظر نمی آید بلکه نیازمند بررسی همه جانبه فرهنگی وسیاسی می باشد.

در راستای رسیدن به جواب این سوال که «چه نسبت بین دین ودموکراسی وجود  دارد؟» نسبیت سنجی دین ودموکراسی ضروری می نماید ، اما می توان این جواب را فرض گرفت که دموکراسی دارای مراتب مختلف است، نه می توان انکار کرد که بعضی از مراتب آن ، ناساز گار با دین نیست ، اما بعضی از قرائت های آن قابل توجیه با دین نمی باشد. جهت تقریب به این ادعا و بیان چگونگی آن ، نیاز مند بحث مقدماتی در تعریف دموکراسی ودین هستیم، ضمن اینکه مراد از دین ، اسلام وغرض از دموکراسی نیز در خلال صحبت هایم بیان می گردد. پس نباید دموکراسی را غلط تعبیر کرد و جوانان ما نباید به سوی خرافات حرکت کنند و باید هر جوان هر فرد افغان از مقررات و اصول دینی آگاهی داشته باشد و مطابق به قوانین دینی رفتار نماید و وجیبه مسلمانی خود را بجا آورده ثابت سازد که هنوز مسلمانان در راستای اجرای فرامین دینی خود وفادار هستند.

و من الله توفیق

مولوی عبدالرشید غورحنک از ولایت کنر

«تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر حرکت های اسلامی»

هنگامی که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی پیروز شد، موج اسلام گرائی دنیا و به ویژه غرب را فراگرفت و فوج فوج جوانان به اسلام گرویدند و بررسی رسانه های مکتوب آن دوران، این ادعا را به خوبی ثابت می کند به همین خاطر غرب از موج اسلام گرائی به وحشت افتاد و در اتاق های فکر خود راه های مقابله با اسلام گرائی را مورد بررسی قرار داد تا اسلام را بدنام کند و راه اندازی گروه های تروریستی به نام اسلام یکی از راه های آنان برای جلوگیری از گرویدن جوانان به اسلام بود. 

افغانستان کشوریست که اکثریت جمعیت ( %99)  آن را مسلمانان تشکیل میدهند، یک در صد باقیمانده جمعیت افغانستان را پیروان مذاهب هندو و سیک  نیز تشکیل میدهند. افزون بر این، یک اقلیت کوچک یهودیان نیز در سال های گذشته در افغانستان زندگی داشتند که اکثریت شان در جریان سال های جنگ و تجاوز اتحاد شوروی و به ویژه در سال 1985 به خارج از افغانستان مهاجرت نمودند. در افغانستان با وجود تفاوتها و اختلافات بیشماری که در تعبیر و تفسیر از قرآن به عنوان نخستین و معتبر ترین منبع دین اسلام وجود دارد، با آنهم اسلام به عنوان یک عامل بالقوه اتحاد و همگرایی در میان جامعه ما اعم از تمام گروه های زبانی و نژادی در جریان سال های پسین و در اوج اختلافات و تنش های  داخلی، به شمار رفته است.

اکنون نیز تلاش نماییم تا در پرتو راهنمایی ها و تعالیم دین مبین اسلام، وحدت و یکپارچگی خویش را حفظ نماییم و مطمئنا این وحدت بزرگترین عامل پیروزی و غلبه بر دشمنان ما در عرصه های مختلف خواهد بود.

وی اشغال فلسطین و مسجدالاقصای شریف را قربانی توطئه شوم آمریکا در سایه سکوت ننگین سران بعضی از کشورهای اسلامی دانسته و گفت:

تجاوزات رژیم اسرائیل در حالی علیه قبله نخست مسلمانان ادامه دارد که مفتی فلسطین و خطیب مسجدالاقصی تاکید کرده است رژیم اسرائیل در سایه سکوت جهان عرب و انفعال بیشتر کشورهای اسلامی، علیه این مکان مقدس اعلان جنگ کرده است .

در سایه تشدید تجاوزات اشغالگران آدم کش به مسجدالاقصی و تلاش های گسترده آنها برای یهودی سازی بیت المقدس اشغالی وظیفه مسلمانان و به ویژه سردمداران کشورهای عربی چیست؟ مفتی سرزمین فلسطین و خطیب الاقصی می گوید تحرک قوی و سریع عربی و اسلامی متناسب با اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل غاصب، اقدامی بسیار ضروری است، ما از امت اسلام می خواهیم خطر را درک کنند و برای نجات قدس و مقدسات آن به پا خیزند.

جهان اسلام به ویژه کشورهای عربی باید برای مقابله با خطراتی که قدس و مقدسات آن را تهدید می کند، دست به تحرک فوری بزنند، چرا که به گفته خطیب الاقصی در صورت سکوت و بی تفاوتی، آنها به زودی پشیمان خواهند شد و پشیمانی در آن روز هیچ سودی نخواهد داشت.

هر چند سردمداران کشورهای عربی به جای حمایت از مردم فلسطین و مبارزات مشروع و بر حق آنها علیه اشغالگران سرزمین فلسطین و قبله اول مسلمانان، متاسفانه به توطئه علیه خود مسلمانان و حمایت از تروریست ها و سیاست های تروریست پرور آمریکا مشغول هستند و تمام هم و غم و امکانات خود را در جهت پیشبرد طرح های تجاوزکارانه آمریکا و اسرائیل غاصب به کار گرفته اند، اما با کمال افتخار و غرور باید گفت که در بیت المقدس اشغالی و دیگر مناطق فلسطینی، جوانان فلسطینی با دستان خالی و خلق شیوه های ابتکاری به مقابله با تجاوزات صهیونیست ها به مسجدالاقصی ادامه می دهند

مولوی عبدالجبار باقی از علمای بزرگ ننگرهار

«جایگاه حقوقی اسلام در قوانین افغانستان»

سیستم حقوقی افغانستان، یک نظام مختلط حقوقی متشکل از حقوق اسلامی، قوانین موضوعه تصویب شده توسط دولت و حقوق تعاملی–  قبیلوی می باشد. در همچو یک نظام حقوقی مختلط، همواره حقوق اسلامی از نقش و جایگاه بارزی برخوردار بوده است؛ ولی با همه اینها، جایگاه دقیق و ویژه حقوق اسلامی در چهارچوب نظام حقوقی افغانستان به اشکال مختلف و در مقاطع مختلف زمانی، متفاوت از هم بوده است.  معمولاً حقوق اسلامی در افغانستان به صورت سنتی– عنعنوی و اکثراً به واسطه علمای دینی اداره گردیده و با تغییر جو زمان و تحول شرایط از یک عصر به عصر دیگر، شامل قوانین دولتی افغانستان گردیده است.

