×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
حرکت فلسطینیان به سمت مرز غزه با اسرائیل

بازدیدها: 0

به گزارش خبرنگار آناتولی از نوار غزه، صدها فلسطینی‌ برای شرکت در راهپیمایی بازگشت بزرگ به سمت مرز اسرائیل در حال حرکت هستند.

این راهپیمایی به دعوت هیئت عالی ملی برگزاری تظاهرات “بازگشت بزرگ” و شکستن محاصره غزه و با شعار «آشتی ملی انتخاب ملت فلسطین» برگزار می شود.

به دنبال پیروزی حماس در انتخابات سال ۲۰۰۶ میان این جنبش و جنبش فتح درگیری رخ داد و حماس در سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را به دست گرفت. علی‌رغم برگزاری مذاکرات آشتی ملی برای پایان یافتن اختلافات میان حماس و فتح در ماه مه سال ۲۰۱۱ به رهبری مصر و در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ نیز به رهبری قطر موارد توافق شده اجرایی نشد.

ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ جنبش‌های حماس و فتح در نشست قاهره در مورد واگذاری امور نوارغزه به دولت وفاق ملی فلسطین به توافق رسیدند.

گفتنی است مردم فلسطین از ۳۰ ماه مارس سال گذشته در مرز غزه با اسرائیل در راهپیمایی مسالمت‌آمیز بازگشت بزرگ به مناسبت چهل و دومین سالگرد «روز زمین» شرکت می‌کنند.

ارتش اسرائیل برای برخورد با آنها که خواهان بازگشت به سرزمین خود و پایان ۱۳ سال محاصره غیرقانونی غزه هستند، از گلوله‌های جنگی استفاده می‌کند.

صدها معترض فلسطینی تا کنون به ضرب گلوله نظامیان اسرائیل در مرز نوار غزه به شهادت رسیده و هزاران نفر دیگر زخمی شده اند.

نظامیان اسرائیل یک فلسطینی را در غزه به شهادت رساندند

وزارت بهداشت فلسطین در غزه امروز طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: علاء نزار حمدان ۲۸ ساله در تیراندازی نظامیان اسرائیل به سوی شرکت کنندگان در راهپیمایی مسالمت‌آمیز بازگشت بزرگ در شرق اردوگاه جبالیا در نوار غزه به شهادت رسید.

در این اطلاعیه‌ای همچنین آمده است: در تظاهرات امروز ۵ فلسطینی دیگر نیز مجروح شدند.

گفتنی است مردم فلسطین از ۳۰ ماه مارس ۲۰۱۸ در مرز غزه با اسرائیل راهپیمایی مسالمت‌آمیز بازگشت بزرگ را برپا می کنند.

نظامیان اسرائیل نیز برای برخورد با فلسطینیانی که خواهان بازگشت به سرزمین‌ اشغالی خود و پایان ۱۲ سال محاصره غیرقانونی نوار غزه هستند، از گلوله‌های جنگی استفاده می‌کنند. تاکنون بیش از ۲۰۰ فلسطینی در این راهپیمایی‌ها شهید شده اند.

false
true
true
true

false