امروز  

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

1396/11/28

همایشی تحت عنوان از بلخ تا هریوا مقاومتی بر پهنای یک روایت به روز پنجشنبه مورخ ۲۵/۱۱/۱۳۹۶  به مناسبت پشتیبانی و حمایت از داعیه حق طلبانه والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان ستر جنرال عطامحمد نور و گرامیداشت از 26 دلو سالروز خروج ارتش سرخ شوروی سابق از افغانستان از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان  در ولایت هرات در هوتل بین المللی ارگ  برگزار گردید.

همایش با تلاوت آیاتی از کلام الهی آغاز، سپس سرود ملی کشور پخش شد و با معرفی همایش توسط آقای محمد کریمی  مسئول دفتر نهضت اسلامی افغانستان در زون غرب ادامه یافت .

آقای کریمی گفت: ازآنجایی که داعیه حق طلبانه که در حال حاضر ذریعه محور حق طلبی بلخ، رنگ افغانستان شمول دارد و ازحمایت قاطبه ملت بزرگ افغانستان برخوردار است، برای کسانی که درعرصه سیاست کشورفعالیت سیاسی می ورزند، باییسته است تا از این حرکت حمایت نموده وپیرامون تبیین و توضیح آن مباحثات کلان سیاسی را برای رهیافت جامع برای بیرون شدن کشور از وضعیت کنونی، راه اندازی نمایند.

برای این هدف ومأمول نهضت اسلامی افغانستان در همسویی جریان های سیاسی مستقر در ولایت باستانی هرات وحوزه جنوب غرب همایشی زیرعنوان از بلخ تاهریوا را در شهر هرات برگزارمی نماید. دراین همایش با توجه به این که صبر، شیکبایی مردم افغانستان به پایان رسیده است، بحث های داغی در رابطه چونی وچرایی این حرکت سیاسی بیان میشود و همه در یک فضای کاملا سیاسی ماهیت این داعیه را به تحلیل وتجزیه خواهند گرفت.

واضح است که در شرایط کنونی، کشور از جهات مختلف دچار بن بست های هولناکی گردیده است، مشروعیت ادامه کار پارلمان زیر سوال جدی قرار دارد، نزدیک شدن دولت به ختم کار خودحسب قانون اساسی که ختم دوره کاری رئیس جمهور را سال پنجم بعد از انتخابات معین نموده است که دراین صورت دوره چهار ساله ریاست جمهوری به پایان خود نزدیک است ونیز عدم اجرایی شدن موافقت نامه حکومت وحدت ملی همه دست به دست هم داده وضعیت پیچیده خاصی را به وجود آورده است. از این رو یگانه روزنه امیدی که فرا راه مردم ما باقی است، شکست این بن بست است که از سوی داعیه دار بلخ مطرح شده است. از این جهت این همایش ضمن حمایت همه جانبه از این داعیه وهرصدایی که مصالح ومنافع ملت افغانستان را تضمین نماید، تلاش خواهد ورزید تا به سوالاتی دراین باب پاسخ مناسب ودرخور حال وشرایط کشوروملت عزتمند افغانستان  رادریابیم  وهمچنان راهکارمشروع برمبنای قانون اساسی ومنافع ملی کشور را طرح وعملی نمايیم تااینکه در تحقق عدالت اجتماعی وعملی شدن وفاق ملی گام های استوار وهدفمندی را بسوی آینده آباد و روشن وجامعه متحد ،مترقی .برداریم

سپس مولوی خیراندیش یک تن از علمای زون غرب به ایراد سخن پرداخته از حقانیت و داعیه حق طلبی مجاهدین تمجید نموده گفت: یگانه راه بیرون رفت کشور را از حالت کنونی همانا اتحاد و چنگ زدن به ریسمان محکم خداوند است.

