×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
چندین هزار نفر در فرانسه علیه «اسلام هراسی» تظاهرات کردند

بازدید: 3

بیش از سیزده هزار نفر روز یکشنبه در پاریس، پایتخت فرانسه علیه «اسلام هراسی» تظاهرات کردند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی شعارهایی مانند «بله به انتقاد از دین، نه به نفرت از دیندار»، «نه به اسلام هراسی»، «زندگی با یکدیگر امری اضطراری است» و «همبستگی با زنان محجبه» سر دادند.

فراخوان تظاهرات روز یکشنبه به دنبال حمله به مسجد بایون از سوی «جمعیت مقابله با اسلام هراسی» و «حزب نوین ضد سرمایه داری» (NPA) داده شده بود. این فراخوان در روزنامه چپگرای لیبراسیون منتشر شده بود.

این در حالی است که تصمیم گیری در مورد شرکت یا تحریم این تظاهرات شکاف عمده ای در میان چپگرایان فرانسه ایجاد کرد. در حالی که گروهی از چپگرایان از جمله ژان لوک ملانشون، رهبر حزب «فرانسه سرکش» در این تظاهرات شرکت کردند برخی از احزاب از جمله حزب سوسیالیست اعلام کردند که از آن حمایت نمی کنند.

حزب سوسیالیست اعلام کرده است که به زودی به طور جداگانه تظاهراتی علیه «نژادپرستی» برگزار خواهد کرد.

تظاهراتی مشابه راهپیمایی پاریس نیز در شهر مارسی در جنوب فرانسه برگزار شد.

فراخوان تظاهرات روز یکشنبه بحث زیادی در میان نخبگان سیاسی فرانسه برانگیخت. مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اتحاد ملی» (جبهه ملی سابق) روز شنبه گفته بود که این تظاهرات «دست در دست اسلامگرایان» برگزار می شود.

گابریل آتال، وزیر مشاور در امور جوانان فرانسه نیز برگزاری تظاهرات علیه «اسلام هراسی» را «غیر قابل تحمل» ارزیابی کرده است.

حجاب زنان مسلمان و قانون مصوب سال ۲۰۰۴ که استفاده از پوشش حجاب و دیگر علائم مذهبی را در مدارس دولتی ممنوع می کرد همچنان در فرانسه موضوعی بحث برانگیز محسوب می شود.

false
true
true
true

false