امروز  

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

جلال آباد جمعه 2 سرطان/تیر1396:

جمعه اخیر رمضان المبارک 1438 (1396) شهر جلال آباد نیز مانند شهرهای دیگر افغانستان شاهد برگزاری همایش مردمی به مناسبت روز جهانی قدس بود که از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در این شهر برگزار گردید. اینک توجه شما را به فشرده گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس در شهر جلال آباد فرا می خوانیم:

ابتدا محفل با تلاوت آیات کلام الله توسط قاری سالم جان آغاز گردید. سپس مولوی عصمت الله حنفی معاون دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق پیرامون موضوع جلسه و هدف از برگزاری روز جهانی قدس در افغانستان به ویژه در شهر جلال آباد به تفصیل صحبت نمود.

وی در بخش از سخنان شان گفت: دفاع از مسلمانان در سراسر جهان مخصوصا برادران و خواهران مسلمان مان در فلسطین و همچنین مسجدالاقصای شریف اولین قبله مسلمانان و سومین مسجد و مکان مقدس و مبارک مسلمانان برای همه امت مسلمه واجب است. روز جهانی قدس یادآور مبارزه علیه تجاوز و آدمکشی رزیم اسرائیل است که بیش از 60 سال با کمک استکبار جهانی بر مردم فسطین تاخته است و از هیج جنایتی دریغ نکرده و متاسفانه همه این جنایات درست در سکوت شرم آور و ننگین بسیاری از کشور های اسلامی انجام می شود. 

پس بزرگداشت از روز جهانی قدس یعنی دفاع از مسجدالاقصا، یعنی حمایت و همصدایی با مردم فلسطین، یعنی محکوم نمودن اشغالگری و آدمکشی یهود در سرزمین مسلمین.

به تعقیب آن مفتی صاحب عبدالله یکی از علمای برجسته ولایت ننگرهار و استاد دارالعلوم به ایراد سخن پرداخت و مسئولیت جهان اسلام و مسلمانان را از منظر جهاد لسانی، بدنی و مالی علیه اسرائیل بیان نمود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

وی در مورد واجب بودن جهاد علیه کفر جهانی و صهیونیزم بین الملل گفت: امروز اگر شما به تحولات در جهان اسلام نگاه کنید، اگر به آنچه در کشورهای اسلامی مخصوصا شرق میانه می گذرد نگاه کنید، اگر به کشور خودمان افغانستان نگاه کنید می بینیم که همه این بدبختی ها، نسل کشی ها، آوارگی ها، خون های که به ناحق ریخته می شود، همه و همه زیر سر اسرائیل، انگلیس و آمریکا و مزدوران شان در منطقه است. استعمار برای اینکه به هدف شان برسد که همانا قلغ و قم ذخایر و منابع طبیعی کشورهای مسلمان است، از هیچ دسیسه، قتل غارت و کشتار مسلمانان دریغ نخواهد کرد.

وی همچین گفت: با کمال تاسف باید بگویم که عده ای از کشورهای عربی و اسلامی پشت پرده با آمریکا و اسرائیل همکار است و این مسئله این معنی را می دهد که کشتن مسلمانان توسطه اسرائیل و آمریکا و به طور کلی استکبار جهانی برای این کشورها نه تنها هیچ اهمیتی ندارد که حتی شریک این قتل و عام نیز هست. به عنوان مثال کودکان مسلمان سوری، یمنی و دیگر بلاد اسلامی با بمب های خوشه ای و شیمایی همین کشورهای عربی و مسلمان شهید و مجروح می شود و این بمب ها را آمریکا در اختیار آنان قرار می دهد.

سپس اهمیت مسجد الاقصی از نظر دین مقدس اسلام و مسئولیت مسلمان در قبال آن به گونه مشروح توسط مولوی محمدناصر حلیمی استاد دانشگاه تعلیم و تربیه بیان گردید.

ایشان در قسمتی از سخنان شان در باره اهمیت قدس شریف گفت: اهمیت قدس و مسجدالاقصا به عنوان یکی از مقدس ترین اماکن مسلمان در کنار مسجدالحرام و مسجد نبوی بر هیچ کسی پوشیده نیست و مسلما خداوند متعال در قرانکریم نیز به صراحت تمام این موضوع را در سوره اسراء بیان فرموده است. حمایت از آزادی مسجدالاقصا وظیفه تک تک مسلمانان در اقصا نقاط عالم است. مسئله روز جهانی قدس بهانه ای بسیار خوبی برای توجه جدی و همه جانبه کشورهای مسلمان به قضیه غمبار و اسفناک فلسطین و قدس شریف است مخصوصا در زمان حاضر که رژیم اسرائیل به کمک آمریکا برای زدودن آثار و هویت اسلامی مسجدالاقصا در صدد توطئه و دسیسه است.

وی همچنین گفت: گردهمایی، تجمع، اعتراض و تظاهرات مردم افغانستان در روز جهانی قدس در کنار سایر ملل مسلمان جهان مشت محکمی به دهن اسرائیل و حامی او آمریکا است و نشان دهنده این است که ملت ما علیرغم مشکلات در کشور خویش، از اشغال بیت المقدس و فلسطین حتی یک وجب توسط رژیم منحوص اسرائیل چشم پوشی نخواهد کرد.

در این میان ترانه یی که به همین مناسبت تهیه گردیده بود از سوی احسان الله به خوانش گرفته شد که فضای محفل را رنگ حماسی بخشید.