وی تصریع کرد ملت بزرگ افغانستان و مردم مجاهد و دلیر ما باید بر محور ارزش های  اسلامی و ملی گردهم آمده از تفرقه دوری نموده و با همت و تلاشی افغانستان را به سوی آینده با ثبات، مترقی و پیشرفته سوق دهند

سپس الحاج قاری غلام محمد مصئون یکی از شخصیت جهادی و نماینده امیر محمد اسماعیل خان سخنرانی نموده و از موضع حق طلبانه والی بلخ و حرکت های مدنی مردم افغانستان در سرتا سر کشور حمایت نموده  گفت: دست استکبار جهانی و نفوذ حلقات استخباراتی بیگانه باعث شده تا صفوف مجاهدین از هم گسسته شده دچار اختلافات بی شماری شوند ولی امروز مقاومت والی مقتدر ولایت بلخ باعث شده تا دو باره این اختلافات کوچک از بین رفته و مجاهدین در امر تحقق و داعیه حق طلبی شان گرد هم آیند و یک مقاومتی بزرگ و یک تشکل سیاسی نیرومند را بسازند که یقینا این حرکت خواست تمام مردم مجاهد و دلیر افغانستان است.

آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان که یکی از سخنرانان این همایش بود طی سخنانی یوم الله بیست وششم دلو را یکی از روزهای مهم و تاریخی این کشور دانسته گفت: روز خجسته ای است که مادر سرزمین پیرانصار، قدمگاه رازی وجامی و صدها وهزاران عالم، مجاهد وزاهدی هستیم و یکی از روزهای مهم وتاریخی این کشوررا جشن گرفته و بازهم دراین مهد آزادگی یک بار دیگر صدای عدالت طلبی را بلندنموده ودر برابر توطئه و استکبار  نه می گوییم.

روز تاریخی و یوم الله بیست وششم دلو، ازآن دست از روز هایی است که یاد آور خاطره ها،یاد ها و کارنامه های درخشانی است که ملت عزیزمان یک پارچه برای رسیدن به یک چنین روزی قربانی های بی شمار وبی دریغی را نثار راهی که برگزیده بودند، کردند. زمانی ما از این روز تجلیل می کنیم، درواقع ما از خون سرخ آن عزیزانی بزرگداشت به عمل می آوریم که در کمال ناباوری در برابر اژدهای کمونیزم، قدعلم کردند و وبا ایستادگی خود نقشی بس مهم وکلیدی درجهان آفریدند.

بلی زمانی ما می آییم از این روزیاد آور میشویم، درواقع ما آن مردان وزنان سرزمین را به خاطرمی آوریم که روزی برخلاف همه محاسبه های به عمل آمده، بادستان تهی و با تفاوت زمین تا آسمان، باارتش سرتاپا مسلح اتحاد جماهیر شوروی وایادی آن درگیر شدند ودیدیم که به حمد خدا همان گونه ای که خود وعده فرموده است، نصرت وپیروزی ، از آن مومنان بود. نصرت وپیروزی ای که در چشمان دوستان دین خدا اشک شادی را جاری ساخت و قلوب مومنان از آن خشنود شد.همان گونه که این فتح مبین وظفرمندی آشکار ازچشمانی هم اشک تمساح جاری ساخت وغیظ وغضب را دردل های بیمار ومریض آنان نشاند.

وی همچنین با تاکید بر اصل وحدت و عدالت در افغانستان گفت: ما برای این منظور گرد هم آمده ایم تا برای ملت افغانستان این پیام را برسانیم که دیگر بس است که کسی به نام قوم، رنگ، سمت و سایر این گونه مسایل مارا به تجارت بگیرد. این اقوام شریفی که در قیام بیست و چهارم حوت این سرزمین را به سرزمین حماسه وشهادت شهرت بخشیدند، همه زیر لوای اسلام گرد هم آمده بودند، همه اقوام این ملت دراین کشور سهیم اند و این را به اثبات رسانده اند، اما سوگمندانه کس وکسانی اند که این داعیه های زشت را از چهاردیواری ارگ و سپیدار تبلیغ می کنند. افرادی دریک حلقه کوچک اند که به جای این که امکانات وامانت های دولت را در راستای اهداف آن که همانا خدمت گزاری به مردم افغانستان است، به جای های دیگری که همانا توطئه آفرینی است، به مصرف می رسانند. این بس است مردم شریف افغانستان که هنوز هم دراین قرن و دراین زمان ما در میان سی ملیون نفوس نتوانیم وحدت کلمه به وجود نیاوریم. کشور هایی با یک ملیارد از هزاران تیره وتبار موفق به داشتن یک کدر سیاسی ورزیده اند، مگر چه شده مارا تا این که سیاستمدار می شویم و به قدرت می رسیم، مبدل می شویم به یک گروه کوچک توطئه؟