جایگاه متفاوت حقوق اسلامی در نظام حقوقی افغانستان را می توان بیشتر در قوانین اساسی این کشور نمایان ساخت که این قوانین اساسی با تغییر هر رژیم سیاسی و روی کار آمدن رژیم بعدی نیز ملغاء اعلان شده و جایش را به قانون اساسی جدیدی واگذار می نمود که در نتیجه هر قانون اساسی تا زمان از هم پاشیدن رژیم پیشین نافذ پنداشته شده و به مجرد فروپاشی آن، قانون اساسی قبلی نیز به تاریخ سپرده می شد.

علما، به عنوان عناصر دارای نفوذ فوق العاده در میان جامعه افغانستانی، می توانند مهمترین نقش را در تامین صلح و ثبات داشته باشند، اما این نقش در صورتی جدی و پر رنگ خواهد شد که پیش از پرداختن به راهکارهای اجرایی، مبانی نظری تاثیر گذاری علما بر سیر اسلامی حکومت و جامعه تبیین گردد. 

-----------------------------------------------------------

«آموزشهای نوین توأم با روش های اسلامی باشد»

جلسه پنجم (نشستی پیرامون مشکلات تحصیلی و معیشتی جوانان) 1395/3/7

جلسه با صحبت های مدیر این مرکز جناب آقای صافی پیرامون اهمیت تحصیل جوانان و ایجاد کلاس های مختلف برای پیشرفت جوانان و همچنین اهتمام جوانان به مسایل دینی و اسلامی که از همه امور واجب تر است آغاز شد؛ وی گفت:

دین داری بخش مهمی از زندگی اکثریت شهروندان افغانستان را تشکیل می دهد. شما میدانید که این احساس درست در زمانی بیشتر از پیش نمایان گشت که کمیسیون تدقیق و بررسی قانون اساسی جدید افغانستان، طی ارزیابی سراسری در تمام افغانستان دریافت که اکثریت مردم این کشور موافق بودند تا اسلام از نقش و جایگاه ویژه یی در ساختار نظام حقوقی آینده کشور شان برخوردار باشد.  با وجود این اصرار، بازهم اکثریت این دسته از شهروندان افغانستان فاقد این دانش و آگاهی بودند تا توضیح دهند که جایگاه اسلام در ساختار نظام حقوقی آینده افغانستان چگونه تعریف گردیده و با استفاده از کدام و یا چه نوع میکانیزم هایی مورد تطبیق قرار بگیرد، این جلسه که از جانب دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق در انیسیتوت ایراسافت برگزار شده بود، شرکت کنندگان خواهان همکاری متقابل شدند.

غنی الله صافی محصل دانشگاه ننگرهار و از شاگردان این مرکز آموزشی

مسلم است که نحوه تدریس، فضا و محیط درسی تاثیر فوق العاده روی محصلین خواهد گذاشت ومخصوصا که این فضا توأم با توجه ویژه به مبانی دینی و اعتقادی و ارزشهای اسلامی باشد.

قابل یاد آوریست که برای تدریس بهتر ومؤثرتر کافی نیست که از فعالیت های که ذکر گردید استفاده نمود بلکه میتود ها وفعالیت های متعددی وجود دارد که استاد هنگام تدریس از آن استفاده نماید وتا اینکه استاد بتواند تغیری در سلوک شاگردان خود مشاهده نماید.

سپورمی خپلواک از محصلین این این مرکز آموزشی

گرچه پس از سقوط حاکمیت طالبان، تا اندازهء زیادی زمینه های آزادی، تعلیم و تربیه، کار و غیره برای دختران و زنان مساعد گردیده اما با آنهم بسیاری از زنان به خصوص دختران به چنین امکاناتي یا دست نیافته اند و یا هم اگر دست یافته اند خالی از مشکلات نبوده است. یکی از این مشکلات، تحصیل ناتمام عدهء بی شماری دختران می باشد که نسبت به عواملی چون ازدواج های زود هنگام، مشکلات امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، تهدیدهای مخالفین، کوتاه نظری و عدم آگاهی برخی از فامیل ها از ادامهء تحصیل دختران، سنتی بودن و سنتی فکر کردن والدین و اقارب دختر به ادامهء تحصیل، فاصلهء راه از خانه تا مکتب، نبود معلمین زن در مکاتب و غیره مواردي اند که مانع ادامه تحصیل دختران شمرده می  شوند. مخالفت با آموزش دختران، یکی از مشکلات عمدهء تعلیمی در افغانستان بوده است که همواره جنبه های مختلفی دارد. به طور مثال در ممانعت دختران، که نه تنها از سوی  مخالفین دولت با انواع تهدیدها بر مردم به خصوص بر دختران تحمیل می شود، بلکه در بسیاری از موارد فامیل ها نیز به دلیل داشتن مفکوره های  ضعیف و سنتی بودن، مانع ادامه تحصیل دختران می شوند.

بنا برآنچه تا به حال گفته ایم به این نتیجه میرسیم که یکی از موفقیت های جریان یاد دهی و یادگیری داشتن  یک طرح منظم و هماهنگ در این مرکز میباشد. پیشنهاد من برای تمام هم کلاسان و همکارانم  اینست که اگر مایل اند که مسؤلانه گام بردارند و برای مردم و جامعه خود مصدر خدمت گردند و به اهداف خود که همانا تغییر مطلوب در سلوک فراگیرنده گان است نایل آیند ، لازم است با یک برنامه وطرح، هماهنگ حرکت وفعالیت نمایند.

«همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد»

  جلسه ششم (قدس شریف محور وحدت کلمه جهان اسلام) 1395/4/11

همزمان با کابل ، هرات و برخی ولایات دیگر افغانستان روزجهانی قدس در ولایت ننگرهار نیز برای دومین بار از سوی نهضت اسلامی افغانستان گرامی داشته شد.

در این مراسم جمع کثیری از علمای شناخته شده کشور، استادان پوهنتون ، استادان مکاتب، امامان مساجد ، شخصیت های جهادی، متنفذین، محصلین و عامه مردم به صورت وسیع و گسترده شرکت نمودند.

پس از اعلان محورهای برنامه توسط مجری همایش با تلاوت چند ایه مبارکه از طرف قاری احمد ولی اغاز شد.

اولین سخنران این مراسم مولوی محمد هاشم حقانی منشی شورای مرکزی علما زون شرق بود، که با هم مختصر سخنرانی ایشان را مرور می کنیم:

«برادران عزیز و نهایت گرانقدر همچنان که برای شما معلوم است نهضت اسلامی افغانستان همه ساله روزجهانی قدس را در برخی ولایت افغانستان برگزار میکند و به تمام مردم عزیز کشور این آگاهی میدهد که صهیونیزم بین الملل در تلاش است تا با راه اندازی دسیسه های خطرناک و در تبانی با ایادی شان در صدد ضربه زدن به وحدت مسلمانان است و هر روز با یک توطیه و دسیسه ای تلاش می کند که به اسلام عزیز ضربه بزند. تلاش دارد تا با خدشه دار کردن وجه اسلام در جهان به مقاصد شوم خویش دست یابد، پس برای علمای کرام وظیفه و فرض است که چهره واقعی اسلام را به جهان نشان داده و همچنان دسایس و توطیه های شوم صهیونیزم را افشا نمایند و مسلمانان را از این دسیسه ها اگاه سازند ، و به همین تر تیب وظیفه علما کرام است که مسلمانان را به اتفاق و اتحاد فراخوانند و در صف واحد علیه صهیونیزم مبارزه کنند.

دوستان ارجمند

بیت المقدس یکی از اماکن مقدس اسلام است و اولین قبله ای است که پیامبر خدا (ص) به سوی او نماز خوانده است که فعلا این مکان مقدس در تسلط یهود قرار دارد و به انواع و اقسام مختلف بر ملت فلسطین ظلم روا می دارد و جهان غرب در برابر این تجاوز و ستم اسرائیل نه تنها خاموش است که به صورت ضمنی از آن حمایت نیز می کند. پس برای ما مسلمانان لازم است که در برابر این جنایات درصف واحد باستیم و در کنار برادران فلسطینی خویش قرار گیریم.

نباید حاکمان و سران ممالک اسلامی دسیسه های کفار را بالای ملت های خود عملی کنند و آنها را به نام های مختلف از هم دیگر جدا بسازند .

پس بالای تمام مسلمانان در اقصی نقاط دینا فرض است که از مقدسات اسلامی خویش دفاع نمایند و از هر گونه کوشش و تلاش در راه آزادی این سرزمین مقدس دریغ نکند در این راه جهاد کنند ولو جهاد جانی باشد یا مالی و یا هم فکری و علمی ، ما که امروز اینجا جمع شدیم مخصوصا بخاطر این است که بیان کنیم که بالای برادران مسلمان   فلسطین ما چی ظلم های جریان دارد و ما باید به آنها کمک کنیم که از تحت این ظلم وستم نجات پیدا کنند.

«جهاد علیه اسرائیل واستکبار جهانی توصیه اسلام است»  

مولوی سبحان الله قانت معاون شورای مرکزی علمای زون شرق

مروری مختصر بر سخنرانی ایشان

«این یک رحمت الهی است که ما را در یک مکان پاک و برای یک موضوع خیلی مهم اسلامی جمع نموده است، برادران عزیز شعائرالله عبارت از آن مقدسات و آن مکان های هستند که ما آنها را به اعتبار از دین  محترم می شماریم یا به عبارت دیگر هر آن چیزی که نسبت او به الله میشود مثلا بیت الله بیت المقدس صفا و مروه ، پس یکی از این شعائرالله بیت المقدس است که صهیونیزم بین الملل که همه دنیای غرب و خصوصا رژیم صهیونیستی دسایس مختلفی را برای بی حرمتی و بی عزتی این مکان مقدس برا انداخته است. این تنها مردم فلسطین نیست که زیر دسایس و توطیه های دنیای استکبار و صهیونیزم بین الملل قرار دارد بلکه هیچ مسلمان در هیچ گوشه دنیا از دسایس آنها در امان نیستند. شما میبینید که در ممالک اسلامی چی جریان دارد مصر، اردن، یمن، سوریه، افغانستان، لیبیا و... که تمامی این کشورها در دسایس شوم یهود میسوزند، مسلمانان را به نامهای مختلف از هم جدا می سازند، برادران عزیز تنها امروز نیست که  یهود و نصارا مقابله با اسلام را شروع نموده اند بلکه اینها از بدو پیدایش اسلام با مقدسات مسلمانان مقابله نمودند کما اینکه در وقت دعوت حضرت محمد (ص) دسایس و توطیه های مختلفی را به راه انداختند.

برادران نهایت گرامی بدترین مردم در روی زمین یهود است اگر کسی از یک آیه مبارکه قرآن منکر است هم کافر است از یک رکوع منکر است هم کافر است و اگر از تمام قرآن منکر است هم کافر است پس تمام آنها که از هر قوم باشد و از هر نژاد باشد یکسان است و خوب میدانید که اینها بی حرمتی به قرآن و بی حرمتی به شعایرالله را نصب العین خویش قرار داده و اینها در غضب خداوند قرار دارند و خداوند میفرماید که اینها را به دوستی نگیرید ، اینکه امروز یهود با ما به زبان نرم سر دوستی را گرفته است در حقیقت این مخلوط کردن زهر با شهد است و خوراندن آن به مسلمانان است این گونه کوشش میکنند که ما را از هم جدا کنند ما را گمراه کند.  همچنانکه  شما خبر دارید که در افغانستان عده ای عیسویت را قبول کرده اند این به زور نه شدند بلکه به بر اساس نیرنگ و تزویر صورت گرفته و از راههای مختلف کوشش میکند که ما را گمراه کند و با دین ما مقابله کنند.

