امروز  

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

به مناسبت هشتم ثور سالروز پیروزی جهاد بر حق ملت مسلمان افغانستان، از سوی نهضت اسلامی افغانستان در کابل گرامیداشت با شکوهی به عمل آمد. در این گردهمایی اعضای پارلمان، فرماندهان جهادی، نمایندگان احزاب سیاسی، وکلای نواحی مختلف شهر کابل، رسانه ها و اقشار مختلف مردم شرکت نمودند.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز سپس مولوی قطب الدین مجتهد خطیب مسجد جامع حضرت بلال وعضو رهبری نهضت اسلامی افغانستان سخنرانی نمودند؛ نگاهی کوتاه به سخنرانی ایشان:

«نخست بیست و پنجمین سالروز پیروزی ملت مجاهد افغانستان را برای شما حضار گرامی تبریک و تهنیت عرض می کنم و برای شهدای عزیز درود می فرستم.

(مولوی قطب الدین مجتهد خطیب مسجد جامع حضرت بلال وعضو رهبری نهضت اسلامی افغانستان)

هشت ثور یکی از روزهای پر افتخار و به یادماندنی برای مردم ماست، هشت ثور یکی از افتخارات ماست ما هرگز نمی خواهیم این روز بزرگ و باعظمت فراموش شود چون ما هرچه داریم و ملت ما هرچه دارد از این روز است. ملت ما طی 14 سال قهرمانی های زیادی از خود به نمایش گذاشتند و در راه آزادی و سربلندی کشور شهدای زیادی تقدیم اسلام نمودند و این امانت شهدا را به همسنگران خود تسلیم نمودند و این ما هستیم و شما هستید که ادامه دهندگان راه شهدای عزیز می باشیم.

چیزی دیگری که باید به آن اشاره کرد این است از روزی که مجاهدین واقعی از صحنه حکومتداری و سیاست کنار زده شدند، تمام بدبختی ها و مشکلات بالای این مردم آمد. یکی از آن بلاها رفتن به زیر سلطه و چتر خارجی ها و مخصوصا آمریکا است این مسئله به حدی جدی است که می گویند آمریکا تو از افغانستان نرو که ما بدبخت می شویم. ببینید ما چقدر زبون شده ایم. با این همه سرسپردگی ای کاش ما به امنیت می رسیدیم؛ جوانان ما در محراب عبادت به شهادت می رسند در تامین امنیت شان ناتوانیم. مردم ما در بستر بیماری به شهادت می رسند ما نمی توانیم از آنها حفاظت کنیم این اوج زبونی و بیچارگی ما را نشان می دهد. مقامات حکومت خودشانرا در حصار دیوار های کانکریتی پنهان کرده اند».

سخنران دوم آقای دگر جنران محمد امان حمیم یکی از فرماندهان جهادی و والی پیشین ولایت غزنی به نمایندگی از فرماندهان جهادی سخنرانی نمودند؛ مروری مختصر بر سخنرانی ایشان:

«تشکر از حضور شما و سپاس از برگزار کنندگان این محفل، امروز هفت ثور است و فردا هشت ثور امروز هم تسلیت می گویم و هم تبریک، نکوهش و تسلیت به خاصر هفتم ثور که مبنای فاجعه در کشور بود و تبریک به مناسبت فرارسیدن هشت ثور، روز به ثمر نشستن آرزوهای این ملت بزرگ و به ارواح شهدای گرانقدر که خون سرخ شان برای آزادی این سرزمین به زمین ریخت، التحاف دعا می کنیم.

(دگر جنران محمد امان حمیم)

من به این نکته تمرکز می کنم که چرا رهبران اولیه نهضت اسلامی و مجاهدین اصیل که در مراکز آموزش عالی آنوقت مشعول بودند این مراکز را ترک نموه به کوه ها رفتند و سلاح به دست گرفتند؛ چون کشورشان به دست شوری اشغال شده و ایادی و مزدوران شوری بر این ملت حکومت می کردند. آنها با هدف مقدسی چون رهایی این سرزمین از چنگال کمونیزم رزمیدن و از پای ننشستند. ولی با کمال تاسف بسیاری از بزرگان جهاد و مجاهدین بعد از پیروزی و غلبه بر قدرت شرق گرفتار مظاهر دنیا و تجملات شدند و بدون شک از اهداف اولیه فاصله گرفتند و امروز جای تاسف است ما خود را میراث داران برحق جهاد می نمامیم در صورتیکه تلاش ما این است تا به اختلافات قومی، زبانی و سمتی دامن بزنیم کوشش می کنیم خودمانرا از ملت جدابدانیم و جدا کنیم، رهبران واقعی جهاد چنین نبودند؛ مسعود شهید ملی می اندیشید و نگاه فراقومی و زبانی داشت او به فکر رهایی، ترقی و سعادت مردم خویش بود مهم نبود که این مردم در کجا زندگی می کنند؛ در بدخشان است یا در ننگرهار در بامیان است یا در جوزجان.

