امروز  

لیست دانشگاهها برتر جهان/ دانشگاه های افغانستان در لیست یک هزارم هم نیست

1395/10/22

زمانی دانشگاه کابل در کنار دانشگاه های توکیو، پکن و تهران جز چهار دانشگاه برتر آسیا بود اما اکنون دانشگاه هاى افغانستان، به دليل عدم تولید آثار علمى و مسدود بودن مراکز تحقیقی نتوانستند در فهرست يکهزار دانشگاه برتر جهان راه يابند؛ اما وزارت تحصيلات عالى مى گويد که تکميل چنين معيارهاى جهانى براى افغانستان زمانگير است.

اخیراً روزنامه تایمز انگلستان، فهرست يکهزار دانشگاه برتر دنیا را منتشر کرد که در این فهرست، دانشگاه های افغانستان وجود نداشت.

این تحقیق میان سال های٢٠١٦ تا ٢٠١٧ از سوی موسسه تایمز با همکاری چندین نهاد دیگر، بعد از مطالعه ١٢ هزار جلد کتاب تحقیقی صورت گرفته است.

شماری از استادان دانشگاه هرات، نبود محصلين متخصص در مقطع ماستری و دوکتورا، عدم تولید آثار علمى و همچنان مسدود بودن مراکز تحقیقی دانشگاه های کشور را دلیل شامل نشدن افغانستان در این فهرست عنوان می کنند.

این استادان می گویند که دراین فهرست، بر علاوۀ ديگر کشورها هشت دانشگاه از ایران، ١٦ دانشگاه از هندوستان و يک دانشگاه از پاکستان شامل اند؛ اما از دانشگاه های افغانستان هیچ نامی برده نشده است.

در این رده بندی؛ دانشگاه هاروارد امریکا با گرفتن صد نمره در جایگاه نخست، دانشگاه استنفورد امریکا با گرفتن ٩٨ نمره در درجه دوم، انستیتيوت فناوری ماساچوسیت امریکا با ٩٧ نمره در مقام سوم، کامبریج انگلستان با ٩٦ نمره در جايگاه چهارم ميباشد.

دوکتور احمد غنی خسروی استاد دانشگاه هرات؛ پایین بودن سطح علمی استادان، ندانستن زبان انگلیسی، نبود تولید آثار علمى و غیرفعال بودن مراکز تحقیقاتی در دانشگاه ها را دلایل اصلی شامل نشدن افغانستان در این فهرست خواند.

خسروی گفت که رهبران حکومت و مسوولان در وزارت تحصیلات عالی، باید برای شامل شدن دانشگاه های کشور در این فهرست، تلاش بیشتری نمایند.

او افزود: "در فهرست يکهزار دانشگاه برتر جهان، تمرکز اصلی محققان روی رتبه علمی، کیفیت تدریس، درجه تحصیلی استادان و کارمندان، کیفیت تدریس در پوهنځى ها، انتشار کتاب های تحقیقی و تاثیرگذاری این دانشگاه ها بوده است."

در همین حال، بصیراحمد دانشیار مسوول بخش آگاهی و روابط عامه دانشگاه هرات، به پژواک گفت که دانشگاه های افغانستان، عمر طولانی نسبت به دانشگاه های کشورهای دیگر نداشته و از سويی هم، وسایل تحقیق در این دانشگاه ها مهیا نیست.

از سويی هم شماری از محصلين دانشگاه هرات نیز شامل نشدن هیچ یک از دانشگاه های کشور را در این فهرست، ضعف در سیستم تحصیلات عالی و توجه نکردن حکومت به این بخش عنوان می کنند.

آنان از وزارت تحصیلات عالی می خواهند تا زمینۀ تحقیق و تولید علم در دانشگاه های کشور را برابر بسازد.

اما فيصل امين سخنگوى وزارت تحصيلات، درحاليکه نگرانى هاى مسوولان دانشگاه هرات را درخصوص راه نيافتن دانشگاههاى افغانستان در فهرست هزار دانشگاه برتر جهان تاييد کرد؛ اما درعين حال گفت که تکميل معيارها براى رسيدن در چنين رده هاى جهانى، با توجه به جنگ هاى چهاردهۀ اخير که زيرساخت هاى تحصيلى را در افغانستان تخريب کرده، براى دانشگاه هاى افغانستان نيازبه زمان دارد.

وى گفت بدون شک کارها و برنامه هاى زيربنايى درعرصه هاى تحقيقات علمى دردانشگاه هاى کشورصورت گرفت؛ اما تکميل معيارها براى اعتباردهى و راه يافتن به چنين رقابت ها، کار بيشتر، امکانات بهتر و زمان زياد نياز دارد.

در فهرستی که از سوی ١٢ هزار محقق و با مطالعه بیش از ١٢ هزار جلد کتاب صورت گرفته است؛ ٢٢٥ دانشگاه از امریکا، ٩٠ دانشگاه از چین، ٧٥ دانشگاه از جاپان، ٦٥ دانشگاه از انگلیس و ٥٨ دانشگاه از آلمان و متباقى از کشورهاى ديگر بودند.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 195
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

پیام آفتاب: مفلح؛ کشورهای عربی بجای حمایت از فلسطین با ...

رادیودری: مولوی مفلح؛ گروه‌های تکفیری طرح جدید رژیم ...

خبرگزاری جمهور: حزب نهضت اسلامی، بستن دروازه مسجد ...

فارس: گروه‌های تکفیری طرح جدید رژیم صهیونیستی برای ...

آوا: مردم افغانستان حامی فلسطین هستند/ اسرائیل عامل ...

متن کامل سخنرانی مولوی مفلح در کنفرانس «قبله اول ...

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

«بیانیه نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به جنایات اخیر ...

هنبه از اردغان خواست تا مدافع آرمان فلسطین در محافل ...

رژیم صهیونیستی بالاخره مجبور به بازگشایی مسجد الاقصی ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

پیام آفتاب: مفلح؛ کشورهای عربی ...

 . عنوان بخش: انتشارات

ده سال روز جهانی قدس در افغانستان

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

روز جهانی قدس 1396 در ننگرهار

 . عنوان بخش: بازتاب

کشورهای عربی بجای حمایت از ...