امروز  

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

این همایش از طرف نهضت اسلامی افغانستان به مناسبت حمایت و پشتیبانی از موضعگیری های اخیر صلاح الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی و استاد عطا محمد نور والی بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان امروز قبل از ظهر، دوشنبه 18 قوس 1396 در هوتل کانتیننتال برگزار شده بود.

همایش با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز سپس سرود ملی کشور نواخته شد و بعد از آن به ترتیب سخنرانان به حمایت از نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط به برگزاری این همایش جهت پشتیبانی از موضع آقای صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه و استاد عطا محمد نور رئیس اجراییه جمعیت اسلامی افغانستان سخنرانی نمودند.

آقای غلام فاروق حیدری رئیس نهاد اجتماعی جوانان کابل ضمن حمایت از نهضت اسلامی افغانستان در برگزاری این همایش گفت: از اینکه نهضت اسلامی افغانستان موضع معقول و منطقی شان را در پشتیبانی از استاد عطا محمد نور و صلاح الدین ربانی به صورت واضع و آشکار اعلان نموده است تشکر و سپاسگذاری می نمایم.

وی گفت ما نیز آماده هر گونه حمایت از آقای صلاح الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی و استاد عطا محمد نور والی بلخ و رئیس اجراییه جمعیت اسلامی افغانستان هستیم و در این راه از هیچ گونه کوشش و تلاش فرو گزار نخواهیم کرد و موضع اینها موضع ملت افغانستان است، من اطمینان می دهم که مردم افغانستان به صورت یکپارچه پشست سرشان ایستاد هستند.

آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان نیز طی سخنانی در حمایت از آقای صلاح الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی و استاد عطا محمد نور والی بلخ و رئیس اجراییه جمعیت اسلامی افغانستان گفت: در پیوند به آنچه که امروز ما در عرصه گفتگو های جمعیت اسلامی و ارگ شاهد هستیم، اگر سعه صدر و تحمل جمعیت اسلامی و مجاهدین نباشد، این حلقه اصلا طرف جمعیت و مجاهدین شده نمی تواند. درواقع رو به رو نشستن جمعیت با این حلقه را ما توهین به مجاهدین می بینیم ومی دانیم... حالا هم جمعیت با همه اخلاصی که به مردم افغانستان دارد، تن به رفتن به مذاکره با این حلقه داده است. این جمعیت خیلی در حق آنان بزرگی کرده است.

مفلح گفت: موقف صلاح الدین ربانی و استاد عطا محمد نور، موقفی است ملی که در برابر بغاوت و شرارت یک مشت انسانی که کشور را می خواهند به بحران ببرند و خانه مردم مارا خانه ترور و وحشت بسازند، انجام یافته است. حمایت قاطبه مجاهدین از موقف صلاح الدین ربانی واستاد عطا محمد نور، نشان از این می دهد که دیگر ملت افغانستان تحمل این را ندارند که همه روزه در اثر بی کفایتی ها ونالایقی های یک حلقه محدود، فرزندان خود را قربانی بدهند. این موقف برای این اتخاذ شده است که ملت افغانستان دیگر شاهد این نباشند که روزانه حلقه جنگ بر گردن آنان تنگ وتنگ ترشود و امیدآنان برای ادامه زندگی آبرومندانه  از بین برود. موقف استاد عطا محمد نور برای این است که دیگر فرزندان این کشور در اثر نالایقی مدیریت حلقه خبیثه، راه مهاجرت ازکشور را پیش نگیرند ودر دریا های کشور های اروپایی غرق نگردند... استاد عطا محمد نور پا برای این پیش گذاشته است که دیگر کسی در این کشور از شعور و احساسات پاک اقوام این کشور سوء استفاده ننموده و دیگر اقوام باهم برادر و مومن این کشور را به خاطر اهداف پست خویش در برابر هم قرار ندهد.

