امروز  

امریکا: ارتفاعات جولان "بخش جدایی ناپذیر" اسرائیل است؟

1397/3/6

براساس گزارش هایی تا به حال تایید ناشده، ممکن است ایالات متحده امریکا بخش های ارتفاعات جولان را که توسط اسرائیل اشغال شده است، به عنوان جزء از قلمرو اسرائیل به رسمیت بشناسد. این منطقه در منازعه خاور میانه نقش مرکزی دارد.

اول بیت المقدس و بعد ارتفاعات جولان؟ این گزارش هایی تایید ناشده است که در حال حاضر پخش می شود. بعد از آنکه ایالات متحده امریکا در ماه دسامبر سال گذشته بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، ممکن است حالا این کشور حاکمیت ملی دولت یهودی را بر ارتفاعات جولان به رسمیت بشناسد که آن را در "جنگ شش روزه" سال ۱۹۶۷ اشغال و در سال ۱۹۸۱ ضمیمه خاکش کرد.

به هر صورت کاتس میته، وزیر اداره استخبارات اسرائیل این موضوع را در نیمه این هفته در یک مصاحبه با خبرگزاری رویترز توضیح داد. از دید این وزیر احتمال بزرگ وجود دارد که چنین چیزی صورت گیرد. او افزود که ممکن است ایالات متحده امریکا در وقت قابل پیش بینی، "در کمتر یا زودتر از چند ماهی در این باره تصمیم بگیرد."

واقعاً از آینده حقوقی ارتفاعات اشغال شده جولان در مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا سخن رفته است. در نیمه ماه می رون دی سانتیس، یک نماینده جمهوری خواهان چنین پیشنهادی را کرده است. براساس گزارش "آروتس شِوا" که به عنوان فرستنده رایویی صهیونیستی مذهبی شهرت دارد، دی سانتیس گفته است که ارتفاعات جولان "بخش جدایی ناپذیر" اسرائیل است.

این فرستنده از قول این نماینده جمهوری خواهان افزوده است که برای اسرائیل "اهمیت تعیین کننده" دارد تا این منطقه پر اهمیت استراتیژیکی را در نزدیکی بحیره طبریا نگهدارد.

دلیل او برای این پیشنهادش، تحولات اخیر در همسایگی اسرائیل است. چنانچه فرستنده "آروتس شِوا" از دی سانتیس نقل کرده است،: "بادرنظر داشت جنگ داخلی در سوریه و توسعه نفوذ ایران در این کشور، ایالات متحده امریکا باید حاکمیت اسرائیل را بر ارتفاعات جولان به رسمیت بشناسد."

موضع گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد

این درخواست در حال حاضر به کمیته مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا برای وضع مقررات ارایه شده است. اگر این کمیسیون با آن توافق کند، در این صورت شکل قانون را به خود می گیرد. به این وسیله ایالات متحده امریکا موضع گیری کنونی اش را به صورت بنیادی تغییر خواهد داد. تا به حال این کشور ارتفاعات جولان را به عنوان جزء از خاک اسرائیل به رسمیت نشاخته است.

Golanhöhen Sechs Tage Krieg 1967 (MOSHE MILNER/AFP/Getty Images)

پیروزی اسرائیل در "جنگ شش روزه" سال ۱۹۶۷: اسیران جنگی سوریه

حکومت آلمان فدرال نیز از همین موضع گیری نمایندگی می کند. مارتین شِفر، سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفت که موضع گیری آلمان در ماه اپریل سال ۲۰۱۶ چنین مشخص شده است: "این قاعده اساسی حقوق بین الدول و به خصوص منشور سازمان ملل است که براساس آن هیچ دولتی نمی تواند این حق را به خود بدهد که قلمرو دولت های دیگر را خلاف اراده آنها به سادگی تصرف کند. باید تاکید کرد که پیش از آن درسال ۱۹۸۱ شورای امنیت سازمان ملل به صورت متفق الرای در قطعنامه ۴۹۷ اش، اشغال ارتفاعات جولان توسط اسرائیل را براساس حقوق بین الدول بی اعتبار اعلام کرده است."

اما حکومت آلمان با در نظر داشت جنگ در سوریه، طرفدار استرداد فوری ارتفاعات جولان به این کشور نیست.

اسرائیل در آغاز قرن جدید از خود آمادگی نشان داد که ارتفاعات جولان را به سوریه مسترد می کند. اما در سال ۲۰۱۱ یک شورش در آنجا منجر به آغاز جنگ شد و اسرائیل باردیگر تصمیم اش را تغییر داد.

اگر ایالات متحده امریکا ارتفاعات جولان را درآینده واقعاً به عنوان جزء خاک اسرائیل به رسمت بشناسد، در این صورت این امر در بخش های از جهان عرب باعث ایجاد خشم خواهد شد. به هرصورت چنین پیشامدی با تصمیم کاخ سفید قابل مقایسه خواهد بود که بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 153
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

فرانسه گوگل را 50 میلیون یورو جریمه کرد

آمار بی‌سابقه دستگیری مهاجران غیرقانونی در ترکیه

پیام تسلیت اردوغان به به اشرف غنی

اسرائیل برای ایران و سوریه خط و نشان کشید

ماهاتیر محمد: صهیونیست ها اجازه ورود به مالزی را ندارند

سازمان ملل: یمن با فاجعه انسانی مواجه است

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به نشر اسم این ...

انتقال سفارت برزیل، بر صادرات گوشت به کشورهای اسلامی ...

تظاهرات بازگشت/ زخمی شدن 30 فلسطینی

نگرانی کنگره امریکا از خودسری ترامپ در تغییر جایگاه ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

فرانسه گوگل را 50 میلیون یورو ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...