متن کامل سخنرانی: 

متن سخنرانی مولوی مفلح در همایشی «از بلخ تا هریوا؛مقاومتی بر پهنای یک روایت»

1396/11/30

الحمد لله الذی تتم بنعمته الصالحات

نصرمن الله وفتح قریب

هموطنان مومن وپاکباز سرزمین علم وادب، خطه جهاد، شجاعت وشهادت هرات !

السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته!

روز خجسته ای است که مادر سرزمین پیرانصار، قدمگاه رازی وجامعی و صدها وهزاران عالم، مجاهد وزاهدی هستیم و یکی از روزهای مهم وتاریخی این کشوررا جشن گرفته و بازهم دراین مهد آزادگی یک بار دیگر صدای عدالت طلبی را بلندنموده ودر برابر توطئه و استکبار  نه می گوییم.

روز تاریخی و یوم الله بیست وششم دلو، ازآن دست از روز هایی است که یاد آور خاطره ها،یاد ها و کارنامه های درخشانی است که ملت عزیزمان یک پارچه برای رسیدن به یک چنین روزی قربانی های بیشمار وبی دریغی را نثار راهی که برگزیده بودند، کردند. زمانی ما از این روز تجلیل می کنیم، درواقع ما از خون سرخ آن عزیزانی بزرگداشت به عمل می آوریم که در کمال ناباوری در برابر اژدهای کمونیزم، قدعلم کردند و وبا ایستادگی خود نقشی بس مهم وکلیدی درجهان آفریدند.

بلی زمانی ما می آییم از این روزیاد آور میشویم، درواقع ما آن مردان وزنان سرزمین را به خاطرمی آوریم که روزی برخلاف همه محاسبه های به عمل آمده، بادستان تهی و با تفاوت زمین تا آسمان، باارتش سرتاپا مسلح اتحاد جماهیر شوروی وایادی آن درگیر شدند ودیدیم که به حمد خدا همان گونه ای که خود وعده فرموده است، نصرت وپیروزی ، از آن مومنان بود. نصرت وپیروزی ای که در چشمان دوستان دین خدا اشک شادی جاری ساخت و قلوب مومنان از آن خشنود شد.همان گونه که این فتح مبین وظفرمندی آشکار ازچشمانی هم اشک تمساح جاری ساخت وغیظ وغضب را دردل های بیمار ومریض آنان نشاند.

برداران وخواهران مومن من!

شکی نیست که دراین جهاد پرافتخار، جایگاه مردم عزیز هرات رفیع ومنیع است. این مردم هرات اند که در برج حوت عالم را با قربانی و ایثارگری شان، بهت زده نمودند. این مردم شریف هرات است که در زیر چشمان جهانی که درماده پرستی غرق بود، مجزه ای را بازهم پروراند. این ملت سربلند، با افتخار، قاطع وشکوهمند بود که با ایستادگی شان، خون منجمد شده را دربدن شماری از رهبران همسایه دوباره جاری ساخت وآنان را از خلسه ترس و خوف بیرون آورد. بلی این ملت هرات بود که از کیان این کشور دفاع نمود وبرای جان های خسته آن روز کشور، توان دوباره داد.

پس گزافه نیست که اگر بگوییم که این هرات است که در این سرزمین شمشیر زده است وازحرمت وتمامیت این وطن حراست نموده است. این هرات است که در یک روز هزاران هزار شهروند خود را شهید داده است. بلی این هرات است که نماد شکوه وافتخاری برای کشور است وزیبایی کشور از سیمای نورانی این سرزمین است. این روز برای شما ملت با شکوه، مردم با تاریخ، سرزمین لبریز از شجاعت وشهادت تبریک باد!

