×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
اردوغان: تلاش ترکیه جهت روشن شدن ابعاد جنایت خاشقجی ادامه خواهد داد

بازدید: 0

رئیس‌جمهور اردوغان: متعهد می‌شوم که ترکیه در روزهای آینده نیز به تلاش خود جهت روشن شدن ابعاد جنایت خاشقجی ادامه خواهد داد. 

رئیس جمهور اردوغان: قتل جمال خاشقجی در کنار ابعاد انسانی آن، به دلیل سوء استفاده از اصل مصونیت‌ دیپلماتیک نگران‌کننده است.

اردوغان در مورد قتل خاشقجی: معتقدیم که عدالت در این باره از طریق دادگاه های ملی و بین المللی برقرار خواهد شد.

اردوغان: عدم شفافیت در مدیریت روند دادرسی، برگزاری جلسات دادگاه در پشت درهای بسته و ادعاهای آزادی غیررسمی مظنونین علاوه بر ایجاد ناامیدواری در انتظارات جامعه جهانی به اعتبار عربستان سعودی نیز لطمه خواهد زد. ما به عنوان دوست و هم پیمان عربستان سعودی خواهان چنین چیزی نیستیم.

اردوغان: جلوگیری از تکرار چنین جرمی (قتل جمال خاشقجی) در سراسر دنیا هم به نفع ترکیه و هم به نفع بشریت خواهد بود. تلاش برای مجازات مجرمین راهی برای جلوگیری از این حوادث خواهد بود. این وعده ما به خانواده خاشقجی است.

بن سلمان: خود را مسئول قتل خاشقجی می دانم

بن سلمان: خود را مسئول قتل خاشقجی می دانم

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه تلویزیونی پی.بی.اس آمریکا که هفته گذشته ضبط شده و امروز دوشنبه منتشر شد، در ارتباط با قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار و ستون نویس واشنگتن پست در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول گفت: وی دستور قتل خاشقجی را نداده اما به عنوان ولیعهد کشورش خود را مسئول می داند.

وی افزود: تحقیقات حال حاضر ادامه داشته و پس از به پایان رسیدن آن، هر کسی در کدام سطحی نباشد، بدون استثنا محاکمه خواهد شد.

او ادامه داد: این یک اشتباه بود اما باید تمامی تدابیر برای جلوگیری از وقوع چنین چیزی در آینده را اتخاذ کنم.

بن سلمان در پاسخ به سوال آیا قتل خاشقجی و جنگ در یمن در روابط ریاض با واشنگتن خدشه وارد کرده است، تصریح کرد: روابط ما قوی است و باید بسیار تلاش کنیم تا مشکلات ایجاد نشود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگو با شبکه “فاکس نیوز” آمریکا در رابطه با اصرارش بر ادامه پیگیری موضوع قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی الاصل اظهار داشت: مگر طرف اول ما در این موضوع آمریکاست؟ مخاطب این موضوع عربستان سعودی است چون عاملان آن در عربستان سعودی هستند.

وی تصریح کرد: تمامی صدا‌های ضبط شده را مقامات عربستانی گوش کرده‌اند، من با جناب پادشاه در این رابطه صحبت کردم. با ولیعهد نیز دو بار در همین خصوص گفتگو کردم و آنها گفتند که «عاملان آن مجازات خواهند شد» اما متاسفانه بعد از گذشت یک سال هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقضایی طی گزارش در ماه جولای گذشته عربستان سعودی را مسئول قتل جمال خاشقجی دانست.

بر اساس این گزارش، مدارکی وجود دارد که طبق آن مسئولین سعودی از جمله محمد بن سلمان ولیعهد این کشور باید مورد بازجویی قرار بگیرند.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌ پست دوم ماه اکتبر ۲۰۱۸ به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در تاریخ ۲۰ اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از “درگیری” با چند نفر در داخل کنسولگری “فوت” کرده و ۱۸ شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه ۳۱ اکتبر سال گذشته طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ قبلی خفه و کشته شده است.

false
true
true
true

false