برادران امروز که ما در این ماه مبارک رمضان در این جا جمع شدیم بخاطر این است که  تمام مسلمانان از بی حرمتی  که نسبت به شعارالله صورت میگیرد اگاه شوند. بیت المقدس جای است که خداوند فضلیت آن را درقرآن بیان نموده اند پیامبر ما در آن جا به تمام پیامبران امامت نموده است. این مکان مقدس فعلا زیر اشغال یهود قرار دارد. بالای تمام مسلمانان لازم است که برای آزادی این سرزمین مقدس سعی و کوشش کنند و در برار ظلم و وحشت یهود بر مردم مسلمان فلسطین یک پارچه و متحد شوند و تمام دسایس و توطیه های یهود را از بین ببرند و فریب نخورند.

به امید آزادی بیت المقدس

«ارتباط بحران افغانستان به قضیه فلسطین»

مولوی محمد وسیم حبیبی ماستر علوم شرعیات و استاد پوهنتون

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ

قبل از همه من هم به نوبه خود میخواهم از نهضت اسلامی از طی دل برای دایر نمودن همچو کنفرانس ها تشکری نمایم، این کنفرانس یقینآ سبب اگاهی بیشتر جوانان و نسل های آینده ما راجع به مقدسات اسلامی و دشمنان سرسخت اسلام میگردد.

آیاتی که من قرآئت کردم آیاتی است که  عظمت و اهمیت بیت المقدس و یا قدس را اشاره میکند، بیت المقدس یا قدس جای، محل و مقری است که رسول اکرم (ص) در احادیث خویش واضح کرده اند که یک انسان میتواند به قصد عبادت به سمت سه مسجد سفر نمایند، که مسجد اقصا یکی از آنها است.

مسجد اقصا جای بیشترین پیغمبران بوده و تا یک مدت قبله رسول اکرم (ص) و مسلمانان نیز بوده است. بنآ آیا مسلمانان از اهمیت واقعی مسجدالاقصا اطلاع دارند.

بیت المقدس یکی از ولایت مهم شام است و ساکنین این محل در زمان عمر ابن خطاب دین مقدس اسلام را قبول کرده اند که تعداد ساکنین آن به ۲۵ میلیون و مساحت شان بیشتر از ۷۰۰۰ کیلو متر مربع میرسد. متاسفانه یهود چندین ساحات مهم جهان اسلام را دزدی کرده اند که یکی از آن  «اندولس» و یکی هم «فلسطین» میباشد. ما تنها شاهد ظلم یهود در شام نیستیم بلکه مردم اندلس بیشتر ظلم و ستم یهود را سپری کرده اند. فقط فرق بین فلسطین و اندلس این است که فلسطین قبله گاه مسلمانان بوده، مردم اندلس مسلمانان است و بیشتر پیغمبران نیز آنجا زندگی میکردند.

مشکلاتی که فعلآ بین یهود و مسلمانان وجود دارند مشکلاتی است که از زمان پیغمبر اسلام محمد (ص) آغاز و تا حال دوام دارد که در خیلی از آیات قرآن به آن اشاره شده است. خداوند (ج) به پیامبر می فرماید که دشمنی اینها دو باره وقتی شروع شد که پیامبر تو از نسل آنها نه بودی، که این دشمنی تا امروز جریان دارد.

برادران عزیز همانگونه که فلسطین از سوی یهود اشغال شده و به اقسام گوناگون ظلم و ستم بالای مسلمانان این سرزمین جریان دارد هر روز مردم این سرزمین شهید میشوند اطفال شان شهید میشوند زنان این سرزمین شهید میشوند ولی به فریادشان کسی نمی رسد.

 افغانستان هم همین وضیعت را دارد هر روز مردم ما کشته میشوند بمباردمان میشوند نه اطفال ما در امان است نه زنان ما در امان است ونه خانه های ما درامان است. اگر دقیق فکر کنیم هر دو یک منشاء واحد دارند؛ مرمی که بالای طفل فلسطینی فیر میشود و مرمی که بالای طفل افغانستانی فیر میشود هر دو در یک فابریکه ساخته شده! این طیاره های را که شما می بینید که بالای محافل عروسی ما بمباران می کنند بالای جنازه های ما بمباران می کنند همان است که در سرزمین مقدس فلسطین بالای اطفال بالای زنان بالای خانه های شان بمباران میکنند. پس براداران عزیز قضیه ما با قضیه فلسطین شابهت عینی دارد و اصلا این دو قضیه با هم فرق ندارد. حالا ما باید چی کنیم؟ خود را جدا از فلسطین فکر کنیم؟! نه هر گز! ما باید با برادران فلسطینی خود یک جا شویم درد آنها را درد خود فکر کنیم.

باز هم تشکر میکنم از دفتر زون شرق نهضت اسلامی بخاطر تجلیل از روز قدس که جوانان را از دسایس و مظالم یهود آگاه میکنند.»

و من الله توفیق    

«آغاز صلح جهانی انجام و فرجام رژیم صهیونیستی»

مولوی ضیا‌ء الله حکیمی ریس شورای علمای احناف زون شرق

«سلام به تمام مهمانان، کارکنان دفتر نهضت اسلامی افغانستان، علمای کرام، خورد سالان، بزرگ سالان و تمام حاضرین این مجلس.

برادران من نمی خواهم که گپ های بسیار طولانی بزنم چرا که شما میدانید از یک طرف رمضان است و از طرف دیگر خیلی هوا گرم است، چون مسئله قدس مسئله مشترک تمام مسلمانان دنیا است درد فلسطین درد مشترک تمام مسلمانان است. فلهذا فلسطین و قدس شریف یک فکر مشترک و یک مسئله مشترک است.