سخنران دیگر این محفل مولوی نعمت الله خطیب مسجد بیز اکمالاتی و استاد دانشگاه بود، ایشان در لابلای صحبت های شان از معاهدات ممالک اسلامی با اسرائیل و سرکوب مسلمانان توسط این رژیم سخن گفت و به زمامداران کشورهای اسلامی هشدار داد، در صورتی که دست از معامله گری با رژیم اسرائیل برندارند، دیر یا زود مصیبتی که بر مردم مظلوم فلسطین روا داشته می شود دامن آنان را نیز خواهد گرفت.

وی گفت: آنچه مسلم است و دست رژیم اسرائیل را برای هر جنایتی باز گذاشته و برای کشتن ملت مظلوم فلسطین گستاخ تر کرده است و هر روز جنایتی جدیدی مرتکب می شود، عامل آن رابطه ای پنهان بعضی از سران کشورهای مسلمان در طول این 60 سال بوده است. سلطنت نشین های خلیج فارس برای بقای خاندان شان در سلطنت حاضر به هرکاری است تاجای که اگر به نابودی فلسطین هم منجر شود قرائن و شواهد نشان می دهد که دریغ نخواهد کرد.

مولوی نعمت الله گفت: من به سران این کشور ها هشدار می دهم که بقای شما در وجود و بودن فلسطین و مسجدالاقصای شریف است و اگر خدای نخواسته فلسطین و قدس شریف نباشد آن وقت به زودی نوبت شما خواهد رسید و دیگر از دودمان شما کسی باقی نخواهد ماند.

همچنان در این محفل استاد عبدالبصیر بصیرت استاد دانشگاه جلال آباد به نمایندگی از اساتید دانشگاه صحبت نموده رسیدگی به مشکلات مسلمانان خاصتاً مسلمانان فلسطین و دستیابی به راه حل ان را خاطر نشان نموده اظهار داشتند که مسئله فلسطین، موضوع داخلی یا تنها مشکل فلسطینی ها نیست، بلکه موضوع فلسطین و خاصتاً اشغال قدس شریف توسط رژیم صهیونیستی یک موضوع جهانی است. بنابراین لازم است تا تمام مسلمانان جهان اسلام به ویژه زمامداران کشورهای اسلامی خود را تکان داده برای رفع آن اقدامات لازم و عملی را روی دست گیرند.

در این بخش از محفل، پیام مولوی محمدمختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف توسط نعمت الله به خوانش گرفته شد که متن آن قرار ذیل است:

قضیه قدس شریف و فلسطین یکی از بزرگ ترین قضایای جهان اسلام است که در دو بعد اعتقادی و اجتماعی مساحت زیادی را در زندگی مسلمانان احتوا کرده است. قدس شریف که یکی از مقدسات اسلامي ‌به شمار مي‌رود، حدود شصت سال می شود که در اثر توطئه بزرگ و شوم صهیونیزم جهانی و در تبانی با غرب مسیحی ذریعه یک مشت اوباش، غصب و محرمات اسلامي‌در آنجا هتک حرمت گردیده و در فرصت های متعدد به حریم اقصای مبارک تجاوز و بی حرمتی روا داشته شده است. مردم مسلمان آن مکان مقدس به فجیع ترین صورت قتل و آواره شده و در برابر انظار عمومي‌دنیا از هیچ نوع جنایتی که تصور آن نمي‌رود در حق ملت بی دفاع فلسطین دریغ نگردیده است. جنایات هولناک رژیم غاصب اسرائیل نام نهاد، نه تنها که شرق میانه را به کانونی از تشنج بار آورده که تسلیح این رژیم به اسلحه اتمي‌تهدید بزرگی برای صلح جهانی بوجود آورده و همه جهان اسلام هر یک به نحوی از آتش این رژیم آسیب دیده اند و از جمله کشور عزیز و محبوب ما بستری شده برای کشاکش حامیان این رژیم و دشمنان اصلی و فرضی شان.

بناءً، درین مقطع لازم به نظر مي‌رسد تا مردم مسلمان افغانستان دین دینی و ملی خود را در قبال قضیه قدس شریف و ملت مجاهد فلسطین ادا نموده و سنگی در بنای وحدت امت اسلامي‌نهاده و به وجایب خود به حیث یک کشور اسلامي‌دارای سابقه درخشان خدمت به اسلام و مسلمین عمل نماید.

و من الله التوفیق

قابل یادآوری است که مراسم با دعائیه پیروزی مجاهدین در اقصا نقاط جهان اسلام و کشور عزیز ما افغانستان توسط توسط مولانا مجاهد به پایان رسید.

گزارش تصویری بزرگداشت روز جهانی قدس در شهر جلال آباد (1396)

1396/4/14

چند سالیست که فریاد آزادی بیت المقدس شریف و حمایت از مبارزات بر حق مردم فلسطین تو سط مردم مؤمن و نجیب ولایات مشرقی کشور در جلال آباد گرامی داشته می شود.

این سال نیز همایش باشکوهی به مناسبت آزادی قبله اول مسلمین از چنگ غارتگران و متجاوزان صهیونیست و حمایت از ملت مسلمان فسلطین در برابر رژیم تا به ندان مسلح اسرائیل در پاسداشت از روز جهانی قدس به همت دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق در شهر جلال برگزار گردید.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 568
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

موگرینی: برای پرهیز از جنگ نیاز ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...