×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
وزیر دفاع آمریکا: برای دفاع از نظم بین‌الملل آماده‌ایم

بازدید: 1

شماری از سیاستمداران دولت آمریکا بار دیگر اعلام کرده‌اند که مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان متوجه ایران است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که برای انجام یک اقدام نظامی علیه عاملان این حمله همه چیز آماده است. او در عین حال گفته که برای اقدام علیه عاملان این حمله شتابی ندارد و منتظر نتایج قطعی بررسی‌ها و تحقیقات پیرامون این حمله است.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن به اظهارات مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا و دونالد ترامپ پرداخته است.

پس از حمله به پالایشگاه نفتی بقیق و همچنین میدان نفتی خریص، نگرانی از بروز یک رویارویی نظامی جدید در خلیج فارس افزایش یافته است.

نمایندگان حزب دموکرات به صراحت تاکید کرده‌اند که دولت آمریکا برای انجام چنین اقدامی باید موافقت کنگره را جلب کند. اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار نمایندگان حزب دموکرات است.

برخی از سناتورهای جمهوریخواه نیز درگیر شدن آمریکا در یک جنگ جدید در خاورمیانه را خطا می‌دانند. میت رامنی، سناتور جمهوریخواه پس از افزایش تنش بین ایران و آمریکا، مشارکت آمریکا در جنگی در خاورمیانه را “خطایی بزرگ” ارزیابی کرده و نسبت به پیامدهای سنگین این خطا هشدار داده است.

دیدار مارک اسپر و دونالد ترامپ

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، غروب دوشنبه ۱۶ سپتامبر به وقت محلی و پس از دیدار و گفت‌وگوی خود با دونالد ترامپ با انتشار یک پست توییتری از آمادگی کامل آمریکا برای دفاع از “نظم جهانی” سخن گفته است.

اسپر ایران را متهم به پایمال کردن نظم و قوانین بین‌الملل کرده است. دونالد ترامپ نیز در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته است که آخرین اطلاعات مربوط به حملات روز شنبه ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان را از طریق گفت‌وگو با رئیس پنتاگون کسب کرده است.

ترامپ بار دیگر اعلام کرده است که این کشور برای شروع یک اقدام نظامی علیه عاملان این حمله آمادگی کامل دارد. رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که آمریکا از منظر نظامی آمادگی بیشتری از هر کشور دیگری در جهان دارد.

ترامپ در عین حال گفته است که او برای انجام این اقدام شتابی ندارد و منتظر نتایج قطعی تحقیقات و بررسی این حملات و عاملان آن است.

این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا ساعاتی پس از وقوع حملات به تاسیسات نفتی عربستان، ایران را مسئول این حملات خوانده بود.

ترامپ همچنین گفته است که در حال حاضر آمریکا سرگرم مشاوره سیاسی و نظامی با متحدان خود است. او گفته است: «ما گزینه‌های بسیاری داریم.» و در ادامه افزوده است که دلیلی برای عجله کردن وجود ندارد و اولویت لحظه با گفت‌وگو با متحدان است.

false
true
true
true

false