امروز  

مذاکرات افغانستان و پاکستان بدون پیشرفت به پایان رسید

1396/11/24

پس از مذاکرات بین هیات‌های افغانستان و پاکستان برای جلوگیری از حملات تروریستی، وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که این مذاکرات «بدون هیچ پیشرفتی» به پایان رسیده است. در کابل مردم نگرانند که حمله‌ای دیگر به وقوع بپیوندد.

دولت افغانستان امیدوار بود که با ارائه اسناد دست داشتن استخبارات پاکستان در حملات خونین کابل، آن کشور را قناعت دهد که این حملات در پاکستان سازمان‌دهی می‌شود و عاملان این حملات باید به افغانستان سپرده شوند؛ اما وزارت خارجه افغانستان گفته است که هیات‌های افغانستان و پاکستان در روزهای ۲۰ و ۲۱ دلو با هم بر سر مبارزه با تروریسم گفتگو کردند ولی این گفتگو بدون هیچ نتیجه ای به پایان رسیده است.

تحلیلگران مسایل امنیتی می‌گویند تا زمانی که پاکستان در افغانستان به هدف خود نرسد، حملات تروریستی به پایان نمی‌یابد. جنرال عتیق الله امرخیل تحلیلگر مسایل نظامی به دویچه وله گفت: «پاکستان یک آرزو دارد و این آرزو اشغال افغانستان است توسط عمال پاکستان و این که سیاست افغانستان باید مربوط به پاکستان باشد.»

مقام‌های پاکستان به تکرار این اظهارات تحلیلگران و مقام‌های افغانستان را رد کرده و به آرزوی خود برای یک افغانستان امن تاکید کرده است.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید برای پیش‌گیری از حملات بیشتر، تدابیری را روی دست گرفته است. نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله روز یک شنبه در یک نشست خبری گفت: «دشمن، دشمن مشترک همه ما است. اهداف هم هنوز مشخص نیست، دشمن در هرجای کوشش می‌کند که دست به یک حمله بزند و هموطنان ما را به خاک و خون بکشاند.» آقای دانش شایعات در مورد حملات انتحاری در کابل را نادرست خواند، ولی گفت که تهدیدهایی وجود دارد.

احساس گسترده ناامنی در کابل

پس از حمله خونین در نزدیکی وزارت داخله سابق، تدابیر امنیتی در کابل شدیدتر شد. نیروهای امنیتی روز شنبه یک مهاجم انتحاری را پیش از این که مواد انفجاری همراهش را در بین مردم منفجر کند، از داخل محوطه ریاست ثبت و احوال نفوس بازداشت کردند.

ترس از حملات بیشتر در کابل همچنان پابرجاست. پولیس چندین پسته بازرسی را در سرک‌های مرکز شهر ایجاد کرده است. هر واسطه‌ای که وارد مرکز شهر به خصوص وزیر اکبرخان می‌شود با دقت از سوی نیروهای امنیتی بازرسی می‌شود و سرنشینان وسایط نیز تلاشی می‌شوند.

سخنگوی وزارت داخله در این مورد گفت: «آنچه در روزهای اخیر می‌بینید، بازرسی‌ها در بعضی ساحات مشکلات ترافیکی را به بار آورده و ما از شهروندان تقاضا داریم تا صبر و حوصله نموده و ما را کمک کنند چون ما می‌خواهیم برای جلوگیری از تهدیدات، بررسی‌های خود را ادامه دهیم.»

آگاهان اما به این نظرند که نهادهای امنیتی به خصوص کشف و استخبارات جلو ورود انتحاری‌ها و مهاجمان را از دروازه‌های شهر بگیرند. آقای امرخیل گفت: «راه‌هایی که به کابل منتهی می‌شود که در حدود ۲۰ تا ۲۵ راه است، این‌ها باید تحت کنترول شدید قرار گیرد.»

اما سخنگوی وزارت داخله گفت که برای بهبود وضعیت امنیتی در شهر کابل پلان جدیدی روی دست گرفته شده است: «هدف از این پلان امنیتی این است که ما چطور بتوانیم وضعیت را در شهر کابل بهتر کنیم و چهره‌ای را که فعلا شهر کابل دارد آن را تغییر دهیم. ما می‌خواهیم که پس از این پاسگاه‌های امنیتی را از مرکز شهر به کمربند شهر انتقال دهیم.»

نهادهای امنیتی افغانستان پذیرفته‌اند که مخالفان مسلح دولت در درون نهادهای امنیتی نفوذ کرده‌اند. در ماه‌های اخیر شایعاتی وجود دارند که گویا انتحاری‌ها توسط موترهای لوکس شیشه‌دودی انتقال داده می شوند. وزارت داخله افغانستان در حالی که وجود نفوذی‌ها را می‌پذیرد اما می‌گوید که در تلاش است تا چنین افرادی را شناسایی کند.

اما به نظر آقای امرخیل تا زمانی که همه مقامات دولتی به شمول آنانی که در مقام‌های عالی دولتی کار می‌کنند زیر نظر استخبارات نباشند، شناسایی این افراد دشوار است.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 208
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

فرانسه گوگل را 50 میلیون یورو جریمه کرد

آمار بی‌سابقه دستگیری مهاجران غیرقانونی در ترکیه

پیام تسلیت اردوغان به به اشرف غنی

اسرائیل برای ایران و سوریه خط و نشان کشید

ماهاتیر محمد: صهیونیست ها اجازه ورود به مالزی را ندارند

سازمان ملل: یمن با فاجعه انسانی مواجه است

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به نشر اسم این ...

انتقال سفارت برزیل، بر صادرات گوشت به کشورهای اسلامی ...

تظاهرات بازگشت/ زخمی شدن 30 فلسطینی

نگرانی کنگره امریکا از خودسری ترامپ در تغییر جایگاه ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

فرانسه گوگل را 50 میلیون یورو ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...