امروز  

پخش اذان در کلیساها

هر دینی برای خود طریقتی و هر مذهبی برای خود آیینی دارد. این طریقت ها و آیین ها بازتاب میراث خاص و تاریخ این ادیان و مذاهب است که البته تداوم تمسک به آنها برای حفظ آن کیش و آیین ضروری می باشد. همه پیروان ادیان آسمانی در این نکته با همدیگر اتفاق نظر دارند که تنها یک خدا وجود دارد و پیامبران نیز حاملان پیام های آسمانی برای هدایت بشر و آموزش خوش رفتاری با هم کیشان و دیگران هستند. هر چند که در ادیان مختلف، ادوات ارتباط با خدا و شیوه های بیان این ارتباط با یکدیگر متفاوت است ؛ ولی نتیجه این معادله آن است که ما ـ به عنوان بشر ـ شریک و انباز همدیگر برای زندگی در کره خاکی هستیم و همان طور که محمود درویش شاعر ملت فلسطین می گوید: «این کره خاکی آنچه برای حیات تمام بشر لازم است، در خود دارد.»

در فلسطین این اولین بار نیست که روحانیون مسیحی به یاری برادران مسلمان شان می شتابند. مسلمانان و مسیحیان در فلسطین در یک سنگر هستند و با یک مشکل و بحران رو به رو هستند. آنها در دل یک آرمان و آرزوی واحد دارند. آنها در میهن خویش زندگی می کنند و هیچ وطنی جز فلسطین نمی شناسند.

مسلمانان و مسیحیان در فلسطین بوده، هستند و خواهند بود. این یک اصل است و مطران کاپوچی بر اساس همین اصل عمل کرد. ایلیا خوری، میشل صباح و فواد طوال نیز با عمل به این اصل، وظیفه مطرانی خود را به انجام رساندند. در حال حاضر نیز ریاح ابوالعسل، حنا عطا الله، یعقوب قرمش و دیگران نیز در همین راستا حرکت می کنند. 
این اولین بار نیست که کلیساهای فلسطین در واکنش به تلاش های اشغالگران برای خاموش کردن صدای مساجد و همچنین برای مقابله با جنایت های استعمارگرایان توسعه طلب صهیونیست و اقدامات ظالمانه آنها و همچنین سیاست های نژادپرستانه شان صدای اذان سر می دهند. پیش از این نیز کشیش کلیسای غزه به نام مانوئل مسلم هر روز ناقوس کلیساها را برای پنج بار و در زمان اوقات شرعی به صدا در می آورد تا به مسلمانان زمان برگزاری نماز را یادآوری کند و از آنها بخواهد تا به جای مساجدی که در سه جنگ اخیر غزه در سال های 2008، 2012 و 2014 تخریب شده است، به کلیساها بیایند و در آنجا به اقامه نماز مشغول شوند. کشیش مانوئل مسلم با این کار خود بنیانی را پی نهاد که از برادری و حس مشترک شهروندی میان مسلمانان و مسیحیان حکایت داشت. او با این کار به بیان رنج های مشترک ساکنان فلسطین اعم از مسلمان و مسیحی پرداخت و از آرزوی های مشترک آنان برای رهایی از چنگال اشغالگران و دست یابی به عزت، آزادی و استقلال سخن گفت.
آن روحانی مسیحی که در کلیسایی در پایتخت فلسطین ـ یعنی قدس ـ اذان گفت و دیگر دوستان مسیحی اش که در بیت لحم، ناصره و دیگر کلیساهای موجود در تمامی روستاها و شهرک های (مشترک مسیحی نشین و مسلمان نشین) موجود در مناطق اشغالی 47 و 67 اذان گفتند، به دنبال تاکید بر این نکته بودند که ملت فلسطین در نبرد علیه اشغالگری، شهرک سازی، صهیونیسم، یهودی سازی و اسرائیلی سازی فلسطین یک صدا و متحد است ؛ زیرا اذانی که از کلیساها پخش می شود، صدای حق و حقیقت است، این اذان صدای خدای واحد و صدای آزادی است که هیچ فرقی میان انسان ها، قومیت ها، ادیان و رنگ پوست انسان ها قائل نیست. انسانیت یک اصل و یک ریشه واحد دارد و اگر تعدد و تکثری در آن دیده می شود، ناشی از تکثر در خود زندگی است. کرامت و عزت با اولین نفس های انسان شروع می شود و این عزت، تنها با توقف حیات انسان خاتمه می یابد. عاقبت رژیم صهیونیستی، صهیونیسم و پروژه شومی که در زمینه یهودی سازی فلسطین و اسرائیلی کردن آن دارند، چیزی جز شکست و پیوستن به زباله دان تاریخ نیست یعنی همان عاقبتی در انتظار این رژیم هست که نازی ها، فاشیست ها، استعمار انگلیس و آپارتاید دچارش شدند و سهم فلسطینیان نیز حیات، آزادی و کرامت خواهد بود.
این همکاری و همبستگی که میان مسلمانان و مسیحیان و همچنین دروزی های فلسطین وجود دارد، نیازمند حمایت (عرب های یهودی) است. این جماعت باید این نکته را درک کنند که سرنوشت شان با ملت عرب فلسطین و آینده آن گره خورده است. این گروه باید بدانند که صهیونیسم و پروژه استعماری اش در منطقه ـ هر چند به حکم حمایت و پشتیبانی آمریکا و همچنین جانبداری طوایف یهودی متنفذ در جهان ـ برتر است ؛ ولی باید این نکته را دانست که این قدرت، یک  عامل متغیر است و همیشه تا ابد ثابت نمی ماند. اگر بپرسیم که کجایند اتحاد جماهیر شوروی، کجاست بریتانیای کبیر و خلافت عثمانی و دیگر دولت هایی که دامنه حاکمیت شان محدود به مرزهای خودشان نمی شد ؛ بلکه زورشان بر همسایگان شان می چربید، چه پاسخ می دهید؟ این قدرت ها از بین رفتند چون به وظایف شان در مقابل شهروندان شان یا کسانی که تحت سایه حاکمیت آنان بودند، عمل نکردند.  
پروژه استعماری و توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی از دو پدیده رنج می  برد که باعث ضعف و شکست آن خواهدشد: اولین مورد مربوط به عدم وجود مساوات و همچنین بی احترامی نسبت به  مسلمانان، مسیحیان و دروزی ها است. تعامل دولت صهیونیستی با عرب ها متفاوت از یهودیان است و رفتاری که در قبال فلسطینیان دارد، متفاوت از رفتاری است که در قبال صهیونیست ها دارد. نژادپرستی و تبعیض، ویژگی بارز رفتار رژیم غاصب قدس در برخورد با عرب ها است. مورد دوم نیز رفتار اشغالگرایانه نظامی، ایجاد شهرک های جدید صهیونیست نشین برای مهاجران یهودی خارجی در مناطق اشغالی 1967 و انجام انواع بدرفتاری و ستم نسبت به ساکنان فلسطینی است تا جایی که هیچ جایی برای توافق یا تفاهم و همچنین امنیت شهروندان فلسطینی باقی نمی گذارد. رفتار صهیونیست ها باعث می شود تا هیچ گزینه ای برای فلسطینیان باقی نماند جز مقاومت در مقابل بیدادگری غاصبان و اقدامات اشغالگرایانه نظامی شان. در واقع، همین رفتار رژیم صهیونیستی باعث شده است تا اقشار مختلف ملت فلسطین با اراده ای مشترک و یک صدا به دنبال مقابله با پروژه استعماری صهیونیست ها باشند و در مقابل آن مقاومت کنند و البته این است تفسیر اذانی که از کلیساها پخش می شود.

