امروز  

بیانیه پایانی کنفرانس علمي و تحقيقي تروريزم وافراط گرایی بزرگترين چالش جهان اسلام وافغانستان (هرات – عقرب 1394)

1394/9/7

تروریزم وافراط گرایی؛ لزوم مبارزه مشترک :
تروریزم و افراط گرایی یکی از عمده ترین چالش های کشور ج.ا.افغانستان ، منطقه و جهان می باشد. بلکه این غده سرطانی در حال رشد و خطری جهانی برای همه انسان ها محسوب می شود.

آری این پدیده شوم، تهدیدی بزرگ برای همه بشریت به شمار می آید که به مرزها و باورها و اندیشه ها اهمیت نداده و تا کنون عراق و سوریه و ..... را در نوردیده و افکار ضد ارزش های دینی خویش را در جهان انتشار داده است. روشن است که تهدیدها و جاه طلبی های این چالش جهانی در سراسر دنیا، تاثیری عمده بر جو امنیتی و ژئوپولتیک در کشور ما و سراسر جهان گذاشته است.

اقدامات وعملکرد بی رحمانه ای که افراط گرایان در فعالیت های ستمگرانه خود با پاکسازی قومی و دینی در سوریه و عراق صورت داده اند، دنیا را بهت زده کرده است. 

پذیرش افکار این گروه ها و جذب نیرو از سراسر دنیا از جمله بسیاری از کشورهای صنعتی «دموکراتیک یا مردم سالار» غربی نشانه ای هشدار دهنده از سوء عملکرد ساختاری و اجتماعی بسیاری از کشورها می باشد که تا کنون از آن غفلت شده است. 

شایان ذکر است متاسفانه تمامی جهان به خصوص جهان اسلام با سکوت در برابر اشغال فلسطین و قدس شریف و دیگر کشور های اسلامی (افغانستان،عراق،سوریه و ....)  باعث پیدایش و رشد این گروه ها و ترویج این دیدگاه در سطح جهان گردیده اند و حتی  این تفکرات مسموم به روشنفکران و علماء سرایت نموده تا جایی که به صورت ناخواسته و غیر ارادی عقاید افراطیت در ذهن اقشار مختلف به خصوص جوانان نفوذ کرده است.

لازم به ذکر است یکی دیگر از دلایل پیدایش این گروه ها و عقاید، ایجاد تبعیض قومی،ملی،مذهبی،دینی ونژادی می باشد که این خود به نحوی باعث ایجاد جریان کینه توزی ومنجر به تخریب مساجد، حرم های مقدس، کلیساها، مقبره های باستانی و معابد و خزاین قدیمی که نمادی از میراث فرهنگی غنی منطقه می باشد،می شود که این خود  نشانه ای از اهداف طولانی مدت گروه  مستشرقین واجرای آن توسط گروه های افراط گرای خشن در منطقه  دارد.و به عنوان مثال ظلمی که در حق اقلیت های دینی عراق روا داشته شده است، نشان دهنده نیت و اهداف بلند مدت آنان با اقلیت ها می باشد. این اقدامات چیزی جز تهاجم و نابود نمودن میراث فرهنگی غنی، تاریخی و اجتماعی منطقه (اسلام)  نیست.

راهبردی اساسی، جامع و لازم برای مبارزه با تروریزم و افراط گرایی:


تمامی انسان ها ومجامع بین المللی براین معتقدند، تروریزم و افراط گرایی که در قالب گروههای مشکوک و مجهول الهویه قد برافراشته اند، یک ماهیت جنایتکارانه دارند که می بایست سرکوب شده و عاملان آن نیزمحاکمه شوند، هرچندکه این اجماع گسترده یک امتیازبه شمارمی آید، اما تبدیل کردن آن به یک اقدام موثرو کارا بسیاردشواراست.

تنوع در تفسیر تروریزم و برخورد چند گانه و گزینشی در برابر آنها باعث شده است جامعه جهانی همچنان از داشتن یک راهبرد جامع، منسجم و پایدار برای مقابله با تروریزم وافراط گرایی محروم بماند.

چنین راهبردی می بایست این مشکل را در کلیت آن بررسی نماید و دارای عناصر ذیل باشد:
1)  اقدام علیه تروریزم و افراط گرایی می بایست جهانی، جدی، قانونی، بی تبعیض، فراگیر و غیر گزینشی و بدون ملاحظات سیاسی باشد. همچنین با در نظر داشت این موضوع که عملکرد گزینشی و معیارهای دوگانه در این مبارزه را کنار گذاشته ونیز تلاش جهانی جدی علیه افراط گرایی مستلزم هماهنگی های ذهنی و تغییرات پارادایمی است.