استاد عطا محمد نور برای این پا به میدان عدالت طلبی نهاده است تابرای دنیا بفهماند که دیگر صبرمردم افغانستان لبریز شده است ونمی توانند در برابراقدامات یک حلقه خبیثه، سکوت بکنند.

متن کامل سخنرانی مولوی مفلح را در قسمت های دیگر سایت می توانید مطالعه نمایید.

آقای سید برهان الدین خلیلی نماینده جمعیت اسلامی افغانستان نیز طی سخنان مبسوطی ضمن تشکر از نهضت اسلامی افغانستان به خاطر برگزاری این همایش، موضع جمعیت اسلامی افغانستان را موضع مردم افغانستان دانسته گفت: جمعیت اسلامی افغانستان در این سالها و مخصوصا در انتخابات گذشته به خاطر حفظ منافع علیای مردم افغانستان و به خاطر تحکیم وحدت و ثبات در کشور بارها از موضع شان کوتاه آمده است و این گذشت جمعیت اسلامی باعث شده است که حریفان چند گام به جلو بردارند و این را نشانی از ضعف جمعیت اسلامی تلقی کنند.

آقای خلیلی گفت: ما مالک این حکومت هستیم مردم افغانستان مالک حکومت است و این حکومت نتیجه جان فشانی های هزاران مجاهد این سرزمین است. مردم ما برای تشکیل یک حکومت بهای سنگینی پرداخته است.

وی گفت: کسی که ایثارگری می کند باید این ایثار گری از حسین بن علی (رض) بیاموزد از او یاد بگیرد که چگونه در برابر چهره های پوشالی و اسلام نما قیام کرد و خانواده اش را برای جانبازی به کربلا آورد. امروز ما نیز نیاز داریم تا برای تحقق حق و عدالت مبارزه کنیم.

وی گفت: در شرایط بسیار حساسی قرار داریم حساسیت به خاطر این است که آنچه امروز بر علیه ما، مردم ما و بر علیه ملت ما انجام می گیرد باید اطلاع داشته باشیم. من باورم این است که دسایس و توطئه های که در طول یک دهه علیه ارزشهای جهاد و فداکاری ملت بزرگ و قهرمان افغانستان انجام گرفته است با بیداری که اکنون در مردم خویش سراغ داریم و با شعور که در جوانان متعهد و وطن دوست می بینم دیگر راه به جای نخواهد برد.

آقای خلیلی گفت: بر عکس اکنون که به صورت های گوناگون در پارلمان، ارگ و همه جا به تعصبات و حساسیت های قومی دامن زده می شود، در دوران جهاد این زمینه بود که جدای از مذهب و نژاد و زبان، بیایید و وارد جبهه شوید و بایید مبارزه تان را شروع کنید.

خلیلی اضافه کرد: این موضوع باید با خط زرین نوشته شود که استاد شهید برای حفظ وحدت، برای مصلحت مردم افغانستان و برای این که تمام طرف ها بتوانند در تشکیل حکومت داری دخیل باشند موضع انتقال مسالمت آمیز قدرت را انجام داد.

وی گفت: در انتخابات 93 علیرغم تمام آن نواقص و کاستی های که داشت مردم به صحنه آمدند، انگشت های شان بریده شدند، کشته شدند و تیم اصلاحات و همگرایی 55 در صد رای را گرفتند و توطئه به حدی شد که این تیم با آنکه پیشتاز بود بیاید در برابر حریفان تمکین کند. سئوال من این است چرا به خاطر مصلحتی که ارزش هم ندارد ارزش ها را زیر پا کردی؟ برای نابودی تو کار میشود، برای بیرون راندن تان از این کشور کار می شود، برای تاختن به ارزشهای تو کار می شود، از حق مسلم تان گذشتی! پس تو چه کاره ای و با کی می خواهی زندگی کنی؟ من اعتقاد دارم هر وقت در برابر حق خود هر وقت تمکین کردید مطمئن باشید زمینگیر می شود.

