امروز  

افزایش تنش میان واشنگتن و پیکنگ در دریای جنوب چین

1394/8/7

بعد از این که یک کشتی جنگی ایالات متحده از آب‌های مورد مناقشه در دریای جنوب چین عبور کرد، تنش‌ها افزایش یافته است. واشنگتن می‌گوید از آزادی دریانوردی محافظت می‌کند، اما چین این اقدام امریکا را تحریک آمیز می‌خواند.

ایالات متحده امریکا بعد از ماه‌ها ملاحظه دست به اقدام زد و ناوشکن رهنمایی شده "یو اس اس لاسن" از فاصله 12 مایل دریایی (22 کیلومتری) جزیره مصنوعی ایجاد شده توسط چین در دریای جنوب چین عبور کرد.

رابرت دالی، رئیس بخش چین و ایالات متحده امریکا در انستیتوت کیسنجر به دویچه وله گفت: «ما از اصول متعارف جهانی محافظت می‌کنیم. این آب‌های بین المللی است، هرچند که چین کاملاً ادعاهای دیگر دارد.»

وزارت خارجه چین کشتی "یو اس اس لاسن" امریکایی را به ورود «غیرقانونی» به آب‌های این جزیره موسوم به "سوبی ریف" متهم کرد و این مانور را «تحریک عمدی» خواند. یک ناوشکن و گزمه دریایی چین این کشتی جنگی امریکایی را تعقیب کردند و در پی این حادثه پیکنگ سفیر ایالات متحده امریکا را احضار کرد.

پیکنگ جاه‌طلبی‌های ارضی خود در دریای جنوب چین را حفظ کرده است که از نظر بین المللی نامعین است. چین با اشاره به ادعای تاریخی بر منطقه ای در حدود 85 درصد دریای جنوب چین، البته هیچ زمانی به صورت رسمی مدعی حق حاکمیت بر این دریا نشده است.

یون سون، کارشناس سیاست خارجی چین در مرکز ستیمسون به دویچه وله گفت: «پیکنگ می‌خواهد اطمینان یابد که از هر آنچه ادعا می‌کند دفاع نیز کرده می‌تواند. فعلاً چین مطمین نیست که حضور فیزیکی واقعی برای دفاع از مدعیات خود در دریای جنوب چین داشته باشد.»

Spratly Islands Inseln

چین عبور کشتی امریکایی از کنار جزیره مصنوعی را غیرقانونی خوانده است

رویکرد تدریجی

چین به عوض این که مدعی این آب‌ها باشد، در تلاش تثبیت موقعیت خود با ایجاد یک جزیره مصنوعی توسط سنگ‌ها و صخره‌های زیر آب است. چین مدعی است که این جزیره مصنوعی محوطه‌ای به اندازه 12 مایل دریایی در اطراف خود دارد.

دالی به دویچه وله با اشاره به موضع واشنگتن در ارتباط به این جزیره گفت: «ما هیچ زمانی نگفته ایم که چین کار غیرقانونی می‌کند. ما تنها گفته ایم هرچیزی که در روی صخره‌های با جزر و مد که اکثر وقت‌ها زیر آب قرار دارند ساخته می‌شود، ادعای ارضی نباید در پی داشته باشد.»

کشورهای برونئی، مالیزیا، ویتنام، فیلیپین و تایوان نیز ادعای مالکیت بر دریای جنوب چین دارند و با نگرانی بر افزایش فعالیت‌های چین می‌نگرند. فیلیپین روز سه شنبه حمایت خود از ناوشکن امریکایی را اعلام کرد و گفت که این اقدام منجر به برقراری "توازن قدرت" می‌شود.

دلیل این منازعه مسایلی بیشتر از چند جزیره کوچک است. 30 درصد تجارت جهانی به شمول نفت خاور میانه که برای اقتصاد چین حیاتی است، از مسیرهای کشتیرانی دریای جنوب چین صورت می‌گیرد.

وی چنگ ونگ، کارشناس سیاست خارجی چین در دانشگاه ریچموند به دویچه وله گفت: «چین بسیار نگران است که اگر کدام نیروی دریایی خصمانه کنترول آب‌های چین را به دست گرفته و تصمیم به توقف محموله‌های چین بگیرد، توسعه اقتصادی چین متوقف می‌شود.»

یون سون می‌گوید که با در نظر گرفتن این مساله، چین حضور نیروی دریایی ایالات متحده در این آب‌ها را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند: «آن‌ها نمی‌خواهند که امریکایی‌ها در آنجا حضور داشته باشند. چینی‌ها با ایجاد این جزیره مصنوعی موفقانه امریکایی‌ها را این منطقه عقب می‌زنند.»

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 400
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

اقامت دایم عربستان؛ ۸۰۰ هزار ریال سعودی معادل حدود ۲۱۳ ...

"معامله قرن"؛ وزیر دارایی تشکیلات خودگردان: فلسطینیان ...

آموزش و پرورش ایران: جداسازی دانش‌آموزان خارجی ممنوع ...

پمپئو: آماده مذاکره بدون شرط با ایران هستیم

تیم ملی فوتسال افغانستان نائب قهرمان آسیا شد

ان بی سی: حمله نظامی آمریکا؛ تبعات و واکنش‌های احتمالی ...

ترامپ: تحریم‌های دیگری در راه است؛ بیایید عظمت ایران ...

سفر هیئت کمیسیون انتخابات به دبی برای خرید دستگاه‌های ...

ترامپ: اگر ایران سلاح هسته‌ای نسازد بهترین دوست آنها ...

فرد کلیدی در قتل جمال خاشقجی محاکمه نشده است

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اقامت دایم عربستان؛ ۸۰۰ هزار ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...