×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
۸۵ درصد اطلاعات دستگاه‌های بایومتریک، طی مراحل شده‌اند

بازدیدها: 0

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه (۲۲ میزان) در یک نشست خبری ‏می‌گوید که آرای بایومتریکی ۲۲۵۸۸ محل نشان می‌دهد که در این محل‌ها ۱,۷۷۳,۷۷۸ رأی به کار رفته‌اند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تا اکنون آرای ۳۹۸۰ محل دیگر، به بانک اطلاعات انتقال نیافته‌اند.

اعضای این کمیسیون اطمینان می‌دهند که تا فردا تمامی برگ‌های نتایج به بانک اطلاعات این کمیسیون، انتقال خواهند یافت.

رحیمه ظریفی، یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید: “۱,۷۷۳,۷۷۸ در مجموع از ۲۲۵۸۸ محل است و بیشتر از ۳۹۰۰ محل باقی مانده‌است و زیر کار است، آمار نشر شده نهایی نیست.”

کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این شمار آرای بایومتریک و غیر بایومتریک را نزدیک به دومیلیون و هفتصد هزار، اعلام کرده بود.

این کمیسیون دربارۀ آرای تصفیه شده نیز آماری دارد.

بانو نورستانی می‌افزاید: “به تعداد ۲۵۵۶۰ فورمۀ نتایج تصفیه شده‌است، به تعداد ۲۵۵۲۲ فورم نتایج در مرکز ملی جمع بندی نتایج ثبت شده‌است، به تعداد ۸۷ فورم نتایج آماده تفتیش شده‌است.”

یکی از پرسش‌های مهم اینست که آرای بایومتریک از آرای غیر بایومتریک چگونه تفکیک خواهد شد؟

حنیف دانشیار، عضو دیگر کمیسیون انتخابات در این باره می‌گوید: “مقایسه نتایج فورمه‌های دیجیتالی با فورمه‌های نتایج که فزیکی هستند هر دو را مقایسه می‌کنیم تا تفاوت‌ها را دربیابیم.”

انتظار می‌رود که در آیندۀ نزدیک تمامی اطلاعات دستگاه‌های شناخت بایومتریک نیز وارد بانک اطلاعاتی کمیسیون مستقل انتخابات شوند.

اورنگ زیب، عضو کمیسیون در این باره می گوید: “تقریبأ چهار هزار محل دیگر مانده است که آن را هم میخواهیم که به زودترین وقت شامل بسازیم.”

در حالی که پنج روز به اعلام نتایج نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری مانده است، اما شماری از اعضای این کمیسیون شک دارند که با توجه به کندی کار در این کمیسیون، اعلام نتایج در زمان معین آن انجام شود.

false
true
true
true

false