وی همچنین گفت: جالب است تو می آیی از کسی که خیانت کرده، خون این مردم را به زمین ریختانده، به ارزشهای ملی و اسلامی توهین کرده مدال میدهی و کسی را که برای پاسبانی از ملت اش از شرف و عزت مردم اش برای سازندگی این وطن و برای حفظ و تقویت ارتش ملی و اردوی ملی و ایجاد امنیت در کشور و کسی که در برابر داعش و تروریزم مبارزه کرده و آماده هر گونه جان فشانی است قصد داری در خانه اش بنشانی؟ 

آقای مرتضی جلالی پیام استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان را قرائت نمود.

در این همایش اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان توسط شاکر سنگی عضو نهضت اسلامی افغانستان خوانده شد و در خاتمه آقای محمد اخلاص راجی استاد دانشگاه و رئیس انسجام جوانان افغانستان ضمن تشکر و حمایت از نهضت اسلامی افغانستان جهت برگزاری این همایش حمایت و پشتیبانی خویش را از داعیه استاد عطا محمد نور و صلاح الدین ربانی و دیگر رهبران جمعیت اسلامی افغانستان ابراز نموده گفت که سازمان ما آماده هر نوع فداکاری در راستا می باشد.

همایش با دعائیه به پایان رسید.

-------------------------------

سخنرانی کامل مولوی مفلح:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی تتم بنعمته الصالحات

حضار گرامی، دوستان نهایت معزز!

السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته

ﻃﻮﺭﻳﻜﻪ ﻫﻤﻪ ﺷﻤﺎ ﺩﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻫﺴﺘﻴﺪ ﺩﻭ ﺭﻭﺯ ﻗﺒﻞ ﺩﺭﭘﺎﺭﻟﻤﺎﻥ ﻛﺴﻲ ﺁﻣﺪ ﻭﺑﺎﺩﻫﻦ ﻛﺠﻲ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺷﺨﺼﻴﺖ ﺟﻬﺎﻥ اﺳﻼﻡ و اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺩﻫﻦ ﻛﺠﻲ ﻧﻤﻮﺩ ﻛﻪ ﻣﻦ ﻗﺒﻞ اﺯ ﻫﻤﻪ ﺑﻪ اﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﭘﺮﺩاﺧﺘﻪ ﻭﭘﺎﺳﺦ اﻳﻦ ﺷﺨﺺ ﺑﻲ ﻫﻮﻳﺖ ﺭا اﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﻣﻮﻻﻧﺎﻱ ﺑﻠﺦ ﻣﻴﺨﻮاﻫﻢ ﺑﮕﻮﻳﻢ ﻣﻮﻻﻧﺎﻱ ﺑﺰﺭﮒ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﭼﻨﻴﻦ ﺁﺩﻡ ﻧﻤﺎﻫﺎ ﻣﻴﻔﺮﻣﺎﻳﺪ:

شمع حق را پف کني تو اي عجوز

هم تو سوزي هم سرت اي گنده پوز

کي شود دريا ز پوز سگ نجس

کي شود خورشيد از پف منطمس

حکم بر ظاهر اگر هم مي کني

چيست ظاهرتر بگو زين روشني

جمله ظاهرها به پيش اين ظهور

باشد اندر غايت نقص و قصور

هر که بر شمع خدا آرد پف او

شمع کي ميرد بسوزد پوز او

این حقیقتی است که مولانا در باب نا اهلانی میگوید که چون خفاش ها به در وازه آفتاب سنگ پرتاب میکنند...

نیک میدانیم که آن موجودی که دوروز قبل به نشانی سردار اسلام قهرمان ملی کشور گستاخی نمود، از کدام علف میخورد ودر کدام مرتع چریده است...

از کسی که دیگر در کیسه از ادب ودانش چیزی برای گفتن نداشته باشد، باید از گند ضمیر خود چنین چیزی بیرون بیاورد که گناه هر عابری را از اذیت تعفن، خود به دوش بکشد ونفرین هر راهروی طوق لعنت او گردد.