----------------------------------
 مرکز اطلاع رسانی فلسطین 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 1617
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

شکوه حمایت از انتفاضه در نواز غزه توسط جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)

نماینده فلسطین در سازمان ملل خطاب به نماینده اسرائیل: شما حامی تروریست و اشغالگرید

جمعه خونین فلسطین؛ ۳ فلسطینی شهید و ۳۹ نفر زخمی‌شدند

جنبش جهانی تحریم اسرائیل در فرانسه هم جواب داد

106 شهید با گذشت 2 ماه از انتفاضه فلسطین

شورای امنیت امروز اوضاع فلسطین اشغالی را بررسی می‌کند

محمود عباس: فلسطین دیگر به قرارداد اسلو پایبند نیست

صدهزار شهروند بریتانیا خواستار دستگیری نتانیاهو در جریان سفر به لندن شدند

اسرائیل از اینکه پرچم فلسطین در مقابل سازمان ملل به اهتزاز درامده است به شدت ناراحت است

وزیر خارجه مصر در دیدار با صائب عریقات؛ بر حفظ چهره عربی-اسلامی قدس شرقی تاکید کرد

برگزاری نشست اضطراری اتحادیه عرب برای بررسی اوضاع قدس

الازهر مداخله جامعه جهانی برای حمایت از مسجدالاقصی را خواستار شد

پولیس اسرائیل داخل مسجد اقصی شد

رژیم اسرائیل حصار امنیتی حائل را تا مرز اردن امتداد می‌دهد

به رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطین از جانب واتیکان

عباس: فرانسه پیش نویس قطعنامه فلسطینی را به شورای امنیت تحویل می‌دهد

انتقاد مجدد اوباما از رد تشکیل کشور فلسطین از سوی نتانیاهو (بیت المقدس)

نتانیاهو مجبور به عذرخواهی از اعراب اسرائیل شد

سرزمین های اشغالی در کام عفریت صهیونیزم

یهود خطری است برای امریکا (رئیس جمهوری امریکا)

تحریک انتفاضه ضربة کوبنده بر پیکر صهیونیزم

فلسطین سرزمین خون و شهادت

عهد خلافت اسلامي‌و فتح بیت المقدس

نگاه گذرا به تاریخ پرفرازونشیب بیت المقدس

تاریخ معاصر فلسطین تاریخ یک فاجعه انسانی است

نجوايي به بالين اقصي

گفتمانی نو در شناخت عوامل فرامرزی بحران افغانستان

قدس شریف اولویت اسلام؛ اولویت افغانستان!

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...