خواهران وبرادران عزیز هراتی من!

امروز که ماهمه به یک صدا از این روز تجلیل به عمل می آوریم، سوگمندانه شاهد هستیم که وطن ما هنوز هم در آتش های بیشماری که از سوی حلقات مغرض برافروخته شده است، ملت ما می سوزد. امروز هم شاهد هسیتم که درگوشه گوشه کشور آتش جنگی شعله ور است که قربانی آن را مردم عزیز افغانستان می پردازد. جنگی که توسط ایادی استکبار و کفرجهانی مشتعل گردیده است. همه شاهدهستیم که هست وبود این سرزمین زیرتهدید جدی قرار دارد و ازلحاظ ساختارهای اجتماعی اقوام مومن وباهم برادر این کشور به دسیسه ها و حیله ها، زیرعنوان زشت ترین شعار های تفرقه آمیز به نفاق و تفرقه کشانده می شوند.

اما درمیان این همه مشکلاتی که برای مان آفریده اند ودر بحبوحه این همه گرفتاری هایی که برای مان ساخته اند، از الله متعال راضی هستیم که برای اولین بار، تابوی سکوت در برابر این بی عدالتی و حق کشی ها از زبان برادر بزرگ مان جناب استاد عطا محمد نور بلند گردید. داعیه عطا محمد نور این است که مگر گناه این مردم چیست که تا صدسال دیگر هم قربانی بدهند و پیوسته از یک نسل به نسل دیگر جنگ، خشونت، بی عدالتی ونابسامانی را به میراث بگذارند؟

این داعیه ای است که اگر درهرگوشه این کشور بلند می شد، یقینا همه به دنبال آن می رفتیم، این داعیه تنها بلخ، هرات وقندهار نیست، این داعیه وجب وجب مردم افغانستان است. این فریادهمه این ملت است که از گوشه گوشه این سرزمین فریاد رهایی از این مصیبت را سرمی دهند.

برادران وخواهران گرامی من!

ما برای این منظور گرد هم آمده ایم تا برای ملت افغانستان این پیام را برسانیم که دیگر بس است که کسی به نام قوم، رنگ، سمت و سایر این گونه مسایل مارا به تجارت بگیرد. این اقوام شریفی که در قیام حوت این سرزمین را به سرزمین حماسه وشهادت شهرت بخشیدند، همه زیر لوای اسلام گرد هم آمده بودند، همه اقوام این ملت دراین کشور سهیم اند و این را به اثبات رسانده اند، اما سوگمندانه کس وکسانی اند که این داعیه های زشت را از چهاردیواری ارگ تبلیغ می کنند. افرادی دریک حلقه کوچک اند که به جای این که امکانات وامانت های دولت را در راستای اهداف آن که همانا خدمت گزاری به مردم افغانستان است، به جای های دیگری که همانا توطئه آفرینی است، به مصرف می رسانند. این بس است مردم شریف افغانستان که هنوز هم دراین قرن و دراین زمان ما در میان سی ملیون نفوس نتوانیم وحدت کلمه به وجودنیاوریم. کشور هایی با یک ملیارد از هزاران تیره وتبار موفق به داشتن یک کدر سیاسی ورزیده اند، مگر چه شده مارا تا این که سیاستمدار می شویم و به قدرت می رسیم، مبدل می شویم به یک گروه کوچک توطئه؟

حضار محترم!

امروز که در سرزمین معرفت و قلمرو دانش وخطه ادب قرار داریم، نیک میدانیم که این ملت بزرگ مردم عزیز وشریف هرات هشیار تر اند تا خود تشخیص بدهند که در کشور شان چه می گذرد واین مردم عزیز چه گزینه هایی در برابر خود دارند. مردم خردمندی که خود بهتر واقف اند تا در این جای کارکشور، چه موقفی اتخاذ نمایند. به یقین که تصمیم، اراده، حزم، دور اندیشی و منش بزرگ این ملت درست تشخیص داده است که اکنون فرصت سرنوشت سازی پدید آمده است، فرصتی به دست آمده است تا بتوان با استفاده آن، به مشکلات این کشور پایان داد و به ناهجاری ها وبی عدالتی ها و با نارسایی ها نقطه پایان گذاشت.

