×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
باتشدید حملات انتحاری،حکومت افغانستان ادعا دارد روی ایجاد یک ستراتیژی جدید امنیتی کار می کند

بازدیدها: 209

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان امیدوار است که با ایجاد یک ستراتیژی جدید وضعیت امنیتی در سرتاسر کشور بهبود یابد.

اما برخی از آگاهان سیاسی بدین باوراند که مشکلات در داخل ادارات امنیتی وجود دارد و عناصری اند که زمینه را برای حملات مخالفان مساعد می سازند.

حکومت جدید افغانستان برای بهبود وضعیت امنیتی در کشور روی ایجاد یک ستراتیژی جدید کار می کند.

سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفته است:
“در این ستراتیژی در مورد تعریف مشخص دشمن، صلاحیت ها و برنامه های خاص برای مبارزه با تروریزم توضیحات مفصل گنجانیده خواهد شد.”

حسیب صدیقی این را پس از آن گفت که به سلسلهء حملات پیهم انتحاری وانفجاری در ظرف دوهفته اخیر، روز پنجشنبه یک حمله کنندهء انتحاری دیگر موتر نوع کرولا مملو از مواد منفجره را در مربوطات حوزهء نهم امنیتی در شهرکابل منفجرساخت. در این حمله ۵ تن به شمول یک بریتانیایی کشته شدند.

ریاست امنیت ملی افغانستان علت افزایش حملات را در کشور تغییر تکتیک های مخالفان مسلح خوانده، حسیب صدیقی سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان می گوید:

“دشمن در نخست می خواست با حمله بر بعضی قریه ها و ولسوالی ها برای خود پایگاه دایمی بسازد، زمانیکه با نیروهای افغان روبرو شد، این تکتیک برای دشمن گران تمام شد و آن ها شیوه جنگی شان را تغییر دادند و خواستند تاسیسات دولتی را هدف قرار دهند که در آن نیز کامیاب نشدند. اکنون با استفاده از منابع کمتر حملات انتحاری را در شهر های بزرگ به خصوص کابل انجام می دهند تا بتوانند پوشش مطبوعاتی را بدست آورند.”

با آنکه ریاست امنیت ملی ادعا می کند که در دو ماهء اخیر ۱۵۰ حمله را علیهء تروریستان انجام داده است و در ولایات پکتیکا، کابل و ننگرهار ده ها حمله را دفع کرده است، اما عتیق الله امرخیل تحلیلگر مسایل نظامی می گوید، برخی عناصر در داخل ادارات دولتی کابل اند که نفع آن ها در نا امنی ها بوده و زمینه را برای حملات مخالفین مسلح فراهم می سازند.

عتیق الله امرخیل می گوید:

“سه ادارهء قوی امنیتی؛ وزارت دفاع، وزارت داخله و ریاست امنیت ملی در کابل موجود است و تمام پرسونل آن نیز در همین شهر اند، با آن هم چطور امکان دارد که انتحاری داخل کابل می شود؟ با آنکه در هر سه قدمی کابل نفر امنیت موجود است. این بدین معنی است که از سوی مقامات مورد سوال قرار نمی گیرند و در اینجا کسانی موجود اند که با مخالفان کمک می کنند و آن ها را به داخل شهر می آورند.”

ریاست امنیت ملی افغانستان امیدوار است تا هر چه زودتر با تکمیل شدن ستراتیژی جدید امنیتی، وضعیت امنیتی در این کشور بهبود یابد.

false
true
true
true

false