×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
متن کامل سخنرانی مولوی محمد مختار مفلح در همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدین‌ ربانی‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

بازدید: 7

۱۳۹۶/۱۰/۱۸

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی تتم بنعمته الصالحات

حضار گرامی، دوستان نهایت معزز!

السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته

ﻃﻮﺭﻳﻜﻪ ﻫﻤﻪ ﺷﻤﺎ ﺩﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻫﺴﺘﻴﺪ ﺩﻭ ﺭﻭﺯ ﻗﺒﻞ ﺩﺭﭘﺎﺭﻟﻤﺎﻥ ﻛﺴﻲ ﺁﻣﺪ ﻭﺑﺎﺩﻫﻦ ﻛﺠﻲ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺷﺨﺼﻴﺖ ﺟﻬﺎﻥ اﺳﻼﻡ و اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺩﻫﻦ ﻛﺠﻲ ﻧﻤﻮﺩ ﻛﻪ ﻣﻦ ﻗﺒﻞ اﺯ ﻫﻤﻪ ﺑﻪ اﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﭘﺮﺩاﺧﺘﻪ ﻭﭘﺎﺳﺦ اﻳﻦ ﺷﺨﺺ ﺑﻲ ﻫﻮﻳﺖ ﺭا اﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﻣﻮﻻﻧﺎﻱ ﺑﻠﺦ ﻣﻴﺨﻮاﻫﻢ ﺑﮕﻮﻳﻢ ﻣﻮﻻﻧﺎﻱ ﺑﺰﺭﮒ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﭼﻨﻴﻦ ﺁﺩﻡ ﻧﻤﺎﻫﺎ ﻣﻴﻔﺮﻣﺎﻳﺪ:

شمع حق را پف کنی تو ای عجوز

هم تو سوزی هم سرت ای گنده پوز

کی شود دریا ز پوز سگ نجس

کی شود خورشید از پف منطمس

حکم بر ظاهر اگر هم می کنی

چیست ظاهرتر بگو زین روشنی

جمله ظاهرها به پیش این ظهور

باشد اندر غایت نقص و قصور

هر که بر شمع خدا آرد پف او

شمع کی میرد بسوزد پوز او

این حقیقتی است که مولانا در باب نا اهلانی میگوید که چون خفاش ها به در وازه آفتاب سنگ پرتاب میکنند…

نیک میدانیم که آن موجودی که دوروز قبل به نشانی سردار اسلام قهرمان ملی کشور گستاخی نمود، از کدام علف میخورد ودر کدام مرتع چریده است…

از کسی که دیگر در کیسه از ادب ودانش چیزی برای گفتن نداشته باشد، باید از گند ضمیر خود چنین چیزی بیرون بیاورد که گناه هر عابری را از اذیت تعفن، خود به دوش بکشد ونفرین هر راهروی طوق لعنت او گردد.

مسعود شهید خود گفت که قهرمان خود ملت افغانستان است نه من، اما این ملت بزرگ مجددا این لقب را به خود او دوباره بخشود… این است این حدیث واین است این داستان…

این حرف ها را نیک میدانیم که چه کسانی به او تلقین کرده اند… حلقه خبیثه ای در ارگ که خودشان از ابهت نام مسعود تا حال در لرز اند…

ﺣﺎﻻ ﻣﻲ ﺁﻳﻴﻢ ﺭﻭﻱ ﺻﺤﺒﺖ ﺭا ﺑﺎﺷﻤﺎ ﻣﻲ ﻛﺸﺎﻳﻴﻢ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﺑﺤﺚ اﻣﺮﻭﺯ ﻛﻪ ﺷﻤﺎﺭاﺯﺣﻤﺖ ﺩاﺩﻩ اﻳﻢ ﻭﺁﻥ اﻳﻨﻜﻪ  ما اﻣﺮﻭﺯنه تنها برای نکو داشت از موقف رهبر جمعیت اسلامی و رئیس اجرائیه آن، بحث می کنیم ونه تنها از این نظر بحث می کنیم که این دو شخصیت برخاسته از دامن جهاد ومقاومت مردم افغانستان، هم اکنون در شرایط کنونی چه موضعی گرفته اند، بلکه مجلس مان به این منظور دایر گردیده است تا یک بار دیگر وحدت نظر و استوار بودن جمعیت به اصولیت ها وخط فکری ورسالت های آن را تجلیل نماییم.

درست جمعیت اسلامی افغانستان که از سرچشمه زلال نهضت اسلامی افغانستان سیراب گردیده بود، در دشوار ترین شرایط کشور، رسالت خویش را با سر بلندی تام به انجام رساند. البته ادای این رسالت، به قیمت قربانی های زیادی بود که استبداد داخلی و تجاوز خارجی از این جریان فکری – عملی باز ستاند.

