امروز  

کمیسیون تحقیق سازمان ملل: دولت اسد مرتکب جنایت جنگی شده است

1395/12/25

به گزارش یک کمیسیون تحقیق وابسته به سازمان ملل متحد، دولت سوریه با حمله به یک مجتمع آبرسانی و حمله‌ای ویرانگر به یک مدرسه مرتکب دو جنایت جنگی شده است. اپوزیسیون مسلح دولت سوریه نیز به دور از انتقاد نمانده‌ است.

در آغاز سال ۲۰۱۷ نزدیک به پنج میلیون و پانصدهزار نفر در دمشق برای هفته‌ها به آب آشامیدنی دسترسی نداشتند. رسانه‌های دولتی سوریه در آن زمان اعلام کردند که شورشیان به مجتمع آبرسانی عین الفیجه در وادی بردی واقع در نزدیکی دمشق به شدت خسارت وارد آورده و منبع آب را آلوده کرده‌اند.

اما یک کمیسیون مستقل که به درخواست سازمان ملل متحد در این باره تحقیق کرده به نتیجه رسیده که بمباران مجتمع آبرسانی توسط نیروی هوایی سوریه انجام گرفته است.

مجتمع آبرسانی

کمیسیون یاد شده با بررسی تصاویر ماهواره‌ای و خسارت‌هایی که به مجتمع وارد آمده، نشان می‌دهد که در تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ دست کم دو بار این مجتمع هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

در گزارش کمیسیون آمده است: «گزارش‌هایی که می‌گویند گروه‌های مسلح با مواد منفجره دست به تخریب مجتمع زده‌اند با شواهد موجود همخوانی ندارند.»

کارشناسان سازمان ملل همچنین دیگر اتهام دولت سوریه به شورشیان را رد کرده‌اند. بر اساس گزارش کمیسیون تحقیق، آب توسط شورشیان آلوده نشده بلکه حمله هوایی ارتش سوریه به عین الفجیه موجب آسیب دیدن بشکه‌های حاوی کلر و سوخت و ریختن محتویات آنها به درون آب شده است.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل در گزارش خود نتیجه گرفته است که حمله به مجتمع آبرسانی به مثابه جنایت جنگی بوده، زیرا به اهدافی حمله شده که برای ادامه بقای مردم غیرنظامی ضروری بوده است.

حمله هوایی به مدرسه

کمیسیون سازمان ملل دولت سوریه را همچنین مسئول حمله هوایی در ماه اکتبر ۲۰۱۶ به یک مدرسه در شهر حاص در استان ادلب واقع در جنوب حلب دانسته است. بر اثر این حمله هوایی دست کم ۳۶ غیرنظامی کشته شدند که ۲۱ تن از آنان کودکان زیر ۱۷ سال بودند.

کارشناسان سازمان ملل با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، ویدئوها، عکس‌ها و گزارش‌های شواهد عینی به نتیجه رسیده‌اند که نه جت‌های روسی، بلکه دو هواپیمای جنگی سوری با پرتاب بمب باعث کشتار در مدرسه شده‌اند. به گفته کارشناسان، دلایل روشنی وجود دارد که نشان می‌دهد نیروی هوایی سوریه هدفمندانه به مدرسه شهر حاص حمله هوایی کرده است.

کمیسیون تحقیق در گزارش خود اقدام نیروی هوایی سوریه را "بیرحمانه" خوانده و نوشته است: «این جنایت جنگی است که هدفمندانه به غیرنظامیان و به مکانی که مورد استفاده غیرنظامیان است حمله شود.»

کمیسیون تحقیق همچنین ادامه حملات به بیمارستان‌ها و کارکنان آنها توسط نیروهای طرفدار اسد را جنایت جنگی دانسته است.

انتقاد به اپوزیسیون

کارشناسان سازمان ملل از عملیات جنگی اپوزیسیون مسلح دولت بشار اسد هم انتقاد کرده‌اند. به نوشته این کارشناسان، اعدام‌مخالفان، دستگیری‌های خودسرانه، شکنجه و سر به نیست کردن افراد و حملات بدون هدف از جمله اعمالی است که به دست اپوزیسیون دولت سوریه انجام گرفته است.

در گزارش کمیسیون تحقیق آمده است که پیامدهای فاجعه‌بار عملیات دو طرف درگیری در سوریه برای مردم این کشور ناگوار است و بخصوص زنان، کودکان و سالمندان آسیب می‌بینند.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 367
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

حملۀ طالبان بر اردوگاه گرین ولیج؛ حالت ۳۰ تن از ...

ریاست گروه 1+77 در سال 2019 به فلسطین واگذار شد

زمزمه‌ تازه ترامپ؛ این بار خروج از ناتو

خلیل‌زاد: هدف سفر‌هایم شکل‌گیری اجماع برای آغاز ...

اردوغان: برای مبارزه با تروریسم نیاز به اخذ اجازه از ...

اجلاس داووس سه‌شنبه هفته آینده آغاز می‌شود

آغاز نشست فرماندهان نظامی ناتو در بروکسل

تاکید کشورهای آسیای مرکزی و هند بر حفظ ثبات و امنیت ...

نخست وزیر اسرائیل "صدها حمله به اهداف ایرانی" در سوریه ...

سرور دانش: کمیسیون‌های انتخاباتی در حق شهروندان جفا ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

حملۀ طالبان بر اردوگاه گرین ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...