گر چه علمای کرام بحث های مفیدی داشتند من هم چند چیزی را اضافه خواهم کرد. برادران قسمی که شما در جریان هستید فعلا مسلمانان با غرب و صلیبها دریک جنگ تمام عیار در گیر هستند.  این جنگ در سه سنگر مختلف خلاصه میشود: یکی سنگر نظامی، دوم سنگر فکری و سوم سنگر فرهنگی؛ گر چه غرب نام این جنگ را نه با اسلام که جنگ علیه تروریزم نامیده اند حال آنکه این جنگ جنگ اسلام و صلیبی است . این جنگ در سه بعد شروع شده است: اول اشغال بیت المقدس و سرزمین های فلسطین توسط اسرائیل که به تمام معنا از حمایت نظامی و سیاسی غرب برخوردار است. دوم در قبضه گرفتن منابع نفت و سرمایه های دولت های خلیج و مهار آنها و سوم ایجاد اختلاف بین ممالک اسلامی و حفظ حظور نظامی شان در این کشورها.

برادران گرامی بیت المقدس به لحاظ موقعیت دینی بعد از بیت الله و مسجد نبوی جایگاه سوم را دارد.  یک نماز در بیت المقدس مساوی با ۵۰۰ نماز در مکان معمولی است. برادران بیت المقدس اهمیت خاص دارد این اهمیت در دل هر مومن مسلمان است. بیبنید در بیت المقدس چه میگذرد؟ بیت المقدس که محل رفتن پیامبر به معراج است، حالا در ماحول بیت المقدس چیز های زشت و پلیدی جریان است.

امروز اگر جوانان ما به اسلام بد بین می شوند سرمنشاء آن در اسرائیل است. تا که بیت المقدس در اشغال اسرائیل باشد مسلمان نه عزت دارند و نه هویت واقعی دارند. آزادی بیت المقدس به یک مرد چون صلاح الدین ایوبی نیاز دارد.

خلاصه اینکه برادران وضعیتی که در دنیا جریان دارد آشوب و فتنه ای که در دینا جریان دارد ترور کشتارهای که در دنیا جریان دارد مهاجرتهای که در دنیا جریان دارد سرمنشاء این همه ناهنجاری ها ومشکلات از اسرائیل و از نظام صهونیستی است. اگر جهان میخواهند که زندگی آرام  و مسالمت آمیز داشته باشند و دنیا عاری از خشونت باشند. اگر مسلمانان میخواهند که مقدسات شان حفظ شوند، بی عزت نباشند و متحد باشند باید یکی شوند و یک پارچه شوند ویک پارچه در کنار برادران فلسطینی خود ایستاد شوند.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته  

بیانیه پایانی نهضت اسلامی افغانستان به مناسبت روز جهانی قدس 1395

پوهنمل بادام نیازی استاد پوهنتون ننگرهار

وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزيزٌ

(و خداوند کسانی را که یاری او کنند (و از آیینش دفاع نمایند) یاری می‌کند؛ خداوند قوی و شکست ناپذیر است.)

روز جهانی قدس، تجلی آرمان آزادی فلسطین، فریاد وحدت امت مسله علیه جاهلیت مدرن و اعلام پایبندی ملت های مسلمان به آرمان های فلسطین است. روز قدس نمایانگر عمق راهبردی و دامنه نفوذ تفکر و منطق مقاومت و ظلم ستیزی در جهان است. روز قدس روز تبلور عینی حمایت امت مسلمه و ملت های آزاده از قیام و آزادی خواهی ملتی بزرگ و قهرمان است.

باید اذعان کرد متاسفانه روز قدس امسال را در حالی برگزار میکنيم که گوشه گوشه جهان اسلام در آتش نزاع، درگيری و فتنه شوم از سوريه، عراق، يمن و بحرين گرفته تا شمال آفريقا میسوزد و استکبار جهانی در تبانی با برخی دول عربی و با هدف از بین بردن زیرساخت های کشورهای اسلامی خواستار حصارشکنی صهیونیسم غاصب است.

بزرگداشت از روز جهانی قدس در سال جاری در شرایطی صورت می‌گیرد که آتش فتنه رژیم غاصب اسرائیل نه تنها فلسطین و بیت المقدس بلکه سرتاسر خاورمیانه را در برگرفته و با همراهی این رژیم با جریان‌های تکفیری، وحشی‌گری آن به مراتب بیشتر از گذشته نمایان گردیده است.

تداوم اقدامات تجاوزکارانه این رژیم به مناطق مختلف فلسطین از جمله غزه، کشتار کودکان٬ زنان و مردان بی‌دفاع، تحمیل محاصره ضد انسانی طولانی‌مدت و بسته شدن نقاط عبور مرزی و گذرگاه‌ها، قطع ارسال مواد غذایی و دارویی، افزایش تعداد بازداشت شدگان و تعرض به مبارزان و ساکنان فلسطینی در این مناطق از جمله اقدامات ددمنشانه رژیم صهیونیستی است که همچنان علیه مردم مظلوم فلسطین اعمال می‌گردد. این رژیم اشغالگر ، با فتنه انگیزی ، ترور فرزندان پاک این مرز و بوم و نیز جنایات متعدد در سرزمینهای اشغالی همچنان کانون بحران و غده سرطانی در منطقه است و بسی باعث شرمساری است که  آمریکای جنایتکار و سایر استعمارگران غربی همچنان در مقابل جنایات این رژیم جعلی  سکوت  پیشه کرده اند.

اما رویدادهای اسفبار  و درد آور کنونی منطقه وجهان اسلام به وضوح نشان می‌دهد که روز جهانی قدس، به عنوان یک طرح در مسیر اتحاد، بیداری و بسیج عموم آزادگان و موحدان به ویژه امت اسلامی برای مقاومت و مقابله در برابر غارتگران بین‌المللی و در راس آن‌ها امریکا و صهیونیسم جهانی می باشد.

امروز سرزمین های اشغالی به یک محیط شکننده امنیتی تبدیل شده است و امنیت سازی برای اشغالگران و غاصبان سرزمین قدس نه تنها در دایره اراده و مدیریت رژیم صهیونیستی و حامیان غربی و عربی آن نیست بلکه در مصاف با معادله ای قرار گرفته است که رزمندگان مقاومت اسلامی در فلسطین و دیگر بلاد اسلامی در آن قدرت نمایی و نقش آفرینی می کنند.

