امروز  

درخواست بازنگری سیاست آلمان در قبال پناهجویان افغانی

1397/3/15

محتوای گزارش وزارت خارجه آلمان روز یکشنبه توسط روزنامه های این کشور منتشر شد. در این گزارش گفته شده است که افغانستان پس از چند دهه جنگ، هنوز "در مرحله دشوار تشکیل [دولت] قرار دارد و همانند گذشته در وضعیت نامتعادل و متغیر امنیتی قرار دارد".

با توجه به این گزارش، سازمان مدافع پناهجویان "پرو ازول" گفته است که اداره مهاجرت آلمان (بامف) باید ده ها هزار درخواست پناهندگی افغان ها را که پیش از این رد شده اند، مورد ارزیابی مجدد قرار دهد؛ دوسیه هایی که دلیل رد آنها این بود که پناهجویان افغان می توانند در کشور خود جای امن پیدا کنند.

در مقابل، حزب "اتحاد سوسیال مسیحی بایرن" (CSU) که در آستانه انتخابات ایالتی ماه اکتوبر قرار دارد، روز یکشنبه خواهان بازنگری سیاست اخراج سال ۲۰۱۶ شد که به موجب این سیاست، تنها افغان هایی که به عنوان افراد خطرساز یا مهاجم طبقه بندی شده اند و یا آنانی که مستمرا هویت خود را پنهان می کنند، از آلمان اخراج شده اند.

روابط، کلید یافتن جای امن در افغانستان

گزینه های جایگزین در داخل افغانستان، برای افرادی که مورد تبعیض، تهدید یا تعقیب قرار گرفته اند و در جستجوی مکان امن هستند، شدیدا به قومیت آنها، وضعیت اقتصادی آنها و البته این نکته وابسته است که آیا آنها تماس اجتماعی با جامعه خود دارند یا خیر. این مسئله در یک گزارش درون سازمانی ذکر شده است که پنجشنبه هفته پیش بین نهادهای حکومت آلمان پخش شد.

این گزارش گفته است که برای زنان بسیار غیرممکن است که بتوانند بدون ارتباطات فامیلی از یک منطقه به منطقه دیگر بروند. بدون روابط قومی، یافتن کار در شهرها بسیار دشوار است.

در این گزارش همچنان آمده است که ظرفیت پذیرش بازگشت کنندگان در مناطق بزرگتر بسیار پیچیده است چرا که مهاجران افغان از ایران، پاکستان و مناطق ناامن داخلی به این مکان ها می آیند.

"جای امن در افغانستان وجود دارد"

مارکوس بلومه، دبیرکل حزب محافظه کار "سوسیال مسیحی بایرن" روز یکشنبه اصرار ورزید که افغانستان هنوز "مناطق با ثبات" دارد که "پناهجویان رد شده افغان می توانند به این مناطق بازگردانده شوند".

بلومه به روزنامه آلمانی "بیلد ام زونتاگ" گفته است: «ما نمی‌توانیم همواره از اخراج حرف بزنیم، اما موانع را آن قدر بلند بسازیم که اخراج‌ها را ناممکن بسازد.» او گفته است که افغانستان "به افرادی نیاز دارد تا در بازسازی آن کار کنند".

پرو ازول: اخراج کاملا متوقف شود

گونتر بورکهارت، مدیر سازمان مدافع پناهجویان "پرو ازول" که از سوی کلیساها و نهادها مدنی حمایت می شود، از حکومت آلمان خواسته است تا اخراج به افغانستان را کاملا متوقف کند.

بورکهارت گفته است: «با توجه به گزارش جدید [وزارت خارجه]، ما باید این گونه تصور کنیم که هم رد درخواست ها و هم تصمیم برای اخراج پناهجویان رد شده، بی پایه و اساس است.» او در ادامه گفته است که آنچه مناطق امن نامیده می شود، کاملا یک سراب و وهم است.

رالف شتگنر، معاون حزب "سوسیال دموکرات" آلمان (SPD) که شریک حکومت ائتلافی مرکل است، گفته است: «با احتیاط بسیار باید رفتار شود چرا که وضعیت افغانستان بی ثبات است».

"به شدت خطرناک"

یواخیم شتمپ، معاون نخست وزیر ایالت نورد راین وستفالن آلمان و شماری از اعضای حزب "دموکرات های آزاد" (FDP) به شدت از اظهارات حزب "سوسیال مسیحی بایرن" انتقاد کرده اند.

شتمپ به روزنامه آلمانی "بیلد ام زونتاگ" گفته است که وضعیت در افغانستان "به شدت خطرناک است".

او گفته است هرچند که افراد مجرم می توانند به برخی مناطق پس فرستاده شوند، اما "ما نمی توانیم خانواده ها را با کودکانشان، در آینده نزدیک به افغانستان بفرستیم".

کودکانی که نمی توانند مکتب بروند

بحث روز یکشنبه در آلمان با نشر گزارشی از سوی وزارت معارف افغانستان در کابل همزمان شده است. میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف در جلسه نشر گزارشی که از سوی "یونیسف"، "یو. اس. ای. آی. دی." و "انستیتوت تحقیقاتی ساموئل هال" انجام شد، گفت که ۳.۷ میلیون کودک، یعنی تقریبا نیمی از کودکان بین ۷ تا ۱۷ ساله در این کشور نمی توانند به مکتب بروند.

از این شمار، ۲.۷ میلیون نفر کودکان دختر هستند و در برخی مناطق ۸۵ درصد از این کودکان امکان دستیابی به مکتب ندارد.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 152
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

کمیسیون شکایات بازنگری تصمیم ابطال آرای کابل را مشروط ...

مذاکرات صلح افغانستان؛ حصول توافق بر سر رهایی هزاران ...

دوره فعالیت جان کلی، رئيس دفتر ترامپ هم بسیار کوتاه بود

تشکر حماس از کشورهایی که به قطعنامه آمریکا رای مخالف ...

دیدار عبدالروف ابراهیمی با رئیس مجلس ایران در تهران

ابراز خرسندی هنیه از رد پیشنهاد آمریکا در سازمان ملل

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی: تصمیم ابطال آرای کابل ...

درخواست حبس طولانی برای مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ

شهادت 24 فلسطینی و زخمی شدن 232 تن دیگر در ماه گذشته

آغاز تحقیق دادستانی افغانستان درباره ادعای ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

کمیسیون شکایات بازنگری تصمیم ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...