2)  در چنین اقدام جامعی در مرحله اول علما و رهبران دینی از سراسر دنیا می بایست در جبهات فرهنگی و عقیدتی علیه افراط گرایی و تروریزم فعالیت داشته باشند. و تلاش نمایند که برای تمامی مردم جهان واضح سازند که افراط گرایان دارای برداشت اشتباه از دین و آیات قرآن عظیم الشان وتفسیر آنها  از این منابع با توجه به رای شخصی می باشند که این خود بزرگ ترین ضربه بر پیکره وحدت و اتحاد مسلمانان و اسلام می باشد.  

3)  لازم به ذکر است علاوه بر توجه و فعالیت های کشورهای اسلامی برای مبارزه با پدیده تروریزم و افراط گرایی، همسو با این فعالیت ها، اقداماتی را در راستای مقابله با اسلام هراسی که مقصد اصلی و پنهان گروه های افراط گرا وتروریزم می باشد، اتخاذ کرد. به عبارت دیگردر حالی که باید تمامی فعالیت های افراط گرانه و نژاد پرستی را محکوم نماییم ، می بایست همسو با آن تمامی فعالیت های اسلام هراسی و بی احترامی آشکار به ارزش ها، باورها و مقدسات مسلمانان را نیز محکوم نماییم و آن را یک جرم بدانیم. بدین معنی که اسلام هراسی و اسلام ستیزی باید به عنوان  شکلی از افراط گرایی به رسمیت شناخته شود که باعث تحریک و بروز خشونت می شود. 

4)   جامعه جهانی می بایست حمایت دائمی از کشورهایی که به صورت مستقیم درگیر جنگ با افراط گرایی می باشند را در اولویت کاری خود قرار داده و باید  تعهد لازم را  برای پایان دادن به افراط گرایی و شکست دادن آن را در صدر برنامه های کاری خود قرار دهند.
5) افغانستان سالها  خود قربانی دسیسه های سازمانهای اطلاعاتی منطقه ای و فرا منظقه ای بوده و در خط نخست مبارزه علیه تروریزم و افراط گرایی قرار دارد، لازم است قدرتهای جهانی و منظقه ای در کمک کردن این کشوردر مبارزه علیه تروریزم و افراط گرایی شفاف عمل کنند.

6) ما خواهان تعامل و تفاهم  افغانستان با همه کشورهای همسایه، منطقه و نقش آفرینان بین المللی برای دفع افراط گرایی و دسترسی آنان به منابع مالی، جذب نیرو و دیگر منابع که برای گسترش افراط گرایی و ترور در کشورما، منطقه و فراتر از آن استفاده می کنند، می باشیم. این امر باید شامل اقداماتی قاطع همراه با پایان دادن به حمایت اخلاقی، مادی، لجستیک و مالی از افراط گرایان از بخش خصوصی و دولتی یا افراد در داخل و خارج از منطقه باشد.

7)  دولت افغانستان با توجه به تعهداتش نسبت به حفاظت از جان، مال، آبرو و عزت مردم افغانستان و حفظ یکپارچگی و وحدت مردم خویش، با استفاده از تمام توان و ظرفیت خویش پناه گاه های تروریستان را که از طرفی هر روز به جان،  مال و ناموس مردم ما تعدی و تجاوز می نمایند و از طرفی با دامن زدن به حساسیت های قومی و مذهبی، وحدت و یکپارچگی مردم افغانستان را نشانه رفته اند، هدف قرار داده و نابود نمایند.

8) دولت های اسلامی به جای بمباران کردن شهرها و فرودگاه های یکدیگر،علیه تروریستان و افراط گرایان متحد شوند.تفاهم و تساند بین کشورها و گروه های مخالف با ترور و وحشت می توان جوی موثرتر برای مقابله با افراط گرایی ایجاد کند.

نهضت اسلامی افغانستان

شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نمایندگی هرات – 28 عقرب 1394

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 711
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

زخمی شدن 100 اسیر فلسطینی در حمله به زندان عوفر

واکنش مسکو به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا: تلافی ...

فرانسه گوگل را 50 میلیون یورو جریمه کرد

آمار بی‌سابقه دستگیری مهاجران غیرقانونی در ترکیه

پیام تسلیت اردوغان به به اشرف غنی

اسرائیل برای ایران و سوریه خط و نشان کشید

ماهاتیر محمد: صهیونیست ها اجازه ورود به مالزی را ندارند

سازمان ملل: یمن با فاجعه انسانی مواجه است

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به نشر اسم این ...

انتقال سفارت برزیل، بر صادرات گوشت به کشورهای اسلامی ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

زخمی شدن 100 اسیر فلسطینی در حمله ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...