با توجه به جنایت های ننگین و شرم آور رژیم اسرائیل در کشتن مردم بی گناه که باعث رنجش و تالم هر انسان آزاده و آزادیخواهی می شود، حضور پرشور مسلمانان و سایر ملت های آزادیخواه در راهپیمایی روز جهانی قدس می تواند برای مردم ستمدیده و مظلوم فلسطین امیدبخش تر از همیشه باشد.

تردیدی نیست استکبار جهانی و حکومت های غاصب برخی کشورهای اسلامی با بمب و گلوله و حمایت از تروریست های خود ساخته خود راه به جایی نخواهند برد و فریاد آزادگی ملل مسلمان تا بلندای آسمان خواهد رفت.

امروز نه فقط آن روز مبارک در جامعه‌ جهانی نهادینه و در تاریخ جهان ثبت و ضبط شده است بلکه برکات و دست‌آوردهای جهانی و منطقه‌ ای آن، یعنی اقتدار و عظمت مسلمانان در برابر استبداد جهانی یکی پس از دیگری به نمایش گذارده می‌شود. حوادث عراق، سوریه، مصر، لبنان، بحرین، یمن، فلسطین و ... به خوبی نشان می‌دهد که آن‌ها نه تنها نتوانسته‌اند و نمی‌توانند آتشفشان خشم امت اسلامی را خاموش و امواج خروشان نهضت اسلامی را در هم بشکنند بلکه با همه‌ دسیسه‌های منطقه‌ ای و جهانی قادر نبوده‌اند یاد فلسطین و آرمان آزادی قدس شریف را از فکر و باور مسلمانان حذف کنند و رژیم جعلی و غاصب اسراییل را به عنوان کانون بحران منطقه، از سقوط و نابودی نجات دهند.

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف موارد ذیل را بعنوان یادداشت  پایانی  بزرگداشت از روز جهانی قدس و حمایت از مبارزات و احقاق حقوق بر حق ملت مسلمان فلسطین را اعلام می دارد:

  1. ملت مسلمان افغانستان، آزادی بیت المقدس و رهایی ملت مظلوم و  بی دفاع فلسطین از سلطه متجاوزان اسرائیل و تلاش برای ملزم کردن رژیم اسرائیل برای ترک سرزمین های اشغالی را همچنان اولویت اول جهان اسلام دانسته و حمایت و پشتیبانی شانرا از انتفاضه فلسطین و مقاومت اسلامی اعلان می نماید.
  2. ملت مجاهد افغانستان، جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی و تلاش شیطانی برای یهودی سازی سرزمین های اشغالی و نابودی نمادهای هویت ملی و تاریخی فلسطین که متأسفانه در شرایط پر چالش امروز منطقه و در سکوت خیانت بار و خباثت آمیز برخی دولت های عربی ـ اسلامی صورت می پذیرد را شدیداً محکوم می نماید.
  3. ملت مسلمان افغانستان، فتنه گروههای تروریستی و آدم کش و حامیان منطقه ای و جهانی  آنان را در عراق، سوریه، لیبی جنگ های نیابتی و نقشه مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه برای ایجاد شکاف و تفرقه بین مسلمین و امنیت سازی برای رژیم صهیونیستی اسرائیل دانسته و با تاکید بر تبعیت از تعالیم قرآن کریم و پیامبر اعظم(ص) در برابر اینگونه توطئه های شیطانی ایستادگی می کند.
  4. ملت مسلمان افغانستان، وحدت، همگرایی و یکپارچگی گروههای فلسطینی در برابر رژیم متجاوز اسرائیل را از مهم ترین الزامات و مؤلفه های دستیابی به آرمان آزادی قدس شریف و اخراج اشغالگران صهیونیست از سرزمین مقدس فلسطین دانسته و از همه جریان ها و سازمانهای فلسطینی انتظار دارد با هوشیاری اجازه ندهند دشمنان ملت فلسطین با ترفندها و حیله گری های شیطانی ظرفیت ها و فرصت های راهبردی فراروی جبهه ضد صهیونیستی را تضعیف و مخدوش سازند.
  5. ملت روزه دار و مسلمان افغانستان، با ستایش و تقدیر از ایستادگی و مقاومت ملت های مسلمان در مقابل فتنه گروههای افراطی و تروریستی و دسیسه های شیطانی و تفرقه‌انگیز قدرت‌های مداخله‌گر استکباری از امت اسلامی می خواهد اتحاد و اتفاق خویش را بیش از پیش تقویت نمایند.

به حرمت وعده های الهی و به حرمت شهدای این خطه از قلب اسلام، فلسطین پیروز نهایی خواهد بود.ان شاالله.

 

نهضت اسلامی افغانستان

و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

11 سرطان 1395 برابر با 26 رمضان المبارک 1437

مراسم با دعائیه ی قاضی حافظ الحق معاون شورای علمای ولایت لغمان و دادن افطاریه به روزه داران به پایان رسید. 

---------------------------------------------------

«تحولات جهان اسلام و مسئولیت های ما»

جلسه هفتم (هماهنگی با علما، شورای ولایتی و استادان دانشگاه در ولایت لغمان) 1395/5/7

از آنجاییکه فعالیت های دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق، بیشتر ولایات مشرقی را در بر می گیرد و لازم است که با قشرهای مختلف مردم در این ولایات جهت همگام شدن با نهضت اسلامی صحبت و هماهنگی های لازم صورت گیرد، این بار جلسه ای در مرکز «ولایت لغمان شهر مهترلام»  از طرف نهضت اسلامی افغانستان برگزار گردید که با توجه به هماهنگی های قبلی که صورت گرفته بود اقشار وسیعی از مردم، علماء، مسئولین، اعضای شورای ولایتی لغمان و... شرکت نموده بودند.