مسعود شهید خود گفت که قهرمان خود ملت افغانستان است نه من، اما این ملت بزرگ مجددا این لقب را به خود او دوباره بخشود... این است این حدیث واین است این داستان...

این حرف ها را نیک میدانیم که چه کسانی به او تلقین کرده اند... حلقه خبیثه ای در ارگ که خودشان از ابهت نام مسعود تا حال در لرز اند...

ﺣﺎﻻ ﻣﻲ ﺁﻳﻴﻢ ﺭﻭﻱ ﺻﺤﺒﺖ ﺭا ﺑﺎﺷﻤﺎ ﻣﻲ ﻛﺸﺎﻳﻴﻢ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﺑﺤﺚ اﻣﺮﻭﺯ ﻛﻪ ﺷﻤﺎﺭاﺯﺣﻤﺖ ﺩاﺩﻩ اﻳﻢ ﻭﺁﻥ اﻳﻨﻜﻪ  ما اﻣﺮﻭﺯنه تنها برای نکو داشت از موقف رهبر جمعیت اسلامی و رئیس اجرائیه آن، بحث می کنیم ونه تنها از این نظر بحث می کنیم که این دو شخصیت برخاسته از دامن جهاد ومقاومت مردم افغانستان، هم اکنون در شرایط کنونی چه موضعی گرفته اند، بلکه مجلس مان به این منظور دایر گردیده است تا یک بار دیگر وحدت نظر و استوار بودن جمعیت به اصولیت ها وخط فکری ورسالت های آن را تجلیل نماییم.

درست جمعیت اسلامی افغانستان که از سرچشمه زلال نهضت اسلامی افغانستان سیراب گردیده بود، در دشوار ترین شرایط کشور، رسالت خویش را با سر بلندی تام به انجام رساند. البته ادای این رسالت، به قیمت قربانی های زیادی بود که استبداد داخلی و تجاوز خارجی از این جریان فکری – عملی باز ستاند.

معطوف به گرد هم آیی ما این نکته را می خواهم واضح بگویم که اگر جریان جهاد ومقاومتی که رهبری آن به دست شخصیت های بزرگی چون استاد شهید وآمرصاحب شهید، قرار داشت جریانی ارزش گرا و ریشه دار در آموزه های دینی وملی نمی بود، کمتر اشکال می داشت تا به حرکت هر بادی می لرزید و به سوی اشاره ای می شتافت، درآن صورت برای کسانی که امروز ارگ را در قبضه خود گرفته اند، این هم بعید نمی آمد تا در صدد سازش با یک چنین حرکت بی ریشه ای می بودند.

اما این جا وضعیت آن گونه نیست، این جا از یک مسیر، یک خط ویک رسالت حرف می زنیم، یک مسیری که بیشتراز عمر این نو به قدرت رسیدگان عمر کرده است. این جا از خطی صحبت می کنیم که این پویندگان این خط خیلی برای این وطن قربانی داده اند.

عزیزان! حضار محترم!

 در پیوند به آنچه که امروز ما در عرصه گفتگو های جمعیت اسلامی و ارگ شاهد هستیم، اگر سعه صدر و تحمل جمعیت اسلامی و مجاهدین نباشد، این حلقه اصلا طرف جمعیت و مجاهدین شده نمی تواند. درواقع رو به رو نشستن جمعیت با این حلقه را ما توهین به مجاهدین می بینیم ومی دانیم... حالا هم جمعیت با همه اخلاصی که به مردم افغانستان دارد، تن به رفتن به مذاکره با این حلقه داده است. این جمعیت خیلی در حق آنان بزرگی کرده است.

پس جادارد تا به صراحت بگوییم که از گذشت، تحمل ومدارای جریان های اصیل دینی وملی مان دچار اشتباه محاسبه نشوید! دچار معلومات دلقک های پیرامون تان وآن مزخرفاتی نشوید که همه روزه در گوش شما چاپلوس ها ومزد بگیر های تان می سرایند.

