امروز  

حکام عرب همچنان در سکوت ننگین و شرم آور نسبت به مسجد الاقصا

1396/5/3

"وا اسلاماه و واعراباه" شعارهایی که با صدای بلند از قلب میادین داغ  رویایی  میان فلسطینی‌ها و نیروهای رژیم اشغالگر اسرائیل در کرانه باختری و نوار غزه و قدس اشغالی شنیده شد شاید گوش شنوایی پیدا کند و عزم و اراده امت اسلامی و ملت‌های عربی را برای دفاع از مسجدالاقصی برانگیزد. اما با وجود گذشت چندین روز از حوادث مسجدالاقصی و دور جدید اقدامات تنش‌آفرین اشغالگران که منجر به شهادت شماری از فلسطینی‌ها و زخمی شدن صدها نفر و بازداشت ده‌ها نفر شد جهان شاهد هیچ تحرک جدی از سوی حکومت‌های عربی برای یاری مسجدالاقصی نبود و برخی دولت‌ها هم صرفا به صدور بیانیه‌هایی در محکومیت آن اکتفا کردند.

چرا تا این لحظه هیچ نشستی میان سران عرب برگزار نشده است؟ این سوال به طوری جدی در میان فلسطینی‌ها در سایه تشدید تجاوزات اسرائیل به بیت المقدس و مسجدالاقصی مطرح شده که ناظران در پاسخ به این سوال می‌گویند  اختلافات داخلی میان اعراب و موضع ضعیف تشکیلات خودگردان فلسطین مانع این درخواست مردمی شده است.

اردن و مصر چرا مخالفت می‌کنند؟

پایگاه خبری الخلیج آنلاین از منابع رهبری در جنبش فتح کسب اطلاع کرد که تماس‌های رسمی با برخی کشورهای عربی برای برگزاری نشست سران عرب برقرار شده  تا اوضاع متشنج شهر قدس و تلاش برای پایان دادن به تجاوزات اسرائیل و برچیدن موانع الکترونیکی در نشستی فوق العاده بررسی شود. این منابع گفتند تماس‌هایی چند روز پیش با بسیاری از کشورهای عربی از جمله مصر اردن مغرب قطر و عربستان سعودی گرفته شد که هدف از این تماس‌ها این بود تا حکومت‌های عربی در قبال آنچه در داخل مسجدالاقصی می‌گذرد موضع رسمی اتخاذ کنند.  به گفته این منابع این تماس‌ها تا کنون هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

این منابع فاش کردند طرف فلسطینی درخواستی به اردن و مصر داده که طی آن خواستار برگزاری نشست فوری سران عرب در هر یک از این دو کشور شده است ولی تا این لحظه هیچ موضع رسمی اتخاذ نشده است.  بهانه آنها نیز این بوده که تماس‌ها با طرف اسرائیلی همچنان برای آرام کردن اوضاع میدانی و رفع عوامل تنش ادامه دارد.

منابع جنبش فتح همچنین به این نکته اشاره کردند که حالتی از اختلافات داخلی عربی مانع برگزاری نشست سران عرب شده است تا جایی که حتی اگر چنین نشستی در یک پایتخت عربی برگزار شود کشورهای عربی دیگر در آن شرکت نخواهند کرد که دلیل آن وجود بحران فعلی در روابط عربستان، قطر، امارات و بحرین و اختلافاتی که در نتیجه آن به وجود آمده است.

این منابع همچنین شخص ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را مسئول عدم برگزاری نشست فوری و فوق العاده سران عرب معرفی و تاکید کرده‌اند از ابومازن خواسته شده است مستقیما با این کشورها تماس گرفته و آنها را متقاعد کند تا نشست سران عرب را برگزار کنند.

این منابع افزودند سخنرانی ابومازن در روز جمعه ۲۰ جولای، و قطع تمام تماس‌ها با اسرائیل و ارائه کمک مالی به قدس، کافی نبوده و چنین اقداماتی نمی‌تواند اشغالگران را مهار کند و به اقدامات تنش‌آفرین و تجاوزکارانه آنها بر ضد مسجدالاقصی و فلسطینی‌ها پایان دهد.

ابومازن روز جمعه از قطع تماس‌ها با اسرائیل در پی درگیری‌هایی که شهر اشغالی قدس شاهد آن بود، خبر داد و از سازمان ملل خواست از ملت فلسطین حمایت بین‌المللی به  عمل آورد.