این جلسه که یکی از مهمترین جلسات نهضت اسلامی از نظر محتوا  و کیفیت در این ولایت محسوب می شود با پیشنهاد مسئولین دفتر نهضت اسلامی افغانستان روی موضوعاتی چون حقوق بشر از دیدگاه اسلام، بحران جهان اسلام، اخوت و برادری از دیدگاه اسلام، جایگاه خانواده در اسلام، احترام به همدیگر، کاهش خشونت علیه زنان، نحوه ارتقای سطح معیشتی مردم و... در لیسه احمدشاه بابا در این ولایت برگزار شده  و پیرامون موضوعات فوق بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

یکی از موارد که به شدت روی آن تاکید صورت گرفت این بود که نهاد های حامی حقوق بشر فعالیت های شانرا جهت بالابردن سطح آگاهی مردم این محلات بیشتر نموده و خانواده های که از نعمت سواد محروم می باشند را تحت آموزش قرار دهند.

در خلال جلسه جزواتی که اهداف و فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان در آن توضیح داده شده بود نیز توضیع گردید.

مولوی شیخ عبدالصمد نیازی یکی از علمای برجسته ولایت لغمان که یکی از سخنرانان این محفل بود ضمن خوش آمدگويي و تقدير از حضور مسئولانه ي علما، شخصيت ها و بزرگان در اين نشست، دیدگاه های خویش را در زمینه های وحدت و همکاری بین مردم، استفاده از فرصت های به دست آمده در جهت آبادانی ولایت، تربیت نسل جوان با اخلاق اسلامی مطرح نموده و از همه خواستند تا به جنگ و خشونت نه گفته و به فراگیری علم و دانش آره بگویند.

ایشان در بخش دیگر از سخنرانی خویش به تحولات در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: کشورهای مسلمان علیرغم فشارهای فزاینده ای از طرف استکبار جهانی مبنی بر مصادره و کنترول انقلاب های مردمی علیه سردمداران فاسد این کشورها، همچنان بر تحقق اهداف شان پافشاری نموده و به چیزی کمتر از کوتاه نمودن دست غرب مخصوصا آمریکا از منابع اقتصادی و مالی کشورهای مسلمان قناعت نخواهد کرد و آمریکا و اسرائیل غاصب را به عنوان بزرگترین فتنه انگیزان جهان می شناسد و از ملت های مسلمان می خواهیم که تا رهایی بیت المقدس شریف و سرزمین های اسلامی ماحول آن بر این سمبول جنایت و آدمکشی فشار وارد نموده و مبارزه شانرا ادامه دهند.

وی در مورد حقوق بشر اسلامی گفت: حقوق بشر اسلامی و آن چه که در تفکر غربی تحت همین عناوین ارائه می شود متفاوت و باید دقت شود. به عنوان مثال در رابطه با تعریف آزادی می توان به این تفاوت ها پی برد. اساساً هدف از بعثت تمام انبیاء در جهت رسیدن انسان به حق آزادی و رهایی از زیر سلطه ستمگران و ظالمان بوده است و تعریف اسلام از آزادی شامل رها شدن از بردگی و اطاعت غیر خدا می شود. در حالی که آزادی در دیدگاه حقوق بشر غربی بیشتر به معنای آزادی انسان در انجام هر آن چه که می خواهد فارغ از هر قید و بند آمده است. به عبارت دیگر حقوق بشر از دیدگاه اسلامی حقوق الهی است که منشأ اصلی آن وحی است و قواعد آن از طریق دریافت مشی الهی از منابع اسلامی مشخص می شود  در حالی که حقوق بشر در غرب برخاسته  از حقوق فطری و طبیعی است و راه دستیابی به آن از طریق عقل انسانی و خواسته اکثریت مردم است.

سخنرانان ديگر اين گردهمايي وحدت بخش به ترتیب عبارت بودند از: محترم عبدالقيوم قیومی مدير لیسه احمدشاه بابا،‌ محترم حضرت مير از بزرگان ولسوالی علیشنگ، محترم غلام رضا مشرقیوال ولسوال علیشنگ، ‌محترم شيخ محمداشرف فدايي امام جماعت قريه ي سنگره، محترم حاجی محمد درویش بزرگ قوم و از پیشکسوتان جهادی، ‌محترم مولوي عبدالودود مدیر لیسه نسوان در ولایت لغمان و امام جمعه و استاد در دانشگاه لغمان و محترم شيخ جیلانی بزرگ قوم، كه هر يك از آنان پيرامون موضوعات مختلف‌ به تفصيل سخن گفتند. سپس جناب آقاي شيخ منان خان مدیر لیسه ولسوالی الینگار، در باره اخوت اسلامی و برادری بین تمام اقوام ساکن در این سرزمین اشاره کرد و گفت: قرآنکریم در این زمنیه تصریح کرده است که همه مسلمانان و مؤمنان باهم برادرند «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ ...» مسلمانانرا هیچ تفرقه و جدایی نیست هیچ انسانی از انسان دیگر برتری ندارد تفاوت بین مذاهب اسلامی در اصل و مبنا وجود ندارد همه پیروان این مذاهب چه سنی و شیعه با هم برادرند و به یک خدای واحد ایمان دارند و به سوی یک قبله نماز می خوانند و پیرو یک دین آئین و مکتب است. مسلما وحد کلمه بین مسلمانان یکی از شرط پیروزی و موفقیت مسلمانان در جبهه مبارزه علیه دشمنان اسلام می باشد. وی در آخر سخنان خویش از مهمانان تشكر و قدراني به عمل آوردند و جلسه به پایان رسید.

-----------------------------------------

«آمریکا اصلی ترین عامل ترور و تروریسم در جهان است»

جلسه هشتم (نشستی با استادان برجسته و شاگردان دانشکده کمپیوتر دانشگاه ننگرهار) 1395/5/25

سید جلال الدین جلال زی استاد دانشکده کمپیوتر

 علوم کمپیوتری مانند تكنالوژي معلوماتي، سیستم های معلوماتی و پروگرام سازی در عرصه های علوم طبیعی، علوم اجتماعی، علوم طبی، علوم نظامی، خاصتا در اقتصاد، زراعت، امنیت و آموزش و پرورش، دگرگونی های ژرفی را ببار آورده است. پيشرفت هاي كنوني، مدیون تكنالوژي معلوماتي مي گردد كه جهان پهناور را به يك دهكده ي كوچك مبدل ساخته است. ایجاد این دانشکده جدید یک گام ارزنده در راستای ترقی و رفع نیازمندی های کشوربوده و باجذب بیشتر داوطلبان کانکور و ارائه تحصیلات عالی با کیفیت، تعهد پوهنتون ننگرهار را در این راستا نیز برآورده میسازد.