حضار گرامی:

موقف صلاح الدین ربانی و استاد عطا محمد نور، موقفی است ملی که در برابر بغاوت و شرارت یک مشت انسانی که کشور را می خواهند به بحران ببرند و خانه مردم مارا خانه ترور و وحشت بسازند، انجام یافته است. حمایت قاطبه مجاهدین از موقف صلاح الدین ربانی واستاد عطا محمد نور، نشان از این می دهد که دیگر ملت افغانستان تحمل این را ندارند که همه روزه در اثر بی کفایتی ها ونالایقی های یک حلقه محدود، فرزندان خود را قربانی بدهند. این موقف برای این اتخاذ شده است که ملت افغانستان دیگر شاهد این نباشند که روزانه حلقه جنگ بر گردن آنان تنگ وتنگ ترشود و امیدآنان برای ادامه زندگی آبرومندانه  از بین برود. موقف استاد عطا محمد نور برای این است که دیگر فرزندان این کشور در اثر نالایقی مدیریت حلقه خبیثه، راه مهاجرت ازکشور را پیش نگیرند ودر دریا های کشور های اروپایی غرق نگردند... استاد عطا محمد نور پا برای این پیش گذاشته است که دیگر کسی در این کشور از شعور و احساسات پاک اقوام این کشور سوء استفاده ننموده و دیگر اقوام باهم برادر و مومن این کشور را به خاطر اهداف پست خویش در برابر هم قرار ندهد.

استاد عطا محمد نور برای این پا به میدان عدالت طلبی نهاده است تابرای دنیا بفهماند که دیگر صبرمردم افغانستان لبریز شده است ونمی توانند در برابراقدامات یک حلقه خبیثه، سکوت بکنند.

برادران وخواهران!

موقف رهبری جمعیت اسلامی افغانستان که از خبره وخرد مندی رهبران آنان حکایت می کند، اکنون وقت این است تا برای این تیم فهماند که تا این جایی که دست اندرکاران این حلقه آمده اند، بیراهه رفته اند و این راه را کج پیموده اند.

بلی! اگر شما در این هفده سال به دارایی و همه مایملک مردم دستبرد زدید، اگر شما در سه دوره انتخابات تقلب کردید، اگر شما دراین همه سال ها به دروغ از حضور خارجی ها برای خود حفاظی ساختید ودیگران رابرای خارجی ها زشت معرفی نمودید، امروز دیگر آن تاریخ سپری گردیده است. امروز نسلی جدید آمده است که هم جوان است وهم دیگر به این تن نمیدهد که شما برای آنان به دلخواه خود خط ونشان بکشید. این دیگر برای جوانان این کشور قابل قبول نیست که شما برای منافع شخصی خود، نقشه راه باطلی را مهندسی نمایید! زمان آن سپری شده است که شما بیایید برای آنان در تشت تعصب نان دل خواه خود را خمیر کنید... آن زمان سپری شده است.

تجربه پیشینه شما که در هر توطئه ای دست داشتید، نظیر کشتن، حذف سیاسی، بد نام ساختن و فتنه آفرینی برای مردم ما برملا  شده است. مگر یک بار فکر این را نکرده اید که دراین وطن مگر دیگران این خرد وعقل سیاسی را ندارند تا به این همه کید ومکر تان آگاهی یابند؟ مگر مدارا و مروت ملت افغانستان این گونه شمارا غافل پروریده است که همه را به حساب بی خبری این ملت نهاده اید؟ مگر فراموش کرده اید که قلدرها وزورگویانی به مراتب فرعون تراز شما دراین کشور سوار برشانه های بیگانگان، دعوای خدایی داشتند که پوز آنان نزد ملت افغانستان به خاک مالیده شد؟ مگر سرنوشت آن همه مستکبران را ازیاد برده اید؟... اگر جواب مثبت است این راخیلی کور خوانده اید! این از نهایت بلاهت است که این را درک نکرده اید که این ترفند ها، نفاق آفرینی ها، ایجاد تقابل ها و... دراین کشور کارگر نیست. این سلاح زنگ زده استعمار است که تازه به دست شما رسیده است... نیک بدانید که زمان آن سپری شده است.

