×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
پاکستان راه بندر «واگه» به هند را برای کاروان‌های تجاری افغانستان گشوده است

بازدیدها: 25

سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان از انتقال محموله‌ها و اجناس تجار افغان به هند از طریق بندر «واگه» در پاکستان خبر داد.

«مسافر قوقندی» سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرد: پس از ۲۰ ژانویه سال جاری میلادی، محموله‌های صادراتی افغانستان از طریق بندر «واگه» پاکستان با استفاده از وسایل نقلیه افغان‌ها به هند انتقال خواهد یافت.

وی افزود: اخیرا نشستی با هدف عملی شدن مفاد توافقنامه ترانزیتی افغانستان و پاکستان موسوم به «اپتا» بین مقامات دوکشور برگزار شد.

قوقندی اظهار داشت: در این نشست، مقامات پاکستانی متعهد شدند تا برای بازرگانان افغان زمینه انتقال اموال و محموله‌های صادراتی به هند را از طریق بندر واگه این کشور فراهم کنند.

سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان اذعان داشت: در پنجمین نشست که در اول و دوم ژانویه سال جاری برگزار شد تفاهم‌هایی بینکابل و اسلام‌آباد صورت گرفت و پاکستان متعهد شد که پس از ۲۰ ژانویه سال جاری میلادی ترانزیت محموله‌های تجار افغان توسط خود آن‌ها از طریق بندر واگه به هند صورت گیرد.

از سوی دیگر، «خان جان الکوزی» معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان ضمن عدم خوشبینی به نتایج این نشست، گفت: پاکستان همواره در بنادر و مراکز ترانزیت کالا برای سرمایه‌گذاران و تجار افغان مشکل ایجاد کرده است که اتفاق اخیر نیز موضوع تازه‌ای نیست و هنوز هم در روند صادرات اجناس بازرگانان از طریق خاک این کشور مشکلات فراوانی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: اطمینانی برای عملی شدن تفاهمنامه و توافقنامه‌های امضا شده با پاکستان ندارد زیرا هنوز هم مشکلات کنونی حل نشده است.

الکوزی افزود: افزایش کرایه‌ها و وجود افراد غیر مسئول در مسیر کاروان‌های تجاری افغانستان و دریافت وجه نقد به بهانه‌های مختلف بخشی از این مشکلات است.

مسئولاناتاق تجارت و صنایع افغانستان، میزان صادرات این کشور به هند را سالانه نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار و میزان واردات از این کشور را بیش از۶۰۰ میلیون دلار اعلام کردند.

نخستین توافقنامه ترانزیتی افغانستان و پاکستان در سال ۱۹۶۵ میلادی به امضا رسید که مفاد آن عملی نشد زیرا پاکستان اجازه عبور کاروان‌های تجاری افغان را به جز از شهر «پیشاور» به سایر شهر‌های این کشور نداد.

false
true
true
true

false