معطوف به گرد هم آیی ما این نکته را می خواهم واضح بگویم که اگر جریان جهاد ومقاومتی که رهبری آن به دست شخصیت های بزرگی چون استاد شهید وآمرصاحب شهید، قرار داشت جریانی ارزش گرا و ریشه دار در آموزه های دینی وملی نمی بود، کمتر اشکال می داشت تا به حرکت هر بادی می لرزید و به سوی اشاره ای می شتافت، درآن صورت برای کسانی که امروز ارگ را در قبضه خود گرفته اند، این هم بعید نمی آمد تا در صدد سازش با یک چنین حرکت بی ریشه ای می بودند.

اما این جا وضعیت آن گونه نیست، این جا از یک مسیر، یک خط ویک رسالت حرف می زنیم، یک مسیری که بیشتراز عمر این نو به قدرت رسیدگان عمر کرده است. این جا از خطی صحبت می کنیم که این پویندگان این خط خیلی برای این وطن قربانی داده اند.

عزیزان! حضار محترم!

 در پیوند به آنچه که امروز ما در عرصه گفتگو های جمعیت اسلامی و ارگ شاهد هستیم، اگر سعه صدر و تحمل جمعیت اسلامی و مجاهدین نباشد، این حلقه اصلا طرف جمعیت و مجاهدین شده نمی تواند. درواقع رو به رو نشستن جمعیت با این حلقه را ما توهین به مجاهدین می بینیم ومی دانیم… حالا هم جمعیت با همه اخلاصی که به مردم افغانستان دارد، تن به رفتن به مذاکره با این حلقه داده است. این جمعیت خیلی در حق آنان بزرگی کرده است.

پس جادارد تا به صراحت بگوییم که از گذشت، تحمل ومدارای جریان های اصیل دینی وملی مان دچار اشتباه محاسبه نشوید! دچار معلومات دلقک های پیرامون تان وآن مزخرفاتی نشوید که همه روزه در گوش شما چاپلوس ها ومزد بگیر های تان می سرایند.

حضار گرامی:

موقف صلاح الدین ربانی و استاد عطا محمد نور، موقفی است ملی که در برابر بغاوت و شرارت یک مشت انسانی که کشور را می خواهند به بحران ببرند و خانه مردم مارا خانه ترور و وحشت بسازند، انجام یافته است. حمایت قاطبه مجاهدین از موقف صلاح الدین ربانی واستاد عطا محمد نور، نشان از این می دهد که دیگر ملت افغانستان تحمل این را ندارند که همه روزه در اثر بی کفایتی ها ونالایقی های یک حلقه محدود، فرزندان خود را قربانی بدهند. این موقف برای این اتخاذ شده است که ملت افغانستان دیگر شاهد این نباشند که روزانه حلقه جنگ بر گردن آنان تنگ وتنگ ترشود و امیدآنان برای ادامه زندگی آبرومندانه  از بین برود. موقف استاد عطا محمد نور برای این است که دیگر فرزندان این کشور در اثر نالایقی مدیریت حلقه خبیثه، راه مهاجرت ازکشور را پیش نگیرند ودر دریا های کشور های اروپایی غرق نگردند… استاد عطا محمد نور پا برای این پیش گذاشته است که دیگر کسی در این کشور از شعور و احساسات پاک اقوام این کشور سوء استفاده ننموده و دیگر اقوام باهم برادر و مومن این کشور را به خاطر اهداف پست خویش در برابر هم قرار ندهد.

استاد عطا محمد نور برای این پا به میدان عدالت طلبی نهاده است تابرای دنیا بفهماند که دیگر صبرمردم افغانستان لبریز شده است ونمی توانند در برابراقدامات یک حلقه خبیثه، سکوت بکنند.

برادران وخواهران!

موقف رهبری جمعیت اسلامی افغانستان که از خبره وخرد مندی رهبران آنان حکایت می کند، اکنون وقت این است تا برای این تیم فهماند که تا این جایی که دست اندرکاران این حلقه آمده اند، بیراهه رفته اند و این راه را کج پیموده اند.

بلی! اگر شما در این هفده سال به دارایی و همه مایملک مردم دستبرد زدید، اگر شما در سه دوره انتخابات تقلب کردید، اگر شما دراین همه سال ها به دروغ از حضور خارجی ها برای خود حفاظی ساختید ودیگران رابرای خارجی ها زشت معرفی نمودید، امروز دیگر آن تاریخ سپری گردیده است. امروز نسلی جدید آمده است که هم جوان است وهم دیگر به این تن نمیدهد که شما برای آنان به دلخواه خود خط ونشان بکشید. این دیگر برای جوانان این کشور قابل قبول نیست که شما برای منافع شخصی خود، نقشه راه باطلی را مهندسی نمایید! زمان آن سپری شده است که شما بیایید برای آنان در تشت تعصب نان دل خواه خود را خمیر کنید… آن زمان سپری شده است.