مادرعین حالی که از روز شکست رسوا آمیز روس ها در کشور وخروج آنان از سرزمین مان، تجلیل ونکوداشت به عمل می آوریم به صراحت می گوییم که این ملت به خواست ها وآرمان های واقعی آنان که تامین یک زندگی آبرو مند درپرتو امنیت وآسایش وبرخوردار از عدالت اجتماعی نرسیده است.فریادی همه شمولی که برای عدالت خواهی در بلخ است را مورد حمایت خود قرار داده واز هرصدایی که درهرگوشه این کشور برای وحدت ملی و یک پارچگی بلند شود به جان ودل حمایت خود را از آن اعلام میداریم.

پیروز باد افغانستان تل دی وی زموژ هیواد!

سپس قومندان  جمعه گل خان رئیس شورای حق شناسان ولایت هرات طی سخنانی از موضع حق طلبانه والی مقتدر ولایت بلخ و ایستادگی وی در برابر دسایس و توطئه ها اعلام حمایت و پشتیبانی نمود.

و همچنان ۲۶ دلو را روز الگوی پیروزی برای مجاهدین بیان نمودند و گفتند که مجاهدین فعلی باید از مجاهدین که روس ها را به زانو درآوردند الگو بگیرند و درپهلوی مرد مقاومت استاد عطامحمد نور والی برحال ولایت بلخ ایستادگی نمایند.

سپس محترم عبدالوحید پدرام شعر حماسی را در وصف عطا محمد نور سروده بود قرائت کرد.

در ادامه محترمه  بانو سودابه حقدوست به نماینده گی از بانوان نهضت اسلامی افغانستان در ولایت هرات از حرکت و مقاومت ستر جنرال عطامحمد نور والی مقتدر بلخ اعلام حمایت و پشتیبانی نمود.

متعاقبأ عبدالناصر یزدان پناه شعر حماسی را به مناسبت ۲۶ دلو سالروز خروج قشون سرخ شوروی سابق  از افغانستان قرائت نمود.

در اخیر با قرائت اعلامیه پایانی نهضت اسلامی افغانستان توسط عبدالمجید فیاض غوری همایش به پایان رسید.

در بخشی از این اعلامیه آمده است:

روز بیست و ششم دلو در تقویم مبارزات مردم افغانستان یکی از روز های مهم و تاریخی بوده که باید ملت افغانستان این روز را به مثابه رمز و نماد پیروزی حق بر باطل باشکوه تر از همه وقت گرامی داشته وبا آموزه های این روز مهم و تاریخی مسیر تاریخی خود را معین نمایند.

همچنین در این اعلامیه گفته شده است: فریاد حق طلبی و اعتراض بر وضعیت ناهنجاری کنونی کشور، که از سوی والی مقتدر بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان، در فضای سیاسی کشور طنین افکنده است، را از همه جهات حمایت نموده و این داعیه را در راستای تحکیم وحدت ملی، تامین عدالت اجتماعی و ثبات و اقتدار کشور می دانیم.

همچنین ذکر شده است: ما از نشانی های که تا اکنون هم به نام مجاهدین خود را سهیم و شریک قدرت میدانند، تصریح می کنیم که این گونه حضوری که تا حال  داشته اند، به هیچ وجه نقش و اثری در راستای برآورده شدن اهداف مجاهدان این سرزمین نداشته بلکه این خود به نوعی معطل نمودن خواست های مجاهدین است.

و گفته شده است: ما از همه اقشار دلسوز این وطن مسرانه دعوت به عمل می آوریم تا دست به هم داده در راستای برآورده شدن مطالبات بر حق مردم افغانستان از هیچ وسیله مشروع و قانونی برای وادار ساختن نظام به برگشت حاکمیت قانون دریغ نورزیده و با حرکت های مدنی خویش جلو خود سری ها و تک رایی ها را بگیرند.

