×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
مذاکره کننده کوریای شمالی درصورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات از اتفاق وحشتناک خبرداد

بازدید: 0

مذاکره کننده ارشد کره شمالی به آمریکا هشدار داده است که در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای این کشور با ایالات متحده ممکن است اتفاقاتی “وحشتناک” رخ دهد.

کیم میونگ‌گیل در پکن و پس از یک دوره مذاکره با نمایندگان آمریکا که در سوئد برگزار شده بود این سخنان را گفته است.

اولین دور مذاکرات دو کشور که پس از ۷ ماه از سر گرفته شده بود تنها پس از چند ساعت خاتمه یافت.

مذاکره کنندگان آمریکایی گفتند که ادامه مذاکرات را می‌توانند در دو هفته آینده مجددا ادامه دهند، اما طرف کره‌ای می‌گوید که واشنگتن در ارائه یک طرح جدید موفق نبوده و کره شمالی تمایلی به خلع سلاح ندارد.

کیم میونگ گیل، رئیس تیم مذاکره کننده کره‌ شمالی روز شنبه اعلام کرد که گفتگوهای هسته‌ای در سطح کارشناسی با آمریکا متوقف شده است.

دوره تازه مذاکرات روز شنبه (۵ اکتبر) در استکهلم، پایتخت سوئد، آغاز شد.

کیم میونگ گیل در یک نشست خبری اعلام کرد که آمریکا پیش از این دیدار، “شگردهای تازه” و “راه حل‎های خلاقانه ای” را مطرح کرده بود که انتظارات پیونگ یانگ را بالاتر برد، اما این انتظارات برآورده نشد زیرا طرف آمریکایی “هیچ چیز روی میز مذاکره قرار نداد.”

این در حالیست که وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرده که اظهارات کیم میونگ گیل بیانگر “مفاد” و “ماهیت” مذاکرات نبوده است. بنا بر این بیانیه: “ایالات متحده ایده های خلاقانه ای را آورد و با همتایان کره شمالی گفتگوهای خوبی داشت.”

این بیانیه می افزاید که طرف آمریکایی در پایان گفتگوها دعوت میزبان سوئدی برای بازگشت به میز مذاکره در دو هفته آینده را پذیرفت.

گفتگوها در حالی آغاز شده بود که کره شمالی چند روز پیش به پرتاب یک موشک جدید بالستیک از زیردریایی مبادرت کرد. آن اقدام که یازدهمین آزمایش موشکی کره شمالی در سال ۲۰۱۹ میلادی بود توسط ژاپن و آمریکا محکوم شد.

با این حال، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، آزمایش‌های موشکی کره شمالی را فاقد اهمیت می داند و بر خط مشی تعامل تاکید دارد. او بارها گفته است که با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، رابطه “خوبی” دارد.

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ تا کنون دو مرتبه در سنگاپور و ویتنام دیدار کرده‌اند که این دیدارها تا کنون به انعقاد یک توافق منجر نشده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق رئیس جمهوری آمریکا، هفته گذشته گفت که علیرغم تلاش های دونالد ترامپ، کره شمالی به هیچ وجه قصد ندارد که برنامه سلاح های هسته ای خود را کنار بگذارد.

false
true
true
true

false