×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
اتحادیه عرب طرفین عراقی را به آرامش و گفت‌وگو دعوت کرد

بازدید: 0

اتحادیه کشورهای عرب با انتشار بیانیه‌ای دولت و معترضان عراقی را به برقراری یک «گفتگوی واقعی» برای از بین بردن دلایل اعتراضات ضددولتی در بغداد و استان‌های جنوبی این کشور دعوت کرد.

در این بیانیه با ابراز نگرانی از عواقب تظاهرات ضددولتی در عراق آمده است: مشتاقانه منتظر هستیم دولت عراق با نمایندگان معترضان یک گفت‌وگوی جدی و واقعی برای کاهش تنش و رفع مشکلات منجر به این تظاهرات را آغاز کند. اتحادیه عرب در خصوص پایان خشونت‌ها و برقراری صلح و ثبات از عراق حمایت می کند.

گفتنی است مردم عراق از یکم اکتبر جاری تاکنون در اعتراض به فساد، بی‌کاری و کمبود خدمات عمومی در بغداد و مناطق جنوبی این کشور تظاهرات ضددولتی برپا می کنند.

نیروهای امنیتی عراق در برخورد با این معترضان گاه گاهی از گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور استفاده می کنند.

براساس اعلام یک مقام وزارت بهداشت عراق که به دلایل امنیتی نخواست نامش ذکر شود، شمار کشته شدگان در این اعتراضات به ۱۰۰ نفر افزایش یافته است.

کمیساریای حقوق بشر عراق اعلام کرد که از آغاز اعتراضات در روز سه‌شنبه (۱ اکتبر) تاکنون ۳ هزار و ۹۷۸ نفر زخمی شده اند.

تاکید رئیس مجلس عراق بر لزوم مبارزه با فساد

تاکید رئیس مجلس عراق بر لزوم مبارزه با فساد

محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق در نشست خبری مقبال ساختمان این نهاد در بغداد فساد را به همان اندازه تروریسم خطرناک دانسته و بر عزم دولت برای مبارزه با «غول‌های فساد» تاکید کرد.

وی معترضان را به ادامه مطالبه حقوق مشروع خود و پرهیز از درگیری با نیروهای امنیتی دعوت کرده و گفت: فساد نیز یک بلای مشابه تروریسم است و آینده مردم عراق را به خطر می اندازد. عراق در سال‌های گذشته با دو مشکل روبرو شده که یکی از اینها تروریسم و یکی دیگر نیز فساد بود. همان طور که با تروریسم مقابله کردیم، باید با غول‌های فساد نیز مبارزه کنیم.

الحلبوسی همچنین از مقامات دولتی خواست تا اسامی این «غول‌های فساد» را فاش کنند.

رئیس مجلس عراق با اشاره به اقداماتی که برای بهبودی شرایط زندگی مردم انجام خواهد شد، گفت: در این راستا دولت، تا زمان تامین بودجه مورد نیاز برای پروژه مسکن سازی دست‌کم ۱۰۰ هزار مسکن، تخریب زاغه‌ها را متوقف خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد: تدابیر اضطراری مانند معاف کردن کشاورزان از پرداخت کرایه برای کشتزار‌ها در سال آینده و توقف واردات محصولاتی که از سوی کشاورزان عراقی تولید می شود، اتخاذ خواهد شد.

false
true
true
true

false