×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ولید معلم خواهان خروج نیروهای آمریکا و ترکیه از خاک سوریه شد

بازدید: 0

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، حضور نظامی ایالات متحده و ترکیه در شمال ترکیه را غیرقانونی دانسته و خواهان خروج فوری نیروهای آنها از خاک کشورش شده است.

ولید معلم در نطق روز شنبه (۲۸ سپتامبر) خود در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد که خودداری آمریکا و ترکیه از عقب نشینی از سوریه، می تواند واکنش نیروهای سوری را در پی داشته باشد.

وزیر امور خا رجه سوریه گفت: “نیروهای خارجی که در قلمروی ما بدون مجوز فعالیت دارند نیروهای اشغالگر هستند و باید فورا خارج شوند. اگر آنها از این امر خودداری کنند ما از این حق برخورداریم که همه تدابیر متقابل مجاز تحت قوانین بین المللی را اتخاذ کنیم.”

ولید معلم درباره حضور نظامی آمریکا و ترکیه افزود: “این نقض قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد است. هر توافقی درباره هر بخشی از خاک سوریه بدون رضایت دولت سوریه محکوم و در هر شکل و ماهیتی مردود است.”

آمریکا هم اکنون حدود یک هزار نیرو به بهانه مقابله با گروه داعش در خاک سوریه دارد. ترکیه نیز به بهانه مقابله با گروه داعش و شبه نظامیان کرد، به سوریه نیرو اعزام کرده است.

آمریکا و ترکیه از حدود سه هفته پیش عملیات گشت زنی نظامی مشترکی را در شمال شرق سوریه آغاز کرده اند.

خودروهای نظامی ترکیه روز یکشنبه (۸ سپتامبر) با عبور از مرز وارد خاک سوریه شده و به نیروهای آمریکایی مستقر در این منطقه پیوستند.

دو کشور می گویند که این عملیات با هدف ایجاد “منطقه‌ای امن” در امتداد مرز انجام می‌شود که در اختیار نیروهای کرد سوریه قرار دارد که از حمایت آمریکا برخوردار هستند.

منطقه شرق رود فرات صرفا در کنترل “یگان های مدافع خلق” قرار دارد که از متحدان آمریکا به شمار رفته و در جنگ علیه داعش نقش مهمی داشتند.

این در حالیست که ترکیه این گروه را “تروریستی” می‌داند ومی‌گوید که بازوی حزب ممنوعه کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است که در طول سه دهه گذشته برای خودمختاری با دولت ترکیه جنگیده است.

ارتش ترکیه در سال‌های اخیر تاکنون دو بار برای عقب راندن “یگان‌های مدافع خلق” از ناحیه مرزی وارد شمال سوریه شد که آخرین آنها در منطقه عفرین در سال ۲۰۱۸ بود.

پس از مذاکرات فشرده، ترکیه و آمریکا بر سر ایجاد یک مرکز عملیاتی مشترک به منظور مدیریت ناحیه‌ای امن به توافق رسیدند.

سفارت آمریکا چندی پیش اعلام کرد که “منطقه امن یک کریدور صلح خواهد بود و تلاش زیادی خواهد شد تا آوارگان سوری بتوانند به کشورشان بازگردند.”

وزیر دفاع ترکیه هم گفته بود که این مرکز عملیات مشترک “با ظرفیت کامل” مشغول فعالیت است و “تخریب استحکامات تروریستی” شروع شده است.

ترکیه که میزبان بیش از سه میلیون آواره سوری است، ابرازامیدواری کرده که یک میلیون از این پناهجویان را در شمال سوریه اسکان بدهد.

false
true
true
true

false