امروز  

متن سخنرانی آقای جاوید کوهستانی آگاه سیاسی در کنفرانس «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها»

1396/9/1

به نام خدای صلح و عدالت و با سپاس از برگزار کننده ﮔﺎﻥ کنفرانس امروز با اجازه بزرگواران حاضر در این کنفرانس سلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

حضار گرامی بلي همه میدانیم که اوضاع افغانستان برای همه نگران کننده است در گذشته هم اگر اتفاقاتی از قبیل ترور و به شهادت رساندن بزرگان، فرماندهان و شخصیت های ملی و جهادی افتاده بود همه سازماندهی شده و از قبل پلان شده بود قرار  براین بود که ستون مقاومت را در هم بشکنند و یک نظام وابسته و ضعیف و انحصار گرا فراهم بسازﻧﺪ. در سالهای 2008 و یا 2007 وقتی تصمیم بر این بود که شمال افغانستان را به وزیرستان شمالی تبدیل کنند ما بارها گوشزد کردیم و گفتیم و در آن زمان رهبران و بزرگان ما بسیار که ما دنبال شان بودیم سخت مقطعی فکر می کردند.

به لحاظ تاریخی وضعیت امروز محصول دیروز است، رفتار های دیروز است و اقدامات دیروز است که ما متاسفانه درست انجام ندادیم. هنوز هم رهبران ما بینش استراتیژیک ندارﻧﺪ مقطعی فکر می کنیم و تاکتیکی برخورد می کنیم متناسب با حوادث روز تصمیم می گیریم و دنباله رو حوادث هستیم.

شکی نیست که بعد از کنفرانس بن شکل و ساختار سیاسی افغانستان همسو و وابسته به خارج شد. وی گفت در گذشته اول ما را از بی 52 می ترساندند و حالا هم تصمیم گیرنده سفارت آمریکا است هم قصر سپیدار و هم ارگ ریاست جمهوری هیچ گونه پاسخگویی به ملت افغانستان ﻧﺪاﺭﻧﺪ. وقتی با سفیر آمریکا و انگلیس ملاقات می کنند بسیار افتخار می کنند چون پاسخگوی این سفارت هاﻫﺴﺘﻨﺪ . به هیچ صدای و ناله مردم افغانستان پاسخگو ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ صدای مردم افغانستان ﺭا با تیر و تبر زدند و قتی شما صدای عدالت خواهی را بلند می کنید شما را انفجار و انتحار می کنند.

انتحاری های که جنبش روشنایی را زدند چهار ماه در هود خیل بودند و از طرف شبکه حقانی و طالبان آمده بودند و وقتی نتوانستند برنامه های دیگر شانرا عملی کنند آمدند زیر نامه داعش این جنبش را زدند. این را افرادی از درون دولت افغانستان انجام دادند.

جنرال دوستم را روان کردند به سفر که شما بروید در غورماچ امنیت بیاورید، معصوم استانکزی رفت به قطر و به طالبان گفت که دوستم اینبار نباید زنده بیرون بیاید. وقتی این کار نشد برای شان توطئه کردن وﺩﻭﺳﻴﻪ ایشچی درست کردند اگر او خوب نبود چرا اﻭﺭا در انتخابات در کنار تان قرار دادید؟ و از رای شان استفاده کردید. تمام چیزی را که شما می ﺑﻴﻨﻴﺪ سرکوب مردم افغانستان است. حذف اقوام دیگر و انحصارگرایی دولت فعلی بدتر از زمان دوره عبدالرحمن خان است. نیم ملیون نفوس هزاره که در کویته زندگی می کنند از زمان دوران عبدالرحمن خان به کویته رفتند و آواره شدند.

در مورد حصار کشی خط دیورند باید بگویم که چرا کسی نمی گوید که حصار کشی نکنید ما خط دیورند را قبول نداریم دلیلش این است ﻛﻪ هنوز رهبران ﻣﺎ سر اقتدار پاکستان را تاج گذار می دانند. در دور دوم انتخابات دوره حامد کرزی همه میدانند که داکتر عبدالله رای را برده است و قبول کردند ولی پاکستان خواست که کرزی رئیس جمهور باشد و پاکستان اﻳﻨﺠﺎ رئیس جمهور ساﺧﺖ ﺑﺮاﻱ ﻣﺎچرا چون گفتند که این خط مقاومت را ما نمی توانیم تحمل کنیم.

