امروز  

گزارش اشپیگل: عربستان سعودی سفارشات به شرکت‎های آلمانی را متوقف کرد

1397/3/6

مجله اشپیگل آلمان گزارش داده است که عربستان سعودی سفارشات خود را به شرکت‌های آلمانی متوقف کرد. این موضوع به گونه رسمی تائید نشده است اما در صورت صحت بودن آن، روابط تجارتی میان برلین و ریاض مانند گذشته دوام نخواهد کرد.

مجله اشپیگل آلمان گزارش داده است که عربستان سعودی سفارشات خود را به شرکت‌های آلمانی متوقف کرده است. هرچند این موضوع به گونه رسمی تائید نشده است اما در صورت صحت بودن آن، روابط تجارتی میان برلین و ریاض مانند گذشته دوام نخواهد کرد. گفته می‌شود که پادشاهی عربستان سعودی از برلین ناراحت شده است. 
یک گزارش مجله "اشپیگل" آلمان می‌رساند که عربستان سعودی به دلیل سیاست حکومت فدرال آلمان در قبال خاور میانه، سفارشات خود را به شرکت‌های آلمانی متوقف کرده است. این مجله اشاره می‌کند که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی این توقف سفارش را در بودجه جدید، بالای نهادهای حکومتی کشورش وضع کرده است.
گفته می‌شود که شرکت‌های زیمنس، بایر، بوهرینگر که از سال‌های مدید با وزارت صحت عربستان سعودی داد و ستد عمیق تجارتی دارند، متأثر خواهند شد. در کنار آن، شرکت موترسازی دایملر هم از این امر آسیب پذیر می‌شود. این شرکت صدها عراده بس را که از آن در حمل و نقل فاصله‌های نزدیک استفاده می‌شود، به جده و ریاض می‌فرستد. 
هرچند شرکت‌های زیمنس، بایر و دایملر تا حال در این خصوص ابراز نظری نکرده اند، اما سخنگوی شرکت دایملر در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفته است: «ما نمی‌توانیم این گزارش اشپیگل را تائید کنیم، داد و ستد ما به گونه عادی پیش می‌رود.» تا حال برلین هم موقفش را در این مورد اعلام نکرده است.
تأثیرات بر خدمات صحی
خبرگزاری رویتر تلاش کرد که دیدگاه حکومت عربستان سعودی را به دست آورد، ولی کوشش‌های این خبرگزاری نتیجه‌ای را در پی نداشته است. 
دویچویله نوشت: یک مدیر ارشد آلمان در ریاض، تا حدودی این موضوع را تائید کرد. این شخص که نخواست از او نامی گرفت شود گفت: «در شرایط کنونی، تأثیرات دردناک این موضوع در بخش ارائه خدمات صحی احساس می‌شود. نسبت به همه، وزارت صحت است که سفارش نمی‌دهد. اغلب افواهاتی شنیده می‌شود که گویا کاخ پادشاهی توصیه کرده است با شرکت‌های آلمانی داد و ستد نشود، بلکه گزینه‌های دیگری جستجو گردند.
در مجموع حدود ۸۰۰ شرکت آلمانی در عربستان سعودی فعال می‌باشند. در سال ۲۰۱۷ مراودات تجارتی میان برلین و ریاض به ۶.۶ میلیارد یورو بالغ شده بود. 
در ماه نومبر سال گذشته، عربستان سعودی سفیرش را از برلین فراخواند. دلیل این اقدام، اظهارات زیگمار گابریل وزیر پیشین امور خارجه آلمان بیان شده بود. عربستان سعودی اظهارات وی را به گونه غیر مستقیم "ماجراجویی" در منطقه تلقی کرده بود.
از سوی دیگر، آلمان همچنان به توافقنامه هسته‌ای با ایران متعهد می ماند، که این موضوع هم به نحوی تقابل با عربستان سعودی پنداشته می‌شود.08:55:42

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 189
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

زخمی شدن 100 اسیر فلسطینی در حمله به زندان عوفر

واکنش مسکو به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا: تلافی ...

فرانسه گوگل را 50 میلیون یورو جریمه کرد

آمار بی‌سابقه دستگیری مهاجران غیرقانونی در ترکیه

پیام تسلیت اردوغان به به اشرف غنی

اسرائیل برای ایران و سوریه خط و نشان کشید

ماهاتیر محمد: صهیونیست ها اجازه ورود به مالزی را ندارند

سازمان ملل: یمن با فاجعه انسانی مواجه است

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به نشر اسم این ...

انتقال سفارت برزیل، بر صادرات گوشت به کشورهای اسلامی ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

زخمی شدن 100 اسیر فلسطینی در حمله ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...