تجربه پیشینه شما که در هر توطئه ای دست داشتید، نظیر کشتن، حذف سیاسی، بد نام ساختن و فتنه آفرینی برای مردم ما برملا  شده است. مگر یک بار فکر این را نکرده اید که دراین وطن مگر دیگران این خرد وعقل سیاسی را ندارند تا به این همه کید ومکر تان آگاهی یابند؟ مگر مدارا و مروت ملت افغانستان این گونه شمارا غافل پروریده است که همه را به حساب بی خبری این ملت نهاده اید؟ مگر فراموش کرده اید که قلدرها وزورگویانی به مراتب فرعون تراز شما دراین کشور سوار برشانه های بیگانگان، دعوای خدایی داشتند که پوز آنان نزد ملت افغانستان به خاک مالیده شد؟ مگر سرنوشت آن همه مستکبران را ازیاد برده اید؟… اگر جواب مثبت است این راخیلی کور خوانده اید! این از نهایت بلاهت است که این را درک نکرده اید که این ترفند ها، نفاق آفرینی ها، ایجاد تقابل ها و… دراین کشور کارگر نیست. این سلاح زنگ زده استعمار است که تازه به دست شما رسیده است… نیک بدانید که زمان آن سپری شده است.

حضار گرامی! خواهران وبرادران!

اکنون محترم صلاح الدین ربانی در موقف عقلایی ای قرار دارد، اورفته است تا برای ملت افغانستان ثابت بسازد که جمعیت اسلامی ودر مجموع مجاهدین افغانستان اهل رای و اهل نظر واهل گفتگو اند. رفته تا برای مردم افغانستان این حقیقت را مبرهن نماید که این کسی که توطئه می کند کسی است که جرئت به کرسی نشاندن توطئه خود راهم ندارد. این موقف خرد مندانده رهبری جمعیت را ما می ستاییم. اما این را به گونه هشدار مطرح می کنیم که این حلقه از این موقف جمعیت وضعیت را بد درک نکند. احساس نکند که گفتگوی رهبران جمعیت از موضع ضرورت است. این حلقه خبیثه است که باید دست وپاچه باشد که همه محاسباتش غلط از آب در آمده است. این ارگ است که نتوانسته است برای مردم حقانیت موضع گیری های خودراثابت بسازد. این حلقه ساکن درارگ است که به جای مصرف پول ملت افغانستان در راه اعمار وتوسعه این کشور، همه را درراه نفاق آفرینی و توطئه سازی به مصرف می رساند. مگر ما نمی بینیم که کسانی را زیر عناوین این وآن، گردهم هم می آورند وپول این ملت رابرای رشوت آنان به مصرف می رسانند؟… از بزرگان جمعیت اسلامی مجدانه تقاضا می کنیم که تازمانی که ازتوقف این نوع خیانت ها از سوی ارگ مطمئن نشوند، تا زمانی که از مکانیزم های معقول انتخاباتی اطمینان حاصل نکنند، تا وقتی که اطمینان حاصل نکنند که دیگر آسیاب توطئه از گردش ایستاده است، به سخنان آنان باور نکنند و مانند کوه پولادین بایستی در خط دفاع از ملت ایستاده باشند و یک وجب عقب نشینی نکنند. مگراین توهین به  ملت ما نیست که بارها وبارها با ناامن سازی شرق وغرب، جنوب وشمال کشور، این ملت را قربانی میسازند؟ مگر این ها نیستند که جنگ های نیابتی رادراین کشور سازمان می دهند؟

حضار گرامی!

در فرجام یک بار دیگر، موقف معقول هریک صلاح الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی افغانستان و استاد عطا محمدنور رئیس اجرائیه و والی ولایت بلخ را در خور ستایش دانسته از نشانی هواداران نهضت اسلامی افغانستان حمایت همه جانبه خویش را از ایشان ابرازمی نمایم.

درعین حالی که ما مذاکره وگفتگو را بهترین راه برای همه مسائل میدانیم، این را فراموش نمی کنیم که برای کسانی که توطئه آفرینی می کنند وامنیت وثبات افغانستان را دستخوش هرج ومرج می نمایند متناسب به وضعیت در همسویی باملت افغانستان پاسخ مناسب وبه موقع نیز خواهیم داد. این توصیه را هم به جا می دانم تا بگویم که این عناصری را که مزد بگیر خود ساخته اید، بااین عناصر کمک مالی ومادی شایانی نموده اید، آنان باید ازشما متشکر وسپاسگزار باشند. اما ملت راه خود را روزی از این ها جدا کرد که در برابر زور گویی وتوطئه علیه والی بلخ نه گفت و خط ومسیر خودرا روشن نمود.

روز محاسبه دور نخواهد بود و ملت افغانستان با محاسبه هرمعامله گری سرخ رو وپیروز این میدان خواهد بود اﻥ ﺷﺎ ا اﻟﻠﻪ ﺗﻌﺎﻟﻲ .

 بمنه وکرمه.

false
true
true
true

false