متن کامل اعلامیه: 

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان

ما اشتراک کنندگان همایش «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت» با اتکا و اتکال به خداوند متعال، درعین حالی که روز خجسته 26 دلو را که روز پیروی حق بر باطل است را برای ملت عزیز مان خجسته باد می گوییم، با این که باور کامل داریم که ملت مومن و مجاهد افغانستان از این روز الهام لازم را برای امتداد حمایت از داعیه های حق طلبانه خویش دریافت داشته است، موارد زیرین را به مثابه نکات بارز این همایش در چارچوب اعلامیه آن، تصویب می نماییم:

  1. روز بیست و ششم دلو در تقویم مبارزات مردم افغانستان یکی از روز های مهم و تاریخی بوده که باید ملت افغانستان این روز را به مثابه رمز و نماد پیروزی حق بر باطل باشکوه تر از همه وقت گرامی داشته وبا آموزه های این روز مهم و تاریخی مسیر تاریخی خود را معین نمایند.
  2. ملت عزیز افغانستان در عین این که در امر مبارزه برای استقلال طلبی و آزادی خواهی دستاوردهای تاریخی از خود برجای گذاشته است، با آنهم بخش مهمی از مطالبات آنان که همانا تامین عدالت اجتماعی، امنیت سراسری و ثبات سیاسی است، برآورده نشده است که بایستی نسل جوان کشور در راستای تحقق بخشیدن خواست های بر حق مردم افغانستان تلاش نمایند.
  3. فریاد حق طلبی و اعتراض بر وضعیت ناهنجاری کنونی کشور، که از سوی والی مقتدر بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان، در فضای سیاسی کشور طنین افکنده است، را از همه جهات حمایت نموده و این داعیه را در راستای تحکیم وحدت ملی، تامین عدالت اجتماعی و ثبات و اقتدار کشور می دانیم.
  4. برای حلقه ای که رئیس جمهور را در انحصار خود گرفته اند  و نهاد ریاست جمهوری را به حیث خانه شخصی خود در آورده و سیاست گزاری های کشور را بر اساس سلیقه شخصی و گروهی خود شکل می بخشند، جدا هشدار میدهیم که ادامه این طرز برخورد، نه به منافع افغانستان سازگاری دارد و نه به ناهنجاری های جاری کمکی می کند، بلکه این روش باعث هر چه بیش شدن فاصله مردم با دولت خواهد گردید.
  5. ما از نشانی های که تا اکنون هم به نام مجاهدین خود را سهیم و شریک قدرت میدانند، تصریح می کنیم که این گونه حضوری که تا حال  داشته اند، به هیچ وجه نقش و اثری در راستای برآورده شدن اهداف مجاهدان این سرزمین نداشته بلکه این خود به نوعی معطل نمودن خواست های مجاهدین است.
  6. ما از همه اقشار دلسوز این وطن مسرانه دعوت به عمل می آوریم تا دست به هم داده در راستای برآورده شدن مطالبات بر حق مردم افغانستان از هیچ وسیله مشروع و قانونی برای وادار ساختن نظام به برگشت حاکمیت قانون دریغ نورزیده و با حرکت های مدنی خویش جلو خود سری ها و تک رایی ها را بگیرند.
  7. ما طرفدار ثبات در کشور هستیم و از گفتگو های جمعیت اسلامی با دولت در راستای حل و فصل اختلافات سیاسی به میان آمده ، حمایت همه جانبه نموده و از طرف دولت مسرانه تقاضا داریم تا خواستهای جمعیت اسلامی که معطوف به منافع و  مصالح علیای مردم افغانستان است، را در چارچوب قانون عملی نماید.

و همایش با دعاعیه محترم سید احمد قتالی مسئول علمای نهضت اسلامی افغانستان به پایان رسید.

 

                                                           ومن الله توفیق 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 643
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

فضای پاکستان به روی پروازهای غیر ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...