حضار گرامی! خواهران وبرادران!

اکنون محترم صلاح الدین ربانی در موقف عقلایی ای قرار دارد، اورفته است تا برای ملت افغانستان ثابت بسازد که جمعیت اسلامی ودر مجموع مجاهدین افغانستان اهل رای و اهل نظر واهل گفتگو اند. رفته تا برای مردم افغانستان این حقیقت را مبرهن نماید که این کسی که توطئه می کند کسی است که جرئت به کرسی نشاندن توطئه خود راهم ندارد. این موقف خرد مندانده رهبری جمعیت را ما می ستاییم. اما این را به گونه هشدار مطرح می کنیم که این حلقه از این موقف جمعیت وضعیت را بد درک نکند. احساس نکند که گفتگوی رهبران جمعیت از موضع ضرورت است. این حلقه خبیثه است که باید دست وپاچه باشد که همه محاسباتش غلط از آب در آمده است. این ارگ است که نتوانسته است برای مردم حقانیت موضع گیری های خودراثابت بسازد. این حلقه ساکن درارگ است که به جای مصرف پول ملت افغانستان در راه اعمار وتوسعه این کشور، همه را درراه نفاق آفرینی و توطئه سازی به مصرف می رساند. مگر ما نمی بینیم که کسانی را زیر عناوین این وآن، گردهم هم می آورند وپول این ملت رابرای رشوت آنان به مصرف می رسانند؟... از بزرگان جمعیت اسلامی مجدانه تقاضا می کنیم که تازمانی که ازتوقف این نوع خیانت ها از سوی ارگ مطمئن نشوند، تا زمانی که از مکانیزم های معقول انتخاباتی اطمینان حاصل نکنند، تا وقتی که اطمینان حاصل نکنند که دیگر آسیاب توطئه از گردش ایستاده است، به سخنان آنان باور نکنند و مانند کوه پولادین بایستی در خط دفاع از ملت ایستاده باشند و یک وجب عقب نشینی نکنند. مگراین توهین به  ملت ما نیست که بارها وبارها با ناامن سازی شرق وغرب، جنوب وشمال کشور، این ملت را قربانی میسازند؟ مگر این ها نیستند که جنگ های نیابتی رادراین کشور سازمان می دهند؟

حضار گرامی!

در فرجام یک بار دیگر، موقف معقول هریک صلاح الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی افغانستان و استاد عطا محمدنور رئیس اجرائیه و والی ولایت بلخ را در خور ستایش دانسته از نشانی هواداران نهضت اسلامی افغانستان حمایت همه جانبه خویش را از ایشان ابرازمی نمایم.

درعین حالی که ما مذاکره وگفتگو را بهترین راه برای همه مسائل میدانیم، این را فراموش نمی کنیم که برای کسانی که توطئه آفرینی می کنند وامنیت وثبات افغانستان را دستخوش هرج ومرج می نمایند متناسب به وضعیت در همسویی باملت افغانستان پاسخ مناسب وبه موقع نیز خواهیم داد. این توصیه را هم به جا می دانم تا بگویم که این عناصری را که مزد بگیر خود ساخته اید، بااین عناصر کمک مالی ومادی شایانی نموده اید، آنان باید ازشما متشکر وسپاسگزار باشند. اما ملت راه خود را روزی از این ها جدا کرد که در برابر زور گویی وتوطئه علیه والی بلخ نه گفت و خط ومسیر خودرا روشن نمود.

روز محاسبه دور نخواهد بود و ملت افغانستان با محاسبه هرمعامله گری سرخ رو وپیروز این میدان خواهد بود اﻥ ﺷﺎ ا اﻟﻠﻪ ﺗﻌﺎﻟﻲ .

 بمنه وکرمه.