راه رسیدن به سعادت و خوشبختی پیمودن راهی است که مجاهدین اصیل این خاک طی سالیان درازی پیمودند».

سومین سخنران این گردهمایی آقای استاد مسعود ترشتوال استاد دانشگاه و سخنگوی شورای حراست وثبات افغانستان بودند که به نمایندگی از این شورا سخنرانی نمودند؛ قسمت های از سخنرانی ایشانرا مرور می کنیم:

«بنده سلام و تمنیات نیک خویش را تقدیم حضور شما می نمایم و از رهبری نهضت اسلامی و همکاران شان در برگزاری چنین مراسم با شکوه و بزرگی صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم.

آنچه لازم میدانم بگویم این است که هشت ثور بخش مهمی از شناسنامه و تاریخ ملت مجاهد افغانستان است ملتی که برای نجات از سلطه کمونیزم شهدای زیادی را تقدیم نمودند و به روح همه این شهدا درود می فرستم.

(استاد مسعود ترشتوال استاد دانشگاه و سخنگوی شورای حراست وثبات افغانستان )

من در ابتدا به نکته بسیار مهم می خواهم اشاره کنم و آن اینکه اگر جهاد نبود جغرافیای به نام افغانستان نیز وجود نمی داشت این را به قاطعیت می گویم، جهاد مردم افغانستان نقطه عطف و حلقه اتصال همگرایی ملی است، بسیاری از کسانیکه امروز جهاد بر حق این ملت را به بوته نقد گرفتند،  بدانند سخت اشتباه می کنند.

اما اینکه روزگاری مجاهدین سرامد بودند ولی امروز چرا نیست من به سه نکته در این باره اشاره می کنم:

اول. فردگرایی و فرد محوری هیچ گاه ره به جای نبرده است و برای هیچ کسی توفیق به ارمغان نیاورده است. امروزه متاسفانه کسانی را می بینیم که از آدرس جهاد به خاطر قدرت و منصب سیاسی جداجدا  با افرادی می نشینند که اصلا در سی سال گذشته و در طول تاریخ مبارزات این ملت اصلا محلی از اعراب نداشتند و به صورت نامعلوم در کشورهای خارجی زندگی می کردند. باید مقاومتگران و مجاهدین در زیر یک سقف جمع شوند و گردهم آیند.

دوم. چرا ما اینقدر اختلافات مانرا بزرگ جلوه می دهیم و رسانه ای می کنیم، در بسیاری از کشور ها تفاوت دیگاه ها و اختلاف سلیقه ها وجود دارد ولی ما متاسفانه این نکته مهم و استراتیژیک را در نظر نگرفته ایم و این تاوان استراتیژیک را می پردازیم.

سوم. امروز متاسفانه یک مجموعه بزرگی که همواره در متن این مردم بودند متاسفانه در حاشیه رانده شدند واین در حاشیه ماندن خویش را افتخار می دانند دلیل شان این است که ما شهدا را ارج نگذاشتیم خانواده های شهدا را قدر نکردیم، روا دانستیم که فرزندان ما به لندن درس بخواند ولی طفل یک شهید اصلا نتواند به مکتب برود.

مشکل ما چیست که در تحولات افغانستان محاسبه نمی شویم؟ بلی ما از اندیشه های شهدای عزیزمان فاصله گرفتیم، ما از آرمانهای احمد شاه مسعود شهید فاصله گرفتیم. وقتی در قدرت هستیم می گوییم بهترین دولت و جامع ترین دولت است ولی وقتی از قدرت فاصله گرفتیم و یا دورمان می کنند آن وقت جهادی می شویم و مدافع هویت و تبار مان و دولت را به باد انتقاد می گیریم و این غلط است.

امروز کسانی که در افغانستان هستند و ادعای حاکمیت بر مردم افغانستان را دارند که به دنبال کورس های زبان دری و پشتو هستند و اصلا زبان های ملی را بلد نیستند و روزگاری در طی سی و چهل سال پیش توسط مردم ما به موزیم های خارجی سپرده شدند ولی متاسفانه با موجودیت یک حلقه فاشیزم فکری دوباره برگردانده می شوند و در بخش های مهم امنیتی و... به کار گماشته می شوند.

