×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
سخنرانی مولوی مفلح در همایش با عنوان: طرح «حکومت توافق ملی» در کابل

بازدیدها: 12

۱۳۹۶/۱۲/۲

اﻟﺴﻼﻡ ﻋﻠﻴﻜﻢ ﻭﺭﺣﻤﺖ اﻟﻠﻪ ﻭﺑﺮﻛﺎﺗﻪ

ﺣﻀﺎﺭﻧﻬﺎﻳﺖ ﻋﺰﻳﺰ ﺩﺭﺁﻏﺎﺯ
ﺗﻮجه ﺷﻤﺎعزیزان در این مجلس را به نکات آتی معطوف می دارم:
• عامل این بحران چه کسانی اند؟
– بحران دو بعد کلان دارد:
۱٫ بحران با مخالفان مسلح
۲٫ بحران ناشی از رفتار های داخلی
در رابطه به مشکلات دولت با مخالفان مسلح، تماسی نمی گیریم. چون دلایل آن روشن وواضح است. اما آنچه مهم است، وضعیت پدیدآمده شناخت آن، تبیین دلایل وعلل آن است. این خیلی مهم است تا توضیح شود که چه چیز هایی سبب شد تا کار به این جا کشید؟
الف: زمانی که در کشور برای مداخله خارجی ها حد ومرزی وجود نداشته باشد، شکی نیست که مداخله و تجاوز کاری در هرچیز ساری و جاری می گردد. از همان ابتدا سیاست مداران کشور این قضیه را ساده گرفتند. سیاست مداران کشور هیچ حد ومرزی پیش پای شخص مداخله گری چون خلیل زاد نگذاشتند. اگر از همان ابتدا در برابر مداخله های تجاوز کارانه خارجی ها حد ومرزی گذاشته می شد، به یقین که امروز وضعیت به اینجایی که هستیم نمی رسید.
حال مداخله خارجی ها نه عیب بلکه کسی که ازاین همه مداخلات وتجاوزات سود می برد، افتخار هم می کند.
ب: زمانی که سازمان های سیاسی کشور، رفتارهای منفعلانه را پیش گیرند، وزمانی که یک سازمان سیاسی خود را تجدید سازمان نکند و زمانی که آماده به شرایط به وجود آمده نگردد، وزمانی که سازمان تجدید قوانکند، چنین می شود که اشخاص بی ریشه ای سر بلند می کنند و در تبانی با خارجی ها قدرت سیاسی رامی دزدند. من هیچ فرقی میان کودتای سیسی ﺩﺭﻣﺼﺮ، کودتای بر پیروزی مسلمانان در الجزایر در ۱۹۹۲، کودتای محمود عباس بر اسماعیل هنیه دﺭﻓﻠﺴﻂﻴﻦ، تحمیل جنگ برحکومت مجاهدین درکابل درسال ۱۳۷۱ با کودتا برعلیه انتخابات در۱۳۹۳ نمی بینم. پس نبودیک سازمان منسجم است که خصم را بی باک تر ودردزدیدن قدرت سیاسی جری تر می شوند.
ج: وضعیت پدید آمده درکنارعوامل فوق،ناشی از اعتماد بی قید وشرطی است که مجاهدین از یک فردی نمودند که هرگز تن به رای ومشوره نمی داد. بحران کنونی ناشی از اجلاس خیمه لویه جرگه ای است که کاندید برنده ومورد حمایت مردم افغانستان به مردم افغانستان پشت کرد وظاهرا به یک تلفون اوباما رای را واگذار کرد. زمانی که وضعیت از این قرار باشد و دخالت به این پیمانه و کرنش در برابر خارجی ها تا این میزان باشد، دیگر شما از وضعیت چه توقعی دارید؟
راه حل:
ایجاد یک میکانیزم قوی برای کوتاه کردن دست خارجی ها از مداخله در امور کلان ملی مانند انتخابات. با جلو گیری از مداخلات بی حد وحصر خارجی ها در قدم اول می توان به یک فضایی دست یافت که حد اقل از وضعیت کنونی رهایی یابیم.
موجودیت یک حزب واحزاب سازمان یافته و منسجم می تواند برای تحکیم ثبات و اطمینان عمومی کمک کند. احزابی که بتوانند از تفرق قومی جلو گیری کنند. احزابی که بتوانند از فضای متشنج موجود کم کنند نیز می تواند عاملی برای بیرون رفت از وضعیت موجود قلمداد گردد.
پیش شدن یک تیم و یک کاندید متعهد، با قول وتعهد، پابند به منافع ملی و نه گوش به فرمان خارجی ها نیز می تواند عامل عمده ای برای بازیابی ثبات در افغانستان ارزیابی گردد. هرزمانی که مولفه های فوق را ما نداشته باشیم به مشکل می توان باور مند بود که در کشور ثبات و آرامش به وجود بیاید.
ﺑﻪ اﻣﻴﺪ ﭘﻴﺮﻭﺯﻱ
ﻭاﻟﺴﻼﻡ ﻋﻠﻴﻜﻢ ﻭﺭﺣﻤﺖ اﻟﻠﻪ

false
true
true
true

false