دانشکده کمپیوتر ساینس در نیمه دوم سال 1387 به حیث یک دانشکده  مستقل در چوکات پوهنتون کابل، نظر به پلان استراتیژیک قبلی وزارت تحصیلات عالی به منظور تربیه کادرهای ملی غرض ترویج کمپیوتر ساینس مطابق مقتضیات عصر و زمان ، غنامندی کمپیوتر ساینس و یک زیر بنای خوب برای تحصیلات بالا تر از لیسانس تاسیس شد. این دانشکده در اثر ارتقای دیپارتمنت کمپیوتر ساینس دانشکده ساینس که در بهار سال 1376  ایجاد گردیده بود، بوجود آمد. که بعدها در ولایات دیگر افغانستان نیز این دانشکده بوجود آمد و امروز در تمام ولایات این علم تدریس میشود و چنانکه میدانیم کمپیوتر ساینس علم عصر و زمان است و ما نباید از دین مقدس خود فاصله بگیریم، اسلام دین یکتاپرستانه و از دین‌ های ابراهیمی است. به پیروان اسلام «مسلمان» می‌گویند. هم‌اکنون اسلام از دید شمار رسمی پیروان، در جایگاه دوم در جهان قرار دارد. مسلمانان بر این باورند که خداوند، قرآن را به محمد(ص) از طریق فرشته ای به نام جبرئیل(ع) فرستاده‌است. به باور مسلمانان خداوند متعال  بر بسیاری از پیامبران علیهم السلام، وحی فرستاده و محمد(ص) آخرین آنان است. و معتقدند که اسلام کامل‌ترین و آخرین آیین الهی است.

 آموختن علم فرض است ولو که هر علم باشد اما باید اصول دینی و مذهبی خود را در نظر داشته باشیم واقعا زحمات نهضت اسلامی در این مورد و خدمات برای جوانان و برای دین مقدس اسلام قابل قدر و ستودنیست. شما می دانید که همه مردم افغانستان مسلمان هستند و ملت غیورما در برابر اشغال گران انگلیس از خود مقاومت بی نظیری نشان داده و اولین ملتی است که توانسته حلقه های سیاه انگلیس را بشکند و راه را برای سایر کشورهای اسیر و در بند باز نماید. همچنان این کشور در برابر هجوم سیل آسای ارتش اتحاد شوروی از خود مقاومت جانانه یی نشان داده و با قهرمانی بی مانند خود در تاریخ معاصر، الگویی از شجاعت و مردانگی و آزاد زیستن را ثبت تاریخ امت اسلامی نموده است.

---------------------------------------------------------------------

«آمریکا اصلی ترین عامل ترور و تروریسم در جهان است»

استاد نیازی با اشاره به عملکرد آمریکا در زمینه تروریسم گفت:

باور همگی ما بر این است که آمریکا ادعای یک کشور دمکراتیک را دارد که حتی به مسلمانان ساکن کشور خود آزادی مذهبی داده است ، اما بررسی سیاست خارجی این کشور در جهان اسلام و در بین ملتهای مسلمان ، حکایت از تجاوز ، ترور و زورگویی دارد ، کشور آمریکا قبل از اینکه اسباب تاسیس گروه افراطی داعش را فراهم کند خود یک داعش بر ملتهای مسلمان بود و هست که در حمله های شبانه و روزانه و با استفاده از طیاره های بدون پلوت باعث قتل و خونریزی افراد بی گناه از جمله زن و کودک می شود ، جنگنده های با سرنشین و بدون سر نشین و استفاده از نیروهای ویژه زمینی و هوایی از جمله ابزارهای جنگی و اقداماتی هستند که در کشورهای مسلمان ، متجاورانه علیه شهروندان بکارگیری شده اند و به این صورت ما شاهد کشتارهزاران غیر نظامی در کشورهای عراق ، افغانستان ، پاکستان ، لیبی ، یمن و سوریه بوده و هستیم ، تجاوز به سرزمین مسلمانان و تخریب خانه و کاشانه ی شان و به راه انداختن کشتار اصلی ترین عامل افراط گرایی است .

اما دیگر یا زود حیله و تزویر آمریکا در جهان و مخصوصا دنیای اسلام آشکار خواهد شد و به فیصله و مشیئت الهی به زودی کاخ های ظلم و ستم نا بود خواهند شد و جمله «یَوْمَ هُمْ بارِزُونَ لا یَخْفی‏ عَلَی اللَّهِ مِنْهُمْ شَیْ‏ءٌ لِمَنِ الْمُلْکُ الْیَوْمَ لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّارِ/غافرآیه۱۶»، ترجمه روزی که همه آنان آشکار می شوند و چیزی از آنها بر خدا پنهان نخواهد ماند  ( و از جانب خدا گفته می شود ) امروز مالکیت و حاکمیت از آن کیست؟ ( و گفته می شود ) از آن خداوند یکتای قهّار است.

وی در بخش دیگر از سخنان شان گفت: از آن جائیکه اعاده مجدد ساختارهای معنوی در پهلوی زیربناهای مادی یک امر ضروری پنداشته شده است  این موضوع جز از طریق تربیه کادرهای مسلکی و مؤمن و مخلص که کشور را از این ورطه های مهلک نجات دهند، امکان پذیر نیست. به این لحاظ تأسیس و ایجاد مراکز تعلیمی و پوهنتون ها به خاطر بدست آوردن چنین مأمولی یک امر ضروری و لازمی پنداشته میشود.

با درک این مسؤولیت ما به نوبه خویش سعی و تلاش به خرج دادیم تا در این مسیر مبارک سهم گیریم و دانشکده کمپیوتر سانیسُ پوهنتون ننگرهار را در راستای گوناگون همکاری نموده صدای شان را به مسوولین برسانیم. از خلال این اقدام نیک از الله تعالی مسئلت می نماییم که ما را در ادامه این  راه یاری دهد و به کاری که محبت و رضای او است توفیق عنایت فرماید.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 2893
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

دادگاه عالی هلند ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...