امروز  

زلت های " زل " (تعلیقی بر آمدآمد خلیل زاد)

1397/6/6

خلیلزاد نامی آشنا در قضایای افغانستان در چهار دهه پسین است. امریکایی افغانی تبار که یک مدت بلند برای امریکا ومشخصا برای جمهوری خواهان رزمیده است. این امریکایی بودن او هیچ گاهی ریشه های حس افغان = پشتون بودن اورا کم اثر ننموده است. تنها کاری که برای او محبوبیت آورده بود، دشمنی او با کمونیزم بود که درمقطع اشغال کشور توسط شوروی سابق از او چهره ای پذیرفتنی کشیده بود.

دراین دوره اخیربود که او با قوت های امریکایی وزیر سایه بی 52 واردافغانستان گردید. از همان ابتدا مشخص بود که این فعال در موسسه " رند " که یکی از اتاق های فکر ایالات متحده به شمار می رود، یکی از طلایی ترین فرصت ها را به دست آورده است تا در راستای آنچه او در سردارد، را عملی نماید.

آنچه درزندگی این مرد دیده می شود این است که از دیر باز، به فکر هژمونی به اصطلاح برادر بزرگ، وارد کارزار عرصه سیاست کشورگردیده است. او که درکنفرانس بن پا پیش گذاشته بود و با دستکاری در سازوکار های آن کنفرانس با دست رد زدن به سینه عبدالستار سیرت، کرزی را به قدرت رساند، به کمک رسانه ها ونیروی پول های بیشمار، از خود یکه تاز میدان ساخت، در زمان سفارت خود در کشور درهیچ چیزی نبود که دخالت او مشهود نباشد.

درهمان زمان بود که درکنارارگ، خود به قدرتی مهارناشدنی مبدل شده بود که با ارعاب و تطمیع دست از دخالت برنمی داشت و این کار تاجایی رسیده وکشیده بود که قدرت مند ترین روحانی و رئیس ستره محکمه وقت، جناب شینواری را به یکی از سر سخت ترین هواخواهان خود مبدل نمود؛ تا جایی که نامبرده باری از بوش درخواست تمدید کار نامبرده را مطرح نمود.

قرار اعتراف خود زلمی این جلال طالبانی بود که از بوش تقاضا نمود تا " زل " را به او ببخشد و به این طریق ظل " زل" از سرسیاست مداران افغانستان دور شد.

این سیاست مدار کهنه کار امریکایی، نزد اکثریت مردم افغانستان یکی از جانبدارانه ترین پالیسی هارا درافغانستان رهبری نمود که آن همانا برتری بخشیدن به یک قوم مشخص ودرست درامتداد پندار های خود بزرگ بینی تیوری برتری جویانه یک قوم مشخص بود که همیشه خلیلزاد یکی از معماران آن به شمارمی رفت. روی همین هدف بود که این خلیلزاد با توجیه گری های ویژه خودش دست به خلع سلاح مجاهدین زد و آنان را میان گزینه های هولناکی قرار داد، گزینه DDR  که کشاندن آنان به حاشیه را معنا میداد و دوم کشاندن آنان به تقابل و رویارویی با یک جنگ دیگر با دولت افغانستان که این گزینه نیز کشنده تر بود و این بهانه ای می شد تا " زل" یک بار دیگر جنگی با انگیزه های تباری را به حمایت امریکا در کشور به راه اندازد.

اکنون در فازسوم حضور زل درافغانستان، چند حقیقت روشن شده است. نخست این که دیگر تیوری هایی که برای آن عمری زل کارنموده بود و می خواست اقتدار ملی را حسب برداشت های خودش تعریف کند، کارآیی ندارد. وضعیت به پیمانه ای رسیده است که دیگر عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه قدرت وثروت تعریف های کذایی زل وهم فکرانش را نمی تواند مصداق بخشد. سخن دوم این که این جا دیگر جنگ ها در اثر سیاست گذاری های زل و همدستانش، چنان مشت زل و همفکرانش را بازنموده است که دیگرآن تصور که زل بتواند باآوردن طالبان و اتحادآنان با دولت افغانستان هژمونی تباری حسب تعریف خود را حاکم بسازد کاملا به خواب نیمه های تابستان شبیه شده است. زیرا نه دیگر مخالفان مسلح دولت، آبرویی برای این تئوری مانده اند و نه هم کسانی که با مخالفان پیشینه جنگ دارند این پیمانه هاج وواج اند تا شاهد سیاست بازی های زل باشند. سوم اینکه آن اتوریته امریکایی که حامل آن زل بود، دارای شان و شکوهی است که بتواند دوستم را با پرواز دادن در فضای پایین اف شانزده ها، بترساند. زیرا همه چیز رو شده است این فکر بیشتر قوت گرفته است که  ترامپ دیگر از سر استیصال، دست به دامان یک سیاست مدار پیر چنگ زده است.

زلت ها ولغزش های " زل " درافغانستان،همان گونه که این کشور را دوباره به یک جنگ نا فرجام فرو برد، برای خود امریکایی ها نیز زیان بار بود. آنان را در گیر موضوعات داخلی کشور ساخت که ازآنان چهره اشغال گری کینه توز در میان مردم افغانستان ترسیم نمود. این زل وهمفکران او در اتاق فکر واشنگتن بود که با زلت هایش کشور را در انتخابات اخیر، تا لبه پرتگاه پیش برد و این چیزی است که اکثر مردم را ازهم اکنون نسبت به برگزاری شفاف انتخابات های پیشرو بد ساخته وهمه این پندار را با خود دارند که دروجود " زل " چه تضمینی وجوددارد که امتداد حکومت جان کیری به حکومت " زل" تغییر هویت بدهد؟

محمد مختار مفلح

رهبر نهضت اسلامی افغانستان

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 261
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

واکنش سازمان ملل به غصب منابع طبیعی فلسطین توسط ...

تدابیر امنیتی درجه یک برای جشن نوروز در بلخ اتخاذ ...

امریکا تماس‌هایش را با مشاور امنیت ملی اشرف غنی قطع ...

اتریش کودکان مسلمان را به بازدید اجباری از ...

اردوغان: شب گذشته عملیات مشترک با ایران علیه پ.ک.ک ...

آیسسکو: تاریخ قتل‌عام نیوزیلند روز مقابله با ...

بازداشت ۱۳ هزار اویغور به عنوان "تروریست" در چین ظرف ...

داعش: انتقام حادثه نیوزیلند را می‌گیریم

افزایش بی‎سابقه قتل‌های هدفمند خبرنگاران در کشور

اشرف غنی دستور خلع سلاح افراد مسلح غیرمسئول کابل را ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

تدابیر امنیتی درجه یک برای جشن ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...