×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
فصل انار و مالیات سنگین پاکستان/ کل صادرات افغانستان ۲% واردات ۹۸%

بازدید: 0

همزمان با رسیدن فصل برداشت میوۀ انار در ولایت کندهار، پاکستان تعرفۀ گمرکی‌اش بر این میوه را تا سه‌برابر افزایش داده‌است.

پاکستان، یکی از بازارهای بزرگ برای انار کندهار است. باغ‌داران در کندهار، بخش عمدۀ فرآورده‌های باغی‌شان را به پاکستان صادر می‌کنند.

اما اکنون اتاق‌ تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار، می‌گوید که پاکستان از هر موتر انار و انگور تا سه‌صدهزار کلدار پاکستانی تعرفه می‌گیرد.

به نوشته طلوع نیوز: نصرالله زهیر، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار در این باره گفت: «این یکی از مشکلات است که پاکستان بر موترهای انار و انگور تا سه‌صدهزار کلدار مالیه وضع کرده‌است – که نسبت به سال‌های گذشته سه برابر افزایش یافته‌است. ما برای حل این چالش، با مسؤولان حکومت افغانستان نیز گفت‌وگو کردیم، اما این چالش هنوز حل نشده‌است.»

عبدالجلیل، یکی از صادرکننده‌گان میوه به پاکستان است. او همه ساله انار و انگور را از بسیاری از باغ‌های ولسوالی ارغنداب ولایت کندهار به پاکستان صادر می‌کند.

عبدالجلیل که اکنون ۲۲سال است به این کار می‌پردازد، از افزایش تعرفۀ گمرکی از سوی پاکستان بر انار کندهار نگران است: «امسال در یک باغ ۷۰نفر کار می‌کنند و از سوی دیگر پاکستان تعرفۀ گمرکی‌اش را افزایش داده‌است و نیز قیمت انار در پاکستان پایین آمده‌است؛ با این حالت، بازرگانان سخت متضرر شده‌اند.»

عبدالجلیل افزود: «ما دیروز یک موتر انار را به پاکستان فرستادیم. این‌‎جا در کندهار دو و نیم‌سیر انار را به ۲۴۰۰ کلدار می‌فروشیم در حالی‌که در پاکستان پنجاه درصد قیمت انار کاهش یافته‌است.»

از سوی هم، شماری از باغ‌داران در کندهار، با انتقاد از وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که در هژده سال گذشته، این وزارت نتوانسته‌است مشکلات تعرفه‌های بلند گمرکی با پاکستان را برطرف کند.

از سوی آمارهای وزارت صنعت و تجارت، نشان می‌دهند که در سال گذشته، افغانستان ۹۸درصد کالا از چین، ایران و ترکمنستان وارد کرده‌است و در مقابل تنها دو درصد به این کشورها صادرات داشته‌است.

بربنیاد آمارهای این وزارت، افغانستان در سال گذشته به ارزش بیش از یک میلیارد دالر کالا از چین وارد کرده‌است، در حالی‌که تنها به ارزش ۲۸میلیون دالر کالا به این کشور صادر کرده‌است.

به همین ترتیب، در سال گذشته، افغانستان به ارزش بیش از یک میلیارد دالر کالا از ایران وارد کرده‌است که در مقابل تنها در حدود ۲۵میلیون دالر کالا به این کشور صادر کرده‌است.

در این سال، به ارزش بیش از ۳۸۰ میلیون دالر کالا از ترکمنستان به افغانستان وارد شده‌است، در حالی‌که افغانستان تنها توانسته به ارزش یک میلیون دالر کالا به این کشور صادر کند.

سمیر رسا، سخن‌‎گوی وزارت صنعت و تجارت در این باره گفت: «ما اگر پنج کشور در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را محاسبه کنیم، این کشورها [چین، ایران و ترکمنستان] صادرات بیشتر به افغانستان [داشته‌اند]. در سال ۲۰۱۸ افغانستان نیز توانسته‌است که صادراتش را به شماری از این کشورها افزایش دهد.«

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری نیز می‌‎پذیرد که هم‌اکنون افغانستان در ۸۰ درصد بازرگانی با شریکانش، توازن ندارد.

محمد یونس مهمند، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «حکومت باید برنامه‌های لازم را برای تعویض واردات روی دست گیرد، تا ما بتوانیم در سال‌های آینده از میزان صادرات بیشتر بگویم و واردات ما کاهش یابند. با این حال، می‌توانیم بگویم که کسر بیلانس بازرگانی مان بهبود خواهد یافت.»

بربنیاد آمارهای داده شده، افغانستان در سال گذشته به ارزش بیش از ۸۰۰ میلیون دالر کالا به خارج صادر کرده‌است، اما در مقابل به ارزش بیش از هفت میلیارد دالر کالا از بیرون وارد کرده‌است.

false
true
true
true

false