امروز  

عنوان: ماهنامه نهضت اسلامی افغانستان (شماره دوم)

موضوع: مجله

داونلود فایل:
خلاصه:

روز18سنبله درتقویم کاری نهضت  اسلامی افغانستان روز تجلیل از هفته شهید وشهادت قهرمان ملی کشور وسایر شهدای میهن ما ثبت گردیده بود. درست است که در مراسم سالیانه ای که در هرگوشه وطن به این مناسبت تجلیل هایی تدارک می گردد که هریک از این اقدام ها قابل تقدیر وستایش می باشد اما تجلیل از جایگاه شهدا نظر به عمق و گستردگی جایگاه آنان می تواند جای بحث ها وکنکاش های زیادی دیگری را نیز داشته باشد.

سال روان که تجلیل از هفته شهید وبه ترتیب بزگ داشت از هفته صلح ووحدت ملی که یاد آور شهادت پروفیسور برهان الدین ربانی مرحوم است، مقرون به همهمه های انتخابات و صف گیری ها وآرایش های زیادی گردیده است . این صف گیری ها در فضای باز کنونی کشور بارقه های امید زیادی را ایجادمی نماید. همین که کشور در بخشی از نیرو های موجود خود حرکت های مدنی را ترجیج می دهد جوانه های امید زیادی را در فضای ناباوری سیراب می سازد . از سویی این موضوع به سان کارد دوروی مایه نگرانی های بالقوه زیادی نیز میتواند باشد. دراین فضا که هنوز درمه غلیظ گمانه زنی ها و چانه زنی های زیادی فرورفته است وضعیت کل کشور باتوجه به پیچیدگی های اوضاع منطقه وجهان نیز تاحدود زیادی قابل مکث می باشد.

مترسک های امریکایی ها و بیم امید نشان دادن به ماندن ورفتن شان برای تیم طرفدار آنان ونیز چنگ ودندان نشان دادن مخالفان مسلح وبروت تابیدن آنان به سوی دولت بعد از سال 2014 همه و از همه مهم تر حالت گرگ ومیش بودن دولت با مخالفان وقرار گرفتن آن درحالت برزخی نه جنگ ونه صلح ، جریان سیاسی مانند نهضت اسلامی افغانستان را که همواره داعیه بامردم ماندن وبامردم بودن را داشته است، تصمیم گرفته تاپا به صحنه گذارده و در مقطع های خاص حرف وحدیث مردم را بشنود و در این راستا آنچه که به مثابه اجندای نجات افغانستان است را به بحث ومشوره بنشیند.

برهمین مبنا اجندای تجلیل از روزشهید وهفته شهید برمحور پیام دهی از سوی نهضت اسلامی افغانستان تصویب گردید . زیرا این  مهم است تا تجلیل از هفته شهید یک پیام واضح وروشنی پیرامون قضایای مهم اساسی کشورداشته باشد . ورنه برگزاری یک مجلس که برمبنای عاطفی واحساسی برگزار گردیده باشد ،‌ نهاد های فرهنگی وادبی زیادی از پس آن خوب برآمده می تواند. طرح نهضت اسلامی این بود تا در اثر برگزاری این محفل درقدم نخست رهروان راه آن شهید را برمحور های که مشترکات را برجسته سازد ، گرد هم آورد. محور جهاد ومقاومت دریک فرایند اساسی واصولی می تواند محوری مهم برای اشتراک همه طرف ها چه ملی گراها و چه مذهبی ها وحتی نیرو های متخصص از هرطیف وگروهی را گرد هم آورد. برهمین مبنا روزی که همایش مورد نظر برگزار گردید این همه حدس ها درست از آب در آمد. از هرطیف و اندیشه دراین همایش اشتراک ورزید و دراین میان می شود از اشتراک رهبران مجاهدین ازهمه اقوام و با مشارکت همه جانبه از همه نقاط افغانستان ودر همسویی با افکار واندیشه ها وارزش هایی که همواره ازسوی نهضت پی گیری گردیده است، دراین همایش اشتراک ورزیدند. فراموش نکنیم که نهضت اسلامی همواره دید گاه خود دربرابر قضایای ملی را واضح، روشن ، و بی پرده ابراز داشته است. طی بیش از یک دهه که ما شاهد سروسامان گیری نهضت اسلامی بوده ایم ، این جریان سیاسی حاضر شد تا همه دشواری ها را تحمل نماید اما از خواستهای ملی خود یک قدم هم عقب نکشد ، اکنون وقت این فرارسیده است تا نهضت اسلامی این همه سرمایه خویش را در راستای خدمت به مردم از طریق مشارکت با مردم افغانستان در خدمت مردم افغانستان قرار دهد. بیش از ده سال مبارزات اصلاح گرانه و همواره حرف آن دسته از مردم که در زوایای فراموشی سپرده شده اند را فریاد زدن ، هم بها می خواست که نهضت اسلامی افغانستان آن راپرداخت نمود. بودند وهستند احزاب وسازمان هایی که به نعمات دولت متنعم بوده اندواز امتیازات اهل قدرت سود جسته ومی جویند اما نهضت اسلامی که دراین ردیف ایستاده نشده است ، حالا در زمینه مشارکت در پروسه سیاسی با بحث روی اصول و اساسات خود با طرف های سیاسی به عنوان یک نهاد سیاسی نضج یافته و به قیام وقوام رسیده توانایی این را دارد تا در صفوف سیاسی کشور حرف مردم را به صراحت داشته باشد و نیز «بلی» و«نه » های خویش را در یک فرایند شفاف به کرسی بنشاند.

این حرف وحدیث ها هم از زبان اشتراک کنندگان مطرح گردید ونیز از سوی رهبری نهضت اسلامی تصریح شد و هم در یاد داشت این مجلس انعکاس یافت .

اهل سیاست و آنانی که درقضایای کشور دستی دارند ،پیام نهضت اسلامی را دریافتند و از نظر ایجاد یک بستر تفاهم که از سوی نهضت اسلامی از دیر باز راه افتاده است ، نیز اطلاع حاصل نموده به نقش مبتکرانه این جریان سیاسی ، اذعان نمودند.

 

 

 

به اشتراک بگذاريد:

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 413
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

در واکنش به حملات کابل اشرف غنی ...

 . عنوان بخش: انتشارات

فصلنامه فکر؛ ترجمان فکر و اندیشه ...

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

پشتیبانی از جمعیت

 . عنوان بخش: بازتاب

​مولوی مفلح: ما با تمام توان از ...