پوستر انتقادی علیه اتحادیه عرب؛ «اتحادیه عرب ما را می کشد»

 چراغ سبز ارتجاع عرب به رژیم صهیونیستی

شیخ «کمال الخطیب» معاون رئیس جنبش اسلامی در اراضی اشغالی فلسطینی(مناطق اشغالی ۱۹۴۸) موضع رژیم‌های عربی در قبال آنچه در داخل شهر قدس و مسجدالاقصی می‌گذرد را خائنانه و ضعیف توصیف کرد و گفت این مواضع شایسته فداکاری‌های ملت فلسطین نیست.

وی در گفتگو با الخلیج آنلاین، برخی رژیم‌های عربی را متهم کرد که از اشغالگران اسرائیلی در اجرای طرح‌های تجاوزکارانه خود علیه مسجدالاقصی و یهودی‌سازی آن حمایت می‌کنند. وی خاطر نشان کرد این موضع ضعیف پوشش بزرگی برای اشغالگران فراهم می‌کند و چراغ سبزی به آنها برای اقدامات تجاوزکارانه و تشدید آن است.

شیخ الخطیب افزود برخی کشورهای عربی(شیخ الخطیب به نام‌ این رژیم‌های عربی اشاره نکرد) به اشغالگران در اجرای طرح‌های تجاوزکارانه‌شان کمک می‌کنند و به طور مستمر با آنها در تماس هستند و حتی این کشورها در برابر برگزاری نشست اضطراری سران عرب برای یاری مسجدالاقصی سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی می‌کنند.

نایب رئیس جنبش اسلامی در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ از خیزش مردمی در برخی کشورهای اسلامی برای یاری مسجدالاقصی تمجید کرد اما در عین حال تاکید کرد به یک موضع عربی مستحکم و یکپارچه برای مخالفت باتمام اقدامات اشغالگران در مسجدالاقصی نیاز است و سران عرب باید به جای بیانیه‌های محکومیت که هیچ امیدی به آن نیست عملا و با زبان تهدید با اشغالگران برخورد کنند.

شیخ «عکرمه صبری» خطیب مسجدالاقصی هم تاکید کرد اقدام اسرائیل در نصب گیت‌های الکترونیک در ورودی‌های مسجدالاقصی تنها برای سنجش و امتحان مردم بیت المقدس نیست زیرا موضع آنها صریح و شفاف است بلکه هدف اسرائیل از این اقدامات سنجش اراده عربی است.  وی اظهار داشت : اسرائیل به سبب ضعف دیپلماسی عربی در معرض هیچ فشار واقعی از سوی اعراب قرار ندارد.

علاوه بر مطالبات مردمی، تمام گروه‌های فلسطینی خواستار برگزاری نشست فوری سران عربی اسلامی برای یاری مسجدالاقصی و مقابله با تجاوزات و تعدی اسرائیل به مقدسات و فلسطینی‌ها شدند.

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) هم از سران کشورهای عربی و اسلامی خواست به مسئولیت خود عمل کرده و نشست فوری برگزار کنند و برای مقابله با تروریسم صهیونیستی وتجاوزات آن به مسجدالاقصی دست به تحرک فوری بزنند.

تنش شدید در شهر قدس و اطراف مسجدالاقصی در پی جمعه خونینی که سه فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان رژیم اشغالگر به شهادت رسیدیند همچنان ادامه دارد این در حالی است که صدها فلسطینی به خواندن نماز در راه‌های منتهی به مسجدالاقصی در قدس اشغالی به سبب مخالفت اشغالگران  ادامه می‌دهند. روز دوشنبه ۱۷ جولای، شورای اتحادیه عرب، مقامات رژیم اشغالگر را مسئول اقداماتشان در مسجدالاقصی دانسته و تاکید کرد با هرگونه تغییر در وضعیت موجود در شهر قدس اشغالی و مسجدالاقصی مخالف است.

منبع: خبرگزاری قدس

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 133
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

رئیس مجلس ترکیه: واشنگتن نمی‌تواند فلسطین را از بین ...

راز "قتل" روزنامه‌نگار عربستانی؛ آیا آیفون و ساعت اپل ...

سازمان ملل خواستار محاکمه عاملان شهادت یک بانوی ...

پادشاه اردن: باید به ظلم و ستم در حق ملت فلسطین پایان ...

آتش‌بس و خروج قوای خارجی برخی از مسایل مورد بحث ...

عربستان تهدید کرد: هرگونه تحریمی را تلافی می‌کنیم

شهادت یک فلسطینی در حمله شهرک نشینان صهیونیست به نابلس

کنگره آمریکا بر تداوم کمک به افغانستان تاکید کرد

روزنامه العرب: نشست نمایندگان طالبان و دولت افغانستان ...

ترامپ؛ اگر آمریکا نبود، عربستان سعودی وجود نداشت

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

رئیس مجلس ترکیه: واشنگتن ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...