جمع بندی ما این است که ما نباید از دیگران گلایه کنیم در مجلس سیاست گلایه از نقطه ضعف می خیزد ما از خود باید گلایه کنیم

اما نکته آخر و آن اینکه آخرین ایستگاه جهاد افغانستان است. جهاد زمان نمی شناسد هرگاه بی عدالتی وجود داشته باشد هرزمان که انحراف از ارزش ها وجود داشته باشد هر زمانیکه تفکر استبداد و انحصار بیداد بکند، ضرورت دارد که مردم برای دفاع از ارزش ها به پا خیزند».

سومین سخنران آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبرنهضت اسلامی افغانستان و مشاور ارشد ریاست اجرائیه ج.ا.ا بود؛ مرور کوتامی کنیم بر سخنرانی ایشان:

« نحمده و نصلي علي رسوله الکريم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم

اذا جاء نصر الله والفتح ورأیت الناس ید خلون فی دین الله افواجا

ملت غيور و با شهامت، مجاهدین قهرمان، سروران عزیز، نمایندگان مجلس و وکلای شهر کابل، علما و جوانان با احساس افغانستان!

قبل از همه اجازه دهید که هشتم ثور، بیست و پنجمین سالروز پیروزی جهاد ملت مجاهد این سرزمین  را برای همه هموطنان عزیز، شما مجاهدان راستین، حضار گرامی و سایر مردمان آزاده جهان تبریک بگویم.

ملت عزیز و با همت افغانستان! 

افتخار بزرگی است که امروز ملت ما بیدار و با احساس است و در رگ و خون شان روحیه ی بیگانه ستیزی، آزادی و استقلال و دفاع از حاکمیت ملی و همدردی از همکیشان و مظلومان وجود دارد و هیچگاهی سر تسلیم به زر، زور و تزویر فرو نگذاشته اند. این سرشت این ملت است، ملتی که با قوت ایمان، جنایتگر قرن (شوروی سابق) را به شکست ذلتبار واداشت، ملتی که با شهکاری ها و رشادت های خود ثابت ساخت که معامله گر نیست و هیچگاهی تسلیم زور نمی شود. و در راه حفظ آزادی و استقلال کشور و نجات آن از کام استعمار غرب نیز آماده هر نوع فداکاری خواهد بود.»

(مولوی محمد مختار مفلح رهبرنهضت اسلامی افغانستان و مشاور ارشد ریاست اجرائیه ج.ا.ا)

متن کامل سخنرای ایشانرا می توانید در بخش جداگانه و در قسمت دیگر سایت بخوانید...

سخنرانی بعدی آقای سید علی کاظمی رئیس حزب اقتدار اسلامی و نماینده مردم در پارلمان بود که به صورت فشرده سخنرانی ایشان را مرورمی کنیم:

(سید علی کاظمی رئیس حزب اقتدار اسلامی و نماینده مردم در پارلمان)

«عزیزان گرامی برای شما واضح است که هشتم ثور 1371 روز پیروزی خون بر شمشیربود روز شکست تلسم کمونیزم و بلوک شرق بود که این روز به مثابه ماندگارترین روز در تاریخ پر افتخار افغانستان به ثبت رسیده است اما چرا عده ای در حق هشتم ثور جفا روا می دارند و به صراحت می خواهم بگویم مجاهدین و مقاومت گران زنده هستند و از حقوق همه جهادگران دفاع می کنم. دشمنان مجاهدین بدانند که کنار زدن مجاهدین از صحنه سیاست و قدرت، گونه‌ی دیگری از جفاکاری و ظلم در برابر جهاد و مجاهدین است و این امر به غرض توهین بر آنها صورت داده می شود.»

آخرین سخنران آقای دوکتور عبدالصبور فخری رئیس جمعیت اصلاح بود بخش های از سخنرانی ایشانرا مرور می کنیم:

«مجاهدین راستین این سرزمین!

از رهبران جهاد، ارگ نشینان به جدیت می خواهیم که فرهنگ جهاد را پاسداری نمایند و شهکاری ها و قهرمانی های مجاهدین را پاس داشته و بدانند که هرچه امروز دارند یمن جانبازی ها و رشادت های آنان است و جفا در برابر این ها در واقع جفا در برابر تاریخ این ملت و جفا در حق اسلام و دین است.».

(دوکتور عبدالصبور فخری رئیس جمعیت اصلاح)

مجلس با دعائیه مولوی محمد هوتک رئیس شورای علمای جهاد ومقاومت مردم افغانستان پایان یافت

 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 793
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

دادگاه عالی هلند ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...