----------------

اعلامیه همایش یک روزه  «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌از موقف ‌خرد ‌مندانه محترم ‌صلاح‌ الدين ‌رباني ‌و ‌استاد ‌عطا‌ محمد‌ نور»

بسم الله الرحمن الرحیم

ما اشتراک کنندگان در این همایش درحالی که اوضاع شکننده کشور را درک نموده وتامین امنیت، حفاظت از نظام به عنوان محصول سعی و تلاش مجاهدین و مقاومت گران را وجیبه آحاد ملت عزیز خویش دانسته و آرامش مردم عزیز مان را بالا تراز هر امری می دانیم، اینک در رابطه به آنچه حلقه ای کوچکی در ارگ بر علیه ثبات و امنیت مردم عزیز ما در شمال به صورت خاص و بر علیه آرامش شمال و افغانستان به صورت عموم انجام داده است مراتب آتی را تاکید نموده و آن را جدی می گیریم:

  1. اقدام یک جانبه و از سر عناد حلقه کوچک ارگ بر علیه والی بلخ را اقدامی در راستای خلاف امنیت، ثبات، و رفاه عمومی آن ولایت و کل کشور دانسته این اقدام را به شدت تقبیح می نماییم.
  2. از موقف رهبری جمعیت اسلامی افغانستان و والی بلخ به تمام معنا حمایت نموده اقدام ایشان را در رفتاری متناسب به عملکرد غیر ملی دست اندرکاران ارگ دانسته و آن را پاسخی منطقی و معقول برای این اقدام ارگ ارزیابی می نماییم که از دیر باز روح استبداد، تک روی، خود کامگی و نفاق ملی برآن مسلط بوده است.
  3. نا امن سازی شمال افغانستان را پروژه ای میدانیم که از سوی حلقه خبیثه ای در ارگ، به راه انداخته شده است، بنا براین برای مردم ما هیچ اولویتی بیشتر از تامین امنیت آنان نبوده و امروز که پرچمدار حفاظت و حراست از این کشور استاد عطا محمد نور است، همه به یک صدا در پشت ایشان ایستاده هستیم.
  4. ما از همه کشور هایی که در افغانستان، ذی دخل اند، مجدانه تقاضا می کنیم که با مطالعه دقیق از اوضاع افغانستان، اجازه ندهید تا منابع شما در راستای بهره برداری گروهی قرار گرفته و امکانات شما در راستای تامین اهداف مشخص یک حلقه کوچک قرار گیرد.
  5. ما از همه نیرو های مجاهدین از همه اقوام و از همه نقاط افغانستان تقاضا می داریم تا همه در پشت داعیه بزرگ استاد عطا محمد نور ایستاده شوند و تا قبل از این که افغانستان بیشتر از این نا امن ساخته شود، خود به تامین امنیت خویش توجه مبذول نمایند.
  6. ما به صراحت اعلام میداریم که به هیچ کسی اجازه نمی دهیم که اندک ترین نا امنی را در کشور سبب گردد و به بهانه های مختلف امنیت نسبی ولایت بلخ را قربانی امیال و اهداف پروژه ای خود نماید. این حساسیت را به سمع آنانی که پشت این توطئه ایستاده اند به وضوح اخبار می نماییم.
  7. ما حضار در این مجلس، از حرکت های ملی و متعهدانه ای که در همه ولایات کشور در راستای حمایت از استاد عطا محمد نور، انجام یافت تقدیر نموده حمایت های آنان را در راستای تحکیم وحدت ملی و یک پارچگی مردم افغانستان دانسته و این شجاعت مردم افغانستان را نمایانگر عمق درک دینی و ملی آنان میدانیم.

در فرجام، برای طراحان توطئه یک بار دیگر به حیث حسن ختام این همایش اعلام میداریم که این اجازه را به کسی نخواهیم داد تا از نهاد های ملی چون اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی که همه فرزندان عزیز این خاک اند در راستای اهداف شخصی خود استفاده نمایند.

