×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ظریف: ما صلحی را که به نفع خارجی‌ها در افغانستان باشد قبول نداریم

بازدید: 0

جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران می‌گوید که ایران صلحی را در افغانستان که به گفتۀ او به نفع خارجی باشد، قبول نخواهد کرد.

وزیرخارجۀ ایران که روز (یک‌شنبه، ۱۴میزان) در میان نماینده‌گان مجلس این کشور سخن می‌زد، افزود که افغان‌ها باید در روند صلح افغانستان دخیل باشند.

او در این باره بیان داشت: «ما صلحی را که به نفع خارجی‌ها در افغانستان باشد قبول نداریم. ما گفت‌وگوهای صلح در افغانستان را از هر جهت پشتیبانی می‌‎کنیم… افغان‌ها باید در روند صلح دخیل باشند.»

جواد ظریف تأکید کرد که قدرت‌های خارجی نباید گروه‌هایی را از روند گفت‌وگوهای صلح بیرون نگهدارند: «قدرت‌های خارجی نباید یک یا چند گروه را با اعمال نفوذ خود برای اهداف مشخص [از روند صلح] بیرون نگهدارند.»

ظاهرأ اشارۀ آقای ظریف به دخیل نبودن حکومت افغانستان در گفت‌وگوهای صلح متوقف شدۀ امریکا با طالبان است که در نُه دور آن، کابل حضور نداشت.

این گفت‌وگوها که در حدود یک سال ادامه داشتند، ماه پیش از سوی دانالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا متوقف شدند.

به تازه‌گی یک هیئت طالبان و نیز زلمی خلیل‌زاد، گفت‌وگوکنندۀ ارشد امریکا در مذاکرات با طالبان، از اسلام‌آباد دیدار کرده‌اند.

روز گذشته ادریس زمان، معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان گفت که سفر هیئت طالبان به پاکستان ازبهر گفت‌وگو دربارۀ گروگان‌های امریکایی که نزد این گروه استند، بوده‌است نه گفت‌وگوهای صلح.

زمان تأکید کرد که در هر گفت‌وگویی که مربوط صلح باشد، باید به محوریت حکومت افغانستان باشد در غیر آن به گفتۀ او بی نتیجه خواهد بود.

او هم‌چنان افزود که شرط آغاز گفت‌وگوها میان حکومت افغانستان و طالبان، برقراری آتش‌بس در افغانستان است.

false
true
true
true

false