×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
دعوت عربستان از کارشناسان سازمان ملل برای تحقیق درباره حملات

بازدید: 0

عربستان سعودی قصد دارد از کارشناسان سازمان ملل دعوت کند تا در تحقیقات پیرامون حمله به تاسیسات نفتی آرامکو مشارکت کنند. در جریان این تحقیقات قرار است روشن شود چه کشوری پشت این حملات بوده است. این خبر را وزارت خارجه عربستان روز دوشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) اعلام کرد.

به گزارش رویترز به نقل از وزارت خارجه عربستان، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که سلاح‌های ساخت ایران در این حمله مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در بیانیه وزارت خارجه عربستان آمده است که در اثر این حملات تولید نفت عربستان به نصف کاهش پیدا کرده و تاسیسات نفتی یکی بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام جهان تخریب شده است.

وزارت خارجه عربستان گفته است: «پادشاهی سعودی آماده است تا از کشور و مردمش دفاع کند و با قدرت به این حملات پاسخ دهد.»

بیانیه عربستان تصریح کرده که این حملات تولید نفت جهانی را مورد هدف قرار داده و آن را در ادامه “اقدامات خصمانه” قبلی علیه ایستگاه‌های پمپاژ نفت عربستان در ماه مه دانسته است.

حملات پهپادی به تاسیسات شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) در مجموعه “بقیق” و “خریص” صبح شنبه ۲۳ سنبله (۱۴ سپتامبر) انجام گرفت.

حوثی‌های یمن که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند مسئولیت حملات را برعهده گرفته‌اند. جمهوری اسلامی هرگونه دخالت خود در حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان را تکذیب کرده است. با این حال ایالات متحده آمریکا نوک پیکان را به سوی ایران نشانه گرفته و جمهوری اسلامی را عامل این حمله می‌داند.

سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری ریاض که در یمن علیه حوثی‌ها می‌جنگد، روز دوشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) اعلام کرد که بنا بر تحقیقات اولیه از “تسلیحات ایرانی” در حمله به تاسیسات نفتی عربستان استفاده شده است.

false
true
true
true

false