نهضت اسلامی افغانستان

18 جدی 1396 کابل- افغانستان

-----------------------

متن پیام استاد عطامحمد نور رئیس اجرائی جمعیت اسلامی افغانستان و والی بلخ در همایش امروز

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله وحده والصلاة والسلام علی من لانبی بعده و علی آله وصحبه و من اتبع هدیه.

حاضران محترم در مجلس، برادران وخواهران !

السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته!

اجازه بدهید تا از همه شهروندان این کشور که در جای جای این سرزمین از صدای عدالت طلبی ما حمایت نموده اند، به ولایت بلخ تشریف آورده اندو به ویژه شما برادران و خواهران که امروز در کابل یک چنین مجلسی را فراهم نموده اید از نشانی ملت افغانستان که ملی است آزادی دوست و عدالت خواه، سپاسگزاری نمایم و این اقدام شما عزیزان را گامی در راه عملی شدن خواست های بر حق ملت عزیز مان افغانستان میدانیم که همواره در برابر نابرابری ها ایستاده شده اند و در برابر هیچ قدرتی سر خم نکرده اند.

شما نیک میدانید که این جانب، به هدف عملی شدن خواست های ملت عزیزمان، از دیر باز به این سو، گزینه های زیادی برای تحقق عدالت اجتماعی، تامین امنیت، تحکیم مشروعیت و پایه های مردمی نظام را در دستور کار خود قرار داده و با ارگ نشینان در کابل به اصل مذاکره و تفاهم روی آورده و تنها به نیت تطبیق بهتر مسؤولیت های نظام، وارد گفتگو گردیده بودم، اما جای این که این حسن نیت به حسن نیت استقبال می گردید، این نیت نیک نزد حلقه ای که در ارگ دسترخوان توزیع ثروت و قدرت را گسترده اند، بد تعبیر شد، و این پندار به وجود آمد که گویا گزینش راه تفاهم، به معنای ضعف و شکست خواهد بود.

اما ما به این باور بودیم و هستیم که ما برای ملت خود کار می کنیم، ما اگر اندک ترین کاری توانستیم انجام دهیم، این چیزی بوده که ملت عزیز ما شایسته بیشتر از آن اند، پس ما اگر در چارچوب اداری به یک تشکل اداری  انجام وظیفه میدادیم، این نبود که مصالح مردم مان را از نظر دور نداشته باشیم، این جا بود که برای ما هر نوع مصلحتی و هر نوع ریسکی کم ارزش تر از سرنوشت مردم مان مطرح بود. نمی شد که ما  در اثر یک توطئه سرنوشت ملت خویش را همانند سایر ولایات به دست تروریزم می سپردیم. تروریزم که هم اکنون جان ده ها انسان این سرزمین را در ولایات همجوار بلخ گرفته و می گیرد.

پس صدای عدالت خواهانه ای که بلند کردیم، خلاف همه آنچه که می پنداشتند، با استقبال گسترده مردم افغانستان مواجه گردید، و امروز این صدای تنها صدای بلخ نیست بلکه صدای همه مردم افغانستان است. من به عنوان یک شهروند این کشور شاهد بودیم که در طی این حدود هفده سال، از مجاهدین گذشت و تسامح بود و اما از تیم انحصار گر، تنها برخورد  خصومت آمیز و از روی کینه ورزی با کتله بزرگی از مجاهدین از همه اقوام کشور، اما امروز روزی است که صدای همه ملت در برابر انحصار گرایی و تمامیت خواهی چنان از حمایت مردم برخوردار گردیده است که کمتر کسی در آن شک دارند.

در فرجام یک بار دیگر از برگزاری همایش شما ابراز تشکر نموده و از این که همواره صدای ملت را لبیک گفته اید ابراز سپاس نموده و وعده می سپاریم که این راه را باهم خواهیم رفت و برای رفاه، ترقی، شگوفایی و عدالت و برابری در کشور خویش ایستادگی خواهیم نمود.

السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 919
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

۶۰ ماهواره استارلینک برای ایجاد ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...