در این دوره ریاست جمهوري شما دیدید کسانی که از غرب آمده بودند و در خانه های شان انگلیسی صحبت می کنند و سکولار ﻫﺴﺘﻨﺪ  و از مذهب و مسایل مذهبی هیچ آگاهی ندارند - قسم می خورم که اشرف غنی حمد شریف را نمی فهمد-. وقتی کسی به رای و انتخاب مردم اعتقاد ندارد به کجای دموکراسی باور دارد. همه چیز را به سوی قومی بودن پیش می برید. وقتی یک ملت واحد نباشد کجا دولت ملی شکل می گیرد. بدون داشتن مرز رسمی شما حاکمیت را تعریف نمی توانید افرادی که درگذشته وکیل بودند، وزیر بودند رابطه فامیلی با آن طرف داشتند خانه داشتند رابطه ای زیر زمینی با آن طرف دارند و دختران شان را به آی اس آی دادند ولی وقتی از خط دیورند بحث کنیم اتهام آی اس آی بودند را به من می زنند. به نام دی دی آر، کجاشد این امکانات نظامی افغانستان؟ چرا آن همه امکانات از بین رفت برای این که یک توطئه در جریان است. سیاست های آمریکا ضد منافع افغانستان است.

در سوریه دیدﻳﺪ که آمریکا عملا داعش را به جای امن انتقال می دهد، سلاح های که از دست داعش گرفته شده است همه آمریکایی هستند. همین اکنون در اکثر جبهه های جنگ افغانستان آمریکا طالبان را حمایت می کند.

همین لحظه که صحبت می کنیم داعش توسط آمریکا به کمک عرب ها از طریق بندر کراچی در تبانی با گروپ های اسلامی پاکستان در حال انتقال به داخل خاک افغانستان از طریق وزیرستان شمالی از طریق انگور اده به زابل و کنر و نورستان و قصد عزیمت به شمال افغانستان را دارند. چر اقدامی صورت نمی گرد؟ در درون نظام کسانی که عضو ام آی سکس هستند، عضو سیا هستند و عضو سرویس های امنیتی خارجی هستند چنین وضعیتی را می خواهند چون این ها زیر پرچم بیگانه زندگی می کنند. اینها به افغانستان پایبند نیستندو

وضعیت در تمام ارگان های دولتی به حدی پایین و در ادارات امنیتی به حدی پایین است که با گذشته ها اصلا قابل مقایسه نیست کارمندان امنیت ملی با تمام توان اطلاعات جمع آوری می کنند ولی اقدامي صورت نمی گیرد و ترتیب اثر داده نمی شود ولی کاری که می تواﻧﻨﺪ ﺑﻜﻨﻨﺪ هرجای لازم باشد یک انتحاری را می تواند حاضر بکند.

کار که باید شود از هر قوم و زبان با هر سلیقه و بینش در برابر وضعیت موجود بسیج شویم، افشاگری کنیم و ایستادگی. همه میدانید که ما نه در خزان که در تابستان داغ توطئه قرارداریم.

توطئه که علیه استا عطا که یکی از ستون های مقاومت افغانستان است، در جريان است در صورتیکه یکی از بهترین والیان افغانستان است. شما عملا می بینید که هیچ ولایت افغانستان نه تنها از نظر امنیتی که از نظر ساختار شهری با شهر مزار شریف قابل مقایسه نیست چرا علیه ایشان توطئه می کنید چه لزومی دارد؟ خیر است که استاد عطا انگلیسی نمی داند.

اگر متوجه نشویم اگر در برابر توطئه ها ایستاد نشویم وضعیت ما بدتر از اکنون خواهد شد.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 570
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

زخمی شدن 78 فلسطینی در جریان سرکوب راهپیمایی دریایی در ...

در ارتباط به قتل خاشقجی پای مدیر سی‌آی‌ای به ترکیه ...

روند انتخابات پارلمانی بسیار کند و دارای مشکلات بسیار ...

روایت جدید ریاض از قتل خاشقجی؛ «می‌خواستیم بیهوشش ...

اکثر رای دهندگان نسبت به عدم مدیریت درست انتخابات به ...

آلمان در تدارک توقف فروش سلاح به عربستان

وزیر خزانه‌داری آمریکا: برای تحریم عربستان زود است، ...

الجبیر کشتن خاشقجی "اشتباهی بزرگ" است/اردوغان از اسرار ...

انتخابات پارلمانی افغانستان پایان یافت؛ پر از چالش، ...

ترکیه: در بازرسی کنسولگری عربستان دلایلی از قتل ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

زخمی شدن 78 فلسطینی در جریان ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...